PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2008 | Sprawność systemów gospodarczych krajów Unii Europejskiej | 82--97
Tytuł artykułu

Zróżnicowanie dochodów

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Unia Europejska politykę bardziej sprawiedliwego podziału dochodów, umożliwiającą wszechstronny rozwój i eliminującą różne formy ubóstwa, uczyniła jednym ze swoich priorytetów. Przedmiotem tej części opracowania są zagadnienia podziału dochodów, ich zróżnicowanie w krajach UE. Mechanizm rynkowy nie gwarantuje, iż wszyscy obywatele danego kraju uzyskają dochody pozwalające na zapewnienie egzystencji. Niekontrolowany podział dokonywany przez rynek, często nieakceptowalna społecznie jego struktura wymaga korekt dokonywanych przez państwo. W kontekście tych zagadnień pokazana zostanie przestrzeń aktywności państwa, wyrażająca się w działaniach na rzecz bardziej sprawiedliwego i bardziej społecznie pożądanego podziału dochodów. Należy jednocześnie podkreślić, iż sama kategoria sprawiedliwego podziału nie jest rozumiana jednoznacznie, co jednak nie wyklucza consensusu co do potrzeby badań i pomiarów w tej dziedzinie.(fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
  • S. Kowalik: Pomiar jakości życia - kontrowersje teoretyczne. W: Pomiar i poczucie jakości życia u aktywnych zawodowo oraz bezrobotnych. Red. A. Bańka, R, Derbis. Uniwersytet im Adama Mickiewicza, Wyższa Szkoła Pedagogiczna, Poznań-Częstochowa 1995, s. 81
  • T. Kowalik: Systemy gospodarcze. Fundacja Innowacja, Warszawa 2005, s. 30
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171328167

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.