PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2005 | nr 1 Wybrane problemy finansów samorządowych, ubezpieczeń społecznych i zarządzania finansami | 241--249
Tytuł artykułu

Przekształcenie leasingu operacyjnego w finansowy u leasingobiorcy z zastosowaniem komputera

Warianty tytułu
The Transformation of the Operating-Leasing Into Financial at Leaseholder With the Use of the Computer
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Potrzeba przekształcenia leasingu operacyjnego w finansowy wynikła z przepisów prawa. Znowelizowana w 2000 roku ustawa o rachunkowości' weszła w życie I stycznia 2002 roku, z wyjątkiem art. 3, ust. 4, który miał być stosowany od 1 stycznia 2001 roku. Przepisy ustawy o rachunkowości precyzują tyle warunków, jakie ma spełnić umowa leasingu operacyjnego, że trudno nie zakwalifikować (przekwalifikować) go na finansowy. W przekształcaniu tym istotne znaczenie ma wycena, w której należy uwzględnić zmieniającą się wartość pieniądza w czasie. Jest to więc problem finansowy. W ustawie o rachunkowości nie definiuje się leasingu. Wyróżnia się natomiast przyjęcie do używania obcych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych na mocy umowy (art. 3, ust. 4) i określa warunki zaliczania powstałych stąd aktywów do majątku finansującego bądź korzystającego. Treść zapisów ustawy o rachunkowości natomiast pozwala mówić o leasingu operacyjnym i leasingu finansowym lub kapitałowym. (fragment tekstu)
EN
Introduced computer support of procedure of investigation of transformation of operating lease into financial lease. Procedurę practical examples were illustrated.(original abstract)
Twórcy
  • Uniwersytet Szczeciński
Bibliografia
  • Międzynarodowe Standardy Rachunkowości 2001, International Accounting Standaids Board.
  • Obwieszczenie Marszalka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 marca 2002 roku w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o rachunkowości, DzU 2002, nr 76, poz. 964.
  • Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 12 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych, DzU 2001, nr 149, poz. 1674.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171390723

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.