PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1997 | Rachunkowość w gospodarce rynkowej : nauka i praktyka : materiały konferencyjne : Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości, Ustroń 17-19 września 1997. T. 1 | 37--41
Tytuł artykułu

Badanie zasadności przyjęcia założenia kontynuacji działania przez audytora

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Produktem finalnym rachunkowości jest sprawozdanie finansowe, którego adresatem jest szeroki krąg odbiorców o częstokroć sprzecznych interesach. Adresaci sprawozdania oczekują, aby informacja w nim zawarta była prawdziwa i wiernie odzwierciedlała sytuację majątkową, finansową i dochodową podmiotu oraz aby było ono czytelne i jasne. To implikuje potrzebę określenia zakresu ujmowania danych, sformułowania reguł pomiaru i wyceny oraz wprowadzenia obowiązku ich przestrzegania. Warunkiem realizacji tak postawionych zadań jest ich wymuszenie za pomocą obligatoryjnych, najlepiej ustawowych regulacji prawnych. Ustawa jako dokument najwyższej rangi formułuje zasady rachunkowości, których przestrzeganie zapewnia prawidłowe, rzetelne i jasne przedstawienie w księgach rachunkowych i sporządzonych na ich podstawie sprawozdaniach finansowych sytuacji majątkowej i finansowej, a także wyniku finansowego i rentowności jednostki. Koncepcji wiernego i rzetelnego obrazu przedsiębiorstw podporządkowane są wszelkie inne zasady rachunkowości. Zwane są one zasadami nadrzędnymi, dla ich odróżnienia od zasad rachunkowości rozumianych w praktyce jako instrukcje (recepty) postępowania. Wydaje się, że celowe byłoby pewne uporządkowanie i określenie tych nadrzędnych zasad albo regułami nadrzędnymi, albo metodami rachunkowości, gdyż syntetyzują one ogólne sposoby rozumienia w każdym dowolnym przypadku. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu
Bibliografia
  • Gmytrasiewicz M., Karmańska A., Olchowicz I.: Rachunkowość finansowa. Cz. 1. Warszawa 1996.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171396229

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.