PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2008 | Finanse wobec sfery realnej gospodarki : praca zbiorowa. T. 1 | 289--300
Tytuł artykułu

Kategorie kapitału bankowego w Nowej Umowie Kapitałowej

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Kapitał bankowy jako kategoria finansowa różnicowany jest ze względu na: funkcje, formę, strukturę, ryzyko oraz procesy inwestowania i alokacji. Przyczynkiem do dalszego zróżnicowania stało się wdrożenie Nowej Umowy Kapitałowej (NUK, Basel II), które zaowocowało przede wszystkim upowszechnieniem opartej na ryzyku metodologii zarządzania kapitałem (RBCM - Risk Based Capital Management). U jej podstaw stanęło zwrócenie szczególnej uwagi na różnice pomiędzy kapitałem fizycznym, regulacyjnym, ekonomicznym czy wewnętrznym. W dalszej części opracowania dokonano ogólnej charakterystyki tych kategorii zwracając uwagę na niektóre towarzyszące im zagadnienia. Dyskusja, która toczy się wokół teorii i praktyki projektu Basel II służy z pewnością podniesieniu jakości zarządzania bankiera. W odróżnieniu od Basel I (w pierwotnej postaci) promuje indywidualne traktowanie poszczególnych banków pozwalające aktywnie zarządzać jego kapitałem. Brak jest bowiem jednoznacznej formuły określającej wielkość wymaganego kapitału. Zróżnicowanie kategorii kapitału pozwolić ma zarządzającym na uwzględnienie różnych jego aspektów. Jednym z nich jest zaspokojenie oczekiwań poszczególnych interesariuszy. Dojrzałość zarządzania finansowego bankiem powinna jednak zmierzać w kierunku, w którym interesy akcjonariuszy, klientów, managerów i nadzoru będą ze sobą zbieżne. Koncentracja na jednej z form kapitału powinna więc jedynie przybierać postać cząstkowego działania, mającego ostatecznie na celu zapewnienie bezpiecznego i efektywnego funkcjonowania banku. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
  • Capiga M.: Kategorie kapitału w kreowaniu wartości banku. W: Współczesne problemy finansów, bankowości i ubezpieczeń w teorii i praktyce. T. 1. Red. K. Znaniecka. Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej im. Karola Adamieckiego, Katowice 2006.
  • Maćkowiak E., Kumor I.: Analiza porównawcza zawartości informacyjnej sprawozdań finansowych sporządzonych według polskich i Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej-cz. 2. "Monitor Rachunkowości i Finansów" 2008, nr 7.
  • Iwanicz-Drozdowska M.: Ewolucja regulacji w zakresie adekwatności kapitałowej banków. "Bank i Kredyt" 2004, nr 1.
  • Iwanicz-Drozdowska M.: Zarządzanie finansowe bankiem. PWE, Warszawa 2005.
  • Adamowicz T.: Praktyczne aspekty związane z II filarem Nowej Umowy Kapitałowej. "Bezpieczny Bank" 2005, nr 2.
  • Uyemura D.G., Van Deventer D.R.: Zarządzanie ryzykiem finansowym w bankach. ZBP, Warszawa 1996.
  • Witkowski Ł., Szymański W.: Pozabilansowa siła. "Bank" 2007, listopad.
  • Żółkowski W.: Zarządzanie ryzykiem bankowym w praktyce. CeDeWu, Warszawa 2007.
  • Śpiewak M.: Zarządzanie kapitałem bankowym. "Gazeta Bankowa" 2006, nr 42.
  • Matten C.: Zarządzanie kapitałem bankowym. Dom Wydawniczy ABC, Warszawa 2000.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171402363

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.