PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2011 | Współczesny rynek pracy : (wybrane problemy) | 305--323
Tytuł artykułu

Zawody związane z usługami turystycznymi w województwie śląskim w okresie 2005-2009

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Podejmując się prezentacji zagadnienia należy na wstępie stwierdzić, że do tej pory w literaturze przedmiotu nieliczne są prace analizujące ten temat i nie obejmują szczegółowo zawodów związanych z usługami turystycznymi. Wynikać to może z tego, iż brak jest szerszej prezentacji danych statystycznych zbieranych i publikowanych zarówno przez urzędy statystyczne, jak i wojewódzkie urzędy pracy. Zatem, aby móc zgłębić ten temat, podjęto analizę danych liczbowych zbieranych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach oraz Urząd Statystyczny w Katowicach. (...) Sporządzając zarys analizy zawodów występujących w sektorze usług turystycznych należy zauważyć, że dokonując ogólnego podziału tych zawodów można je podzielić na zawody związane z : - turystyką - otoczeniem turystyki. Wyżej analizowaną grupę zawodów można podzielić również na zawody : - nadwyżkowe - deficytowe - równoważne. (...) Niniejsze opracowanie zawiera analizę skali i struktury bezrobocia w zawodach oraz popytu na pracę dla poszczególnych zawodów z punktu widzenia zgłaszanych ofert pracy. Bada także zawody wykazujące deficytowość lub nadwyżkę pracowników oraz określa kierunki zmian w odniesieniu do zawodów wywierających największy wpływ na rynek pracy. (fragment tekstu)
Twórcy
 • Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
Bibliografia
 • Rynek pracy w sektorze usług turystycznych w Polsce. Analiza podaży i popytu. Główny Instytut Górnictwa, Ministerstwo Gospodarki, Warszawa 2002.
 • Rynek pracy w sektorze usług turystycznych w powiecie chojnickim. Kierunki rozwoju. Powiatowy Urząd Pracy w Chojnicach i Główny Instytut Górnictwa, Chojnice-Katowice 2003.
 • Rocznik Statystyczny RP. GUS, Warszawa 2009, s. 697.
 • Biuletyn Statystyczny. GUS, Warszawa 2010, s. 212.
 • Prognozy rozwoju oraz oddziaływania turystyki na rynek pracy oraz modernizację przedsiębiorstw w województwie śląskim. Instytut Turystyki w Krakowie, Kraków 2010, s. 88-89.
 • Biuletyn statystyczny województwa śląskiego. Urząd Statystyczny, Katowice 2007 i 2009 r.
 • Obserwatorium Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, 2008, 2009 r.
 • Będzie więcej pracowników z kwalifikacjami. "Rzeczpospolita" z 3.12.2010.
 • Prognozy rozwoju oraz oddziaływanie turystyki na rynek pracy oraz modernizację przedsiębiorstw w województwie śląskim. Red. T.Burzyński. Instytut Turystyki, Kraków 2010, s. 191-194.
 • S.Nordin : Turystyka jutra - trendy w podróżowaniu i siły zmiany. European Tourism Research Institute (ETOUR), Sweden 2005. W : Prognozy rozwoju oraz oddziaływania turystyki na rynek pracy oraz modernizację przedsiębiorstw woj. śląskiego. Gliwice 12.10.2009, s. 49.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171231549

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.