Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 59

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Łączność
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Szczegółowy monitoring temperatury pozwala ograniczyć straty w towarze, a co za tym idzie - wprowadzić szereg oszczędności w przedsiębiorstwach z różnych branż: medycznej, spożywczej, logistycznej czy transportowej. Polsko-francuska firma Blulog Sp. z o.o. opracowała rozwiązanie wykorzystujące łączność radiową, pozwalające na bezprzewodową i zdalną kontrolę parametrów w czasie rzeczywistym. System wykorzystuje różne technologie z obszaru łączności radiowej: NFC (łączność krótkiego pola jako szczególny przypadek RFID) oraz technologię RF, pozwalającą uzyskać łączność na odległość nawet kilkuset metrów. Technologia RFID-NFC w różnych standardach jest wykorzystywana między innymi w handlu, kontroli dostępu, systemach pobierania opłat (na przykład wyciągi narciarskie), systemach oznaczania produktów, znakowaniu zwierząt i wielu innych. (fragment tekstu)
W referacie przedstawiono zasady realizacji ochrony odgromowej dla obiektów stacjonarnych łączności radiowych. Zapewnienie odporności urządzeń w przypadku wystąpienia wyładowania musi być rozwiązane w sposób kompleksowy. Dotyczy to zabezpieczenia anten instalowanych na dachu obiektu oraz urządzeń znajdujących się w budynku. Anteny na dachu budynku narażone są na bezpośrednie wyładowanie atmosferyczne. Natomiast urządzenia wewnątrz budynku narażone są na impulsowe pole elektromagnetyczne pochodzące od wyładowania. W obu przypadkach zabezpieczenie polega na prawidłowym doborze ograniczników przepięć i ich prawidłowej instalacji. W artykule pokazano przykład wystąpienia wyładowania piorunowego w budynek i jego skutki w wyniku wadliwej instalacji ograniczników przepięć. Podano też zasady prawidłowej instalacji ochrony odgromowej dla anteny. (abstrakt oryginalny)
3
100%
Przez wiele lat w literaturze przedmiotu wskazywano głównie na pojawiające się zagrożenia dla rynku usług pocztowych ze strony dynamicznie rozwijających się usług komunikacji elektronicznej (usług społeczeństwa informacyjnego, czy usług ICT - Information and Communication Technologies). W niniejszym artykule zwrócono uwagę na pozytywny trend rozwoju usług pocztowych w latach 2001- 2008. Można też domniemywać, że usługi komunikacji elektronicznej, np. poczta elektroniczna i SMS1, wywierają korzystny wpływ i determinują nowe kierunki działalności operatorów pocztowych, którzy wykorzystując w sposób planowany te usługi mogą wnieść istotny wkład w rozwój polskiej e-gospodarki, a co za tym idzie gospodarki w ogóle. Wprowadzają nowe - o wartości dodanej - usługi pocztowe, skierowane do ściśle określonych klientów, zarówno podmiotów gospodarczych, jak i indywidualnych konsumentów. Chodzi tu głównie o segment przesyłek ekspresowych i kurierskich, pocztę hybrydową, bankowość elektroniczną, usługi finansowe i ubezpieczeniowe oferowane przez operatorów pocztowych. W tych obszarach działalności pocztowej mogą być wykorzystane wszelkie usługi on-line świadczone za pomocą sieci Internet.(fragment tekstu)
Światowe koncerny telekomunikacyjne spodziewają się, że przy następującej globalizacji gospodarki, systemy łączności satelitarnej przyniosą wielkie dochody. Od 23 września ma rozpocząć działalność IRIDIUM.
Współczesne zintegrowane systemy awioniczne obejmują m.in. nahełmowe systemy prezentacji danych, których głównym zadaniem jest poprawa świadomości sytuacyjnej pilota na współczesnym polu walki. Zupełnie nowym problemem związanym z nahełmowym zobrazowaniem danych jest wykorzystanie zobrazowania informacji otrzymywanej z systemów łączności radiowej. Elektroniczna (komputerowa) integracja poszczególnych urządzeń tworzących system awioniczny wykorzystuje cyfrowe szyny danych, w których informacja (w tym parametry pracy radiostacji, sygnały alarmowe, komendy radiowe, dane o celu) lub zdjęcia celu podawana może być bezpośrednio "przed oczy" pilota w systemach zobrazowania nahełmowego. W referacie omówiono wyniki wstępnych analiz podobnych prac prowadzonych w Polsce (m.in. przez ITWL i BUMAR ŻOŁNIERZ S.A.) w ramach modernizacji śmigłowców wojskowych z awioniką analogową (m.in. Mi-8, Mi-17, Mi-24). Jednym z podstawowych pojawił się problem sposobu pozyskiwania danych z dotychczas eksploatowanych radiostacji analogowych oraz ich przetwarzania do wersji cyfrowej i zobrazowania monitorowego lub nahełmowego (wg standardu tzw. GLASS COCKPIT).(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wybrane wyniki badań oraz ocenę poprawności doboru i montażu zespołów: antena dachowa - przeciwwaga, służącego do łączności radiowej, stosowanych w pojazdach z dachem z tworzywa sztucznego (nieprzewodzącego). Oceny dokonano po szczegółowych oględzinach sposobu mocowania anten i przeciwwag oraz po przeprowadzeniu specjalistycznych badań dla dwóch samochodów wyposażonych w różne anteny oraz analizie uzyskanych wyników.(abstrakt oryginalny)
Polskę, podobnie jak cały świat dotknął boom telefonii komórkowej. Jej przewaga techniczna i mobilność sprawiły, że choć działa ona w Polsce zaledwie od kilku lat, to rzesza komórkowców liczy już prawie półtora miliona użytkowników. Rok 2000 z komórką w ręku - jak oceniają eksperci przywita już ponad 3 miliony Polaków.
Kiedy operatorzy telefonii komórkowej wkraczali na rynek Europy Środkowo-Wschodniej, nie spodziewali się, że rynek ten okaże się tak chłonny. Przegląd przedstawia sytuację w dziedzinie telefonii komórkowej i dalsze plany utrzymania wysokiego tempa rozwoju w naszym regionie
Żywiołowy rozwój usług telekomunikacyjnych sprawił, iż sukcesywnie rośnie popyt na centrale i aparaty telefoniczne. Jak wynika z planów inwestycyjnych do roku 2000 przewiduje się budowę sieci telekomunikacyjnej o gęstości 30 abonentów na 100 mieszkańców. W artykule zamieszczono też ranking zachodnich central abonenckich mających udziały na krajowym rynku telekomunikacyjnym.
Wewnętrzne sieci bezprzewodowe jeszcze się nie upowszechniły a wizjonerzy już dyskutują o ich przyszłości. Wizjonerzy rynku telekomunikacyjnego próbują określić przyszłość wewnętrznych sieci bezprzewodowych. Na razie tradycyjne WiFi ma silną pozycję dzięki: niskim cenom, niewielkiemu poborowi mocy i dużej dostępności. Jednak okazało się, że świat technologii bezprzewodowych wykorzystywanych wewnątrz pomieszczeń wcale nie stanął w miejscu i już za kilka lat może okazać się, że popularniejsze od WiFi będą femtokomórki, za którymi stoi silne lobby operatorskie. I jest to lobbing zrozumiały, bo femtokomórki, czyli domowe punkty dostępowe pracują na częstotliwości GSM, a co za tym idzie, większa popularność takich rozwiązań automatycznie zwiększyłaby dominację sieci komórkowych na całym rynku. (abstrakt oryginalny)
Niedawno komunikację przewodową w gospodarce porównywaliśmy z systemem nerwowym. Do czego będziemy porównywać łączność bezprzewodową? Do telepatii? Mobilność pracowników i automatyzacja różnych procesów technologicznych albo ich części spowodowała wzrost zapotrzebowania na nawiązywanie i utrzymywanie łączności bezprzewodowej. Uwagę skupiono na radiokomunikacji i to nie tylko ruchomej, ale również na radiokomunikacji stacjonarnej. W sumie chodzi o wysyłanie w przestrzeń fal elektromagnetycznych (radiowych) i odbieranie tych fal przez odbiorniki. (abstrakt oryginalny)
Łączność bez granic - tak najkrócej można określić rozmowy przez telefon satelitarny. Telefony satelitarne korzystają z łączności radiowej nawiązywanej za pośrednictwem satelity i dlatego można używać ich dosłownie w dowolnym miejscu na Ziemi. Po "wpuszczeniu" sygnału do dowolnej innej naziemnej sieci telefonicznej można nawiązać połączenie z jej użytkownikami. (abstrakt oryginalny)
13
75%
Artykuł poświęcony jest analizie strategii połączeń jedenastu europejskich niskokosztowych i hybrydowych linii lotniczych (między 2009 i 2014 rokiem), która koncentruje się na atrybutach przestrzennych (geograficznych). Dwuwymiarowy opis ewolucji połączeń sieci lotniczych zidentyfikował trzy z czterech możliwych przestrzennych strategii połączeń, za którymi podążały linie lotnicze: ekspansję, kurczenie się i kondensację - uwydatniając ekspansję jako strategię dominującą. Ryanair, jako rozwijająca się linia lotnicza, wzmocnił ponadnarodowy charakter swojej sieci (co zostało potwierdzone przez geograficzne rozprzestrzenienie) - jednak na obszarze Europejskiego Obszaru Gospodarczego rozszerzył swoją działalność najmniej spośród rozrastających się linii lotniczych. Wśród porównywanych linii tylko Ryanair zwiększył wykorzystanie potencjału łączności sieciowej. Miał też najniższy poziom koncentracji sieci, co potwierdza założenie o zdecentralizowaniu sieci typowym dla tanich przewoźników. Badawcze ustalenia potwierdzają konstatację, że oszczędności osiągane na drodze połączenia przestrzennego linii lotniczych grają decydującą rolę w konkurowaniu linii lotniczych, jako że ich działalność handlowa jest w zasadzie zdeterminowana przestrzennie.(abstrakt oryginalny)
This paper presents a study on development and evolution of Public Protection and Disaster Relief (PPDR) communication networks in the perspective of the next 15-20 years. A need for modern, reliable mobile communications systems for PPDR offering a wide range of services, yet harmonized, is commonly recognized at both country and European level. There are therefore a number of activities in this area currently being undertaken. In this paper we discuss several technical aspects of migration of PPDR networks towards broadband systems and describe the most likely upgrade scenario based on an evaluation of migration costs.(original abstract)
W artykule zostały przedstawione wybrane problemy dotyczące migracji pomiędzy systemem radiołączności VHF 150 MHz, a standardem GSM-R, które będą jednocześnie eksploatowane w polskim kolejnictwie. Przeprowadzono analizę kolejowej sygnałów alarmowych RADIOSTOP w sieci radiołączności VHF 150 MHz. Scharakteryzowano usługę kolejowego połączenia alarmowego REC w systemie GSM-R. Następnie mówiono problemy techniczne generowanie sygnałów alarmowych w okresie migracji systemów. Oprócz problemów związanych z aspektem technicznym połączenia obu sygnałów alarmowych przeanalizowano też zagadnienia wynikające z ich zasięgu radiowego.(abstrakt oryginalny)
Zasadniczym celem artykułu jest weryfikacja tezy, zgodnie z którą łączniki sterowane zdalnie umieszczane na liniach napowietrznych średniego napięcia (SN) stanowią element składowy sieci elektroenergetycznej, a tym samym ich wartość powinna być uwzględniania w podstawie opodatkowania budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Problem opodatkowania tego typu instalacji (urządzeń) wynika z zakresu legalnej definicji terminu "budowla" uregulowanej w art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, która w swej treści odsyła do przepisów prawa budowlanego.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ustalenie w jakim stopniu przepisy unijnego prawa łączności elektronicznej mogą wpływać na zasady opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Rozważania autora koncentrują się na opodatkowaniu sieci telekomunikacyjnych oraz jej części składowych. W oparciu o analizę unijnego i polskiego prawa łączności elektronicznej oraz orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznaje on, że objęcie w orzecznictwie sądowoadministracyjnym podatkiem od nieruchomości sieci telekomunikacyjnych narusza ustawową konstrukcję tego podatku. Jest również sprzeczne z przepisami Europejskiego kodeksu łączności elektronicznej. Za dopuszczalne uznaje natomiast opodatkowanie tym podatkiem określonej infrastruktury telekomunikacyjnej (np. słupów i masztów antenowych). (abstrakt oryginalny)
Autor nakreślił podstawowe elementy reformy tzw. centrum gospodarczego z uwzględnieniem zmian jakie dotyczyć będą resortu Transportu i Gospodarki Morskiej. Jednym z takich elementów jest planowane połączenie MTiGM z Ministerstwem Łączności w jednolite Ministerstwo Infrastruktury.
Niewykluczone, iż w przyszłości Pocztę Polską czeka prywatyzacja, lecz dopiero po przejściu przez fazę demonopolizacji i deregulacji. Dopiero w 1998 r. przedsiębiorstwo to przyniosło niewielkie zyski. Dlatego Ministerstwo Łączności pomału zdejmuje z poczty parasol ochronny, dopuszczając paletę zezwoleń innym operatorom na świadczenie niektórych usług. Konkurencja na rynku pocztowym gwałtownie wzrośnie po przystąpieniu Polski do UE. Na terenie każdego kraju Unii już w przyszłym roku będą mogły działać wszystkie poczty państw UE.
Kable światłowodowe z rosyjskich fabryk są ponad 2-krotnie tańsze od importowanych, mimo iż zarówno całe wyposażenie, jak i komponenty do ich produkcji są sprowadzane z zagranicy. Rosjanie praktycznie zamknęli swój rynek przed producentami zagranicznymi. Spowodowało to jednak podwyższenie cen wyrobów przez zagranicznych dostawców komponentów.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.