Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 429

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 22 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ład korporacyjny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 22 next fast forward last
|
|
nr 6
16-20
Przedstawiono dyskusje jaka od kilku rad toczy sie w krajach wysoko uprzemysłowionych na temat "Corporate-Governance". Pod tym pojęciem rozumie się funkcjonowanie najwyższych gremiów przedsiębiorstwa. Szczególną uwagę zwrócono na funkcjonowanie rad nadzorczych.
|
|
nr 700
47-62
W pracy dokonano przeglądu podstawowych koncepcji teoretycznych nadzoru korporacyjnego oraz przeprowadzono wstępną analizę związków pomiędzy tymi koncepcjami a podejściem normatywnym (prawnym i regulacyjnym).
Autor podejmuje następujące zagadnienia: 1. nadzór korporacyjny - treść pojęcia; 2. kodeks dobrych praktyk korporacyjnych na świecie i w Polsce; 3. dobry nadzór korporacyjny - elementy wspólne.
Mapy nadzoru korporacyjnego pozwalają określić inwestorom ryzyko inwestycyjne. Twórcy tych map biorą pod uwagę wskaźniki odzwierciedlające prawa akcjonariuszy i wierzycieli oraz efektywność ich egzekucji. Taką mapę dla Europy sporządził EBOiR. Kraje uszeregował według standardów nadzoru korporacyjnego.
|
|
nr 7-8
27-28
Systemy ratingowe służą obiektywnej ocenie nadzoru korporacyjnego. W artykule zaprezentowano ratingi nadzoru korporacyjnego autorstwa Standard & Poor's. Wykorzystano raport S&P, w którym poza opisem metodologii tworzenia ratingu, zawarty jest wynik analizy standardów Corporate Governance w korporacji FANNIE MAE US.
|
2003
|
nr 6
22-23
W Polsce inicjatywę tworzenia kodeksów ładu korporacyjnego przejęły dwa ośrodki: Polskie Forum Corporate Governance (Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową) oraz Komitet Dobrych Praktyk Forum Corporate Governance (Instytut Rozwoju Biznesu). W artykule kształt i merytoryczny poziom kodeksów przedstawiono w zestawieniu z zapisami German Panel Rules - niemieckiego odpowiednika polskich zbiorów dobrych praktyk. Skupiono się wokół siedmiu zagadnień, takich jak: definicja ładu korporacyjnego, stakeholders, walne zgromadzenie, rada nadzorcza, zarząd, audytorzy, przejęcia.
7
Content available remote Kierunki zmian w systemach nadzoru korporacyjnego
100%
W ostatnich dwóch dekadach w debacie międzynarodowej dotyczącej zasad funkcjonowania spółek publicznych jedną z najczęściej poruszanych kwestii stała się konwergencja systemów nadzoru korporacyjnego. Dyskusja koncentruje się na konsekwencjach wzrastającej internacjonalizacji rynków kapitałowych dla nadzoru korporacyjnego, a ściślej - czy owa internacjonalizacja doprowadzi/doprowadzić powinna do harmonizacji standardów nadzoru korporacyjnego w ujęciu międzynarodowym. Dla części badaczy, a również polityków konwergencja jawi się jako zjawisko z jednej strony nieuchronne, a z drugiej nieocenione dla dalszego rozwoju gospodarczego świata. Inni oczekują, że harmonizację krajowych standardów nadzoru korporacyjnego spowalniać będzie ścieżka zależności, a dokładniej takie czynniki, jak: lokalne wartości kulturowe, polityka gospodarcza państw narodowych i ich prawodawstwo. Dyskusja toczy się również w kwestii rodzaju konwergencji. Badacze próbują znaleźć odpowiedź na pytania: czy dojdzie do konwergencji de jure, a może de facto, czy konwergencja przybierze postać konwergencji funkcjonalnej, a może formalnej. Artykuł wpisuje się w tę debatę, a jego celem jest nakreślenie kierunków zmian w systemach nadzoru korporacyjnego. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Oportunizm interesariuszy w nadzorze korporacyjnym
100%
W opracowaniu podjęto szeroko rozumianą problematykę oportunizmu w nadzorze korporacyjnym. Przedmiotem rozważań są nie tyle postawy oportunistyczne menedżerów w stosunku do akcjonariuszy, co zachowania oportunistyczne interesariuszy przedsiębiorstwa. Analiza koncentruje się na dwóch stronach tego samego zjawiska. Po pierwsze, dotyczy ona możliwości zachowań oportunistycznych takich interesariuszy, jak pracownicy, akcjonariusze, dostawcy, klienci, kredytodawcy itp. Po drugie, poświęcona została ponoszonemu przez interesariuszy ryzyku oportunizmu. Z rozważań wynika, że interesariusze są współzależni oportunistycznie. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Przyczynek do poznania indyjskiego corporate governance
100%
W artykule opisano trzy okresy wyróżniane w historii indyjskiego corporate governance, a mianowicie System Zarządzania Agencyjnego (Managing Agency System) obejmujący lata 1850-1955, System Założycielski (Promotor System) funkcjonujący od 1956 do 1991 roku oraz systemem anglo-amerykański rozwijający się od 1992 roku. Przedstawiono również najważniejsze indyjskie regulacje corporate governance powstałe po 1998 roku, podkreślając ich orientację na rozwiązania stosowane w tym zakresie przez Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone. (skrocony abstrakt oryginalny)
Przez lata problematyka społecznej odpowiedzialności biznesu i ładu korporacyjnego rozwijały się oddzielnie. Pierwsza odnosiła się do oczekiwań i postulatów interesariuszy i podkreślała znaczenie społecznego i środowiskowego wymiaru funkcjonowania przedsiębiorstwa. Druga z kolei koncentrowała się na celach akcjonariuszy i bazowała na paradygmacie maksymalizacji wartości dla akcjonariusza i ochronie interesów inwestorów. W ostatnich latach natomiast widoczna jest integracja tych dwóch koncepcji, prowadząca do rozwoju postrzegania roli przedsiębiorstw w gospodarce i społeczeństwie oraz integrująca finansowy, społeczny i środowiskowy wymiar funkcjonowania przedsiębiorstwa. Celem artykułu jest identyfikacja obszarów integrujących społecznej odpowiedzialności biznesu i ładu korporacyjnego w odniesieniu do wymiarów funkcjonowania przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Standardy ładu korporacyjnego w krajach Europy rozwijającej się
100%
Niniejsza praca analizuje standardy ładu korporacyjnego w krajach Europy wschodzącej i rozwijającej się. W tym celu porównano 11 krajów Europy rozwijającej się (Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Węgry, Macedonia, Czarnogóra, Polska, Rumunia, Serbia i Turcja) i dla nich porównano 7 składowych indeksu globalnej konkurencyjności (Global Competitiveness Index), do których należą: prawo własności, nieprawidłowe płatności i łapówki, etyczne zachowanie firm, standardy audytu i raportowania, ochrona interesu akcjonariuszy mniejszościowych i efektywność polityki antymonopolowej. Celem artykułu jest weryfikacja, czy nastąpiła poprawa w postrzeganiu przez ekspertów standardów ładu korporacyjnego w rozwijających się gospodarkach. Przeprowadzone badania pokazały, że w opinii ekspertów World Economic Forum, Macedonia była krajem, w którym nastąpił największy wzrost jakości standardów ładu korporacyjnego.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Nadzór korporacyjny nad spółkami kapitałowymi
100%
Niezwykle ważne z punktu widzenia właściwego funkcjonowania podmiotów prawa handlowego w postaci spółek kapitałowych jest ustalenie ich wewnętrznego systemu organizacyjnego, a także określenie wewnętrznego układu ich organów, przy jednoczesnej konieczności określenia uprawnień przysługujących każdemu z nich. Poza tym odpowiednia struktura wewnętrzna spółki pozwala na obsadzenie każdego ze stanowisk przez kompetentne osoby, które chociażby z tego powodu są uprawnione do zajmowania się sprawami spółki oraz do reprezentowania jej w stosunkach zewnętrznych.Wobec tego możliwe jest przyjęcie założenia, że ukształtowana struktura wewnętrzna podmiotu umożliwia uprawnionym organom określanie zakresu ich praw i obowiązków. Działania te mają sprzyjać przemyślanemu podejmowaniu decyzji poprzez składanie oświadczeń woli i wyrażanie jej na zewnątrz.(fragment tekstu)
Przedmiotem zainteresowania jest zagadnienie wynagradzania opartego na własności (ecquity-based lub stock-based executive compensation) jako jednej z form wynagradzania kierownictwa korporacji. Zwrócono uwagę na wynagradzanie menedżerów akcjami i opcjami na akcje, w aspekcie efektywności tego mechanizmu nadzoru korporacyjnego.
|
|
nr 6 (135)
34-39
Z badań przeprowadzonych przez Deminor, agencję ratingową z Brukseli, zajmującą się oceną zarządzania spółkami giełdowymi, wynika, że liczba europejskich rad nadzorczych, w których zasiada co najmniej jeden niezależny członek, wzrosła z 53 proc. w 2001 r. do 59 proc. w 2002 r.
|
|
nr 26
367-381
Certainly there are problems in the present situation of corporate governance in Japan. A change in corporate governance in Japan will be inevitable. It must become more transparent. However, it will not be the American type of corporate governance that companies in Japan should aim for, be¬cause Japanese society has a tradition of "productivism" and the American style of corporate govern¬ance has serious defects. Mainly based on the arguments of two representative researchers in Japan (Professor Itami and Professor Iwai), the problems that the American style of corporate governance involves are clarified. The paper concludes that the Japanese style of corporate governance will grad¬ually change in the future, but its basic features will remain the same. (original abstract)
16
Content available remote Nadzór korporacyjny w świetle społecznej odpowiedzialności biznesu
100%
|
|
14
|
nr 87
251-258
Wzrost zainteresowania nadzorem korporacyjnym jest rezultatem postępujących procesów globalizacji, a tym samym narastania zależności międzynarodowych. Inwestorzy poszukują różnych źródeł w poszukiwaniu miejsca dla swojego kapitału, konkurencja uzyskuje wymiar globalny, te wszystkie aspekty wymagają wzajemnego zaufania do poszczególnych systemów zarządzania w tym celu w wielu spółkach zaczęto ujednolicać reguły działania, a tym samym spółki stały się odpowiedzialne za całokształt swojej działalności. Społeczna odpowiedzialność biznesu stała się, zatem koncepcją istotną dla wszystkich podmiotów funkcjonujących na rynku. Dobrowolność jej stosowania spowodowała, iż wiele przedsiębiorstw zmieniło taktykę swojego zarządzania i relacje z otoczeniem. Nadzór korporacyjny jest domeną działania społecznej odpowiedzialności biznesu, zasady dobrych praktyk pozytywnie wpłynęły na osiągnięcia przedsiębiorstw wdrażających te zasady. (abstrakt oryginalny)
|
2000
|
nr 3
83-98
Autor, poprzez analizę podstawowych aspektów corporate governance, takich jak znaczenie, cele i efektywność omawianego zjawiska oraz poprzez konfrontację wyników tej analizy z niektórymi poglądami prezentowanymi w polskiej literaturze przedmiotu, stara się udowodnić, iż termin ten pomimo coraz większej uwagi i zainteresowania zarówno ze strony świata biznesu, jak i środowiska akademickiego, jest w Polsce w większości przypadków nadal niezrozumiały, utożsamiany z nadzorem właścicielskim, i jest najczęściej odnoszony do prawnej sfery nadzoru nad spółką, do uprawnień i struktury rady nadzorczej oraz jej relacji z zarządem.
|
|
nr 2
47-54
W artykule omówiono istotę nadzoru korporacyjnego (corporate governance) w spółkach Skarbu Państwa. Ukazano finansowe, społeczne i polityczne aspekty działania korporacji. Przedstawiono również narodowe systemy nadzoru korporacyjnego oraz elementy skutecznego zarządzania w organizacjach o złożonej strukturze.
Opis i analiza władania korporacyjnego (corporate governance) stanowią jedno z największych wyzwań współczesnej teorii zarządzania. Brak jest jednakże powszechnie uznawanej definicji governance (nadzoru, władania) oraz corporate governance (nadzoru) władania korporacyjnego). Istotnym ograniczeniem jest również to, że nie istnieje jednolita podstawa teoretyczna dla określenia wzorców dotyczących władania korporacyjnego. Poszukując teoretycznych podstaw władania korporacyjnego można stosować dwa podejścia. Z jednej strony należy brać pod uwagę dorobek kompleksowych teorii, a z drugiej trzeba dążyć do poznania mechanizmów tego nadzoru. Celem referatu jest przegląd ramowych koncepcji teoretycznych mechanizmów władania (nadzoru) korporacyjnego pozwalających na jego opis i analizę. Ze względu na niejednoznaczności definicyjne, dla zachowania spójności z terminologia światowa, a szczególnie dla zachowania związku logicznego pomiędzy pojęciem „governance" i „corporate governance", w referacie proponuje się wprowadzenie w polskiej teorii i praktyce terminu „władanie korporacyjne".(abstrakt oryginalny)
Zasady nadzoru korporacyjnego, przygotowane przez Organizacje Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, są powszechnie akceptowanym wyznacznikiem standardów corporate governance. Traktuje się je zarówno w krajach wysoko rozwiniętych, jak i rozwijających się jako najlepsze wzorce.
first rewind previous Strona / 22 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.