Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Średni personel kierowniczy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule omówiono podstawowe zależności pomiędzy cechami strukturalnymi instytucji a pożądanym typem osobowościowym i kwalifikacyjnym ludzi na stanowiskach kierowniczych. Analizę tych zależności przeprowadzono głównie w odniesieniu do średniego szczebla zarządzania instytucją. Wzięto przy tym pod uwagę ogólne kierunki zmian organizacyjnych wynikające z systemowej reformy gospodarczej w Polsce. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono: znaczenie samodzielności pracowniczej w organizacji, jej zakres na podstawie badań opinii kadry kierowniczej średniego szczebla i mistrzów, wnioski dotyczące zmian w sferze samodzielności kierowników w pierwszym okresie reformy gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto tematykę barier skutecznego wdrażania strategii oraz - w tym kontekście - znaczenia strategicznego przywództwa w zarządzaniu współczesną organizacją. Skupiono się na relacji pomiędzy menedżerami najwyższego szczebla (top management - TM) a menedżerami średniego szczebla (middle management - MM). Podkreślono znaczenie interakcji zachodzących między TMT i MM na proces zarządzania strategicznego. Do napisania artykułu wykorzystano analizę literatury i wyniki badań wtórnych.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono podstawowe wyniki badań nad zmianami sytuacji pracy kadry kierowniczej średniego szczebla pod wpływem przepisów reformy gospodarczej. Uwagę skoncentrowano na zagadnieniu przemian samodzielności działania kierowniczego. Wyeksponowano przy tym następujące podstawowe aspekty pracy tych osób w istotny sposób powiązane z możliwością dokonania oceny zaszłych zmian: zmianę zakresu zadań i obowiązków zmiany obciążenia pracą i odpowiedzialności za zadania oraz zmianę uprawnień. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy w zakładach o podobnym profilu produkcyjnym, występują różnice w organizacji stanowisk mistrzów produkcji, a jeśli tak to na czym one polegają i co jest powodem ich powstania. Badania przeprowadzone były w czterech zakładach zlokalizowanych w czterech województwach, ale tworzących jedno przedsiębiorstwo, podporządkowane jednej dyrekcji.
Autorka skoncentrowała się na opisie zadań stawianych przed menadżerami średniego szczebla i ich odpowiedzialności za alokację kosztów pośrednich i bezpośrednich na przykładzie przedsiębiorstwa budownictwa drogowego.
Autor podejmuje próbę empirycznej analizy struktury kwalifikacji kierowników najniższego i średniego szczebla zarządzania. Badaniami objęto 190 osób z czterech dużych przedsiębiorstw przemysłowych na terenie Dolnego Śląska w latach 1990-1998. Z analizy struktury kwalifikacji badanych kierowników można wnioskować iż dominuje pięć czynników: doświadczenie, wiedza i introwersja (małe umiejętności interpersonalne), zewnąrzsterowność i umiejętności lingwistyczne. Autor zwraca uwagę na konieczność zmiany pokoleniowej kadr kierowniczych, ich ewolucyjne, konsekwentne i systematyczne odmładzanie.
Przedmiotem pracy są kwalifikacje kierowników przedsiębiorstw przemysłowych zajmujących stanowiska średniego i najniższego szczebla zarządzania. Dokonano krytycznej analizy literatury przedmiotu, której rezultatem było przyjęcie rozumienia kwalifikacji i kompetencji nawiązującego do klasycznego ich podziału. Zanalizowano możliwości i ograniczenia badawcze zawierające się w podejściach badawczych i metodach stosowanych przez badaczy zajmujących się kwalifikacjami kierowników. Na podstawie przeglądu badań polskich kierowników prowadzonych w latach 1970-1990 określono stan rozpoznania ich kwalifikacji. Dokonane analizy stały się podstawą badań własnych przeprowadzonych w latach 1994-1997, którymi objęto 455 kierowników średniego i najniższego szczebla zarządzania.
Ocenę ośrodków odpowiedzialności za wynik finansowy można przeprowadzić głównie w przedsiębiorstwach wielozakładowych, rozczłonkowanych terenowo, holdingach i grupach kapitałowych. Kierownik uprawniony do zarządzania jednostką ponosi odpowiedzialność za osiągnięty wynik finansowy dla niej i w rezultacie dla całego przedsiębiorstwa. Autorka do podstawowych mierników oceny działalności przedsiębiorstwa w oparciu o wynik finansowy zalicza dodatkowo wskaźnik rentowności (sprzedaży, majątku i kapitału).
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.