Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 289

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Środki masowego przekazu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
Po upadku dyktatury generała Franco w 1975 roku w Hiszpanii rozpoczął się proces transformacji ustrojowej. Miał on niebagatelny wpływ na rozwój systemu medialnego tego kraju. Dziś, po blisko trzydziestu latach, można mówić o ukształtowanym rynku medialnym, działającym według tych samych zasad, co w krajach o wielowiekowych tradycjach demokratyczno-liberalnych. Artykuł przybliża problemy, z jakimi borykają się hiszpańskie media na początku XXI wieku. Mowa więc jest o koncentracji medialnej, inwazji . nowych środków masowego przekazu, koegzystencji mediów publicznych i prywatnych. Przedstawiony jest też, w ogólnym zarysie, rynek hiszpańskiej prasy oraz mediów audiowizualnych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest próbą nowego spojrzenia na klasyfikację prasowych wypowiedzi dziennikarskich. Tradycyjne podziały na dwa rodzaje: informację i publicystykę oraz w ich obrębie na gatunki i odmiany gatunkowe wydają się być niewystarczające w sytuacji dynamicznego rozwoju mediów i zmiany postrzegania ich kulturotwórczej roli. Nieprzejrzystość gatunkowa wielu tekstów skłania do bardziej szczegółowego przyjrzenia się zarówno dającym się odczytać z tekstu intencjom autora, jak i funkcjom, które tekst pełni wobec odbiorcy. Uwzględnienie tych kryteriów pozwala na wyróżnienie trzech grup tekstów: informacyjnych, perswazyjnych i krytycznych, w których dominują odpowiednio intencje: powiadamiania, przekonywania i oceniania. Dominacja jednej intencji nie wyklucza obecności innych. Określenie, do której grupy zaliczyć można dany tekst, jest efektem jego analizy uwzględniającej: wartość poznawczą, aktualność, język i obecność autora, wyrażoną w tekście. (abstrakt oryginalny)
U schyłku pierwszej dekady funkcjonowania w Polsce nowego systemu społeczno-ekonomicznego interesujące wydaje się zbadanie miejsca kobiety i jej roli w przeobrażającej się rzeczywistości. Nie ulega bowiem wątpliwości, że transformacja ustrojowa, inicjując zmiany na płaszczyźnie politycznej i gospodarczej, przeobraża cały układ stosunków społecznych. Zmieniające się struktury makrospołeczne wymuszają modyfikację pozostałych elementów systemu społecznego,' implikując zmiany w oczekiwanych i pełnionych rolach oraz w statusie poszczególnych kategorii i grup społecznych. Wiele nowych zjawisk towarzyszących przeobrażeniom strukturalnym wymaga więc transformacji świadomościowej i obyczajowej, obejmują-cej zmiany systemu wartości i pryncypiów społecznych.(fragment tekstu)
W artykule analizie zostały poddane sposoby prezentowania spółdzielczości w krajowym dyskursie medialnym - w czasopismach głównego nurtu - w latach 2007-2012. Poszukiwane były główne motywy wiążące się ze spółdzielczością w danym czasopiśmie oraz ogólna perspektywa interpretowania idei spółdzielczości, przyjęta przez redakcje analizowanych czasopism. Zasadniczym źródłem wykorzystanych informacji są archiwa cyfrowe największych polskich gazet i tygodników. Autor artykułu przyjmując pozytywne wartościowanie idei spółdzielczości, proponuje także pewne rekomendacje odnośnie możliwych sposobów prezentacji tej idei w mediach. Rekomendacje zmierzają do wzmocnienia narracji o pozytywnych cechach ruchu i idei spółdzielczości oraz do osłabienia lub wykluczenia z dyskursu skojarzeń negatywnych. W analizie zastosowane zostały metody jakościowe - przede wszystkim analiza treści. (abstrakt oryginalny)
5
100%
Działalność współczesnych tabloidów prowokuje do zadawania pytań o to, czy w ogóle należy je mierzyć tą samą miarą co inne gazety. Reguły postępowania wobec tych mediów, które najogólniej można by określić jako rozrywkowe, być może powinny być inne niż w przypadku mediów informacyjnych, co też nie oznacza, że pierwsze nie powinny być wyłączone z obszaru zainteresowania etyki mediów. Mimo iż bulwarówki nie respektują podstawowych zasad etyki dziennikarskiej, bardzo chętnie posługują się pojęciem misji, którą też formułują we właściwy sobie sposób. Istnienie tabloidów jest w zasadzie czymś krótkotrwałym na polskim rynku prasowym. Dwa dzienniki, "Fakt" wprowadzony w 2003 roku przez grupę medialną Axel Springer oraz "Super Express" wydawany przez polską spółkę Murator S.A. są skierowane przede wszystkim do czytelników słabiej wykształconych. Ich wpływ wydaje się trudny do zakwestionowania, nie tylko zajmują czołowe miejsca w rankingach czytelnictwa, ale także coraz częściej tzw. poważne media chętnie podpierają się ich doniesieniami, podnosząc ich rangę jako źródła informacji. W ostatnich latach stały się ważnym przedmiotem zainteresowania badaczy różnych dziedzin, a zjawisko tabloidyzacji odnosi się już nie tylko do funkcjonowania mediów, ale i - szerzej - komunikacji społecznej czy kultury [Walotek-Ściańska, 2014: 10-25]. Autor zamierza zbadać, jakie wzorce i antywzorce postępowania ocenianego pod względem moralnym tabloidy ustanawiają.(fragment tekstu)
Opracowanie poświęcone jest koncepcji torowania (priming) oraz efektowi torowania i jego roli oraz konsekwencjom dla komunikowania politycznego. Pojęcie torowania (efekt poprzedzania, priming) pochodzące z psychologii kognitywnej oznacza sytuację poznawczą, w której bodziec pojawiający się wcześniej modyfikuje poprawność i łatwość rozpoznawania albo przetwarzania bodźców pojawiających się później. W komunikacji politycznej analizy dotyczące torowania koncentrują się na używaniu przez odbiorców kryteriów, standardów służących do oceny rzeczywistości politycznej, a których rolę pełnią kwestie najbardziej dostępne w mediach (najczęściej i najbardziej intensywnie relacjonowane). Priming należy do zagadnień istotnych dla nauk o komunikowaniu, ale jeszcze słabo opracowanych, podobnie jak relacja koncepcji torowania do hipotezy agenda setting. Niektórzy badacze uważają, że torowanie jest częścią agenda setting (drugi poziom agenda setting), inni zaś, że priming nie mieści się w obrębie tej teorii - jest zupełnie odrębną koncepcją, wyjaśniającą jedynie konsekwencje ustanawiania agendy. Niniejsze opracowanie jest próbą uporządkowania dotychczasowych propozycji naukowych dotyczących primingu oraz określenia relacji koncepcji torowania oraz ustanawiania agendy. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia działalność katolickiego Radia Maryja w Polsce.
Artykuł zawiera analizę sposobu funkcjonowania holdingu rynku mediów i nowych technologii oraz próbę odpowiedzi na pytanie jakie wartości dla takiej struktury niesie kultura organizacyjna i jakie są jej aspekty jawne i ukryte. Analizowana organizacja funkcjonuje w kulturze klanu - kluczowym zagadnieniem jest pytanie czy kultura klanu wpływa na efektywność biznesową organizacji i w jakim zakresie. Artykuł zawiera charakterystykę organizacji, opis jej misji i wizji oraz typów przywództwa jakie cechują organizację funkcjonującą w kulturze klanu. Zawiera też opis wartości, norm, artefaktów i sposobu ich komunikowania tak, aby pracownicy uznali je za swoje i adaptowali nie tylko w procesach pracy. Opis wyznawanych wspólnych wartości korporacyjnych - jak nastawienie na klienta, poszukiwanie nowych rozwiązań i innowacyjność, budowanie wspólnoty dbałość i poszanowanie dla wspólnych zasobów, szacunek dla innych i współodpowiedzialność za wynik firmy. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Damian Guzek Media katolickie w polskim systemie medialnym
100%
Moje zainteresowanie książką dr. Guzka wzbudziły już dwa początkowe akapity wstępu. W pierwszym autor stwierdza: "Odległość w linii prostej między Warszawą a Siedlcami wynosi zaledwie 87 km. Tymczasem w przestrzeni radiowej wokół Siedlec funkcjonuje tylko jedna rozgłośnia lokalna - Katolickie Radio Podlasie. Spośród pierwszej piątki tygodników o najwyższej pozycji prasowo-wydawniczej tylko katolickie pismo społeczno-kulturalne »Gość Niedzielny« redagowane jest poza Warszawą. Natomiast jedynym w strukturze komercyjnej telewizji kanałem ogólnokrajowym w pełni należącym do polskiego kapitału jest TV Trwam. Wspomniane przykłady ilustrują problematykę niniejszej książki, jaką jest charakterystyczna dla mediów katolickich w Polsce strukturalna różnorodność". (fragment tekstu)
dniach 14-16 grudnia 2000 r. Instytut Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego zorganizował międzynarodową konferencję poświęconą lokalnym i regionalnym środkom przekazu w procesie demokratyzacji społeczeństw Europy Środkowej i Wschodniej. W sympozjum wzięli udział goście z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Czech, Rumunii, Słowacji, Węgier, Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz przedstawiciele polskich ośrodków naukowych z Wrocławia, Krakowa, Poznania, Kielc i Katowic. Uroczystego otwarcia dokonał prorektor UW, prof, dr hab. Jan Madey. W imieniu Instytutu Dziennikarstwa gości powitał jego dyrektor, dr hab. Janusz Adamowski. Dwie pierwsze sesje konferencji dotyczyły ogólnych zagadnień rozwoju mediów lokalnych i regionalnych w Europie Środkowo-Wschodniej, trzecia - organizacyjno-prawnych problemów rozwoju mediów w okresie transformacji, czwarta zaś - mediów lokalnych w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Ostatnią z sesję w całości poświęcono polskim mediom lokalnym.(fragment tekstu)
XIV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, który odbył się w Warszawie w październiku 2000 r., był - jak każdy konkurs cliopinowski - komentowany w środkach masowego przekazu. Sytuacja komunikacyjna była bardzo ściśle określona - melomani oczekiwali informacji i komentarzy na temat konkursu, a media im takich tekstów dostarczały. Materiał językowy zawarty w ponad 300 wypowiedziach polskich dziennikarzy, krytyków muzycznych, muzyków (w tym jurorów i uczestników konkursu) - pochodzący z prasy codziennej, radia, telewizji i Internetu - pozwolił na odtworzenie intersubiektywnego obrazu konkursu. (fragment tekstu)
Kultura obrazu zdominowała obecnie środki masowego przekazu. Media wizualne stworzyły własny kontekst kulturowy "kształtujący nie tylko produkcję i interpretację wszelkiego typu przedstawień, ale także dzisiejszą wizję świata opartą o nowy język łączący formy werbalne z wizualnymi". Media, posługując się przede wszystkim technikami i materiałem symbolicznym w formie obrazu, niejednokrotnie zwalniają odbiorcę przekazu z myślenia, poszukiwania sensu i znaczenia komunikatu. Bogdan Mróz zauważa, iż maleje ranga słowa drukowanego, a na znaczeniu zyskują nowe media, które nie wymagają dużego wysiłku intelektualnego. Współczesnego człowieka otaczają piktogramy, zdjęcia, obrazy, symbole zarówno w przestrzeni prywatnej, jak i publicznej. Cytowany autor pisze: "Jesteśmy świadkami ekspansji hałaśliwej, migotliwej, mozaikowej kultury popularnej, niewymagającej od odbiorców myślenia i przygotowania intelektualnego, lecz raczej tego, aby byli biernymi konsumentami lekkostrawnej, homogenizowanej papki, którą serwują im skomercjalizowane media schlebiające najniższym instynktom żądnych sensacji słuchaczy, widzów i czytelników". Jest to szczególnie ważne wobec faktu, że znaczna część codziennych doświadczeń współczesnego człowieka ma swoje źródło w mediach, których najnowsza generacja wywołała zmianę pojęcia rzeczywistości, niosąc jednocześnie z sobą określone konsekwencje poznawcze i nowe problemy pedagogiczne. (fragment tekstu)
14
Content available remote Ekonomiczne aspekty funkcjonowania rynku mediów
100%
Przedstawiono istotę ekonomiki mediów i jej poziomy. Omówiono specyfikę rynku środków masowego przekazu. Pokazano znaczenie rynku prasowego.
Głównym celem badawczym przedłożonego opracowania jest identyfikacja problemów związanych z aktywnością społeczno-ekonomiczną kobiet w Polsce poddawanych dyskursowi publicznemu za pośrednictwem prasy polskiej na podstawie czasopisma lifestyle'owego. Najważniejszym zagadnieniem jest kwestia promowania w mediach określonego wizerunku kobiety (i mężczyzny) w aspekcie jej aktywności społeczno-zawodowej. Media masowe (obecnie i nowe media) mogą być dla człowieka istotnym źródłem informacji, propagującym określone wartości, normy i wzory zachowań zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn oraz określającym ich wzajemne relacje. Podejmując problematykę określonych wzorców aktywności społeczno-ekonomicznej kobiet, autorka koncentruje się na charakterystyce przekazów masowych jako przekazu określonego wzorca kobiety (pośrednio i mężczyzny). Ilustracją zjawiska jest analiza treści komunikatów prasowych, która opiera się na wyodrębnionych na podstawie literatury przedmiotu wskaźników określonych zjawisk społeczno-ekonomicznych. (fragment tekstu)
Artykuł stanowi próbę określenia roli środków masowego przekazu w komunikacji międzynarodowej, wpisanej w funkcjonowanie polsko-niemieckiego pogranicza tuż po 1989 roku. Jako przykład wykorzystano publikacje prasowe, które w okresie od kwietnia 1990 r. do sierpnia 1995 r. ukazywały się na łamach "Gazety Zachodniej - Westzeitung", będącej efektem współpracy wrocławskiego wydawnictwa "Fo-Press" z niemieckim wydawcą Dieter Breuer Verlag z Wiesbaden. Czasopismo to należy uznać za jeden z pierwszych po transformacji ustrojowej niezależnych (prywatny wydawca) transgranicznych projektów medialnych, realizujących postulaty: międzynarodowej organizacji zespołów redakcyjnych, transgranicznego oddziaływania pisma (zasięgu kolportażu), dwujęzyczności oraz treści przekazu (ukierunkowanego na polsko-niemiecką problematykę). Czasopismo jest jednym z przykładów odradzania się niezależnego dziennikarstwa po 1989 roku w Polsce. Pomimo że nie przetrwało "próby czasu" - jego funkcjonowanie było nierozerwalnie związane ze zmianami transformacyjnymi w Polsce - odegrało istotną rolę w kształtowaniu opinii o Niemcach w Polsce i Polakach w Niemczech. (abstrakt oryginalny)
Na mocy ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r., o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego, ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta zmianie uległy zasady dotyczące wydawania przedstawicielom środków masowego przekazu zgody na udział w rozprawie. W poprzednio obowiązującym uregulowaniu art. 357 k.p.k. przewidywał, że sąd fakultatywnie mógł zezwolić przedstawicielom środków masowego przekazu na utrwalenie przebiegu rozprawy głównej wówczas, gdy kumulatywnie zostały spełnione przesłanki wymienione w paragrafie pierwszym przywołanego przepisu. Jednocześnie sąd miał prawo wskazać warunki, od których uzależniał wydanie takiego zezwolenia. Ustawodawca, dokonując zmiany treści art. 357 k.p.k., zniósł obowiązujące dotychczas ograniczenia. Aktualnie sąd - po zmianie przepisów - ma obowiązek wydać przedstawicielom środków masowego przekazu zezwolenie na dokonywanie za pomocą aparatury utrwaleń obrazu i dźwięku z przebiegu rozprawy, jeśli jest ona jawna. Z kolei kwestie porządkowe, związane z rozprawą główną, leżą w gestii sądu, który podejmuje w tym przedmiocie decyzje. Sąd czyni to w drodze postanowienia, na które nie przysługuje zażalenie. Rejestrowanie przebiegu rozprawy służy informowaniu społeczeństwa o procesie, co stanowi element jawności rozprawy. Środki masowego przekazu przekazują jedynie wybrany fragment rozprawy, jego wycinek, który nie zawsze w pełni odzwierciedla istotę procesu.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Ewolucja rynku medialnego na Cyprze
100%
W artykule przybliżono sytuację na rynku mediów na Cyprze. Pokazano jak zmieniał się rynek prasowy oraz media pozaprasowe na Cyprze. Omówiono również prawo prasowe w Republice Cypryjskiej.
19
Content available remote Medioznawstwo polskie na mapie świata. Sondaż naukoznawczy
76%
Kształcenie dziennikarzy i ludzi mediów ma istotny wpływ na system medialny, a także pośrednio wpływa na system polityczny. Polskie badania medioznawcze nie ograniczają się jedynie do współpracy instytucjonalnej i udziału w konferencjach - ich efektem są m.in. publikacje na łamach czasopism naukowych oraz tworzenie międzynarodowych zespołów badawczych. Wielu polskich uczonych pracuje w zagranicznych ośrodkach uniwersyteckich. Efekty tych badań są uzależnione od wielkości środków kierowanych na naukę, a ponieważ są one niewystarczające, dlatego niezbędna jest koordynacja badań i wyznaczenie ich najważniejszych kierunków.(abstrakt oryginalny)
Edukacja medialna jest nauką o środkach masowego przekazu. Celem artykułu jest przedstawienie statusu ontologicznego nauki oraz podział mediów. Uwypuklone zostaną relacje pomiędzy mediami a społeczeństwem. Szczególny nacisk położony zostanie na obszary badawcze edukacji medialnej.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.