Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 62

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Środki produkcji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Logistyka zaopatrzenia gospodarstw rolnych w wybrane środki produkcji
100%
W pracy przedstawiono wyniki badań dotyczących zaopatrzenia gospodarstw rolnych w wybrane środki produkcji. Stwierdzono, że nawozy mineralne kupują wszyscy ankietowani rolnicy, przy czym połowa z nich kupuje nawozy NPK, azotowe, fosforowe, potasowe i wapniowe, a 10% - tylko dwa rodzaje nawozów. Prawie wszyscy rolnicy kupują środki chwastobójcze, grzybobójcze i owadobójcze, a 40% kupuje środki gryzoniobójcze, ale w większości przypadków nie należą do nich rolnicy prowadzący gospodarstwa o powierzchni większej niż 50 ha i nastawione na produkcję roślinną. Nawozy mineralne (oprócz wapniowych) rolnicy kupują raz na pół roku lub raz na rok, przy czym z tej drugiej grupy około 60% gospodaruje na ponad 50 ha i tyluż samo prowadzi gospodarstwa mieszane. Środki ochrony roślin w większości są kupowane dwa lub raz w roku. Okres magazynowania nawozów jest bardzo różny, ale najliczniejszą grupę stanowią magazynujący przez pół roku. Przedstawione wyniki badań sugerują, że działania logistyczne firm zajmujących się dystrybucją środków produkcji stosowanych w rolnictwie powinny się opierać na analizie wielkości gospodarstw i ich typie w danym regionie, ponieważ stwierdzono wpływ tych czynników na strukturę zakupów środków produkcji.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono: historyczne uwarunkowanie i podstawowe cechy tradycyjnego systemu zaopatrzenia, handlowe zasady zaopatrzenia przedsiębiorstw w środki produkcji oraz systemowe uwikłanie systemu zaopatrzenia. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono sytuację w zakresie cen zaopatrzeniowo-inwestycyjnych do roku 1970, założenia reformy tych cen ze stycznia 1971 roku oraz własne szacunki efektów finansowych zmian cen zbytu w przemyśle.
Jednym z istotnych elementów gospodarki trwałymi środkami produkcji jest problem ich starzenia się, a zwłaszcza ekonomiczne następstwa owego starzenia się, prowadzące w konsekwencji do konieczności zastąpienia starych środków nowymi, bardziej ekonomicznymi. Precyzyjne ustalenie ekonomicznie uzasadnionego momentu odnowienia środków zależy od ukształtowania się poziomu i struktury kosztów środka starego w porównaniu z nowym. Wymaga to z kolei stałej i skrupulatnej obserwacji kosztów. Na te momenty pragniemy zwrócić uwagę w niniejszym artykule. (fragment tekstu)
Celem pracy było określenie poziomu zużycia najczęściej występującego sprzętu technicznego w gospodarstwach rolniczych. Dokonano analizy porównawczej zużycia fizycznego oraz funkcjonalnego wybranych składników parku ciągnikowo-maszynowego w gospodarstwach rolniczych. Zakresem pracy objęto środki techniczne stanowiące wyposażenie ponad 200 gospodarstw rolniczych Polski południowej. Gospodarstwa te były zróżnicowane pod względem powierzchni, jak również charakteru prowadzonej produkcji. Maszyny i narzędzia zostały podzielone na grupy zgodnie z ogólnie przyjętą systematyką, a wyniki badań przedstawiono w poszczególnych grupach. Stwierdzono m. in. duży średni wiek większości składników parku ciągnikowo-maszynowego, a także znaczny stopień zużycia fizycznego w porównaniu z niższym zużyciem funkcjonalnym.(abstrakt oryginalny)
Analiza skutków zmian cen zbytu środków produkcji w rachunku efektywności postępu techniczno-organizacyjnego oraz wpływu tych zmian na kształtowanie efektywności przedsięwzięć technicznych i organizacyjnych stanowi przedmiot rozważań niniejszego artykułu. Podjęta problematyka (...) zostanie zawężona do rozpatrzenia jedynie funkcji informacyjnej cen zbytu oraz wpływu zmian poziomu tych cen na wyniki rachunku efektywności postępu technicznego, sporządzonego za pomocą uproszczonej i rozwiniętej formuły według obowiązującej metodyki oceny ekonomicznej efektywności inwestycji i innych zamierzeń rozwojowych. (fragment tekstu)
Prognozowanie popytu na środki produkcji ma duże znaczenie w systemie prognoz gospodarczych. Środki te, stanowiące materialny czynnik produkcji i akumulacji, warunkują każdy proces produkcyjny i działalność inwestycyjną, a więc wzrost gospodarczy i poziom życia. Celem badań prognostycznych popytu produkcyjnego jest określenie jego przyszłych rozmiarów, czasu i miejsca występowania. Prawidłowe wyniki badań warunkują osiągnięcie pożądanego poziomu standardu życia ludności, chronią gospodarkę przed dysproporcjami, pomagają zwiększyć wydajność pracy, stanowią podstawę do podejmowania właściwych decyzji inwestycyjnych i wyboru najbardziej efektywnych technologii.
Artykuł analizuje lukę produktu w polskiej gospodarce w latach 1993-2004. Autor szacuje stopę NAICU (stopa wykorzystania mocy produkcyjnych nie generująca przyspieszenia inflacji) oraz analizuje bezrobocie poprzez zastosowanie filtra Hodricka-Prescotta. Wyniki badania wskazują na to, że polska gospodarka w latach 1993-1995 znajdowała się poniżej swojego potencjalnego poziomu wykorzystania środków produkcji. W latach 1995-1999 dynamiczny wzrost gospodarczy rozkręcony sprawnymi reformami na początku lat 90-tych doprowadził do przeforsowania potencjalnych mocy produkcyjnych. W trakcie recesji w latach 2000-02 produkt realny był niższy od oczekiwanego z powodu konsekwentnych restrukturyzacji. Odbicie w roku 2003 doprowadziło do krótkotrwałego zmniejszenia luki. Wzrost powyższego produktu zawdzięcza swą potencjalną wartość brakowi wzrostu w wydatkach na inwestycje jak również problemom strukturalnym na rynku pracy. Autor zaznacza, że analiza potencjalnego poziomu produktu powinna być ważnym elementem polityki gospodarczej, gdyż umożliwia określenie pozycji gospodarki w cyklach biznesowych.
W niniejszym artykule omówiono rozwój stosunków towarowo-pieniężnych, które należy rozpatrywać we wzajemnym związku z procesami uspołecznienia produkcji socjalistycznej.
Przedstawiono zmiany w poziomie zużycia nasion kwalifikowanych i analizę zróżnicowania regionalnego w tym zakresie. Analizą objęto okres 1995-2006. Stwierdzono, że zużycie materiału kwalifikowanego w polskim rolnictwie maleje, a okres wymiany wydłuża się nawet do ponad 10 lat.
W artykule omówiono zmiany strukturalne na rynku środków produkcji dla rolnictwa oraz ich wpływ na relacje między przedsiębiorstwami tworzącymi triadę rynkową składającą się z gospodarstw rolnych, firm handlowych oraz przedsiębiorstw produkujących środki ochrony roślin. Dane przedstawione w artykule dotyczą lat 2010-2016 i pochodzą ze źródeł wtórnych: raportów GUS oraz materiałów udostępnionych przez Instytut Badawczy Kleffmann & Partner. Analizowany w artykule rynek znajdował się w fazie zmian strukturalnych, które dotyczyły każdej grupy przedsiębiorstw tworzących analizowaną w opracowaniu triadę rynkową. Bardziej dynamiczny przebieg miały one wśród gospodarstw rolnych i przedsiębiorstw handlowych, wolniej przebiegały wśród producentów. Zmiany te będą oddziaływać na układy relacyjne występujące zarówno pomiędzy podmiotami tworzącymi daną grupę, jak i podmiotami z różnych grup. Najwięcej wyzwań mogą tworzyć dla przedsiębiorstw handlowych. (abstrakt oryginalny)
Obrót środkami produkcji różni się od obrotu dobrami konsumpcyjnymi zarówno przeznaczeniem dóbr, jak i formami przemieszczania towarów z miejsc produkcji do miejsc zużycia czy użytkowania. Przedmiotem tego obrotu są między innymi surowce, materiały, elementy kooperacyjne oraz środki pracy takie, jak: narzędzia, urządzenia, maszyny. W ujęciu działowym gospodarki głównymi dostawcami środków produkcji są przemysł i rolnictwo, natomiast odbiorcami są wszystkie działy produkcji materialnej. Wśród nich dominuje przemysł, na który przypada 66,6% ogólnej wartości zużycia środków produkcji, natomiast na rolnictwo - 12,7%. Jeżeli chodzi o surowce pochodzenia rolniczego to są one w 52,3% zużywane w przemyśle a w 47,2% w rolnictwie. Inna istotna różnica pomiędzy obrotem środkami produkcji a obrotem dobrami konsumpcyjnymi występuje w sposobach sterowania podziałem i przemieszczaniem środków produkcji w porównaniu z artykułami konsumpcyjnymi. W naszej gospodarce istnieje dotychczas większe ograniczenie samodzielności decyzyjnej jednostek obrotu środkami produkcji niż uczestników rynku dóbr konsumpcyjnych. Wdrażana od 1982 roku reforma gospodarcza zakładała wprowadzenie jednakowych reguł gry dla wszystkich podmiotów gospodarczych. Znalazło to swój wyraz w rozwiązaniach systemowych wynikających z podstawowych uregulowań prawnych reformy. Celem artykułu jest analiza rozwiązań w zakresie kształtowania obrotu środkami produkcji w latach 1982-1986. Podjęcie tego problemu jest uzasadnione faktem, że relacje między podażą a zapotrzebowaniem na środki produkcji, a także formy gospodarowania istniejącymi zasobami wpływają na funkcjonowanie rynku dóbr konsumpcyjnych. Krańcowo ujmując jeżeli nie dojdzie do zawarcia transakcji na rynku środków produkcji, to po upływie pewnego czasu, tj. po wyczerpaniu rezerw, zapasów danych materiałów czy surowców nie wystąpi oferta ze strony producentów dóbr konsumpcyjnych. Z kolei rynek dóbr konsumpcyjnych stwarza mniejsze lub większe szanse dynamizacji działania uczestników rynku środków produkcji. Zależy to od stopnia jego zrównoważenia. (fragment tekstu)
14
Content available remote Tendencje rozwojowe gospodarki PRL
84%
W niniejszym artykule omówiono przeobrażenia w gospodarce PRL po II wojnie światowej. Zaprezentowano podstawowe wskaźniki rozwoju gospodarczego. Na koniec przedstawiono kształtowanie warunków bytu ludności w Polsce na tle krajów RWPG.
Celem artykułu było zbadanie możliwości wprowadzenia na rynek środków do produkcji rolnej, nowatorskiego rozwiązania w dziedzinie biologicznego nawożenia gleb i roślin. Pozyskana opinia od producentów rolnych, na temat dostępności na rynku nawozów z żywymi kulturami bakterii oraz ich stosunek do tego typu rozwiązań, pozwoliła na określenie szans i zagrożeń stojących przed firmą zamierzająca wprowadzić taki produkt na rynek.(fragment tekstu)
Przedstawiono wyniki badań ankietowych wśród użytkowników gospodarstw rolnych o powierzchni od 10 ha do ponad 50 ha dotyczące zaopatrzenia w bezpośrednie środki produkcji. Stwierdzono, że wszyscy użytkownicy kupują zarówno nawozy mineralne, jak i kwalifikowany materiał siewny, chociaż w skali kraju nawozy kupuje 80% rolników, a kwalifikowany materiał stanowi tylko 10% ogółu wysiewanego ziarna. Stwierdzono również, że użytkownicy gospodarstw podczas oceny jakości obsługi dostawców na pierwszym miejscu stawiają kryterium cenowe, na następnych warunki płatności i jakość produktu, a na ostatnich miejscach - obsługę online, warunki reklamacji i elastyczność. (abstrakt oryginalny)
Istnieje potrzeba przygotowania odpowiedniej dokumentacji, która ułatwi kontrolę właściwego gospodarowania środkami produkcji. Powinno to, przynajmniej utrudnić nielegalne wykorzystanie środków produkcji. Dotyczy to zwłaszcza zestawów montażowych i kopiujących. Zorganizowanie i zautomatyzowanie obiegu dokumentów pozwoli na bieżącą, analizę wykorzystania środków produkcji i dostosowanie jej do wielkości produkcji. (fragment tekstu)
Niniejszy artykuł przyjmuje za przedmiot rozważań sprecyzowany powyżej wycinek problematyki gospodarowania środkami obrotowymi i stawia sobie za zadanie usystematyzowanie, charakterystykę oraz podkreślenie wagi poszczególnych wybranych elementów gospodarki środkami obrotowymi dla prawidłowego rozwoju przedsiębiorstwa i uzyskiwanych przez niego wyników produkcyjno-finansowych. (fragment tekstu)
Z dotychczasowych doświadczeń sfery regulacji produkcją rolną i rolnictwem w okresie powojennym wynika, że polityka rolna posługiwała się bogatym asortymentem instrumentów natury administracyjnej. Celem artykułu jest omówienie tych instrumentów oraz ewolucji systemu regulacji rynku rolnego w Polsce. (fragment tekstu)
Rynek środków produkcji jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków w Polsce. Ze względu na swoiste przeznaczenie produktów, które są przedmiotem obrotu na tym rynku i charakter odbiorców działania marketingowe dotyczące środków produkcji muszą uwzględniać specyfikę tych rynków. Do poznania tej specyfiki pomocne może być gromadzenie danych na temat źródeł informacji o produktach, z których korzystają nabywcy. Analiza tych danych pozwala na wybór kanałów komunikacji, ale również pośrednio wpływa na wybór narzędzi promocji. Rozważania przeprowadzono na podstawie danych pochodzących z badań marketingowych prowadzonych w obszarze rynku środków ochrony roślin w Polsce. Wyniki badań wskazują, że na rynku środków produkcji rośnie znaczenie osobowych źródeł informacji. Duże znaczenie jako źródła informacji o produkcie przypisuje się także publikacjom dla profesjonalistów. Przypuszczać można, że zwiększać się będzie również rola Internetu i tzw. "nowych mediów". Dane na temat źródeł informacji o produkcie z dłuższego okresu pozwalają na dostrzeżenie zachodzących zmian w zachowaniach nabywców. Daje to podstawy do modyfikowania istniejących strategii komunikacji przedsiębiorstwa z rynkiem. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.