Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 208

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Środki transportu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Wraz z rozwojem gospodarczym w Polsce nieustannie od lat 90. XX w. rośnie wskaźnik motoryzacji, powodując równocześnie wzrost miejskich podróży samochodowych. Zjawisko to wpłynęło na utrudnienia w przemieszczaniu się w obrębie miast, a dla obiektów generujących duży ruch wywołało szereg konsekwencji, takich jak: brak odpowiedniej liczby miejsc parkingowych, zatłoczenie w obrębie danego obiektu, zwiększenie niebezpieczeństwa dla pieszych itp. By sprostać tym problemom, na początku XXI w. powstała inicjatywa tworzenia i wdrażania planów mobilności (planów podróży). Celem publikacji jest przedstawienie planu mobilności jako narzędzia równoważenia rozwoju transportu na obszarach zurbanizowanych. Dokonano tego na podstawie analizy literatury źródłowej oraz przeprowadzonych badań ankietowych wśród pracowników, pacjentów i studentów Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Pozwoliło to ustalić, w jaki sposób pracownicy/studenci docierają do miejsca docelowego, jakie są ich preferencje przy wyborze środka transportu, jaką pokonują odległość i w jakim czasie, a także wskazać bariery ograniczające zmiany obecnych przyzwyczajeń. Do przeprowadzenia badania posłużono się narzędziem pomiarowym w postaci anonimowego kwestionariusza ankietowego zawierającego szereg pytań. Przyjęto hipotezę badawczą, iż zachowania i preferencje transportowe użytkowników tej instytucji są niespójne z paradygmatem zrównoważonej mobilności miejskiej.(abstrakt oryginalny)
Współczesny rozwój transportu charakteryzuje gwałtowne nasycenie w nowoczesne pojazdy i urządzenia służące do mechanizowania, automatyzowania oraz robotyzacji czynności wykonywanych przez człowieka. Procesy degradacji stanu technicznego wymuszają potrzebę zorganizowanych działań w systemie eksploatacji, mających za zadanie utrzymanie ruchu pojazdów. Nowym zadaniom sprostać musi dobrze zorganizowane i funkcjonujące zaplecze techniczne. Proces realizacji budowy lub modernizacji obiektów obsługowego zaplecza technicznego przebiegać musi zgodnie z projektem technologiczno-organizacyjnym nowego lub modernizowanego obiektu. Tylko profesjonalna wiedza oraz bogate doświadczenie, wsparte dobrą znajomością literatury technicznej, norm i przepisów prawnych, zapewnić może powstanie rozwiązań najlepszych pod względem technicznym, ekonomicznym i środowiskowym. W tym opracowaniu przedstawiono zręby nowoczesnego podejścia do projektowania zaplecza obsługowego, w którym realizowany jest proces przywracania zdatności pojazdom uszkodzonym, albo realizacja zaleceń obsługowych wynikających z przyjętej strategii eksploatacji.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono koncepcję doskonalenia istniejącego systemu obsługowo-naprawczego środków transportowych z uwzględnieniem wymaganego poziomu utrzymania ich gotowości do wykonywania zadań. Aktualnie stosowany system obsługowo-naprawczy jest zbyt mało efektywny w stosunku do systemu proponowanego. Stosowana wersja obsługowo-naprawcza według resursu technicznego powoduje, że środki transportowe poddawane są procesom obsługowym, w których wymieniane są elementy bez względu na ich stan techniczny. Najczęściej wymieniane są elementy oprócz uszkodzonych i elementy sprawne techniczne. Sytuacja ta powoduje zwiększone zapotrzebowanie na części zamienne i materiały eksploatacyjne oraz przyczynia się do powiększania kosztów całego procesu. Stosowana druga metoda obsługowo-naprawcza według stanu technicznego środków transportowych polega na wymianie elementów, które jeszcze są sprawne, ale istnieje prawdopodobieństwo ich uszkodzenia ze względu na trudne warunki eksploatowania środków transportu. Sytuacja ta podobnie jak w metodzie pierwszej wymaga zwiększonego zapotrzebowania na części zamienne oraz podwyższa koszty procesu obsługowego. Wymienione metody nie uwzględniają jednak potrzeby utrzymywania środków transportu w oczekiwanej gotowości do wykonywania zadań. Przedstawiona w artykule metoda w sposób wyczerpujący uzupełnia tę lukę.(abstrakt oryginalny)
4
100%
Celem badań była analiza i ocena potencjału i wykorzystania komunikacji miejskiej w północnych dzielnicach Gdyni, w kontekście perspektyw rozwoju Szybkiej Kolei Miejskiej. Może ona pełnić rolę alternatywnego środka transportu publicznego mającego zmniejszyć obciążenie obecnie wykorzystywanej infrastruktury drogowej. Jest to szczególnie ważne zagadnienie z uwagi na dużą wrażliwość głównego ciągu komunikacyjnego niniejszych dzielnic na wszelkie utrudnienia ruchu, która prowadzi do powstawania kongestii na znacznym obszarze, przy jednoczesnym braku alternatywnych tras przemieszczania się oraz środków transportu niewrażliwych na to zjawisko. W artykule przedstawiono istniejący stan zagospodarowania oraz dostępności komunikacyjnej północnych dzielnic Gdyni wraz z analizą i oceną bieżącej dostępności tych dzielnic, przy wykorzystaniu komunikacji miejskiej. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano analizy problemów związanych z budową, funkcjonowaniem i eksploatacją wózków widłowych. Stanowiło to podstawę do opracowania metodyki badania. Istotą pracy było przeprowadzenie badań w oparciu o opracowaną metodykę, których wyniki stanowiły podstawę odpowiedzi na pytanie wynikające z charakteru pracy: jak i czy warunki eksploatacji wózków widłowych wpływają na funkcjonowanie ich zespołów? Analiza dokonań zezwala na sformułowanie zdania, że cel badań został osiągnięty. Dowodzą temu opracowane i zweryfikowane procedury badania wpływu sposobu użytkowania wózków widłowych na ich funkcjonowanie. (abstrakt oryginalny)
Środki transportu przeznaczone do przewozu artykułów spożywczych szybko psujących się, wymagających odpowiedniej temperatury przewozu powinny być wyposażone w agregaty chłodnicze. Najistotniejszym elementem w agregatach jest sprężarka. W pracy przedstawiono koncepcje stanowiska badawczego składającego się z rzeczywistych elementów chłodniczych. Celem badań na stanowisku będzie symulacja niekorzystnych warunków pracy, które mogą spowodować uszkodzenie sprężarki. (abstrakt oryginalny)
Problem korozji konstrukcji środków transportu dotyczy nie tylko dziedziny ekonomicznej ale również zasad bezpieczeństwa eksploatacji. Przejaw korozji powinien odnosić się do rodzaju i typu konstrukcji, ponieważ inne znaczenie ma korozja konstrukcji np. siatki ogrodzeniowej a inną rangę i większe zagrożenie ma korodujący układ sterowniczy w okrętach wojennych czy elektrowniach. Typ środowiska korozyjnego przesądza o rodzaju korozji i sposobie przebiegu procesów korozyjnych. Podobnie korozja gazociągu powoduje zagrożenie - grozi wybuchem, korozja zbiorników paliwa może doprowadzić do zatrucia gleby, korozja układu hamulcowego czy układu sterowania w pojazdach, samolotach, czy okrętach doprowadzić może do uszkodzeń i ostatecznie zagrozić życiu ludzkiemu. (abstrakt oryginalny)
Materiały inteligentne znajdują obecnie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, jednak największy ich rozwój i najwięcej zastosowań można zaobserwować w przemyśle lotniczym i samochodowym. Inżynierskie materiały inteligentne stosuje się w systemach bezpieczeństwa, w wymagających elementach konstrukcyjnych takich jak zawieszenie, silniki i urządzenia elektroniczne. Mona je także wykorzystać jako dodatek zmieniający wygląd. Mogą być to stopy z pamięcią kształtu, materiały piezoelektryczne, elektrochromowe, elektroluminescencyjne, elektroreologiczne bądź magnetoreologiczne. Stosowane są w środkach transportu począwszy od prostych urządzeń, aż po skomplikowane konstrukcje. W pracy przedstawione zostaną możliwości wykorzystania tych materiałów z uwzględnieniem ich zalet oraz dynamiki rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Symulatory jazdy to nowoczesne urządzenia wykorzystywane w różnych dziedzinach nauki, w tym w badaniu zachowań i reakcji kierowcy. Prowadzenie badań psychologicznych, które to stanowią jeden z elementów systemu profilaktyki bezpieczeństwa ruchu drogowego, uzupełnionych o metody psychofizjologiczne m.in. okulografię, elektrokardiografię (EKG), elektromiografię (EMG), elektroencefalografię (EEG), w warunkach gdzie symulowany jest prawdziwy ruch drogowy, daje możliwość kompleksowej analizy funkcjonowania kierowcy w ruchu drogowym. Niniejszy referat zwiera informacje dotyczące zastosowania symulatorów jazdy w badaniach psychofizjologicznych kierowców. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano zagadnienia związane z transportem zwierząt żywych drogą morską, powietrzną oraz lądową. Zwrócono szczególną uwagę na wymagania dotyczące środków transportu przy przewozie zwierząt. W literaturze fachowej transport zwierząt jest omawiany rzadko i w dość powierzchowny sposób. Problematyka przewozu zwierząt coraz częściej stanowi przedmiot zainteresowania opinii publicznej. Artykuł ma na celu zaprezentowanie działań logistycznych w obszarze transportu zwierząt żywych głównie poprzez ukazanie specyfiki tego rodzaju "ładunku" jako żywego organizmu, dla którego transport jest często źródłem stresu i nie naturalną sytuacją.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia zestawienie orazpodział obecnie znanych i stosowanych mobilnych systemów transportowych wraz z konkretnymi przykładami.Zawiera przykłady rzeczywistych obiektów mechatronicznych zbudowanych na politechnice Lubelskiej w ramach naukowego koła zastosowań mechatroniki ELMECH, wraz z ich specyfikacją.(abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono problematykę związaną z wykorzystaniem przekładni obiegowych z zespołem dwuwieńcowych kół obiegowych. Tego rodzaju rozwiązania umożliwia uzyskanie przełożenia o znacznej wartości (kilkanaście do kilkadziesiąt). Podkreślono istotną pozytywną cechę przekładni jaką jest mniejsza masa oraz wymiary w porównaniu z odmianą przekładni zwykłej (o osiach stałych). Przedstawiono problem doboru wartości przełożenia I stopnia reduktora na wymiary zewnętrzne konstrukcji, a zatem i masy przekładni. Zwrócono uwagę na konieczność spełnienia określonych warunków w procesie konstruowania przekładni. Przeprowadzone analizy obliczeniowe prowadzą do stwierdzenia, że w przypadku przekładni obiegowej z zespołem dwuwieńcowych kół satelitarnych istnieją ograniczenia konstrukcyjne wpływające na krytyczny dobór wartości przełożeń poszczególnych stopni przekładni. Podkreślono zalety zastosowania rozważanego typu przekładni na procesy rozruch układu napędowego z zainstalowaną przekładnią obiegową. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wybrane zagadnienia związane z bezpieczeństwem eksploatacyjnym środków transportu morskiego w odniesieniu do destrukcyjnego, korozyjnego oddziaływania środowiska morskiego. Elementy konstrukcji środków transportu, wykonane nie tylko ze stopów aluminium, ulegają stopniowemu niszczeniu korozyjnemu podczas eksploatacji. Jednoczesne, złożone oddziaływanie odkształceń (naprężeń) elementów konstrukcji i czynnika korozyjnego intensyfikuje procesy korozyjne. Konsekwencją tego działania są ubytki materiałowe powodujące zmniejszenie pierwotnych przekrojów nośnych elementów konstrukcji i wzrost zagrożenia bezpieczeństwa dla zdrowia i życia załóg okrętowych. Wysokowytrzymałe stopy aluminium grupy 7xxx, wykazują znacznie gorszą odporność na korozję naprężeniową niż powszechnie stosowne w okrętownictwie stopy grupy 5XXX a ich złącza spawane wymagają dodatkowych zabezpieczeń antykorozyjnych celem zwiększenia bezpieczeństwa eksploatacyjnego konstrukcji morskich. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Wybrane aspekty rozwoju napędów alternatywnych dla jednostek morskich
75%
W artykule przedstawiono rozwój napędów w środkach transportu morskiego, do których należą między innymi napęd parowy, parowy turbinowy i powiązany z nim napęd atomowy, a następnie wysokoprężne silniki wolno- i średnioobrotowe. W kolejnej części opisano stosowane paliwa i wymagania stawiane silnikom okrętowym w aspekcie ochrony środowiska naturalnego. Scharakteryzowano paliwa będące produktami ropopochodnymi oraz paliwa alternatywne. Ponadto zwrócono uwagę na kierunek, w jakim zmierzają paliwa i napędy alternatywne w związku z zaostrzonymi normami dotyczącymi emisji spalin (Konwencja MARPOL). Następnie omówiono perspektywy, rozwoju napędów alternatywnych jednostek morskich, gdzie również opisano problemy, jakie wiążą się z zastosowaniem poszczególnych rozwiązań. Należą do nich między innymi skroplony gaz ziemny (LNG) do zasilania jednostek pływających, napędy spalinowo-elektryczne, napędy elektryczne, w tym wykorzystujące panele fotowoltaiczne, które wytwarzają prąd stały z promieni słonecznych. Pokazano również panele słoneczne pełniące równocześnie rolę generatora energii oraz ogromnych żagli wyposażonych w zestaw fotowoltaiczny dla statków handlowych. Ponadto wspomniano o eksperymentach z wykorzystaniem latawców do wspomagania napędu statku. Poza poprzednio przedstawionymi alternatywnymi źródłami zasilanias opisano również wodór jako paliwo, które ciągle jest w fazie badań. Rozpatrzono dwie metody jego wykorzystania, czyli do specjalnych silników spalinowych i do ogniw paliwowych, których sprawność przekracza 50%, a w wyniku spalania wodoru powstaje woda. (abstrakt oryginalny)
rzedstawione w artykule prace projektowe, były wykonywane w ramach Miejskiego Programu Wsparcia Partnerstwa Szkolnictwa Wyższego i Nauki oraz Sektora Aktywności Gospodarczej "MOZART". Program rozpoczęty był w 2012 roku przez Radę Miejską Wrocławia (Polska). Jego celem jest wsparcie wrocławskiego rynku pracy. W ramach projektu, miasto Wrocław udziela finansowego wsparcia partnerstwom naukowo- biznesowym, na realizację zgłoszonych przez nie projektów z różnych dziedzin. Opisywany projekt miał miejsce na przełomie 2017-2018 roku. Przedsiębiorstwo Navishipproject jest inżynierskim biurem projektowym o dużej praktyce w projektowaniu statków śródlądowych i morskich. Ich personel składa się z wysoko wykwalifikowanych projektantów statków technicznych, doświadczonych w różnego rodzaju specjalnościach, w tym: opracowywaniu kompletnych projektów, projektów wstępnych, umów i kategoryzacji. Dr Wojciech Wesołek jest prowadzącym pracownie projektowania środków transportu w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Sam specjalizuje się w projektowaniu jachtów, ale na co dzień kształci studentów w kierunku projektowania pojazdów a w szczególności samochodów. Powstały materiał (projekty wzornicze promu bocznokołowego i kontenerowca rzecznego) opracowano głównie z myślą o możliwości dostosowania do produkcji w późniejszym czasie. (abstrakt oryginalny)
Większość aktualnie stosowanych pojazdów ciężarowych w przedsiębiorstwach transportowych to modułowo konstruowane obiekty techniczne. Dla nich to istnieje potrzeba opracowania dedykowanych systemów monitorowania ewolucji stanu, co w dokonaniach zagranicznych i krajowych jest mocno zaniedbane, a praktyka eksploatacji oczekuje na szybkie opracowania z tego zakresu. (abstrakt oryginalny)
Mikromobilność opiera się na użytkowaniu w rozwiązanich komunikacyjnych niewielkich, lekkich i bezemisyjnych, tzw. osobistych środków transportu umożliwiających pokonywanie krótkich dystansów - najczęściej pierwszego lub ostatniego odcinka zaplanowanej podróży. W artykule przedstawiono niektóre problemy związane z definiowaniem i kategoriami mikromobilności oraz możliwością wykorzystania przez jej urządzenia infrastruktury zwyczajowo i prawnie przeznaczonej dla osób niezmotoryzowanych (pieszych i rowerzystów). W pierwszej części artykułu przytoczono definicje mikromobilności, jej kategorie oraz omówiono urządzenia jednośladowe (jedno- lub dwukołowe), dwuśladowe (dwu- lub czterokołowe) i trzyśladowe (trójkołowce). W kolejnej części dokonano literaturowego przeglądu wybranych badań mikromobilności na świecie oraz omówiono determinanty rozwoju mikromobilności na przykładzie Polski. Artykuł zamyka podsumowanie z dwiema istotnymi konkluzjami. Pierwsza z nich traktuje mikromobilność jako kolejny po elektromobilności ważny nurt w logistyce i transporcie, a z drugiej wynika, że w Polsce urządzenia osobistej mobilności stają się coraz bardziej popularne. Warto zatem poświęcać jej więcej miejsca w nauce, a szczególnie pilnym wyzwaniem staje się problematyka zarządzania mikromobilnością. (abstrakt oryginalny)
Tematem artykułu są działania marketingowo - edukacyjne promujące alternatywne, w stosunku do samochodów osobowych, środki transportu (transport publiczny, komunikację pieszą i rowerową, podróżowanie w tzw. systemach carpooling i carsharing ). Działania te związane są z wdrażaniem tzw. koncepcji zarządzania mobilnością, mającej na celu wpływanie na postawy i zachowania komunikacyjne podróżnych m.in. poprzez uświadamianie o istnieniu proekologicznych środków transportu i wskazywanie ich potencjału w zaspakajaniu potrzeb transportowych. Różnego rodzaju strategie przekonują mieszkańców, że pojedyncze wybory każdego z nich oddziałują na sposób i jakość podróżowania w mieście, nie tylko w bliższej, ale i w dalszej perspektywie. Zwracają uwagę na fakt, że w przypadku, gdy to jest możliwe, należy praktykować wybory redukujące podróże realizowane pojazdami indywidualnymi, zachęcają do korzystania z proekologicznych środków lokomocji. Artykuł mówi o potencjale działań, prezentuje przykłady wdrożonych strategii, ukazuje ich skuteczność, jak również wpływ na poszczególne etapy procesu zmiany zachowania komunikacyjnego.(abstrakt oryginalny)
Zgodnie z art. 55 dyrektywy 2012/34/UE w sprawie utworzenia jednolitego europejskiego obszaru kolejowego każde państwo członkowskie musi powołać organ regulacyjny dla sektora kolejowego. W Polsce zadania tego organu realizuje Prezes Urząd Transportu Kolejowego (UTK). Zmiany w zakresie pozycji i zadań ww. organu są związane z wejściem w życie IV pakietu kolejowego - zbioru 6 aktów prawnych stanowiących kontynuację reform rynku kolejowego w Europie. Przepisy IV pakietu kolejowego nakładają na regulatorów nowe obowiązki, m.in. w zakresie spraw dotyczących zarządzania ruchem kolejowym oraz planowanych i nieplanowanych prac utrzymaniowych linii. Zmieniają też model współpracy pomiędzy krajowymi organami regulacyjnymi a Agencją Kolejową Unii Europejskiej (AKUE - ang. EURA). Krajowe organy mogą m.in. zwrócić się do Agencji z wnioskiem o wydanie opinii w zakresie aspektów bezpieczeństwa i interoperacyjności. Agencja może również przeprowadzić wizytację w państwie członkowskim. Prezes UTK pełni w Polsce ponadto funkcję krajowego organu ds. bezpieczeństwa i jest organem właściwym w zakresie wydawania jednolitego certyfikatu. W tym Prezes UTK również zobowiązany jest do współpracy z Agencją. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie nowych obowiązków nałożonych na Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego w związku z koniecznością implementacji IV pakietu kolejowego, zarówno w zakresie obu pełnionych przez niego funkcji. (abstrakt oryginalny)
Systemy klasy ERP (Enterprise Resource Planning) stanowią najbardziej zaawansowaną grupę zintegrowanych systemów wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem. Decydując się na wybór i wdrożenie systemu klasy ERP należy zdać sobie sprawę, Ŝe proces ten nie jest prosty. Pierwszy zdawałoby się, Ŝe elementarny problem to dobór systemu na potrzeby przedsiębiorstwa, jak równieŜ wybór w pełni zaufanego dostawcy. W pracy przedstawiono moduł TRANSPORT systemu klasy ERP SAP R/3 do rozliczenia środków transportu.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.