Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 165

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Świadczenia emerytalne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Artykuł pokazuje, jak zmieniał się system waloryzacji składek i wybranych świadczeń wypłacanych z systemu zabezpieczenia społecznego. Waloryzacja składek emerytalnych dotyczy kwot gromadzonych w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w części systemu o charakterze obowiązkowym, publicznym, repartycyjnym. Indeksację zaś dotyczącą świadczeń można traktować jako narzędzie mające na celu ochronę poziomu życia osób najsłabszych przed skutkami inflacji, pozwalające uczestniczyć także w korzyściach wynikających z rozwoju gospodarczego kraju. Przegląd stosowanych rozwiązań pozwala także ocenić, jakie środki finansowe przeznaczane są na wypłaty z tego tytułu, jakich ewentualnie oszczędności mogą dokonywać rządzący, szukając sposobów na obniżenie deficytu w finansach publicznych. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Przeobrażenia systemu emerytalnego w Wielkiej Brytanii
100%
Celem tego tekstu jest przedstawienie ewolucji systemu emerytalnego w Wielkiej Brytanii ze szczególnym uwzględnieniem początku XXI wieku. Brytyjski system emerytalny w latach 80. i 90. XX wieku - w dobie kryzysu systemów emerytalnych - przywoływany był w porównaniach międzynarodowych jako pozytywny przykład połączonych rozwiązań państwowych i prywatnych. Wskazywano, że system państwowy jest wypłacalny finansowo oraz zapewnia wystarczający, choć niski, poziom świadczeń. Istotną rolę w zabezpieczeniu emerytalnym odgrywał system prywatny - głównie tzw. drugi filar emerytalny, oferowany w miejscu pracy. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano dwie metody obliczania początkowej wysokości świadczenia wypłacanego z PE. Pierwsza metoda jest oparta na zasadzie ostatniej płacy (ang. final pay principle); świadczenie jest wyznaczane na podstawie stażu ubezpieczeniowego i wysokości jego ostatniego wynagrodzenia. Druga metoda wykorzystuje funkcję kumulacji uprawnień emerytalnych, która określa ułamek świadczenia przysługujący ubezpieczonemu w danym wieku. Na zakończenie przedstawiono przykład empiryczny, w którym porównano wybrane metody. (fragment tekstu)
W opracowaniu został przedstawiony obecnie funkcjonujący w Kanadzie bazowy system emerytalny. Omówiono I filar emerytalny, z którego świadczenia mają charakter emerytury obywatelskiej przyznawanej bez względu na przepracowane lata. Emerytura państwowa (OAS) przysługuje wszystkim obywatelom po osiągnięciu określonego wieku, którzy mieszkali na terenie Kanady po osiągnięciu pełnoletności przez co najmniej 10 lat, a dla pobierających to świadczenie za granicą okres ten wynosi 20 lat. Do świadczenia podstawowego przewidziane zostały dodatki dla osób najuboższych. Kolejno poddano analizie perspektywy I filaru oraz przestawiono główne zagrożenia, wśród których te o najdonioślejszym znaczeniu związane są z czynnikami demograficznymi, tj. z rosnącą długością życia oraz malejącą dzietnością. W dalszej części opracowania skupiono się na II filarze emerytalnym (CPP), który ma charakter redystrybucyjno-kapitałowy. Ten element systemu emerytalnego jest finansowany ze składek finansowanych przez pracodawców i pracowników. W zamierzeniu II filar miał być uzupełnieniem dla emerytury obywatelskiej, pozwalać na uzyskanie 25% stopy zastąpienia w odniesieniu do maksymalnych oskładkowanych dochodów. Obecnie generowane nadwyżki wpływów nad wydatkami w CPP pozwalają na inwestowanie wolnych środków na rynkach finansowych, w filar ten dopiero z czasem wbudowano kapitałowy komponent. W ostatniej części tekstu omówiono prognozy dla kanadyjskiego systemu emerytalnego uwzględniające jego bazową i dodatkową część. Podkreślone zostało znaczenie indywidualnie podejmowanych działań mających na celu zapewnienie źródła dochodu po zaprzestaniu aktywności zawodowej. (abstrakt oryginalny)
Wycena programu emerytalnego polega na obliczeniu wysokości zgromadzonego kapitału oraz rezerwy matematycznej na dany moment. Na podstawie uzyskanych wyników ustała się wysokość składki obowiązującą do momentu kolejnej wyceny. W niniejszym artykule wycena PE została przeprowadzona w przypadku stałej składki przez cały okres ubezpieczenia oraz w przypadku korekty wysokości składki przy każdej wycenie PE. Rozpatrzono trzy sposoby amortyzacji deficytu lub nadwyżki finansowej. Autorka pokazała, w jaki sposób wyznaczać poziom składek tak, aby w momencie zakończenia działalności PE dla danej kohorty uzyskać równowagę aktuarialną. W każdym momencie stażu ubezpieczeniowego porównano wysokość zgromadzonego kapitału z rezerwą matematyczną, potrzebną na pokrycie świadczeń. Zaproponowano trzy metody amortyzacji deficytu (nadwyżki finansowej): minimalizację nadwyżki finansowej, minimalizację wartości bezwzględnej deficytu finansowego oraz amortyzację rentą życiową okresową. (fragment tekstu)
Programy emerytalne o zdefiniowanej składce charakteryzują się nieznaną wysokością świadczenia. Ryzyko z tym związane ponosi uczestnik. Aby umożliwić podział ryzyka pomiędzy pracodawcę i uczestnika, można wprowadzić program DC z minimalnym świadczeniem. W artykule zbadane zostały dwie metody określenia minimalnej wysokości. Pierwsza zakłada, iż w ciągu całego okresu uczestnictwa stopa zwrotu z inwestycji odnotowana na koncie uczestnika powinna być nie mniejsza niż z góry założone minimum. W przypadku drugiej opcji stopa zwrotu z inwestycji musi być co roku wyższa niż określone minimum. Celem artykułu jest porównanie dwóch metod z punktu widzenia uczestnika oraz pracodawcy. Jako kryteria przyjęto wysokość świadczenia uczestnika, wysokość dodatkowych wpłat pracodawcy oraz ich częstotliwość. Wykazano, iż druga metoda skutkuje średnio wyższym świadczeniem uczestnika, ale wymaga od pracodawcy wyższych wpłat. W przypadku pierwszej natomiast rzadziej wymagane są dodatkowe wpłaty pracodawcy.(abstrakt oryginalny)
W dalszej części zostały przedstawione wielowymiarowe symulacje ilustrujące wpływ poszczególnych czynników na stopę zastąpienia. Wszelkie założenia i obliczenia dotyczą wartości realnych. Prognozy dotyczą osób, które rozpoczęły pracę po wejściu w życie reformy emerytalnej. (...) Przedstawione wyniki symulacji dotyczą wariantów przejścia na emeryturę w wieku 60 lub 65 lat przy podjęciu pracy w wieku 20 lub 25 lat. (fragment tekstu)
Przedmiotem rozważań niniejszej pracy będą zasady wypłaty świadczeń w nowym systemie emerytalnym, ograniczenia wypłat, jak też propozycje instytucjonalno-produktowe wypłaty świadczeń. (fragment tekstu)
9
Content available remote Kanadyjski system emerytalny
75%
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie konstrukcji tego systemu emerytalnego i zasad przyznawania świadczeń. Zebrane informacje pokazują aktualny stan prawny (wprowadzane i zaprojektowane reformy), a dostępne dane statystyczne obrazują sposób funkcjonowania zabezpieczenia na starość w Kanadzie. Dla oceny kanadyjskiego systemu emerytalnego wykorzystano w artykule międzynarodowe analizy i badania porównawcze (OECD, MERCER). (fragment tekstu)
10
Content available remote Wpływ zmiany systemowej na wysokość świadczeń emerytalnych w Polsce
75%
Celem artykułu jest przedstawienie wpływu dokonanej zmiany w zakresie finansowania systemu zabezpieczenia emerytalnego na wysokość świadczeń emerytalnych z części bazowej systemu, z równoczesnym naciskiem na wpływ metodologii szacowania przeciętnego dalszego trwania życia na otrzymane wyniki. Artykuł składa się z dwóch części. W pierwszej zaprezentowano metody obliczania świadczenia emerytalnego w systemie bazowym przed i po zmianie w 1999 roku oraz pokazano wpływ metody obliczeń na szacowanie przeciętnego dalszego trwania życia. W części drugiej dokonano oszacowania wysokości świadczeń emerytalnych dla czterech hipotetycznych świadczeniobiorców różniących się otrzymywanym wynagrodzeniem (50%, 100%, 250% i 300% wartości przeciętnej) oraz wiekiem podjęcia decyzji o zakończeniu aktywności zawodowej (60 lat i 65 lat). W podsumowaniu przedstawiono wielkość szacowanego deficytu środków w systemie bazowym wynikającego z niedoszacowania zjawiska długowieczności w obecnym kształcie systemu zabezpieczenia emerytalnego. (fragment tekstu)
China pension system includes three sub-systems: the Urban Employees' Basic Pension Sys-tem covering employees and the self-employed, Urban and Rural Residents Basic Pension System covering the residents who are underemployed, the Government Organs and Public Institutions Pension System covering the employees in public sectors. The overall coverage is more than 900 million people. The three sub-systems differ in terms of insurance qualification, payment rate and benefit levels. At present, the main problems of the Chinese pension system lies in empty operation for individual accounts and inadequate development of enterprise annuity and individual deposit life insurance. (original abstract)
12
Content available remote Gospodarstwa emerytów na tle innych typów gospodarstw domowych
75%
Omówiono sytuację dochodową osób starszych i wybrane elementy warunków życia. O ile statystycznie obecne warunki życia ludzi starszych w porównaniu z innymi grupami społeczno-zawodowymi są relatywnie dobre, narażenie na życie w ubóstwie stosunkowo niewielkie, o tyle prawdziwym wyzwaniem społecznym i gospodarczym nadchodzących dekad będzie zachowanie tego względnie dobrego statusu materialnego. Wprowadzona w 1999 r. reforma systemu emerytalnego spowoduje w nadchodzącym okresie zmniejszenie świadczeń emerytalnych wypłacanych nowym emerytom, którzy będą objęci nowym systemem. Zwiększenie zainteresowania przyszłych emerytów równoległymi do systemu emerytalnego formami oszczędzania na starość stanowi istotne wyzwanie informacyjne, edukacyjne, ale także finansowe.
13
Content available remote Increasing Life Expectancy - the Impact on Old-age Pension Benefits
75%
The demographic changes currently observed in European markets have an important effect on the stability of pension systems and the amount of old-age pension benefits. One of the most important changes is increasing life expectancy, which will significantly affect the amount of old-age pension benefits. These old-age pension benefits come from both the statutory and the voluntary parts of the pension system and are the main source of income for most elderly households. The reduction of these benefits as a result of increasing life expectancy is a major threat to the financial situation of retiree households. The purpose of this paper is to identify the impact of increasing life expectancy on oldage pension benefits from both the statutory part and selected forms of the voluntary part of the pension system operating in Poland. To achieve this aim, life annuity calculations were used. The results obtained clearly indicate the impact of increasing life expectancy on the amount of benefits received by elderly people, in particular from the compulsory part of the pension system. In the case of selected voluntary forms of the optional part of the pension system, the possibility of differentiating benefits based on gender has a significant effect on the amount of these benefits. (original abstract)
Celem niniejszego artykułu jest analiza współzależności różnych części systemu emerytalnego; części bazowej o charakterze publicznym w ramach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz pozostałych filarów, o charakterze kapitałowym, w aspekcie świadczeń emerytalnych. (fragment tekstu)
Istotne znaczenie praktyczne należy przypisać właściwemu odróżnianiu pojęć "prawo do emerytury" i "prawo do określonej wysokości emerytury", czemu w szczególności są poświęcone motywy uchwały Sądu Najwyższego z 19 października 2017 r., III UZP 6/17. Opracowanie zawiera szersze omówienie tego judykatu. (abstrakt oryginalny)
16
75%
Niniejsza praca stanowi wkład w empiryczne ugruntowanie dyskusji na temat przyszłego rozwoju emerytur z ustawowego ubezpieczenia emerytalnego na tle opisanej sytuacji na rynku pracy. Centralną kwestią badaną w niniejszym opracowaniu jest to, na ile zmiany w historiach zarobkowych młodych grup wiekowych mogą mieć negatywny wpływ na poziom emerytur, którego należy spodziewać się w przyszłości. Dla odpowiedzi na to pytanie stworzyliśmy model mikrosymulacyjny, który odzwierciedla zmiany zachowania w zakresie aktywności zarobkowej w dobie zmian demograficznych w kontekście długofalowych reform systemu emerytalnego. (fragment tekstu)
Prywatne plany emerytalne stały się coraz ważniejsze w ostatnich latach, ponieważ reformy emerytalne na całym świecie obniżyły uprawnienia emerytalne w publicznych systemach emerytalnych. Celem artykułu była analiza świadczeń z prywatnych systemów emerytalnych w krajach OECD. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że: I) świadczenia z prywatnych systemów emerytalnych wyniosły średnio w 2011 r. w 26 krajach OECD 1,6% produktu krajowego brutto (PKB); II) świadczenia z prywatnych systemów emerytalnych odpowiadają jednej piątej średnich wydatków publicznych na świadczenia emerytalne (9,3%); III) świadczenia z tytułu prywatnych emerytur wzrosły średnio o 38% szybciej niż PKB między rokiem 1990 a 2011, czyli szybciej niż wydatki publiczne na emeryturę; IV) kraje (Korea, Francja, Finlandia), gdzie dynamika prywatnych planów emerytalnych jest najwyższa, miały tendencję do zaczynania od niskiej bazy, poniżej 0,5% PKB; V) wiele krajów (Australia, Estonia, Meksyk, Polska, Republika Słowacka i Szwecja) wprowadziły obowiązkowe emerytury prywatne w latach dziewięćdziesiątych i dlatego wartość świadczeń w relacji do PKB jest jeszcze niski; VI) najwyższa wartość prywatnych świadczeń w relacji do PKB dotyczy państw (Holandia, Szwajcaria, Islandia i Dania), gdzie prywatne emerytury są obowiązkowe lub quasi-obowiązkowe; VII) w 17 krajach OECD prywatne emerytury były obowiązkowe lub quasi-obowiązkowe w 2013 r. (abstrakt oryginalny)
W celu porównania emerytur kobiet i mężczyzn zostały dokonane symulacje wypłacanych w przyszłości emerytur w zreformowanym systemie. (...) Przedstawione wyniki symulacji pokazują, że głównym czynnikiem wpływającym na zróżnicowanie emerytur (i stopy zastąpienia) ze względu na płeć jest wiek emerytalny. Nowy system emerytalny wyraźnie promuje przejście na emeryturę w późniejszym wieku, przy jednoczesnym pozostawieniu, tak jak w starym systemie, minimalnego wieku emerytalnego o 5 lat niższego dla kobiet. Dodatkowym czynnikiem pogłębiającym różnice w wysokości emerytur kobiet i mężczyzn może stać się dopuszczenie możliwości obliczania emerytur z II filara na podstawie odrębnych dla płci tablic wymieralności. (fragment tekstu)
Professional activity in many countries is subject to extension gradually. From the point of view of beneficiaries, it seems to be unfavorable as the moment of taking the benefit dues is shifted. However, the state budget is the one which benefits, from which insurance funds are supplied, as postponement of payments of benefits in time means "savings". The reform of system of social insurance applicable from 1999 affects the relation between the level of the insurance benefits and level of remunerations. The goal of the article is to conduct the analysis and granting the answer to the question in which scope the change of the principles for paying the benefits from social insurance determines the level of the payments realized. The basis of reference includes the remunerations - in both cases their average values were adopted. The analysis covers the years 2008-2013 and except for macroeconomic aspect on nationwide basis it also contains voivodeship crosssection. In this way, disproportions were captured concerning the levels of benefits between particular regions. It was proved at the same time that principles for establishing benefits applicable earlier from social insurance are more beneficial for the persons insured and in the perspective of the nearest years the relations of benefits to the average remunerations shall be lowered.
W artykule autor dokonuje porównania dwóch typów systemów emerytalnych: o zdefiniowanym świadczeniu oraz o zdefiniowanej składce. Opisując wady i zalety każdego z wymienionych rozwiązań, zwraca szczególną uwagę na te ich cechy, które często są pomijane, czy wręcz marginalizowane, tworząc tym samym fałszywy obraz preferujący jeden z systemów (najczęściej system o zdefiniowanej składce). W konkluzji proponuje się wprowadzanie systemów hybrydowych, wykorzystujących mocne strony każdej z metod, w miejsce stosowanego dziś dość bezrefleksyjnie zastępowania zdefiniowanego świadczenia metodą zdefiniowanej składki.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.