Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 128

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Świadczenia emerytalno-rentowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Przedmiotem artykułu jest ustalenie wpływu śmierci lub zaginięcia osoby składającej wniosek przed organem rentowym o przyznanie świadczenia w postaci renty rodzinnej na możliwości uzyskania niezrealizowanej wypłaty przez członków jego rodziny. Wydawało się, że ustawodawca w sposób dostatecznie wyraźny wskazał krąg podmiotów uprawnionych do świadczenia, z którego nie mógł skorzystać wnioskodawca. Analiza art. 136 ustawy emerytalnej zdaje się jednak przeczyć temu twierdzeniu. Autorka dostrzega nieprecyzyjność terminu członkowie rodziny użytego w tym przepisie, co może utrudniać stosowanie prawa. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcono kwestii wypłaty świadczeń z części kapitałowej obowiązkowego zreformowanego systemu emerytalnego. Podkreślono, że problem ten nie doczekał się jeszcze regulacji. Zwrócono uwagę na zagadnienia: bezpieczeństwa wypłaty świadczeń, odrzucenia wypłat jednorazowych i przyjęcia jako podstawowego rodzaju emerytury dożywotniej - emerytury rodzinnej, utworzenia zakładów emerytalnych.
Wyjaśniono pojęcie i konstrukcje składki rentowej. Omówiono zasady opłacania składki rentowej oraz szczegółowo przedstawiono proces mechanizmu obniżania tego rodzaju składki.
Autor, posiłkując się orzecznictwem Sądu Najwyższego, omawia zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym, w tym rolniczym, kwestie związane z tzw. pierwszeństwem pracowniczego ubezpieczenia emerytalno-rentowego w sytuacji zbiegu różnych tytułów ubezpieczeń. Odnosi się także do kwestii związanych z najbardziej powszechnym ubezpieczeniem wynikającym z zatrudnienia, zwracając uwagę, że wynika ono z rzeczywistego zatrudnienia, a nie z samego faktu zawarcia umowy o pracę. (abstrakt oryginalny)
Autorka prezentuje wszystkie uchwały Sądu Najwyższego Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w sprawach ubezpieczeniowych, które zapadły w 2008 r. Artykuł zawiera również ich omówienia sporządzone na podstawie uzasadnień. (abstrakt oryginalny)
Autorzy przedstawili zasady funkcjonowania dwóch systemów ubezpieczeń społecznych obejmujących ludność wiejską, a mianowicie: powszechnego oraz specjalnego - rolniczego. Dokonali również analizy wysokości opłacanych składek przez rolników, pracowników i osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Artykuł zawiera porównanie wysokości świadczeń emerytalno-rentowych wypłacanych z FER oraz FUS.
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej w dniu 1 maja 2004 r. wymusiło na Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) transfer polskich świadczeń emerytalno-rentowych do osób uprawnionych zamieszkałych w państwach członkowskich, z którymi przed tą datą nie wiązały naszego kraju umowy międzynarodowe koordynujące systemy zabezpieczenia społecznego, a osobom zamieszka zamieszkałym na terytorium Polski, które przebyły okresy ubezpieczenia/zamieszkania w innym państwie członkowskim, ułatwiło pobieranie oświadczeń z zagranicznych instytucji ubezpieczeniowych. W artykule autorka podejmuje próbę omówienia korzystania z prawa do eksportu oświadczeń z zabezpieczenia społecznego na podstawie postanowień rozporządzeń unijnych zarówno przez unijnych świadczeniobiorców ZUS zamieszkałych w państwach członkowskich, jak i osoby zamieszkałe w Polsce z systemów ubezpieczeniowych innych państw członkowskich. (abstrakt oryginalny)
Poprzez analizę materiałów źródłowych wskazano na prawne aspekty migracji ludności oraz na jej wpływ na politykę społeczną państwa. Omówiono istotę koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego we Wspólnocie. Dokonano analizy zakresu świadczeń we Wspólnocie przysługujących osobom migrującym oraz zasady, które rządzą wspólnotowym systemem zabezpieczenia społecznego.
Uprawnienia emerytalne i rentowe stanowią istotny element statusu prawnego i społecznego funkcjonariuszy formacji umundurowanych i specjalnych oraz żołnierzy zawodowych. Z uwagi na swoistość socjalnego ryzyka ustawodawca objął ich odrębnym od powszechnego systemem zabezpieczenia emerytalno-rentowego. Tzw. nowelą dezubekizacyjną z 16 grudnia 2016 r., która miała służyć zniesieniu przywilejów emerytalnych związanych z pracą w aparacie bezpieczeństwa PRL, zostali objęci jedynie funkcjonariusze. Nowela ta wywołuje wiele kontrowersji i wątpliwości o swoją zgodność z przepisami Konstytucji RP. Póki co znowelizowane przepisy korzystają jednak z domniemania konstytucyjności. Autor analizuje sytuację prawną funkcjonariuszy po wprowadzeniu kontrowersyjnych zmian do ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę sporządzenia prognozy dla cząstkowych współczynników zgonów dla Polski, z wykorzystaniem stochastycznego modelu Lee-Cartera. Uzyskane prognozy wykorzystano następnie do budowy przyszłych (dynamicznych) tablic trwania życia. Przedstawiono także przykład zastosowania tego rodzaju tablic do kalkulacji wysokości świadczeń emerytalnych. (abstrakt oryginalny)
Omówiono zagadnienie obliczenia podstawy wymiaru emerytury, z wcześniej ustalonego prawa do renty. Przedstawiono zmianę reguł przeliczania świadczeń według podstawy wymiaru renty w świetle orzecznictwa prawidłowej wykładni przepisu art. 21 ust. 1 pkt. 2.
12
Content available remote Polskie świadczenia emerytalno-rentowe dla cudzoziemców
100%
Skala migracji jest w Polsce ciągle niewielka, jednak otwarcie granic i rynku pracy po wejściu do Unii Europejskiej powoduje jej systematyczny wzrost. Dostęp do polskiego systemu ubezpieczeń społecznych dają zatrudnionym u nas cudzoziemcom nie tylko regulacje unijne, ale także umowy dwustronne między państwami o zabezpieczeniu społecznym. Autor niniejszego artykułu omawia akty prawne regulujące status cudzoziemców w naszym kraju począwszy od 1926 roku, a także przedstawia dane liczbowe ilustrujące wypłaty - w ostatnim dziesięcioleciu - polskich świadczeń emerytalno-rentowych do państw członkowskich UE i do państw, z którymi Polska zawarła umowy bilateralne. (abstrakt oryginalny)
Jednym z najważniejszych etapów postępowania w sprawach o ustalenie prawa do renty jest stwierdzenie, czy ubezpieczony jest niezdolny do pracy. Oceny niezdolności do pracy, jej stopnia oraz ustalenia innych doniosłych w postępowaniu rentowym okoliczności dokonuje lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Autor omawia m.in. skutki jednoinstancyjnego i jednoosobowego orzekania o niezdolności do pracy dla celów rentowych. Przedstawia również propozycje mające na celu wyeliminowanie nieprawidłowości towarzyszących obecnemu systemowi orzekania o niezdolności do pracy przez lekarzy orzeczników.
Normy prawa emerytalno-rentowego, stanowiące podstawę prawna prawomocnych decyzji rentowych, były niejednokrotnie przedmiotem orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności aktu normatywnego z konstytucją. Autorka wskazuje na skutki orzeczenia Trybunału o niekonstytucyjności normy prawnej dla sytuacji prawnej zainteresowanych/ubezpieczonych oraz stabilności i oceny prawidłowości decyzji rentowych wydanych z zastosowaniem tej normy. Zagadnienie to ma zarówno walor teoretyczny, jak i praktyczny. Dotyczy w szczególności problemu wskazania podstawy prawnej wzruszenia prawomocnych, negatywnych dla zainteresowanych, decyzji rentowych, które zostały oparte na niekonstytucyjnej, a następnie uchylonej przez Trybunał normie prawnej. (fragment tekstu)
Przedmiotem rozważań są aktualne dylematy związane z realizacją prawa do zabezpieczenia społecznego w formie ubezpieczeniowej w okresie przed zajściem zdarzenia ubezpieczeniowego w odniesieniu do dwóch spośród czterech ubezpieczeń społecznych - emerytalnego i rentowego. Trwające i planowane prace legislacyjne będą miały na celu dokonanie rewizji aktualnych rozwiązań, zatem w artykule dokonano analizy niektórych spośród proponowanych zmian przy pomocy przede wszystkim analizy dogmatycznej z elementami analizy ekonomicznej, dla której punktem wyjścia była ustawa zasadnicza. Dążono do uzyskania odpowiedzi na pytania, kto, w jaki sposób oraz w jakim zakresie powinien podlegać wskazanym ubezpieczeniom. W ten sposób pierwszy z opisywanych problemów dotyczy określenia roli ustawodawcy w ustalaniu kręgu osób uprawnionych do zabezpieczenia społecznego, w tym ubezpieczenia emerytalnego i rentowego. Wyznaczenie podmiotów, którym powinna zostać zapewniona ochrona dzięki uczestnictwu w systemie zabezpieczenia społecznego, prowadzi do konieczności odpowiedniego ukształtowania tytułu objęcia systemem, który uwzględniwszy specyfikę stosunku prawnego będącego podstawą jego utworzenia, umożliwi osiągnięcie zabezpieczenia społecznego w razie zajścia ryzyka socjalnego. Z tego powodu w drugim wątku opisana została problematyka ustalania stażu w odniesieniu do umów rezultatu, zaś w trzecim swoistości konstrukcyjne podstawy wymiaru składki osób prowadzących pozarolniczą działalność. W ostatniej części odniesiono się do ograniczeń w tworzeniu tytułów ubezpieczeniowych - podmiotowych, przedmiotowych oraz ilościowej w kontekście pomysłu jednolitej daniny oraz zniesienia maksymalnej rocznej podstawy wymiaru składek. (abstrakt oryginalny)
Autorka przedstawiła renty strukturalne w Polsce i w Unii Europejskiej. Omówiła warunki, które musi spełnić zarówno rolnik przekazujący, jak również przejmujący gospodarstwo rolne. W dalszej części artykułu wskazała na wady i zalety korzystania z rent strukturalnych.
Autor przedstawił zmiany zasad funkcjonowania programów wcześniejszych emerytur rolniczych we Francji oraz skalę obrotu gospodarstwami w ramach tych programów. W okresie tym omawiany instrument przeszedł bowiem daleko idące zmiany, związane z dostosowaniem prawa do UE, niezadowoleniem rolników, a także osiągnięciem celów w polityce strukturalnej Francji.
Podejmując próbę oceny modelu regulacji prawnej postępowania w sprawach emerytalno-rentowych, przez pryzmat relacji procedury szczególnej do reguł ogólnego postępowania administracyjnego, można bez wątpienia stwierdzić, że zakładana funkcja uniwersalizująca k.p.a w dziedzinie procesu ubezpieczeniowego, sukcesywnie traci na znaczeniu. Sposób wyznaczania zakresu związania k.p.a, faktycznie zdeterminowanego przepisami ustaw odrębnych, jest źródłem destrukcji procedury oraz systematycznego rozluźniania więzi pomiędzy administracyjnym postępowaniem ogólnym, a postępowaniem szczególnym. (fragment tekstu)
Przedstawiono akty prawne, które nie naruszając ustawodawstw krajowych pozwoliłyby na jednolite traktowanie wszystkich osób przemieszczających się na obszarze Unii. Przybliżono świadczenia emerytalno-rentowe objęte koordynacją, zakres podmiotowy rozporządzeń, zasady koordynacji świadczeń emerytalno-rentowych.
Świadczenia emerytalno-rentowe dla służb mundurowych i kombatantów w świetle najnowszego orzecznictwa konstytucyjnego.
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.