Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Świadectwo pracy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Ten rok przyniósł pracodawcom sporo zmian. Jedna z nich dotyczy nowych zasad wystawiania świadectw pracy. Ustawodawca zmienił przepisy Kodeksu pracy (art. 97, 99), a także zastąpił 20-letnie rozporządzenie nowym - z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy. (fragment tekstu)
Zmiany wprowadzone ustawą z 16 maja 2019 r. dodały do Kodeksu postępowania cywilnego cztery nowe przepisy (art. 477, art. 477, 691oraz art. 691 k.p.c.), dzięki którym jest dopuszczalne dochodzenie przez pracownika roszczenia o uzyskanie lub sprostowanie świadectwa pracy w trybie procesu cywilnego albo postępowania nieprocesowego. Zmiany te sprawiły, że roszczenie pracownika nie tylko zyskało wyraźną podstawę normatywną, ale uczyniło ochronę prawną efektywniejszą. Autorka szczegółowo omawia dochodzenie roszczenia o zobowiązanie pracodawcy do wydania świadectwa pracy w procesie cywilnym. Przybliża także nową nieznaną wcześniej ustawie procesowej problematykę ustalenia uprawnienia do otrzymania świadectwa pracy w postępowaniu nieprocesowym. W artykule dokonuje również oceny charakteru prawnego orzeczenia, który po jego uprawomocnieniu, zastępuje świadectwo pracy. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu są nowe regulacje dotyczące prowadzenia przez pracodawców dokumentacji pracowniczej i akt osobowych oraz obowiązku świadectwa pracy i jego treści. Autor posłużył się wykładnią prawną w odniesieniu do nowych przepisów, ukazując zalety i niedostatki znowelizowanych ustaw.
Autorka prezentuje wszystkie uchwały Sądu Najwyższego Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w sprawach pracowniczych, które zapadły w 2009 r. Artykuł zawiera również ich omówienia sporządzone na podstawie uzasadnień. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono wybrane kwestie związane z obowiązkiem wydania świadectwa pracy i jego treścią, zwłaszcza te, które budzą wątpliwości w praktyce. Kontrowersje dotyczą np. okresów nieskładkowych przypadających w czasie zatrudnienia, których wyliczenie jest niezbędne tak dla ustalania uprawnień pracownika w zakresie ubezpieczenia społecznego, jak i dla następnego pracodawcy.
Przedmiotem artykułu jest ocena nowelizacji przepisów regulujących świadectwa pracy. Podstawowym celem wprowadzonych w 2019 roku zmian było przyjęcie rozwiązań, które ułatwią pracownikom realizację przysługujących im uprawnień w zakresie uzyskania od pracodawcy świadectwa pracy. Autor szczególną uwagę skupia na modyfikacji terminu wystawienia tego dokumentu oraz dodatkowych roszczeniach, jakie ustawodawca przyznał pracownikowi do sądu pracy związanych z dochodzeniem świadectwa pracy. Pierwsze dotyczy zobowiązania pracodawcy do wydania świadectwa pracy w sytuacji niewystawienia tego dokumentu, a drugie ustalenia uprawnienia do otrzymania świadectwa pracy w przypadkach, gdy pracodawca nie istnieje albo z innych przyczyn wytoczenie przeciwko niemu powództwa o zobowiązanie pracodawcy do wydania świadectwa pracy jest niemożliwe. Konsekwencją zmian dokonanych w kodeksie pracy była nowelizacja przepisów kodeksu postępowania cywilnego, która wprowadziła do porządku prawnego postępowanie nieprocesowe w sprawach z zakresu prawa pracy.(abstrakt oryginalny)
Autorka przedstawia „panoramicznie" odpowiedzialność majątkową pracodawcy wobec pracownika - zarówno na podstawie prawa pracy, z uzupełniającym stosowaniem przepisów kodeksu cywilnego, jak i wyłącznie na podstawie kodeksu cywilnego. Prezentowana niżej pierwsza część artykułu zawiera omówienie roszczeń majątkowych pracownika z tytułu bezprawnego rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę, z uwzględnieniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 27 listopada 2007 r., SK 1 8/05, oraz z tytułu niewydania w terminie prawidłowego świadectwa pracy. W części drugiej, która ukaże się w następnym numerze PiZS, zostanie omówiona odpowiedzialność odszkodowawcza pracodawcy z tytułu naruszenia zawartej w kodeksie pracy zasady równego traktowania (niedyskryminacji) pracowników oraz mobbingu, zniszczenia lub uszkodzenia rzeczy osobistych pracownika, wypadku przy pracy, a także odpowiedzialność odszkodowawcza pracodawcy wobec pracownika na podstawie przepisów prawa cywilnego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.