Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 351

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Świadomość ekologiczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
Dostępne dane statystyczne potwierdzają istotną rolę, jaką pełnią małe i średnie przedsiębiorstwa (MSP) w większości gospodarek świata, w tym także Polski. Liczba aktywnych przedsiębiorstw sektora MSP, które stanowią prawie 99% wszystkich funkcjonujących na rynku polskich firm, kształtowała się w 2006 roku na poziomie ok. 1,7 mln. Pomimo iż stanowią one siłę napędową polskiej gospodarki, ich oddziaływanie na środowisko jest w ogólnej problematyce ochrony środowiska pomijane. Niniejszy rozdział przedstawia wybrane aspekty badania przeprowadzonego na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, w ramach którego analizowano m.in. świadomość małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie istniejących wymogów środowiskowych oraz podejmowane przez nie dostosowania do spełnienia tych wymogów. W szczególności opisano wyniki badania ilościowego przeprowadzonych metodą CATI (Computer Aided Telephone Interview - ankiety telefonicznej wspomaganej komputerowo) na ogólnopolskiej próbie 1005 MSP w okresie listopad - grudzień 2008 roku. Niemal 50% badanych firm stanowiły przedsiębiorstwa mikro zatrudniające do 9 pracowników, 34% - firmy małe, zatrudniające od 10 do 49 pracowników. Pozostałe 16% badanej populacji stanowiły firmy średnie (50-249 pracowników). Badane podmioty reprezentowały następujące branże: 50% produkcja, 35% usługi, 15% budownictwo. (fragment tekstu)
2
Content available remote Świadomość ekologiczna młodych ludzi
100%
W opracowaniu jako główny problem został poruszony sposób pojmowania świadomości ekologicznej współczesnej młodzieży. Obecnie funkcjonujące różnego rodzaju projekty ekologiczne wprowadzane już od najniższych stopni edukacji oraz liczne kampanie społeczne pozwalają przypuszczać, iż większość młodych ludzi powinna posiadać chociażby minimalny zakres wiedzy na ten temat. Celem pracy, w oparciu o to założenie, jest ocena stopnia świadomości ekologicznej młodzieży, tzn. jakie znaczenie ma dla nich wiedza ekologiczna oraz na ile jest stosowana w praktyce? Szczególnie w obszarach takich jak racjonalne wykorzystanie zasobów, proekologiczne zachowania, gospodarka odpadami oraz ogólny stosunek do ekologii. Również w sferze zainteresowań pozostają ich zachowania w kwestii decyzji konsumenckich i ekonomii gospodarowania odpadami. W badaniach posłużono się wywiadem skategoryzowanym.(abstrakt oryginalny)
The article aims to define the differences and similarities between students of Polish and Arab nationality related to environmental awareness. The study has been carried out as a diagnostic survey using the proprietary questionnaire form. The survey included 418 Polish students representing 44 universities and 110 Arab students from 7 countries and 40 universities. Both groups have been shown to have their own distinct characteristics, although some similarities can also be found. The greatest differences are revealed in the scope of subjective assessment of the state of the environment, types of pro-environmental actions taken by them and readiness to make sacrifices to the environment. The similarities are noticeable in declared knowledge about the environment, the sources of information on the environment and its quality and opinions on the most important environmental threats. The most important reasons for the observed variability are differences between environmental conditions in Poland and on the Arabian Peninsula, differences in the scope of environmental hazards and problems, as well as various cultural conditions (especially religious ones) and related values.(original abstract)
Podstawowe badanie świadomości ekologicznej Polaków zostało zrealizowane w 2008 roku przy wykorzystaniu kwestionariusza zawierającego 41 pytań dotyczących różnych aspektów postrzegania środowiska i jego znaczenia w społeczeństwie. Wyniki badań z 2009 roku (16 pytań) stanowiły uzupełnienie wcześniejszych analiz o bardziej szczegółowe zagadnienia w zakresie zrównoważonego rozwoju. Ponadto zamierzeniem autorów pytań było uzyskanie odpowiedzi na pytanie: czy i w jaki sposób na zachowania polskiego społeczeństwa w odniesieniu do środowiska przyrodniczego wpływa coraz bardziej realne zagrożenie recesją gospodarczą?(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule zarysowano problematykę dotyczącą zachowań transportowych oraz złożoności determinant, które warunkują wybór określonego sposobu przemieszczania się. Rozważania te posłużyły próbie oceny skuteczności i zasadności niektórych instrumentów na rzecz zrównoważonego rozwoju transportu jako sektora, który z jednej strony jest niezbędnym czynnikiem rozwoju społeczno-gospodarczego, a z drugiej generuje liczne negatywne efekty zewnętrzne obniżające poziom dobrobytu społecznego. Celem artykułu było ukazanie pewnych kierunków rozwoju działań na rzecz budowy zrównoważonych zachowań transportowych.(abstrakt oryginalny)
Celem poznawczym artykułu jest ocena motywów, którymi kierują się właściciele i menedżerowie hoteli w realizacji działań proekologicznych z perspektywy gości hotelowych. Cel empiryczny badania materializuje się poprzez badania przeprowadzone na próbie 1317 gości hotelowych w czterech miastach wojewódzkich Polski: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Opolu. Badaniem objęto gości sześciu hoteli sklasyfikowanych jako obiekty trzygwiazdkowe. Zastosowaną metodą badawczą jest sondaż diagnostyczny z wykorzystaniem kwestionariusza opracowanego przez autorów niniejszego badania. Badanie przeprowadzono w okresie od czerwca do września 2021 r. Wśród wniosków z badań na szczególną uwagę zasługuje wyjątkowo niską świadomość dotyczącą wpływu hoteli na środowisko naturalne wśród gości. Odkrycie to stoi w sprzeczności z bardziej optymistycznymi ocenami tej świadomości, jakie można znaleźć w różnych pracach z zakresu hotelarstwa. Zdaniem autorów wniosek ten mógłby stać się podstawą inicjatyw edukacyjnych i uruchomienia mechanizmów, w tym ekonomicznych, mających na celu podniesienie poziomu wiedzy w tym zakresie nie tylko wśród gości hotelowych, ale także, a może przede wszystkim, wśród właścicieli i menedżerów hoteli. Autorzy niniejszego artykułu mają jednak świadomość eksploracyjnego charakteru przeprowadzonych badań, co może stanowić dogodną podstawę do dalszych, bardziej pogłębionych badań, ze szczególnym uwzględnieniem poszerzenia zakresu stosowanych metod, znacząco zwiększając wielkość próby badawczej oraz uwzględnienie w badaniu szerszego zakresu cech respondentów. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono specyfikę potrzeb ekologicznych oraz ich związek z poziomem wiedzy ekologicznej. Pokazano poziom wiedzy ekologicznej polskich konsumentów na przykładzie konsumentów z województwa zachodniopomorskiego. Przybliżono działania służące podniesieniu poziomu wiedzy ekologicznej.
Przedstawiono znaczenie rolnictwa ekologicznego, które stanowi szansę rozwoju regionu świętokrzyskiego poprzez wejście na rynek międzynarodowy. Duża rola w edukacji ekologicznej przypada Związkowi Gmin Rolniczych i Ekologicznych "EKOROL" w Kielcach.
9
Content available remote Stan środowiska naturalnego w opinii mieszkańców gminy Liszki
76%
Celem badań była ocena wpływu świadomości ekologicznej mieszkańców jako elementu decydującego o skutecznej ochronie środowiska. Jest to możliwe przy odpowiednim podejściu z zakresu kształtowania świadomości. Ma to duży wpływ na postawy ludzi względem przyrody. Dlatego też należy się mu baczniej przyjrzeć i zwrócić szczególną uwagę, gdyż jest bardzo ważnym elementem w prawidłowym funkcjonowaniu ochrony środowiska. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono działania podjęte na rzecz promocji i kontroli produktów ekologicznych. Przedstawiono nieprawidłowości w funkcjonowaniu rolnictwa ekologicznego wynikające z raportów NIK. Zaprezentowano jednostki upoważnione do przeprowadzania kontroli oraz wydawania i cofania certyfikatów zgodności w zakresie rolnictwa ekologicznego.
Negatywny stosunek do obszarów chronionych jest, zdaniem niektórych autorów, spowodowany niskim poziomem świadomości ekologicznej. Taka teza znajduje potwierdzenie na Podhalu, ale czynnik ten nie jest jedynym kształtującym stosunek górali do TPN. Ich negatywne nastawienie do tej instytucji jest następstwem okoliczności, w jakich park powstawał - często kosztem ziemi wywłaszczanej tutejszej ludności. Świadomość ekologiczna mieszkańców regionu jest niższa niż turystów, a nastawienie tych pierwszych do TPN - bardziej negatywne. Zróżnicowanie występuje w ramach powiatu tatrzańskiego. Najbardziej świadomi są mieszkańcy Zakopanego i Białego Dunajca, a stosunek do TPN jest tu najbardziej pozytywny. Odmienne postawy reprezentują mieszkańcy gminy Kościelisko.(abstrakt oryginalny)
Ochrona środowiska i ekologia, świadomie lub nieświadomie, odgrywają w życiu człowieka bardzo ważną rolę. Każdy z nas generuje odpady, a koncepcje ekologistyki pozwalają nam na optymalizowanie negatywnych skutków naszej działalności. Od 1 lipca 2013 r. obowiązuje nowa ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach całkowicie zmieniająca gospodarkę odpadami komunalnymi. Artykuł porusza ważny problem: Jak społeczeństwo jest informowane o zmianach i czy jesteśmy świadomi obowiązków?(abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera krótki rys historyczny nauki zwanej ekologią, przedstawia podstawowe definicje oraz uczonych, którzy wprowadzili nową terminologię do słownika ekologicznego. W dalszej części autorzy wskazują na zależności między szeroko rozumianą świadomością ekologiczną a edukacją ekologiczną. Przytoczone przez autorów informacje wskazują na rangę, jaką dla współczesnego społeczeństwa jest edukacja ekologiczna. Edukacja ekologiczna pełni bardzo ważną rolę we współczesnym świecie, w którym obserwuje się szybkie tempo wpływania na środowisko przyrodnicze. Jest ona procesem psychologiczno- pedagogicznym, który ma wpływ na kształtowanie świadomości ekologicznej. Stanowi istotny element naszego przystosowania do środowiska, w którym funkcjonujemy. Główne jej zadania najczęściej sprowadzają się do wskazywania zagrożeń środowiska przyrodniczego, przekazywania wiedzy teoretycznej, którą należy wcielać w praktyczne działania. Celem edukacji ekologicznej powinno być kształtowanie sfery emocji, która wpłynie na zwiększenie efektywności postrzegania, myślenia i działania. Aby spełniała ona swoje zadania powinna obejmować wszystkie poziomy edukacji formalnej oraz nieformalnej. Przede wszystkim trzeba edukować młode pokolenia i w ten sposób kształtować mentalność społeczeństwa. Troska o miejsce, w którym żyjemy, pracujemy oraz odpoczywamy powinna prowadzić do wzmożonych działań na rzecz promocji edukacji ekologicznej jednocześnie teoretyków i praktyków. Troska ta powinna wynikać z występujących zagrożeń ekologicznych i środowiskowych, które są niebezpieczne dla zdrowia oraz życia współczesnego człowieka. Autorzy zastanawiają się, czy uprawnione staje się ewolucyjne "przejście" pojęć typowych i przypisywanych ekologii do bezpieczeństwa ekologicznego. (abstrakt oryginalny)
This article aims to analyze Thomas Hardy's novel, Far from the Madding Crowd, from the perspective of ecocriticism and study where Hardy's ecological consciousness originates from and how it is represented and interwoven in the characters, setting and plot of the novel. It also focuses on such questions as how Gabriel Oak can be the voice of harmony in nature and what does the portrayal of this character tell us about today's ecological crises? Ecocriticism, a newly found theoretical framework, explores the ways in which how the environment is illustrated in literature and, by so doing, examines and proposes possible solutions concerning our contemporary environmental situation. In an era where a long-established rustic order is giving way to the giants of technology and industrial capitalism, there remains no more appealing vision than that of England's pastoral and green land. In his Wessex, a part real and a part dream country which is the setting for most of his works, Hardy vividly and skillfully describes his vision and longs for the rustic nature of England. He lays stress to the intrinsic values of nature where men establish a harmonious relationship with their environments. (original abstract)
W artykule zostaną zaprezentowane zagadnienia związane z charakterystyką zachowań konsumentów na rynku turystycznym oraz pojęcie świadomości ekologicznej w różnych ujęciach na tle ogólnych uwarunkowań powodujących wzrost znaczenia działań proekologicznych na rynku. Celem artykułu jest zaprezentowanie autorskiej klasyfikacji uwarunkowań proekologicznych zachowań turystów oraz typologii zachowań tzw. "zielonych konsumentów" w odniesieniu do nabywców na rynku turystycznym. (abstrakt oryginalny)
Czasopismo AURA obchodzi chlubnie swą czterdziestoletnią nieprzerwaną służbę w dziedzinie ochrony środowiska naturalnego i kulturowego oraz ojczystej przyrody. Na tę okoliczność zwróciło się między innymi do mnie (trzydzieści lat temu wzniecałem społeczne działania ekologiczne), abym odpowiedział na trzy postawione przez redakcję pytania: jakimi osiągnięciami możemy się pochwalić w dziedzinie ochrony środowiska; jakie mamy w tej materii opóźnienia i, w związku z tym, jakie zadania stoją przed wszystkimi, którym leżą na sercu losy "kultury i natury" kraju nad Wisłą. (fragment tekstu)
Podjęto próbę poznania stanu świadomości ekologicznej społeczeństwa Polski południowo-wschodniej. Stan świadomości ekologicznej społeczeństwa, ich wiedza, postawy, opinie, nawyki oraz wynikające z tego zachowania nie są obojętne dla ochrony środowiska przyrodniczego. Ich codzienne życie toczy się bowiem w bezpośredniej bliskości przyrody, a ich działania często dotyczą jej wprost. (oryg. streszcz.)
W artykule stawiam tezę, że w strategiach oświatowych zbyt słaby akcent kładzie się na zagadnienia związane z kształtowaniem świadomości ekologicznej, zorientowanej na holistyczną percepcję człowieka i przyrody. Przedstawiono tu antagonistyczne wizje i wybrane perspektywy postrzegania środowiska przyrodniczego oraz najczęściej przywoływane argumenty w dyskusjach - pomiędzy zwolennikami antropocentryzmu i propagatorami biocentryzmu.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem badań była ocena stanu wiedzy, opinii i postaw społeczeństwa wobec idei zrównoważonego rozwoju. Zbadano, jak społeczeństwo rozumie omawianą ideę, czy próbuje stosować ją w życiu codziennym oraz jak postrzega zrównoważenie rozwoju na różnych poziomach agregacji. Szczególną uwagę poświęcono grupie rolników, których wskazania odniesiono do odpowiedzi udzielonych przez przedstawicieli pozostałych grup zawodowych. Narzędzie badawcze stanowił kwestionariusz ankiety, którym objęto 214 respondentów. Uzyskane wyniki potwierdziły przypuszczenie, że potrzeba trwałości i równowagi jest głęboko zakorzeniona zarówno wśród rolników, jak i w całym społeczeństwie. Jednak zdecydowana większość respondentów spotyka się w życiu codziennym z ideą zrównoważonego rozwoju bardzo rzadko lub w ogóle. Mimo to rolnicy i przedstawiciele innych grup zawodowych słusznie postrzegają siebie oraz instytucje rządowe i administrację publiczną za głównych realizatorów zasad zrównoważonego rozwoju.(abstrakt oryginalny)
Realizacja idei zrównoważonego rozwoju jest jednym z kierunków, które obrała Polska, co wyraża w licznych deklaracjach i aktach politycznych. Jednak wdrażanie koncepcji rozwoju zrównoważonego nie tylko powinno się odbywać na poziomie państwa i jednostek samorządowych, ale przede wszystkim przejawiać się w świadomości ekologicznej każdego człowieka. W artykule zaprezentowano wyniki badań ankietowych dotyczących świadomości ekologicznej osób zamieszkujących województwo dolnośląskie z uwzględnieniem podziału na mieszkańców obszarów wiejskich oraz małych i dużych miast regionu. Celem badań było określenie stopnia realizacji społecznego wymiaru koncepcji rozwoju zrównoważonego w badanym regionie, który określa się między innymi poprzez świadomość ekologiczną jego mieszkańców. Porównanie odpowiedzi respondentów w poszczególnych grupach pozwoliło na wskazanie podobieństw i różnic w postawach proekologicznych wynikających z miejsca zamieszkania. W oparciu o wyniki przeprowadzonych badań dokonano oceny stopnia realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju na poziomie społeczeństwa(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.