Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 94

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Świadomość ekonomiczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
W obliczu rozwoju rynków finansowych, coraz istotniejszym problemem staje się niski poziom wiedzy finansowej społeczeństwa. Podejmując codzienne decyzje finansowe konsument narażony jest na coraz większe ryzyko z powodu własnej niewiedzy. Celem artykułu jest przedstawienie wybranych aspektów dotyczących wiedzy i umiejętności finansowych (financial literacy) w Polsce oraz wskazanie potrzeby zwiększenia dostępu i jakości edukacji finansowej w kraju. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przybliżenie zagadnienia świadomości i edukacji ekonomicznej (w tym finansowej). Tekst ma charakter opracowania przeglądowego i koncepcyjnego i zawiera próbę zdefiniowania pojęcia świadomości ekonomicznej. Wskazano w nim powody i korzyści wynikające z upowszechniania edukacji ekonomicznej oraz zarysowano wybrane dylematy związane z koncepcją i pomiarem świadomości ekonomicznej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przede wszystkim zbadanie mechanizmu działania zjawiska, jego poznanie i zobrazowanie. W ocenie autora możliwość przeciwdziałania zjawisku lub jego ograniczenie możliwe jest jedynie w momencie, gdy zjawisko i sposób jego powstawania będą dobrze znane i zrozumiałe dla środowiska naukowego, które dopiero na tej podstawie będzie mogło postawić wnioski, wpływając na opinie społeczną, a także na rządzących w kierunku wprowadzenia regulacji zabezpieczających najsłabsze jednostki przed skutkami toksycznych decyzji finansowych. (fragment tekstu)
W artykule poruszono zagadnienia związane ze świadomością ekonomiczną społeczeństwa oraz edukacją ekonomiczną w szkołach. Doświadczenia Polski porównano z innymi krajami Europy. Zaproponowano również rozwiązania mające na celu podniesienie poziomu wiedzy ekonomicznej w Polsce.
Wiedza ekonomiczna jest ściśle związana z pojęciem edukacji ekonomicznej. W opracowaniu stwierdzono, że edukacja ekonomiczna, w tym finansowa, w sposób istotny zwiększa świadomość i kompetencje młodego pokolenia. Podjętym problemem badawczym jest analiza czynnika wiedzy ekonomicznej jako jednego z podstawowych determinantów wzrostu świadomości finansowej młodego pokolenia - studentów kończących wyższe uczelnie województwa opolskiego. Konstrukcja tekstu została podporządkowana hipotezie, w myśl której istnieje zależność we wzroście świadomości i kompetencji studentów w zarządzaniu własnymi finansami w obecnym, stale zmieniającym się otoczeniu. Niniejszy problem jest realizowany za pomocą analizy stanu wiedzy ekonomicznej studentów wyższych uczelni opolskich na temat poszczególnych obszarów ekonomicznych. Zastosowana metoda badawcza to anonimowy kwestionariusz ankiety, skierowany w sposób bezpośredni za pośrednictwem ankieterów do studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia. (abstrakt oryginalny)
Financial education is recognized as the process through which knowledge and skills are developed to make financial decisions that strengthen people's life plan within a society. Therefore, the objective of this research is to identify the opinions of the vulnerable population in Colombia regarding money saving based on the realities of their financial education. Pearson's correlation coefficient, simple correspondence analysis and symmetrical normalization are used in the different obtained associations to determine that, there are different perceptions associated with money saving according to the age and academic background of the population studied. It is highlighted that the older population is disinclined to assume risks in financial investment processes, while the younger people agree to personally monitor their financial affairs. However, the elderly and the population with a level of professional and technological training do not believe that "money is there to spend it, living day to day without worrying about tomorrow", unlike people who have only basic primary schooling, who do agree with these ideas. This demonstrates the need to strengthen the training in financial education for the socioeconomically vulnerable Colombian population, becoming an alternative for the improvement of their quality of life. (original abstract)
Celem artykułu jest diagnoza poziomu wiedzy Polaków w obszarze zagadnień emerytalnych oraz ocena świadomości ryzyka, które towarzyszy podejmowanym przez nich decyzjom emerytalnym. W ramach hipotezy badawczej przyjęto, że im wyższy poziom wiedzy Polaków w obszarze zagadnień emerytalnych, tym bardziej są świadomi ryzyka, które towarzyszy podejmowanym przez nich decyzjom emerytalnym. Osiągnięciu wyznaczonego celu oraz weryfi kacji postawionej hipotezy podporządkowano układ artykułu oraz wykorzystane metody badawcze, obejmujące: krytyczną analizę literatury przedmiotu, metody statystyczne, opisowe oraz metodę sondażu diagnostycznego. Niezbędne do dokonania analiz dane empiryczne pochodzą z ogólnopolskich badań ankietowych zrealizowanych we wrześniu 2019 r. metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na reprezentatywnej próbie 818 osób. Analiza i interpretacja zebranego materiału badawczego pozwoliły na potwierdzenie przyjętej hipotezy badawczej. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono rolę departamentu ds. HR w podnoszeniu świadomości biznesowej pracowników w Grupie LOTOS SA. Przybliżono tutaj cele projektu Akademia LOTOS - czyli nie tylko realizację zadań szkoleniowych, lecz także poprawę kultury organizacyjnej i jakości pracy.
Celem pracy jest przedstawienie krytycznej analizy różnych koncepcji związanych ze świadomością finansową. Omówiono również przydatność standardowych pytań dotyczących świadomości finansowej oraz prezentacja wyników pierwszych polskich badań z użyciem pytań tzw. wielkiej trójki w porównaniu z wybranymi krajami. Wreszcie przedstawiono propozycję pytań analizujących świadomość ubezpieczeniową oraz wyniki polskich badań z ich użyciem. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto zagadnienie gromadzenia przez Polaków dodatkowych środków na okres starości. Głównym celem badawczym jest ocena świadomości polskiego społeczeństwa w sferze dobrowolnego oszczędzania na cele emerytalne. Analizy dokonano w oparciu o publikacje eksperckie, raporty z badań i komunikaty agencji badawczych. Wykorzystano metodę badania dokumentów, analizy i krytyki piśmiennictwa, analizy i konstrukcji logicznej oraz metodę statystyczną. Rozpoczynając od charakterystyki dostępnych w Polsce form dodatkowych produktów emerytalnych, oceniono następnie poziom świadomości emerytalnej oraz postawy Polaków wobec akumulowania kapitału w długim okresie. Na podstawie wyników można mówić o niskiej świadomości emerytalnej Polaków i istotnej niewiedzy, co do możliwych form zabezpieczenia na okres starości. W ostatniej części wskazano kierunki działań prowadzących do poprawy wiedzy w zakresie dodatkowego oszczędzania. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu była próba oceny poziomu realnej świadomości ekologicznej studentów, będących dzięki pobieranemu wykształceniu, potencjalnymi kandydatami do elity społecznej, mającej wpływ na pogląd i postawy innych grup społecznych. W artykule przedstawiono wyniki badań realnej świadomości ekologiczne studentów na przykładzie studentów Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego. Następnie porównano poziom świadomości ekologicznej badanych studentów z poziomem świadomości ekologicznej tzw. statystycznego Polaka w celu określenia, w jakim stopniu opinie studentów są podobne do opinii ogółu badanych Polaków.
Za dwa lata Szkolne Kasy Oszczędności obchodzić będą jubileusz 80-lecia. Zdecydowana większość oszczędzających w SKO to uczniowie podstawówek. SKO nie muszą obawiać się konkurencji rynkowej. W bankach komercyjnych można założyć konto dopiero po ukończeniu 13. roku życia.
13
Content available remote Świadomość finansowa w Polsce
75%
Niniejszy artykuł poświęcony jest problematyce świadomości finansowej. Celem jest przedstawienie wybranych aspektów dotyczących świadomości finansowej w Polsce na tle innych krajów oraz wskazanie potrzeby zwiększenia dostępu i jakości edukacji finansowej w świetle ostatniego kryzysu finansowego. Pierwsza część artykułu poświęcona jest teoretycznym podstawom badań nad świadomością finansową, druga część to przegląd przeprowadzonych badań z zakresu świadomości finansowej Polaków.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego artykułu jest analiza wyników badań przeprowadzonych wśród studentów krajów Grupy Wyszehradzkiej. Jest to fragment większego projektu badawczego, który obejmował zagadnienia dotyczące świadomości ekonomicznej młodego pokolenia. Stosunek do zakupów i konsumpcji w ogólności jest jednym z elementów świadomości ekonomicznej. Zaprezentowane zostaną konkluzje dotyczące postaw konsumenckich studentów, które wbrew obiegowym opiniom - jak wykazały badania - są dosyć racjonalne. Młode pokolenie podchodzi do kwestii konsumpcji z namysłem, dostosowując zakres, częstotliwość i sposoby zaspokajania swoich różnorakich potrzeb do środków i możliwości, jakimi dysponuje.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono świadomość ekonomiczną w warunkach reform systemowych. Następnie omówiono funkcjonowanie systemu społeczno-gospodarczego w świadomości grup społeczno-zawodowych.
The purpose of this study is to investigate and measure the level of financial literacy and its variables within the academic community in Indonesia. The strength of this study is that it extends the concept of financial literacy and its variables. This study explains how members of Indonesian academic community understood their financial literacy levels and the ways in which it can be improved. The study sample comprised 889 lecturers in Indonesia. The survey method was used to measure financial literacy and its variables which include subjective financial knowledge, financial behavior, financial experience, financial awareness, financial skills, financial capability, financial goal, and financial decisions, as reflected in individuals' financial behavior. The research data were collected using a quantitative survey and were analyzed using structural equation modeling (SEM). The results confirm the relationships between financial literacy and its variables of financial awareness, financial behavior, financial experience, financial skills, subjective financial knowledge, financial capability, financial goals, and financial decisions. This study fills the gap in the literature related to the multi-variables of financial literacy. It provides information to assist policy-makers in developing strategies to increase financial literacy in society. (original abstract)
Niniejsze opracowanie przedstawia wyniki szóstej edycji badania dotyczącego świadomości i dojrzałości ekonomicznej dzieci oraz młodzieży. Zostało ono przeprowadzone - podobnie jak w poprzednich edycjach - w oparciu o anonimową ankietę, a respondentami byli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów uczestniczący w programach pozaszkolnej edukacji ekonomicznej - studenci Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego (EUD)1 i Akademii Młodego Ekonomisty (AME). Ankieta została skonstruowana w taki sposób, aby uzyskać dane dotyczące trzech głównych wymiarów kompetencji, a mianowicie: wiedzy, umiejętności (teoretycznych i praktycznych) oraz postaw związanych z ekonomią, finansami i przedsiębiorczością. W każdym z wymienionych wymiarów dokonano analizy uzyskanych wyników, porównując odpowiedzi respondentów z obu danych grup - uczestników zajęć EUD i AME. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu są rozważania dotyczące uwarunkowań i przekształceń świadomości ekonomicznej społeczeństwa polskiego w okresie transformacji ustrojowej po 1993 roku.
Celem opracowania jest próba opisu czynników społecznych i kulturowych, które istniejąc w przeszłości wyraźnie oddziałują na umysłowość współczesnych Polaków. Autorka stawia tezę, że na umysłowość współczesnego społeczeństwa polskiego silnie oddziałują następujące zjawiska: doświadczenia historyczne, wartości religijne, tradycja szlachecko-inteligencka, tradycja chłopska, doświadczenie realnego socjalizmu.
Opracowanie przedstawia wyniki badania świadomości i dojrzałości ekonomicznej przeprowadzonego w grupie 432 uczestników programów edukacyjnych adresowanych do uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej i pierwszych klas gimnazjum. Badanie pozwoliło sklasyfikować poszczególne kategorie pojęć ekonomicznych pod względem stopnia ich znajomości i zakresu przyswojenia, zdiagnozować postawy oraz wskazać obszary niewiedzy. Te ostatnie są szczególnie istotne, gdyż w przyszłości mogą stać się źródłem powstania w świadomości wielu osób mitów dotyczących problematyki gospodarczej i prowadzić do stereotypowego postrzegania zjawisk ekonomicznych, utrudniając tym samym zrozumienie rzeczywistych mechanizmów i procesów gospodarczych oraz zwiększając podatność na wszelkiego rodzaju populistyczne rozwiązania. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.