Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 189

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Abuse
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
1
Content available remote Przemoc w rodzinie w latach 2000-2011
100%
We współczesnym świecie przemoc stała się zjawiskiem wszechobecnym. Częściej słyszymy o aktach przemocy w domach, na ulicy i w szkołach oraz w wielu innych miejscach. Głośna stała się przemoc wśród nieletnich, przemoc w rodzinach, a także przemoc wobec dzieci. Można mówić, iż przemoc doświadczana jest od najbliższych osób, od których powinno dostawać się miłość, ciepło, dobro i zrozumienie. Rodzina powinna stać się domem rodzinnym, w którym panuje spokój, schronienie i miłość. Zwłaszcza dla najmłodszych członków rodziny powinna stać się wzorem do naśladowania, gdyż z upływem lat nasi potomkowie wynoszą wzorce na swoje dalsze życie. Faktem staje się, że dzieci w takich sytuacjach cierpią najbardziej, ponieważ same są często ofiarami przemocy, ale także dlatego, że przemoc, której doświadczyły lub którą widziały, zostawia w ich psychice trwały ślad. Wiadomo, że przemoc rodzi przemoc, a ktoś, kto doznał przemocy, będzie chciał ją kiedyś zwrócić bądź też na trwałe zatrzeć ślady. Przemoc w życiu każdego człowieka odgrywa bardzo znaczącą rolę. Przemoc w rodzinie jest jedną z form patologii społecznej, którą należy zwalczać poprzez zgłaszanie do instytucji zajmujących się pomocą rodzinie. Wydawałoby się, iż dziecko doznające przemocy od najmłodszych lat wyniesie wzorce i wartości przekazane przez najbliższe środowisko rodzinne i zacznie je powielać. Jednak nie można stwierdzić, iż osoba taka z ofiary stanie się sprawcą. Ze statystyk policyjnych wynika, że przemoc w rodzinie zaczęła się zmniejszać, należy jednak pamiętać, że nie wszystkie ofiary przemocy dokonały zgłoszenia czy założenia tzw. "Niebieskiej Karty". (fragment tekstu)
Przemoc staje się obecnie najważniejszym tematem spośród zagadnień związanych z bezpieczeństwem. Narastająca fala agresji obserwowana wśród dzieci i młodzieży budzi niepokój rówieśników, rodziców i nauczycieli. Wzrost agresji i przemocy zauważalny jest w szkołach podstawowych, gimnazjach oraz w szkołach średnich. Obecnie praktycznie w każdej szkole występuje zarówno agresja, jak i przemoc. Zdecydowanie więcej obserwujemy zachowań agresywnych. Uczniowie najczęściej rozwiązują konflikty za pomocą przezwisk, kłótni, bójek. Przemoc, z jaką spotyka się dziecko w szkole, może wyglądać z pozoru niewinnie. Zwykle zaczyna się od dokuczania, by z czasem doprowadzić do poniżania innych i wyśmiewania. W szkołach tworzą się też bardzo często grupy ustalające własne niejawne normy i sposoby działania, które przekazywane są uczniom wytypowanym do roli ofiary. Osoby i grupy wytypowane do roli ofiary z reguły dowiadują się, że muszą milczeć na temat agresji, bo inaczej czekają je poważne represje. Organizacja przemocy wzorowana jest często na tradycyjnych formach działania grup przestępczych. Obowiązuje hierarchia i działają "ochroniarze"; zakamuflowane formy komunikacji skutecznie blokują ujawnienie sprawców. Uczniów, którzy są poniżani, bardzo często przeraża nawet samo pójście do szkoły. (fragment tekstu)
The Bible is full of mythological narratives- on the concept of violence. Thus, it becomes possible to construct a biblical anthropology on this concept, appears in Bible, as a concept that is both endogenous and exogenous. Of course the Good Samaritan parable is the illustration of two forms of violence, ranging from identity to alterity.(author's abstract)
4
Content available remote Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, założenia i skuteczność systemu.
75%
Celem pracy jest analiza i ocena systemu służącego ochronie praw ofiar przemocy w rodzinie oraz przeciwdziałaniu przemocy a także skonfrontowanie założeń prawnych z praktyką ich stosowania. Wskazane zostały różne możliwości jakie wykorzystywane w celu przeciwdziałania przemocy, zarówno bezpośrednie jak i pośrednie, oraz trudności jakie widoczne są w podjętych działaniach, które źródło swe mają złożoności zjawiska jakim jest przemoc w rodzinie. Przegląd statystyk policyjnych ukazuje jak zmienia się skala tego zjawiska na tle zmieniającego się systemu. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Yeats' "Leda and the Swan": A Myth of Violence
75%
W. B. Yeats' "Leda and the Swan", first published in the Dial in 1924, is an example of Irish poetry drawing on Classical Greek and Latin texts to create a commentary on the political atmosphere in Ireland. The poem is based on the story of Leda, who was raped by Zeus in the form of a swan and later gave birth to Helen of Troy. In Yeats's poem, Leda represents Ireland, forcefully violated by a foreign power - Great Britain. The present study reviews mythological as well as political aspects of Yeats' "Leda and the Swan" and investigates the act of violence in the poem. (original abstract)
6
Content available remote Odmeny a tresty vo vychove v suvislosti s nasilim pachanym na deťoch
75%
Nagrody i kary w wychowaniu dzieci. Problem przemocy wobec dzieci. Sens i znaczenie edukacji w rozwoju człowieka.
7
Content available remote Skala agresji i przemocy w środowisku szkolnym : zarys problematyki
75%
Celem artykułu jest rozpoznanie zachowań uczniów mających wpływ na bezpieczeństwo w szkole i prezentacja niektórych zagrożeń bezpieczeństwa na podstawie badań własnych przeprowadzonych w latach 2012-2014 w Szkole Podstawowej Nr 301 w Warszawie. (fragment tekstu)
8
Content available remote The issue of elderly abuse
75%
Abuse, neglect and of the elderly exists in various forms and in influenced by various factors. The issue of abuse of older people in our society is complicated. About the present situation of abuse, violence and neglect of elderly are nowadays more and more informing us means of the mass information. In this paper we discuss the causes and prevention of these negative effects. (author's abstract)
Autorka stawia w artykule tezę, że największy wpływ w codziennym życiu Polaków ma telewizja, oddziaływuje więc tym samym na dzieci i ich psychikę. Badania opinii publicznej potwierdziły, że największym zaufaniem polscy odbiorcy darzą telewizję publiczną i najczęściej ją oglądają. Obowiązujące uregulowania prawne pozostawiają kilka luk na dowolność w emisji różnych treści w czasie antenowym w godzinach oglądania przez dzieci i młodych widzów. Autorka przywołuje przykłady europejskich i polskich badań nad definiowaniem przemocy w mediach, jej ilości w przekazach telewizyjnych i powstających głosach sprzeciwu. Na tej kanwie narodziła się polska obywatelska inicjatywa ustawodawcza. W podsumowaniu autorka sugeruje rozważenie jednoczesnego oddziaływania: edukacji medialnej, samokontroli nadawców, przyjaznego ustawodawstwa i jego egzekucji - jako elementów mogących wpłynąć na zmniejszenie zjawiska narastającej brutalizacji emitowanych treści oraz słabszego ich oddziaływania na młodych odbiorców. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Wybrane zagadnienia cyberbezpieczeństwa
75%
W ciągu ostatnich lat dużą popularność zyskała problematyka związana z cyberbezpieczeństwem. Jest ono pojęciem złożonym i wymagającym wielopłaszczyznowych działań. Cyberprzestrzeń, o której mówi się, rozpatrując cyberbezpieczeństwo, dotyczy zjawisk zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Te drugie rozwijają się w bardzo szybkim tempie, o czym świadczą chociażby relacje w środkach masowego przekazu. W takim otoczeniu ważna jest wiedza na temat zagrożeń występujących w sieci i sposobów skutecznego przeciwdziałania im lub reagowania na nie. W artykule zostaną przedstawione problemy związane z wybranymi zagadnieniami cyberbezpieczeństwa oraz ich wpływ na różne aspekty życia człowieka. Wskazane zostaną również sposoby radzenia sobie z zagrożeniami poprzez zróżnicowane formy i metody edukacji społeczeństwa. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Doświadczanie przemocy w szkole a jakość życia dzieci w Wielkopolsce
75%
W artykule przedstawiono wyniki badania satysfakcji z życia przeprowadzonego w 2014 r. wśród losowo wybranych dzieci w wieku 8, 10 i 12 lat uczęszczających do szkół podstawowych w województwie wielkopolskim. Celem badania było porównanie subiektywnej oceny jakości życia dzieci doświadczających i niedoświadczających przemocy ze strony rówieśników. Dokonano podziału uczestników badania ze względu na rodzaj doświadczanej przemocy - fizycznej (bicie) i relacyjnej (odtrącanie). Do oceny jakości życia wykorzystano skale psychometryczne: OLS (Overall Life Satisfaction), SLSS (Student Life Satisfaction Scale) i BMSLSS (Brief Multidimensional Student Life Satisfaction Scale). Porównano średnie wartości wymienionych wskaźników dla dzieci doświadczających i niedoświadczających przemocy według wieku. Do oceny statystycznej istotności różnic zastosowano test t-Studenta. Ponadto skonfrontowano stan posiadania niektórych dóbr w obu grupach uczestników badania oraz porównano poziom zadowolenia z niektórych elementów składających się na jakość życia. Badanie wykazało, że satysfakcja z życia dzieci bitych i odtrącanych maleje wraz z wiekiem szybciej niż w przypadku pozostałych dzieci. Jednym z czynników wpływających na to jest gorsza sytuacja materialna dzieci doświadczających przemocy. Kolejny czynnik to własny wygląd, przy czym nabiera on znaczenia w starszych grupach wieku. (abstrakt oryginalny)
12
75%
Feeling and ensuring security in a Polish school is still a valid and very important topic. It is one of the most difficult problems faced by teachers and directors of Polish schools. Nowadays, when life is full of diversity, it is difficult to avoid contact with the world of violence and threats. Teachers and school principals, wanting to cope with the existing problems, are doomed to constantly search for newer solutions to ensure safety, especially in primary school and junior high schools. Considering the above considerations it is indicated that the sense of safety of students is largely dependent on the school providing it as the institution responsible for the development and shaping of the growing generation. The authors recognize the validity of the subject in the research, the results of which are presented in the article(original abstract)
13
Content available remote Przemoc i agresja w szkole - uwarunkowania, profilaktyka i zwalczanie (cz. I)
75%
In the modern world, violence and aggression among young people are increasingly common phenomena caused by many reasons These include (but is not limited to) biological factors inherent in the child itself, violence from the closest surrounding (the guardians' repressions as a means of education), as well as environmental factors, including school. The acts of aggression are often directed at random persons and not involve any personal accounts. The phenomena related to aggression and violence in the school environment are the subject of detailed analyzes and studies of the Ministry of Education, which consistently introduces systemic solutions aimed at limiting their size. A school is a place where a child learns, acquires new experiences, shapes their relations with the environment. How the young person will behave in a mature life depends on the proper implementation of the programs at school.(original abstract)
W ciągu ostatnich dwóch dekad psychologowie pracy na całym świecie wiele uwagi skupili na mobbingu w miejscu pracy jako szczególnie destruktywnej formie przemocy psychologicznej. Jak wynika z najnowszych doniesień z badań, mobbing nie jest problemem marginalnym również w Polsce. Wyniki badań prowadzonych w naszym kraju sugerują, iż około 20% polskich pracowników doświadczyło lub doświadcza mobbingu w pracy. Mobbing jest zjawiskiem, którego istotę i przebieg trudno uchwycić, a które rodzi wiele negatywnych skutków zarówno dla ofiary, jak i dla organizacji oraz społeczeństwa. W niniejszym artykule autorka przedstawia konsekwencje mobbingu, koncentrując się na skutkach ponoszonych przez organizację. Uświadomienie rangi problemu wydaje się niezbędne do wprowadzenia do współczesnego zarządzania zasobami ludzkimi standardów, które mogą przyczynić się do zapobiegania mobbingowi. Jako zjawisko o znaczącym zasięgu i dotkliwych skutkach, mobbing wymaga poznania, prowadzenia regularnego monitoringu i wprowadzania stosownych regulacji na poziomie organizacji. To zadanie stoi przed kadrą kierowniczą, a w szczególności przed służbami HRM. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest omówienie podstaw przyjęcia Konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy nr 190 oraz zaprezentowanie całkiem nowego podejścia do definicji przemocy i molestowania w środowisku pracy. Z uwagi na przedmiot artykułu wszystkie materiały źródłowe, w oparciu o które są formułowane określone tezy i wnioski, mają za podstawę raporty oraz analizy przeprowadzane w ramach Międzynarodowej Organizacji Pracy, choć - oczywiście - nie są to jedyne badania tego zagadnienia. Chodzi przede wszystkim o przybliżenie czynników, które wpłynęły na konkretne rozwiązania przyjęte w opisywanej Konwencji, gdyż materiały źródłowe kształtują później sposób interpretacji i stosowania przepisów konwencyjnych. Przemoc i molestowanie w dotychczas przyjętych konwencjach Międzynarodowej Organizacji Pracy stanowiły przedmiot regulacji dwóch kategorii praw, tj. prawa do godnych warunków pracy, prawa do równego i niedyskryminującego traktowania, a także prawa do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Powyższa dychotomia kwalifikacji prawnej nękania i molestowania powodowała uruchomienie zespołu różnych praw i środków ochrony w oparciu o różne podstawy prawne. W artykule jest przedstawiony całkowicie inny sposób podejścia do tych groźnych dla godnych warunków pracy zjawisk, jakimi są przemoc i molestowanie. Zaprezentowane są argumenty na rzecz tezy przyjęcia w Konwencji MOP nr 190 autonomicznej i jednolitej definicji, co pozwala obu kategorii naruszeń, tj. przemocy i molestowania, nie traktować jako elementu innych praw, jak chociażby zakazu dyskryminacji czy kategorii ryzyka zawodowego. We wnioskach pojawiają się również korzyści, jakie mogą wyniknąć z przyjęcia definicji zaproponowanej w Konwencji MOP nr 190, chociażby dla stosowania instytucji mobbingu uregulowanej w Kodeksie Pracy. Obowiązujące przepisy zakładają konieczność rozróżniania między molestowaniem, uznawanym za kategorię dyskryminacji, a mobbingiem, uznawanym za formę przemocy psychicznej i fizycznej, który różni się pod względem kryteriów właściwie tylko czasem trwania. (abstrakt oryginalny)
The study investigated the demographic pattern of economic elder abuse - DPEEA among retired army officers and men (RAOM) in Bauchi South Senatorial District-BSSD, Bauchi State-Nigeria. One research question and a corresponding null hypothesis guided the study. The cross-sectional research design was used for the study. The population for the study was 2024 RAOM, while the sample for the study consisted of 204 RAOM. Researchers designed questionnaire validated by five experts was used for data collection. a reliability index of .85 was obtained through the outcome of pilot testing using split half method. Percentages was used to answer research question while chi-square statistic was used in testing hypothesis at .05 level of significance (p-value = .05). The results of the study showed that DPEEA of RAOM of Christianity was more with cluster mean of 91.9 % as against their Islamic counterpart of 89.9%. Furthermore, that of the two religions of the RAOM, the RAOM of Christian fate were subjected to economic elder abuse - EEA more than their Muslims counterpart in delayed pension or periodic financial assistance (Christians' RAOM = 97.7 % > Muslim RAOM = 91.2 %). The study further showed that a significant difference was found in the DPEEA of RAOM according to religion(Cal x2 = 68.91 > x2 tab = 3.84, df = 1, p < .05). In line with the findings of the study, recommendations were proffered among which was that the Clergies and relevant agencies should endeavour to ensure that their congregations and people are encouraged to treat the elderly appropriately especially in the restoration of their dignity by appropriate treatment. This can be done when the elderly are taken care of by their people as they cater for their most fragile needs and demands; such as the need to be provided appropriate adequate meals, paying the elderly their entitlement of pension promptly, not compelling them to do poorly remunerated jobs among many others. (original abstract)
Przedmiotem artykułu jest tzw. realizm polityczny i mizantropijny obraz człowieka w ujęciu Machiavellego. Nie przecząc trafności wielu spostrzeżeń słynnego Florentczyka, stawiam tutaj opór nader rozpowszechnionym wykładniom jego myśli, wykładniom, które najczęściej służą za wygodne (choć, moim zdaniem wątpliwe) usprawiedliwienie przemocy, gwałtu i oszustwa, przede wszystkim w polityce. W większości akademickich i popularnych interpretacji myśli Machiavellego, napotykamy rozmaite odmiany makiawelizmu, który podszywa się pod realistyczne opisy i rzekomo naukowe czy zdroworozsądkowe nastawienie. Tymczasem, w mojej ocenie, Machiavelli nie tyle opisuje powodzenie cynicznych sztuczek, co udziela niemoralnych porad, zachęca do obchodzenia, a nawet łamania norm i zasad i to nie tylko w sytuacjach największego zagrożenia, lecz właściwie bez ograniczeń. Świat, w jakim żyjemy nie jest rajem, a inni ludzie przeważnie niewiele mają wspólnego z aniołami. Lecz czy z tego można wnioskować, jak Machiavelli i jego stronnicy, że większość ludzi jest nam wroga i obca, że czyha na nasze dobra? Gdy przyglądamy się naszym politykom, wielkim ludziom interesu, kuszący może wydawać się pogląd, że to Machiavelli ma rację po swej stronie. W artykule staram się wykazać, że ta wizja świata ludzkiego jest przesadnie mizantropijna, i że również w świecie polityki jest miejsce na uczciwą rywalizację oraz autentyczne dążenie do wspólnego dobra. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Cyberbullying in Primary Schools: Current Issues and Prevention Strategies
75%
Cyberprzemoc jest jednym z głównych problemów dzisiejszych szkół podstawowych. Rodzi to konieczność zastosowania przez szkoły innowacyjnych działań, których celem jest zapobiegania incydentom cyberprzemocy. Pomimo, że prześladowanie w rozumieniu ogólnym nie zostało jeszcze wyeliminowane przez większość instytucji edukacyjnych, istnieje rosnąca potrzeba radzenia sobie z jej szczególnym przypadkiem, jakim jest cyberprzemoc, zwłaszcza ze względu na jej atypowy i szkodliwy wpływ na emocjonalność dziecka. Co więcej, w przeciwieństwie do prześladowań tzw. twarzą w twarz, cyber-tyrani mają znaczącą przewagę nad swoim realnym odpowiednikiem, tj. są niewidoczni. Władze instytucji edukacyjnych na świecie, na przykład Walii, Australii czy Stanów Zjednoczonych, uznały cyberprzemoc za współ- czesną kwestię konieczną do rozwiązania. Opracowano więc i wdrożono zasady zapobiegania cyberprzemocy. Stosuje się wiele metod oraz strategii działania i nadal tworzone są nowe. W niniejszej pracy przedstawiono kwestię cyberprzemocy oraz zaprezentowano stosowane strategie prewencyjne(abstrakt oryginalny)
Problem przemocy "honorowej" jest zjawiskiem przekraczającym granice państw, kultur i religii. Przemoc ta najczęściej bywa łączona z krajami i regionami Bliskiego Wschodu - Jordanią, Libanem, Palestyną, irackim Kurdystanem. W Europie oma- wiana kwestia pojawiła się w debacie publicznej dopiero na początku XXI w. i zo- stała ograniczona do kontekstu migracyjnego. Efektem takiej kategoryzacji przemocy "honorowej" jest polityzacja zjawiska, przejawiająca się w silnym uzależnieniu działań podejmowanych przez państwo od takich czynników, jak linia polityczna rządzącej partii czy nastroje społeczne. Celem niniejszego artykułu jest udzielenie odpowiedzi na pytanie o to, w jaki sposób uregulowano prawnie problem prze- mocy "honorowej" w wybranych krajach i regionach: Libanie, Jordanii, irackim Kurdystanie, Wielkiej Brytanii, Holandii i w Niemczech. Umożliwi to identyfikację sposobów walki z tym problemem i wskazanie, czy kontekst migracyjny wpływa na zróżnicowanie stosowanych rozwiązań. Przedmiotem analizy będzie regulacja prawna, a także orzecznictwo sądów oraz działalność różnych instytucji rządowych oraz pozarządowych nakierowanych na walkę z tym problemem. Wyniki badań prowadzą do refleksji nad tym, czy prawo karne rzeczywiście jest najefektywniejszym instrumentem rozwiązania omawianego problemu. Badana problematyka wpisuje się w szerszy kontekst zagadnienia wykorzystywania narzędzi prawnych do osiągania określonych celów polityk publicznych.(abstrakt oryginalny)
The interview given by Dilipkumar Mohanta (b.1959), a Professor of Philosophy in the University of Calcutta (India). He is presently the Joint Secretary of Indian Philosophical Congress (Estd. 1925). He is a former Vice-Chancellor of the University of Kalyani, and also the founder Vice-Chancellor of the Sanskrit College and University. He is a former member of Indian Council of Philosophical Research. Professor Mohanta is the recipient of number of awards for his academic contribution; such as US Government State Scholar Award (2008) at the University of California (Santa Barbara), Fulbright-Nehru Visiting Lecturer (2011) at the University of Florida, William Paton Fellowship at the University of Birmingham (2015), IUC Associate at IIAS (Shimla, 2001-2003), Professor B. M. Barua Samman (award) in 2016, Jan Jacobsen prize (2016), Manjusree Samman (2022), Kamaladevi Smriti Samman (2022). He is the author of 15 books and 60 papers (in English & Bengali) published in journals in India and abroad. Cognitive Scepticism and Indian Philosophy, Studies in Vaidalyasutra of Nagarjuna, Studies in Jayarasibhatta's Critique of Knowing from Words, Advaita-Siddhanta-Sara-samgraha (Sanskrit text with Introduction in English), Collected Works of Brajendra Nath Seal (ed.) are some of his important books in English. Mohanta also authored some books on Buddhist Philosophy, Advaita Vedanta Philosophy, Philosophy of Religion and Political Philosophy in Bengali.(original abstract)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.