Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Acquiring rights
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Od 1 sierpnia br. obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące świadczeń przedemerytalnych zawarte w ustawie z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych. Pracom legislacyjnym zmierzającym do uchwalenia tej ustawy towarzyszyło olbrzymie zainteresowanie społeczne, a jednocześnie wiele obaw ze strony osób już pobierających to świadczenie lub mających zamiar ubiegania się o nie. Środki masowego przekazu informowały bowiem o zamierzanych, a następnie przyjętych nowych unormowaniach, z których część jest niekorzystna dla potencjalnych świadczeniobiorców, zwłaszcza w zakresie nabycia prawa do świadczenia i jego wysokości. Jednocześnie przyjęto regułę przyznawania świadczeń przedemerytalnych na dotychczasowych zasadach i w dotychczasowej wysokości osobom, które złożyły wniosek o to świadczenie przed 1 sierpnia 2004 r. Oznacza to, że po 1 lutego 2005 r., kiedy to rozpocznie się przyznawanie świadczeń przedemerytalnych na podstawie nowych przepisów, istnieć będą dwie kategorie podmiotów pobierających to świadczenie. Różne dla tych dwóch grup uprawnionych są zasady nabycia świadczenia i sposób ustalania jego wysokości, wspólne natomiast są zasady wypłaty, zawieszania, zmniejszania oraz ustania prawa do świadczenia, a także dochodzenia nienależnie pobranych świadczeń. Prezentowane opracowanie dotyczy wyłącznie nowych reguł nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego, a więc unormowań stosowanych wobec osób, które zarejestrowały się w powiatowych urzędach pracy poczynając od 1 sierpnia 2004 r. (fragment tekstu)
Artykuł stanowi próbę rozstrzygnięcia problemu, czy w przypadku przekształcenia przedsiębiorcy prowadzącego działalność w zakresie transportu drogowego rzeczy, decyzja właściwego organu o przeniesieniu uprawnień z przedsiębiorcy przekształcanego na przedsiębiorcę przekształconego, ma charakter deklaratoryjny czy konstytutywny. Praktyczna waga powyższego problemu jest znacząca, ponieważ przyjęcie konstytutywnego charakteru powyższej decyzji oznaczałoby, że dotychczasowe uprawnienia przedsiębiorcy wygasają z chwilą przekształcenia, a działalność transportowa musi zostać zawieszona do czasu uzyskania ostatecznej decyzji o przeniesieniu uprawnień przez przedsiębiorcę przekształconego. Z drugiej strony, ustalenie jej deklaratoryjnego charakteru prowadziłoby do wniosku, że przedsiębiorca transportowy może bez przeszkód kontynuować swoją działalność w sposób ciągły po dniu przekształcenia. Artykuł zawiera analizę rozwiązań dotyczących zasady kontynuacji praw i obowiązków administracyjnoprawnych na gruncie Kodeksu spółek handlowych, szczególne regulacje ustawy o transporcie drogowym, a także wskazuje na poglądy orzecznictwa i doktryny w tym zakresie. Następnie autor przedstawia własne stanowisko w omawianej kwestii.(abstrakt oryginalny)
Ocena systemu emerytalnego w Polsce wymaga uwzględniania rent rodzinnych oraz rozmaitych uprawnień przyznanych w ramach systemu emerytalnego członkom rodziny i innym osobom wskazanym przez ubezpieczonego. Sytuacja rodziny po śmierci ubezpieczonego jest zabezpieczana przede wszystkim przez rentę rodzinną w ramach odrębnych ubezpieczeń rentowych. Renta rodzinna jest świadczeniem alternatywnym, a nie uzupełnieniem emerytur, gdyż pozostały przy życiu małżonek lub inny członek rodziny może wybrać, czy korzystniejsze dla niego jest własne świadczenie emerytalne lub rentowe czy renta rodzinna. Zróżnicowany jest zakres przedmiotowy oraz uwarunkowania zastosowania poszczególnych rozwiązań dotyczących rozpadu małżeństwa i śmierci ubezpieczonego lub emeryta. Zasadniczo ich wpływ na wypełnianie funkcji (adekwatność) systemu emerytalnego jest nikły. (abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi przegląd najważniejszych informacji dotyczących niemieckiego ubezpieczenia rentowego na wypadek śmierci ubezpieczonego lub rozwodu. Autor prezentuje w nim dane statystyczne o skali poszczególnych rodzajów sytuacji rodzinnej w niemieckim społeczeństwie, omawia przepisy odnoszące się do warunków nabywania uprawnień do świadczeń z tytułu opisanych wyżej ryzyk. Tekst wieńczy próba oceny tej części systemu zabezpieczenia społecznego. (abstrakt oryginalny)
W myśl przepisów ustawy z 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu osoby zawodowo czynne, które utraciły pracę, nie mogą znaleźć zatrudnienia, są uprawnione do zasiłku dla bezrobotnych lub świadczenia przedemerytalnego. Cele obu świadczeń są zbieżne. Służą one zapewnieniu środków do życia osobom pozostającym bez pracy. Przedmiotem artykułu są kwestie dotyczące świadczeń przysługujących "starszym bezrobotnym". Autorka omawia w szczególności przesłanki warunkujące nabycie prawa do świadczenia przedemerytalnego, wysokość tego świadczenia oraz dodatki przysługujące osobom uprawnionym do świadczenia przedemerytalnego. (fragment tekstu)
Na podstawie charakterystyki czynników wpływających na cenę pozwoleń na emisję CO2 na rynku europejskim, podstawowych zachowań inwestorów oraz rodzajów ryzyka związanych z zarządzaniem emisją autor próbuje opisać aktualną sytuację sektora wytwarzania energii elektrycznej w zakresie emisji CO2 i wskazać najbardziej efektywne, jego zdaniem, narzędzia zabezpieczenia otwartej pozycji na rynku emisji CO2. W pierwszej części tekstu opisano sposoby nabywania uprawnień do emisji CO2, w kolejnej zanalizowano czynniki cenotwórcze na europejskim rynku uprawnień do emisji (EU ETS) i podstawowe wzorce zachowań inwestorów, w ostatniej zaś poddano analizie podstawowe typy ryzyka związane z emisją CO2 i funkcjonowaniem rynku EU ETS, a także możliwości zarządzania nimi przez wytwórców energii elektrycznej w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Organizowanie systemów emerytalnych stanowi część aktywności państwa polegającą na ingerowaniu w mechanizm rynkowy poprzez stanowienie regulacji emerytalnych ("zakresu podmiotowego, warunków nabywania uprawnień, gwarancji państwa, waloryzacji świadczeń, inwestycji, możliwości transferu uprawnień, funkcjonowania podmiotów zarządzających systemem") w celu zabezpieczenie dochodów na okres starości. Celem artykułu jest dokonanie ogólnej charakterystyki genezy oraz podstawowych etapów i kierunków ewolucji systemów zabezpieczenia emerytalnego rozumianych jako "ogół zinstytucjonalizowanych źródeł zabezpieczenia dochodów na okres starości, mogących składać się z publicznych zakładowych i indywidualnych systemów emerytalnych". Za główną przyczynę powstania i rozwoju ubezpieczeń emerytalnych, które są klasycznym przykładem ubezpieczeń wyrosłych na gruncie rewolucji przemysłowej, uznać należy biedę, czy też jak się ujmuje w literaturze "relatywną biedę rodziny robotniczej". Znaczące zmiany w systemie zabezpieczenia emerytalnego spowodowały, zwłaszcza po II wojnie światowej, trudny do przecenienia wzrost poziomu zabezpieczenia emerytalnego i wynikającą z niego poprawę jakości życia w okresie starości. Jednocześnie rozwój społecznych systemów emerytalnych spotyka się coraz częściej z barierą możliwości finansowania przez państwo (budżet) ich rosnących potrzeb wynikających głównie ze starzenia się społeczeństw, zahamowania tempa wzrostu gospodarczego oraz zmian zachodzących na rynku pracy. Na tym tle coraz częściej pojawiają się pytania (i kontrowersje) co do zasad funkcjonowania systemów zabezpieczenia emerytalnego w przyszłości, ich celów, roli oraz zakresu poszczególnych elementów, sposobów ich finansowania - wprowadzania niezbędnych reform. (fragment tekstu)
8
Content available remote Demographic Trends and Polish Pension System
84%
Wprowadzony w Polsce w 1999 r. nowy system emerytalny zastąpił, odziedziczony jeszcze po czasach socjalistycznych, nieefektywny, zarządzany przez państwo system składkowy. Został on zaprojektowany w taki sposób, aby zapewniał trwałość fiskalną i był zbilansowany, jednak utrzymanie tych własności może odbywać się kosztem niedostatecznej wysokości przyszłych świadczeń emerytalnych.Przewidywane w ciągu najbliższych dekad zmiany demograficzne w Polsce spowodują pogorszenie efektywności systemu w jego obecnym kształcie, dlatego jego reformy są konieczne. Nieuniknione są: podniesienie wieku emerytalnego, w szczególności kobiet oraz ograniczenie możliwości wcześniejszego nabywania uprawnień do świadczeń emerytalnych. Należy również rozważyć wprowadzenie uregulowań poprawiających zabezpieczenie emerytalne matek oraz pracowników zatrudnionych w nietypowych formach. Przedmiotem debaty powinna pozostać kwestia efektywności działania OFE i możliwości wprowadzenia regulacji skłaniających tę instytucję do dalszej obniżki pobieranych opłat oraz rozluźniających ograniczenia inwestycyjne. Potrzebne są również silniejsze bodźce pobudzające rozwój trzeciego filara, którym objęty jest wciąż zbyt mały odsetek pracowników. (abstrakt oryginalny)
Diagnoza pielęgniarska stanowi fundament opieki zdrowotnej ze względu na istotny wpływ na podejmowanie decyzji w zakresie opieki nad pacjentem. Uprawnienia do świadczeń diagnostycznych normuje ustawa z 15.07.2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej. Obejmują one szczególnie istotną część podstawowych zadań lekarzy: samodzielne prowadzenie procesu leczenia pacjenta (w tym: przepisywanie leków, recept i skierowań na badania specjalistyczne). Pielęgniarki i położne są również uprawnione do decydowania o kontynuacji leczenia przepisanego przez lekarza (w tym specjalistę) poprzez wypisywanie recept kontrolnych. Na liście leków podlegających samodzielnemu ordynowaniu nie zabrakło silnych i uzależniających leków przeciwbólowych, popularnych antybiotyków oraz sterydów. W artykule przedstawiono wątpliwości i niejasności w zakresie ordynowania leków na podstawie ograniczonej diagnozy pielęgniarskiej. Wykorzystano metodę badawczą stosowaną przez Stowarzyszenie Badań Nad Źródłami i Funkcjami Prawa "FONTES", która umożliwia dogłębne poznanie i analizę problemu wraz ze szczegółowym wskazaniem aktorów procesu stanowienia prawa i rzeczywistych skutków legislacji. Zakres diagnozy pielęgniarskiej, ograniczony poprzez rozporządzenie Ministra Zdrowia z 28.02.2017 r. w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego, należy uznać za zbyt wąski, przy uwzględnieniu katalogu substancji, które mogą być samodzielnie ordynowane przez pielęgniarki i położne. Widać wyraźne zaniechanie ustawodawcy i nieprzemyślaną regulację określającą katalog substancji leczniczych do samodzielnego ordynowania, gdyż obok paracetamolu znajdziemy tam m.in. fentanyl i propofol.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Factors Determining the Decision to Retire
84%
W ostatnich latach ze względu na zmieniające się warunki społeczno-gospodarcze i demograficzne zwraca się szczególną uwagę na aktywność zawodową osób starszych. Podejmowane są działania zmierzające do zwiększenia udziału grupy 50+ w rynku pracy, aby działania te przyniosły oczekiwane rezultaty, należy najpierw zidentyfikować przyczyny ograniczające aktywność osób w wieku okołoemerytalnym. Celem publikacji jest identyfikacja czynników wpływających na podjęcie decyzji emerytalnej. Z przeprowadzonych badań ankietowych wynika, że respondenci stosunkowo wcześniej korzystali z prawa do świadczeń. Średni wiek przejścia respondenta na emeryturę wyniósł 58,6 lat. Większość czynników wpływających na decyzję o skorzystaniu z prawa do emerytury bezpośrednio związana jest z systemem emerytalnym, a w szczególności z zasadami nabywania uprawnień i obliczania poziomu świadczeń. Respondenci jako główną przyczynę przejścia na emeryturę wskazali osiągnięcie wieku emerytalnego, następnie korzystne warunki finansowe. (abstrakt oryginalny)
Autor omawia przepisy dotyczące praw do ubezpieczenia z tytułu ryzyka starości pracowników migrujących wynikających ze stosowania unijnych przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Koordynacyjne prawo Unii Europejskiej wyprowadzone jest z zasadniczych cech narodowych systemów zabezpieczenia emerytalnego. Na przykładzie czterech spraw rozstrzyganych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dawniej Europejski Trybunał Sprawiedliwości) artykuł dowodzi, jak istotny wpływ na prawo koordynacyjne w znaczeniu dogmatycznym ma ten organ. (abstrakt oryginalny)
Systemy opieki długoterminowej najczęściej analizuje się w odniesieniu do trzech wymiarów: regulacji, finansowania i świadczenia usług. W tekście skupiono się na pierwszym z nich. Celem artykułu jest omówienie wybranych zagadnień dotyczących regulacji opieki długoterminowej wraz z przedstawieniem przykładów rozwiązań z zakresu polityki społecznej. W pierwszej części tekstu wskazano na rolę normalizacji w kontekście makro, tj. w odniesieniu do konstrukcji systemu opieki długoterminowej. W kolejnych częściach artykułu skupiono się na perspektywie mikro: omówiono podstawowe wyzwania regulacyjne dotyczące uprawnienia do świadczeń, wskazano na różne możliwości regulacji wykorzystania świadczeń przez osoby niesamodzielne oraz przedstawiono rolę normalizacji w kontekście jakości opieki formalnej. Ostatnia część artykułu dotyczy przepisów pracy opiekuńczej wykonywanej przez imigrantów. Głównym kryterium selekcji wątków w tekście była próba odniesienia poruszanych w artykule problemów do dyskusji na temat wyzwań dotyczących opieki długoterminowej w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem glosy jest wyrok WSA we Wrocławiu z 20 marca 2022 r., IV SA/Wr 611/21. Na jego podstawie sąd utrzymał w mocy decyzję starosty w przedmiocie odmowy nadania skarżącej stopnia nauczyciela mianowanego uznając, że w poczet posiadanego przez nią stażu nie należy zaliczyć okresu odbywania studiów doktoranckich. W ramach przeprowadzonej analizy dokonano krytycznej oceny - przyjętej przez WSA - wykładni art. 279 ust. 3 ustawy z 3 lipca 2018 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce tj. przepisu, na podstawie którego okres odbywania studiów doktoranckich zalicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. W ramach tego zreferowano elementy charakteryzujące status doktoranta. Wyjaśniono - wbrew stanowisku sądu - że statusu tego nie wyczerpują elementy kształceniowe. W dalszej części wyeksplikowano znaczenie terminu uprawnień pracowniczych. Odwołano się przy tym do znaczenia, jakie terminowi temu nadał art. 174 § 2 k.p. Na koniec, wskazując na ratio legis art. 279 ust. 3 wywiedziono, że okres odbywania studiów doktoranckich należy do grupy tzw. okresów zaliczanych (zaliczeniowych). W oparciu o powyższe stwierdzono, że zaaprobowana przez sąd administracyjny odmowa zaliczenia powyższego okresu w poczet stażu wymaganego do uzyskania awansu na stopień nauczyciela mianowanego była w swojej istocie jednoznacznie błędna. (abstrakt oryginalny)
Posiadanie statusu małego podatnika wiąże się z licznymi preferencjami podatkowymi, atrakcyjnymi szczególnie na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych. Bonusy, z jakich mogą skorzystać mali podatnicy, to przede wszystkim: - możliwość dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od środków trwałych zaliczonych do grup 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych; - uprawnienie do kwartalnego rozliczania zaliczek; - dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych preferencyjna stawka podatku wynosząca 9% podstawy opodatkowania (wcześniej 15%).(fragment tekstu)
Omówiono zasady nabywania uprawnień emerytalnych przez osoby pracujące w krajach Unii Europejskiej.
W dniu 1 października 2009 r. (po zakończeniu procedur ratyfikacyjnych) weszła w życie polsko-kanadyjska umowa o zabezpieczeniu społecznym, podpisana w dniu 2 kwietnia 2008 r. Reguluje ona stosunki w zakresie ubezpieczeń społecznych między Polską a Kanadą. Wraz z umową w życie weszło także Porozumienie Administracyjne w sprawie stosowania Umowy o zabezpieczeniu społecznym między Rzecząpospolitą Polską a Kanadą, określające ogólne ramy postępowania przy ubieganiu się o świadczenia emerytalno-rentowe z zastosowaniem umowy. Umowa wraz z porozumieniem wykonawczym kompleksowo regulują kwestie związane z koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego Polski oraz Kanady. W szczególności postanowienia umowy odnoszą się do sposobu nabywania uprawnień emerytalno-rentowych przez osoby, które podlegały systemom zabezpieczenia społecznego obu państw, wykonując pracę najemną lub pracując na własny rachunek. Określają także zasady ustalania świadczeń rentowych przez członków rodziny pozostałych przy życiu po śmierci takich osób migrujących zarobkowo w obrębie obu państw. W artykule omówione zostaną postanowienia umowy znajdujące zastosowanie przy ustalaniu emerytur i rent przysługujących w ramach polskiego powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych (ZUS). (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Zasoby i opłacalność produkcji energii odnawialnej w Polsce
67%
Struktura nośników energii w Polsce wykorzystywanych do energii elektrycznej znacznie rożni się od tej w wysoko rozwiniętych państwach. Aktualnie prawie 95% energii elektrycznej w naszym kraju produkowane jest z węgla kamiennego i brunatnego. Wzrastające zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz przepisy unijne sprawiają, że istnieje konieczność większego wykorzystania innych źródeł energetycznych, w tym odnawialnych źródeł energii (OZE). W 2010 r. najwięcej wyprodukowano energii elektrycznej z biomasy (53,1%), następnie z wykorzystania wody (26,8%) oraz wiatru (16,7%). Jeśli chodzi o produkcję energii z biogazu, to jej znaczenie jest niewielkie. W analizowanym roku energia ta stanowiła zaledwie 3,3% ogółu energii wyprodukowanej z OZE. Aktualnie najniższym kosztem produkcji energii elektrycznej (ok. 370 zł/MWh) charakteryzują się elektrownie węglowe. Produkcja energii elektrycznej z OZE jest nieco droższa (ok. 400 zł/MWh). Energia pozyskiwana z elektrowni węglowych będzie napotykać na coraz większe trudności z tytułu nabywania uprawnień do emisji dwutlenku wegla. Wobec tego rysuje się perspektywa produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. Energetyka oparta na tych źródłach nie produkuje odpadów, nie niszczy środowiska, oprócz tego produkcja energii elektrycznej z OZE wpływa korzystnie na rozwój lokalny. Szczególnie ważna jest produkcja energii elektrycznej z biogazu przez tego rodzaju elektrownie. Wynika to z faktu, iż takie elektrownie wykorzystują do produkcji energii odpady komunalne, przemysłu spożywczego, produkcji rolniczej, wspierają proekologiczną politykę UE. Dodatkowo zmniejszają bezpośrednio i pośrednio zanieczyszczenie środowiska. Aktualnie funkcjonują w Polsce 34 elektrownie produkujące energię z biomasy o łącznej zdolności produkcyjnej wynoszącej prawie 40 MWe.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy zmiany w polskim systemie emerytalnym w zakresie warunków nabywania uprawnień emerytalnych, których implementacja rozpoczęła się z początkiem 2013 roku, są spójne z wytycznymi przedstawionymi w Białej Księdze: Agenda na rzecz adekwatnych, bezpiecznych i stabilnych emerytur. Jak wynika z przeprowadzonych badań, stopniowe podwyższenie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn od 2013 roku będzie sprzyjało podwyższeniu efektywnego wieku emerytalnego, który w Polsce nadal jest relatywnie niski. Natomiast wprowadzenie nowego rodzaju świadczenia, to jest emerytury częściowej, która może stanowić przejściowo "dodatek" do płacy do momentu osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego, jest sprzeczne z wytycznymi Białej Księgi w zakresie adekwatności emerytur i może przyczynić się do wzrostu ryzyka ubóstwa wśród przyszłych emerytów. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest próba prezentacji, analizy i oceny funkcjonowania zaopatrzeniowego systemu emerytalnego żołnierzy zawodowych i członków ich rodzin w Polsce, z uwzględnieniem aktualnie obowiązujących uwarunkowań prawnych w tym zakresie. Zróżnicowaniu statusu prawnego wojskowych w naszym kraju zawsze towarzyszyło dość powszechne przeświadczenie społeczeństwa, że w materii praw socjalnych pozycja tej grupy względem innych grup zatrudnionych była szczególnie uprzywilejowana. Odrębne jednak, a zarazem korzystniejsze, zasady nabywania uprawnień emerytalno-rentowych dla tej grupy osób są traktowane jako swego rodzaju rekompensata za wysokie wymagania psychofizyczne i intelektualne: stałą dyspozycyjność, gotowość do narażania życia i zdrowia oraz ogólnie dużą uciążliwość służby wojskowej w porównaniu z warunkami pracy i obowiązków innych grup zatrudnionej ludności. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.