Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 37

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Administrative management
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Analityka biznesowa w zarządzaniu kadrami w przedsiębiorstwie
100%
Praktyka funkcjonowania współczesnych przedsiębiorstw przynosi coraz więcej dowodów na rosnące znaczenie podejścia analitycznego w zarządzaniu. W wielu firmach pojawiają się jednak dylematy dotyczące zasadności jego wdrożenia w obszarze personalnym. W artykule przedstawiono wyniki badań, których celem było zidentyfikowanie stopnia wykorzystania podejścia analitycznego w różnych obszarach zarządzania kadrami w przedsiębiorstwach z uwzględnieniem ich wielkości, mierzonej liczbą zatrudnionych osób. Badania przeprowadzono w 61 firmach, posługując się techniką kwestionariusza ankiety. Uzyskane rezultaty potwierdziły prawdziwość hipotezy o istnieniu zależności pomiędzy wykorzystaniem analityki w zarządzaniu kadrami a wielkością przedsiębiorstwa(abstrakt oryginalny)
Pilna potrzeba mierzenia i porównywania wyników w administracji jest tematem dostrzeżonym nie tylko w praktyce administracyjnej, ale również i w naukach o administracji. Punktem wyjścia do rozważań zawartych w artykule jest założenie, że pojedyncze instrumenty, mające na celu zarządzanie wydajnością i efektywnością w administracji czy poprawę osiąganych wyników, powinny być stosowane z uwzględnieniem celu nadrzędnego, jakim jest realizacja interesu publicznego. Wdrażanie koncepcji nakazuje ponadto rozpatrzenie złożonych uwarunkowań prawnych, politycznych czy społecznych, w jakich funkcjonują podmioty administracji publicznej, co autorka ilustruje licznymi przykładami z wybranych państw.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono ogólne rozważania dotyczące władzy i administracji publicznej. Zanalizowano zasady i cechy postępowania władzy publicznej w warunkach gospodarki rynkowej, na podstawie których sformułowano wnioski. Do głównych zasad i cech autor zaliczył: podejście strategiczne; orientacja na wyniki; decentralizacja władzy; władze przedsiębiorcze i profesjonalne; władze zorientowane prorynkowo i konkurencyjnie; orientacja na klienta i jego potrzeby; ranga zmian organizacyjnych; podejście procesowe; władze współpracują i partnerskie; znaczenie względów etycznych; władze elastyczne; władze uczące się; władze kierujące się poczuciem misji; ważność przywództwa oraz władza silna. Na podstawie analizy cech i zadań, autor sformułował następujące wnioski: władze publiczne stanowią aparat pojęciowy o charakterze ogólnym, władze publiczne przekształcają się, przyjmując różne style i sposoby rządzenia, wspólnym mianownikiem jakościowej przemiany władz publicznych jest stopniowe przechodzenie od ujęć hierarchicznych i proceduralno-formalnych do zastosowań efektywnościowych oraz konkretny sposób wykorzystywania instrumentów w rządzeniu publicznym powinien być traktowany sytuacyjnie.
Artykuł dotyczy wpływu różnych elementów kultury organizacyjnej na wdrażanie systemu zarządzana wiedzą w administracji publicznej.^ (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote New public management w kontekście zarządzania administracją państwową
75%
Problematyka niniejszej publikacji koncentruje się na istocie funkcjonowania podmiotów administracji publicznej opartych na idei New Public Management. Treści wstępne zwracają uwagę na konieczność występowania owych instytucji w sektorze publicznym, odgrywających istotne role z punktu widzenia usług dostarczanych obywatelom. W dalszej części publikacji zdefiniowano poję- cie administracji państwowej oraz określono jej kluczowe funkcje i zadania. Rozważania z zakresu New Public Management, jako nowoczesnej formy zarządzania w sektorze publicznym, obejmują podstawowe jej determinanty i uwarunkowania. Końcowe kwestie skupiają się na specyficznym ujęciu usług w kontekście NPM. (abstrakt oryginalny)
Transformacja systemowa uczyniła jednostki samorządu terytorialnego, w tym przede wszystkim gminy, podmiotami odpowiedzialnymi za zaspokajanie potrzeb społecznych poprzez wykonywanie usług publicznych. Materialną podstawę ich realizacji stanowi mienie komunalne. Współczesne uwarunkowania ekonomiczno-prawne spowodowały konieczność reorientacji procesów gospodarowania majątkiem publicznym. W poszukiwaniu nowych, jak najbardziej efektywnych, rozwiązań władze publiczne coraz częściej dostrzegają potrzebę pełnej i świadomej koordynacji działań, decyzji oraz przedsięwzięć organizatorskich podejmowanych na rzecz racjonalizacji procesu zarządzania majątkiem dla osiągnięcia określonych celów. Niezbędność koordynacji działań wynika głównie z potrzeby systemowego traktowania procesów zarządzania majątkiem publicznym. W takim przypadku skoordynowanie decyzji podejmowanych przez władze miasta jest niezbędne w każdym złożonym działaniu, gdyż warunkuje realizację zasady oszczędności i uzyskiwania efektu synergii. Współpraca i wzajemne oddziaływanie poszczególnych elementów w procesie zarządzania gospodarką finansową miasta prowadzi do większej ich efektywności, niż gdyby każdą z nich zarządzać w oderwaniu od innych. (fragment tekstu)
7
Content available remote Europe's Territorial Futures between Daydreams and Nightmares
75%
Europe is changing. The grand societal challenges which shape the European development have a considerable influence on our governance systems and the possible development paths in different parts of Europe, its regions and cities. Based on the results of the FP7 research project FLAGSHIP, this article discusses possible governance and territorial futures for Europe - constantly balancing between daydreams and nightmares. The end of this article contains a plea for shared territorial vision for Europe.(original abstract)
The auditor independence is considered as one of the basic standards that the auditing function depends on it, also it is considered as a mile stone and overtcbral column for the function whereas without availability of independence, the auditor reports loss its importance. From another side, providing management services by the same auditor who set up auditing of financial statements still a point of different opinions between the specialists at this field. (fragment of text)
The article presents the results of the study on a system approach in the political-administrative management in order to improve the efficiency of administrative activity under the social transformation conditions. The system approach value in the process of a modern Ukrainian state development is grounded.(original abstract)
Celem artykułu jest udzielenie odpowiedzi na pytania, czy kadra zarządzająca jest przy- gotowana do realizacji wyzwań związanych z usieciowieniem wymiaru sprawiedliwości oraz jakimi narzędziami powinien dysponować nowoczesny wymiar sprawiedliwości, aby skutecznie przygotowywać kadrę zarządzającą sądami do zmian w zarządzaniu. Organizacja wymiaru sprawiedliwości, a w jej ramach poszczególne sądy, ulega przeobra- żeniom. Dzieje się tak wskutek przenikania do niej metod i technik zarządzania z biznesu. Zmiany zarządzania w sektorze prywatnym indukują zmiany w zarządzaniu organizacją wymiaru sprawiedliwości. W artykule przedstawiono cztery koncepcje administracji publicznej (weberowską, New Public Management, New Public Governance, New - Weberian State). Przedstawienie różnych koncepcji administracji publicznej, wraz z określonym arsenałem dostępnych w ich ramach metod i technik zarządzania, ma jedynie zasygnali- zować wyzwania stojące przed kadrą zarządzającą sądami. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Od administracji publicznej do public governance
63%
Tematem opracowania jest ewolucja myśli administracyjnej od ujęcia prawniczego oraz od kolejnych ujęć związanych z teorią organizacji do obecnych koncepcji „public governance”. Kolejne podejścia stworzyły nakładające się na siebie „warstwy”, które składają się na obecną wizję administracji publicznej. (fragment streszczenia)
|
|
1
|
nr 3
7-20
Celem artykułu jest syntetyczne ukazanie istoty budżetu zadaniowego i niesionych z nim idei zarządzania finansami publicznymi, a także dokonanie skróconej analizy tego, co udało się osiągnąć w ostatnich latach w zakresie jego wdrożenia. Dzieje się to w okresie, kiedy budżet zadaniowy na stałe, obok tradycyjnego budżetowania, zagościł w polskich finansach publicznych. Artykuł jest też próbą poszukania odpowiedzi na trzy ważne pytania: - C zym jest i dokąd może doprowadzić nowe, menedżerskie podejście do zarządzania finansami publicznymi? - W czym mogą tkwić słabości przyjmowanych rozwiązań związanych z nowym systemem budżetowania? - W jakich kierunkach należałoby pójść, chcąc dobrze zarządzać środkami publicznymi? (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Prawne podstawy systemu kontroli administracji w Polsce
63%
Artykuł podejmuje problematykę funkcjonowania systemu kontroli administracji publicznej w Polsce. Wyjaśnia pojęcie kontroli, różnice występujące między kontrolą a nadzorem oraz innymi formami ingerencji w działalności administracji. Określono w nim również podmiot i przedmiot kontroli, wskazano na instytucje w polskim systemie prawnym zajmujące się kontrolą, dokonano podziału i klasyfikacji kontroli. W ostatniej części skoncentrowano się na pojęciach audytu oraz wynikających z niego implikacji dla funkcjonowania samego systemu administracji w Polsce. Zaprezentowano kontrolę wykonywaną przez sądy i starano się bronić tezy o funkcji kontrolnej sprawowanej przez te organy. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przeprowadzenie oceny wymagań systemu BRC Packaging ze względu na implementację w ramach tego systemu identyfikacji i eliminowania marnotrawstwa, w rozumieniu właściwym dla podejścia Lean Manufacturing. Artykuł ma charakter koncepcyjny, schemat badawczy polega na skonfrontowaniu wymagań BRC Packaging z koncepcją eliminowania marnotrawstwa, która jest filarem podejścia Lean Manufacturing. Efektem prac koncepcyjnych są zalecenia dla przed-siębiorstw stosujących BRC Packaging, co do możliwości zaimplementowania w tym systemie zasad eliminowania marnotrawstwa według Lean Manufacturing. Key words: BRC Packaging, Lean Manufacturing, quality, production, logistics production, management, Muda, Kaizen. (fragment tekstu)
Do administracji zalicza się służby kadrowe, finansowo-księgowe, marketingowo-sprzedażowe, logistyczne, organizacyjno-prawne, gospodarcze. W artykule przedstawiono pogląd, że istnieje możliwość zmiany stylu działania administracji. W takim układzie rola pracownika administracji - referenta zmienia się w rolę pracownika administracji - analityka. Przedstawiono model organizacyjny oparty na administracji nowego typu.
16
Content available remote Podstawowe problemy stojące przed naukami o zarządzaniu
63%
|
|
nr 1-4
69-78
W pracy dokonano analizy występujących w literaturze nauk o zarządzaniu, różnych nieuprawnionych przypadków wykorzystywania terminu zarządzanie do określania sytuacji nie mających nic lub niewiele wspólnego z tym pojęciem. Zwrócono uwagę, że zarządzanie jest pojęciem węższym od kierowania i nie jest też synonimem takich pojęć jak rządzenie, administrowanie, dowodzenie, przewodzenie etc. Ponieważ nauki o zarządzaniu klasyfikowane są w Polsce w obszarze nauk społecznych, ale w dwóch dziedzinach nauki - naukach ekonomicznych oraz naukach humanistycznych, to jeżeli będziemy dążyli, aby nauki o zarządzaniu uzyskały tak jak w krajach anglojęzycznych "management sciences" status samodzielnej nauki, to musimy doprowadzić do konsolidacji wszystkich nurtów związanych z zarządzaniem. (abstrakt oryginalny)
This work has cognitive-application character. It consists of 6 chapters and an annex. The first chapter is devoted to process improvement and methodological aspects. The authors present a model of improvement based on Institutional Analysis methodology assumptions. Chapter 2 presents planning and controlling as functions supporting regional economic development. Planning encompasses the area of Strategic and Financial Management, and controlling encompasses the area of Economic Development Stimulation. Chapter 3 concerns and analyzes organizing as a function to streamline ad- ministrative action. This encompasses the area Organization and Functioning of the Municipality Office and Project Management. An important aspect of this study was also the evaluation of selected elements of the human resources management process in the office (chapter 4), namely the area of Human Resources Management, as well as Ethics and preventing corruptions. Chapter 5 pays attention to improving the standards of provided services as an institutional challenge. This aspect of the research covered the area of Public services, including communal. Lastly, chapter 6 is related to territorial self-government conditions of analysis of excellence in cooperation and collaboration. Attention was focused on the area Social participation and stimulation of development and Collaboration between units of territorial selfgovernment. In the conclusion, the authors summarized their results of the institutional analysis and present future directions of research investigations. (fragment of text)
W artykule przedstawiono wycinek działalności instytucji Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich odnoszącej się do niewłaściwego administrowania organów unijnych w dziedzinie równego traktowania. Analizie poddane zostały najważniejsze zagadnienia związane z nieprzestrzeganiem zakazu dyskryminacji - zasady ogólnej prawa UE - przez instytucje i organy unijne. Zaprezentowano ewolucję zakresu ochrony praw jednostek w działalności systemu instytucjonalnego UE. Sformułowano próbę oceny, czy proces ten przebiega w sposób satysfakcjonujący, czy też wymagane są radykalne zmiany w podejściu do przedstawionego problemu.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 2
35-42
Zaprezentowane wyniki badań wskazują, że problematyka zarządzania bezpieczeństwem publicznym jako przydatna i potrzebna cieszy się zainteresowaniem słuchaczy studiów podyplomowych. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 114
153-160
Rozwój ma nadrzędny w administracji publicznej. Strategia rozwoju organizacji w kontekście administracji publicznej uwzględnia wykorzystywanie wiedzy do analizy bieżącej i przyszłej działalności przy uwzględnieniu zmian pojawiających się w otoczeniu. Warto zauważyć, że polityka w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi oraz doskonalenie metod i narzędzi w poszczególnych obszarach poprawia efekty organizacji pracy, stosunki międzyludzkie oraz sprzyja realizacji przyjętych wcześniej zadań strategicznych. Nieustanny rozwój placówek publicznych wpływa też na ich ocenę zewnętrzną i przyczynia się do poprawy jakości świadczonych usług. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.