Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Agenda 2010
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem artykułu jest charakterystyka kierunków adaptacji systemu zabezpieczenia społecznego w Niemczech w obliczu wyzwań, wobec których stanęła gospodarka tego kraju. Analiza koncentruje się na problematyce systemu emerytalnego i opieki zdrowotnej. Instytucjonalne ramy społecznej gospodarki rynkowej sprzyjały przez długi okres czasu osiągnięciu i utrzymaniu w Niemczech Zachodnich wysokiego poziomu dobrobytu materialnego i bezpieczeństwa socjalnego. W związku z pogorszeniem się sytuacji gospodarczej od połowy lat 70., którego symptomy nasiliły się po zjednoczeniu obu państw niemieckich, wprowadzono wiele zmian w systemie zabezpieczenia społecznego. Przeważa jednak opinia, że ich zakres i głębokość były niewystarczające. Przedsięwzięcia podjęte w pierwszej połowie obecnej dekady, zwłaszcza w ramach programu „Agenda 2010”, mogą sygnalizować większą determinację polityków w zakresie wprowadzania zmian w systemie zabezpieczenia społecznego. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono reformy gospodarcze w Niemczech związane z Agendą 2010. Izba wyższa ze względów politycznych wstrzymuje realizację programu reform kanclerza Schrodera Agenda 2010. Ich zdaniem najpierw należy przeprowadzić reformę polityczną, a dopiero potem gospodarczą.
Rada Ministrów RP przyjęła Strategię Rozwoju Rynku Kapitałowego Agenda Warsaw City 2010, co jest ważnym wydarzeniem w dziejach polskiego rynku. To pierwsza tego rodzaju strategia przyjęta przez polski rząd, który wykazał zainteresowanie rozwojem rynku kapitałowego w kraju. Sama "Agenda" zawiera jednakże wiele stwierdzeń i założeń dyskusyjnych, a nawet takich, które trudno zaakceptować.
Niemieckie społeczeństwo żyje iluzją dobrobytu i nie nadąża za trendami rozwojowymi innych wydajnych społeczeństw. Niewątpliwie ani niemiecka gospodarka, ani obywatele nie są w stanie ponosić ciężaru utrzymywania świadczeń socjalnych na dotychczasowym poziomie i solidarnie uczestniczyć w redystrybucji środków między pokoleniami. Rozbudowa państwa socjalnego z jednej strony przekroczyła granice efektywności ekonomicznej, z drugiej zaś jego redukcja zagraża spokojowi socjalnemu. Mimo to Niemcy muszą sprostać nowym wyzwaniom tak, aby było możliwe wyzwolenie inicjatywy gospodarczej i powrót do równowagi pomiędzy indywidualną odpowiedzialnością a solidarnością. "Agenda 2010" może być postrzegana jako psychologiczny sygnał do zmian. Zdobycze socjalne, uważane za nienaruszalne, są stawiane pod znakiem zapytania. Towarzyszą temu coraz liczniejsze wypowiedzi, że bezpowrotnie minęły czasy zwiększania klasycznej redystrybucji. Zmiana paradygmatów wymaga szerokiego konsensusu. Ciężko go będzie uzyskać, zwłaszcza że związki zawodowe stoją na straży systemu socjalnego i nie akceptują reform o charakterze liberalnym. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest zarysowanie sytuacji panującej na niemieckim rynku pracy w obliczu implementowania nowych komponentów pakietu reform pod nazwą Agendy 2010, mającej na względzie uzdrowienie stanu gospodarki naszego zachodniego sąsiada. Konsekwencje przeprowadzonych reform mają bowiem znaczenie nie tylko dla RFN, ale również dla całej Unii Europejskiej, w tym Polski.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.