Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Agenda 21
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Purpose: Tourism is presently one of the fastest-growing branches of the economy. It is therefore crucial to maintain balance between three aspects, i.e. the social, the economic and the environmental, which is possible owing to one of the most important nexuses of sustainable development, namely sustainable tourism. This article thus attempts to define the concept of sustainable development and sustainable tourism. Empirically, the article aims to identify instances of areas and facilities functioning as elements of sustainable tourism as well as to key out their impact on the growing number of tourists, and consequently on the increasing tourist competitiveness of the Kuyavian-Pomeranian Voivodeship. Design/methodology/approach: This article analyzes the latest scientific literature in terms of sustainable development and sustainable tourism. Reports from Statistics Poland (GUS) were analyzed in the study. Findings: As a result of the conducted analysis an increase in the number of the tourists visiting the two largest cities of the Kuyavian-Pomeranian voivodeship, i.e. Bydgoszcz and Toruń may by observed. The number of eateries operating in the Kuyavian-Pomeranian voivodeship increased each year, compared to the other two voivodships under examination. This has had significant impact on the voivodeship's increased tourist competitiveness. The Kuyavian-Pomeranian voivodeship additionally offers a large number of tourist routes. Originality/value: Results of the conducted analysis enrich the literature concerning on sustainable development and sustainable tourism. In addition, they serve as recommendation for conducting further quantitative research in this field.(original abstract)
Przedstawiono pokrótce historię uchwalenia programu Agenda 21, a następnie omówiono działania podejmowane w ramach realizacji lokalnych Agend 21 w Europie i na świecie oraz uwarunkowania zrównoważonego rozwoju i realizację lokalnych Agend 21 w Polsce.
W artykule przeanalizowany został stopień zaawansowania wdrażania zrównoważonego rozwoju na poziomie lokalnym, poczynając od skali globalnej, poprzez analizę sytuacji w Polsce, a na konkretnym przykładzie województwa śląskiego kończąc. Analiza postępów we wdrażaniu Lokalnej Agendy 21 na świecie w latach 1997-2001 wskazuje na znaczący procentowy krok naprzód. Ponad trzyipółkrotny wzrost liczby podjętych inicjatyw LA21 na świecie wskazuje na korzystny trend, choć ich generalna liczba - 6416 - nie jest niestety wynikiem imponującym. Zaawansowanie wdrażania zrównoważonego rozwoju w polskich gminach, mimo że nie jest zadowalające, nie odbiega jednakże od generalnej nie najlepszej sytuacji w tym aspekcie na świecie. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Hans Carl von Carlowitz twórca pojęcia "trwałości"
100%
W pracy odniesiono się do znaczenia takich pojęć jak "rozwój trwały" i "rozwój zrównoważony". Zwrócono uwagę na to, że prawidłowym jest ten pierwszy zwrot, bo to właśnie w interesie trwałości rozwoju leży unikanie czynników kryzysogennych, takich jak chęć do maksymalizacji zysku w krótkim czasie czy rozwijania nadmiernej konsumpcji. Poszukując źródeł nieporozumień terminologicznych, przywołano dorobek naukowy Hansa Carla von Carlowitza, w zakresie tzw. trwałej gospodarki leśnej (sustained field forestry), pochodzący jeszcze z XVII wieku i porównano z zapisami Agendy 21 ("Szczyt Ziemi" ONZ w Rio de Janeiro w 1992 r.). Analiza literatury dowodzi, że tak naprawdę społeczeństwom powinno zależeć nie tyle na zrównoważeniu, co na trwałości rozwoju gospodarki przez dłuższy okres. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest ukazanie procesu kształtowania się Koncepcji Zrównoważonego Rozwoju oraz wpływu, jaki koncepcja ta wywarła na współczesną politykę międzynarodową, ze szczególnym uwzględnieniem porozumień o światowym zasięgu. Artykuł ten jest także próbą wykazania, iż fundamentów koncepcji zrównoważonego rozwoju można doszukiwać się w wybranych teoriach ekonomicznych. (fragment tekstu)
7
84%
Cel: Artykuł prezentuje koncepcję zrównoważonego rozwoju, która w ostatnim czasie jest silnie obecna na globalnej scenie debat nad kwestiami najważniejszymi dla ludzkości, w rozmaitych kontekstach politycznych, prawych, społecznych i środowiskowych. Koncept został przywłaszczony przez rządy i organizacje pozarządowe. Postuluje on promowanie zarówno ciągłego wzrostu, jak i odwrócenie tendencji nieograniczonego wzrostu. Celem niniejszego artykułu jest prześledzenie historii koncepcji rozwoju i zrównoważonego rozwoju, jego ewolucji i aktualnego stanu oraz kwestionowanie, czy przyszłe zmiany w obszarze zrównoważonego rozwoju przyczynią się do wspierania "rozwoju", poprzez dążenie do maksymalnego wzrostu gospodarczego, przepływów kapitału i inwestycji, konsumpcji i produkcji; czy ważna jest kwestia "zrównoważenia" i uwzględnienia ochrony środowiska, praw człowieka i klimatu jako priorytetu. Układ / Metoda badawcza: Artykuł przedstawia historyczne pochodzenie i rozwój koncepcji rozwoju i zrównoważonego rozwoju, od rewolucji przemysłowej z XVIII wieku, gdzie postęp utożsamiany był ze wzrostem gospodarczym i postępem materialnym. Z drugiej strony koncepcja zrównoważonego rozwoju jest ściśle związana z relacjami człowieka z naturą, która to przeszła głęboką zmianę, gdy ludzie zaczęli zakładać stałe osady, udomowiać zwierzęta i uprawiać ziemię. W tym artykule wyjaśniono, jak koncept zrównoważonego rozwoju urósł do politycznego znaczenia po publikacji raportu Brundtland w 1987 roku i jak kolejne globalne inicjatywy polityczne, takie jak Agenda 21, deklaracja z Johannesburga i Agenda 2030 poszerzyły znaczenie tego terminu i potwierdziły, że koncept zrównoważonego rozwoju stanowi ważny element międzynarodowego porządku. Wnioski/wyniki: Artykuł podsumowuje, że główny kontekst zrównoważonego rozwoju koncentruje się na utrzymaniu wzrostu gospodarczego, który nadal pozostaje głównym celem globalnym, ze wzrostem świadomości ekologicznych zagrożeń dla planety jedynie jako tło, na którym ciągły wzrost gospodarczy wymaga podtrzymania. Oryginalność / Wartość artykułu: Niniejsza praca ilustruje, w jaki sposób koncept zrównoważonego rozwoju urósł w skali globalnej, a tym samym stracił na znaczeniu, będąc utożsamiany niemal ze wszystkim.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ukazanie doświadczeń regionu problemowego - ziemi wałbrzyskiej - w planowaniu strategicznym pod kątem paradygmatu trwałego i zrównoważonego rozwoju. Autorka próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy władze lokalne efektywnie i skutecznie wykorzystują narzędzie, jakim jest strategia rozwoju lokalnego. Planowanie strategiczne rozwoju zrównoważonego zostało rozpatrzone pod kątem: partycypacji społeczności lokalnej w planowaniu strategicznym, monitoringu i aktualizacji, równowagi między sferami społeczną, gospodarczą i środowiskową, odzwierciedlonej w wizji i celach strategicznych. (abstrakt oryginalny)
Wzorce konsumpcji i produkcji wskazują nie tylko na poziom rozwoju gospodarczego poszczególnych krajów i regionów, ale również wpływają na poziom zużycia zasobów naturalnych i innych elementów środowiska oraz procesy rozwoju społecznego i kulturalnego społeczeństw. Analiza procesów konsumpcji i produkcji wskazuje na konieczność ich łącznego traktowania. Konsumpcja jest celem końcowym każdej działalności gospodarczej, ale jej podstawą jest produkcja, która dostarcza towary i usługi służące zaspokojeniu potrzeb społeczeństwa. Wzorce konsumpcji i style życia wpływają na strukturę produkcji. Z kolei struktura produkcji wpływa na kształtowanie się struktury konsumpcji. System produkcja- konsumpcja ma wymiar nie tylko ekonomiczny, ale również ekologiczny i społeczny. Zarówno procesy produkcji, jak też konsumpcji wpływają na obciążenie środowiska przyrodniczego, a konsekwencjami tego są między innymi zużycie zasobów naturalnych, emisje zanieczyszczeń i odpadów, degradacja gruntów.2 Społeczny aspekt produkcji dotyczy na przykład warunków pracy zatrudnionych czy odpowiedzialności społecznej ze strony przedsiębiorstw. Społeczne aspekty konsumpcji odnoszą się do poziomu i struktury konsumpcji różnych grup społecznych, różnic w poziomach konsumpcji między biednymi a bogatymi krajami czy regionami, jak również wiążą się z odpowiedzialnością za dzisiejszy poziom konsumpcji w stosunku do przyszłych pokoleń(fragment tekstu)
Koniec wieku XX i początek wieku XXI to okres wielu zmian, nieuniknionego rozwoju i postępu cywilizacyjnego. Zarządzanie ryzykiem, nowoczesne technologie, gospodarka oparta na wiedzy i społeczeństwo informacyjne to kluczowe kierunki rozwoju każdego państwa. W tym ogromie innowacji, nieustannej komputeryzacji i nasilonej walki konkurencyjnej zachowanie otaczającej nas przyrody staje się priorytetem. Zarządzanie środowiskiem naturalnym wymaga wiedzy technicznej, ekonomicznej i społecznej i, niestety, nie gwarantuje efektów, takich jak przy sterowaniu pozostałymi czynnikami. Przyroda to jedyny w swoim rodzaju element wymagający specjalnych i szczegółowych rozwiązań. Odpowiedzią na te wymagania jest idea zrównoważonego rozwoju (sustainable development). Idea ta doczekała się już wielu opracowań w literaturze i sformułowania wielu definicji1, spośród których często przyjmowana jest następująca: zrównoważony rozwój to taki rozwój gospodarczo-społeczny, gdzie równowaga ekonomiczna, społeczna i ochrona środowiska osiągana jest poprzez realizacje odpowiednio przemyślanych celów?(fragment tekstu)
Globalizacja dyskusji nad problemami rozwoju rozpoczęła się na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku. Jednak wizja tej idei została przedstawiona dopiero w raporcie Brundtland "Nasza wspólna przyszłość"1 (1987 rok). Wizja rozwoju zawarta w tym raporcie okazała się inspirująca i nośna politycznie, O czym świadczą liczne spotkania, kongresy i debaty poświęcone tej problematyce, jakie odbywają się na całym świecie od momentu jego publikacji. Kluczowe znaczenie dla upowszechnienia koncepcji trwałego i zrównoważonego rozwoju miał Szczyt Ziemi w Rio de Janeiro w 1992 roku, na którym przyjęto Globalny Program Działań, znany jako Agenda 21. Sukces w jego wdrażaniu zależy jednak nie od deklaracji, a od faktycznie podejmowanych działań. Dane zgromadzone na ten temat pozwalają sformułować tezę, że rzeczywiste zaangażowanie w działanie na rzecz trwałego i zrównoważonego rozwoju jest wciąż niewystarczające i obejmuje niewielką grupę państw, przeważnie wysoko rozwiniętych.(fragment tekstu)
Zagrożenia środowiskowe o wymiarze globalnym, regionalnym i lokalnym, dylematy rozwoju cywilizacyjnego i konieczność sprostania wyzwaniom XXI wieku wymagają wprowadzenia do praktyki nowej filozofii i aktywnych metod planowania procesów rozwojowych regionów, powiatów i gmin. Są nimi nowe generacje planów rozwoju regionalnego i lokalnego określane często w zależności od zakresu i szczegółowości planowania - strategiami, programami i politykami ekorozwoju lub rozwoju zrównoważonego. Wprowadzenie nowych, związanych z kategorią ekorozwoju, procedur i form planowania strategicznego wiąże się z potrzebą realizacji porozumień międzynarodowych, których stroną jest także Polska. Wymienić należy wśród nich porozumienia i konwencje międzynarodowe, przede wszystkim z Rió de Janeiro (Środowisko i Rozwój z 1992 roku), z Lucerny (O czyste środowisko Europy z 1993 roku) i Sofii (Paneuropejska Strategia Różnorodności Biologicznej i Krajobrazowej z 1995 roku). (fragment tekstu)
The concept of sustainable development as part of the EU agenda emphasises the need for the sustainability and development of the economies of the EU Member States. The aim of the article is to evaluate the current state of selected activities defined as key to sustainable development, based on an analysis of the current state of selected cities in the Slovak Republic. The article will make recommendations based on its financial and economic analysis of selected transferred and original competencies of the cities of the Slovak Republic. Implementation these recommendations will ensure the future sustainability of development of the cities in the Slovak Republic. This article is part of the solution of Project VEGA no. 1/0837/21 "Spatial and Temporal Aspects of EU Cohesion Policy: Lessons Learned and Future Perspectives".(original abstract)
Koncepcja zrównoważonego rozwoju to przede wszystkim strategia harmonijnego rozwoju cywilizacyjnego, w którym cele ekonomiczne, społeczne i ekologiczne mają taką samą wagę. Pojawienie się idei ekorozwoju jest odpowiedzią na niekorzystne zmiany, jakie następują w warunkach życia człowieka. Polska uczestnicząc w konferencji ONZ "Środowisko i rozwój" oraz podpisując dokumenty przyjęte na tej konferencji, m.in. Deklarację z Rio oraz tzw. Agendę 21 zobowiązała się do wdrażania zasad ekorozwoju. Niestety, nie można jeszcze mówić o sukcesie tego przedsięwzięcia. Wiele udało się zrobić, jak np. stworzyć odpowiednie podstawy prawne. Brak jest jednak należytego egzekwowania tego prawa oraz edukacji społeczeństwa. Wymagane jest również wsparcie ze strony elit politycznych, przedstawicieli biznesu oraz organizacji ekologicznych. Niewystarczający jest również zakres integracji polityki ekologicznej z celami polityk sektorowych. Barier w realizowaniu zasad zrównoważonego rozwoju jest wiele. W artykule zostaną zasygnalizowane jedynie te najważniejsze. Niemniej jednak za najistotniejsze należy wymienić przedkładanie celów ekonomicznych ponad realizację celów środowiskowych oraz pobudzanie nadmiernej konsumpcji w stylu życia społeczeństwa. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Spatial Planning Determinants of Cohesion Policy Implementation in Polish Regions
84%
The main objective of the paper is to present directions of mutual interrelationships between the state of spatial planning (at different levels of public administration) and effective cohesion policy, conceived as operational programmes carried out in Poland in the years 2004-2016. In the research study, the following results were attained: defining the basic planning conditions of development policies implementation resulting from integration with EU, indicating the consequences of these conditions for territorial governance and for the implementation of cohesion policy, as well as identifying the solutions adopted by Poland lying at the intersection between spatial development and investments financed by the EU funds. The paper presents the most important challenges, adopted solutions and effects of their utilization in Poland within three thematic issues: a) polycentricity and suburbanisation, b) transport infrastructure and accessibility and c) natural and cultural heritage. (original abstract)
Konferencja w Rio de Janeiro była bardzo ważnym etapem na drodze tworzenia się nowej, globalnej świadomości ekologicznej. Świadczy o tym przyjęcie dwu podstawowych dokumentów: "Deklaracji z Rio", precyzującej 27 praw i zasad ekorozwoju oraz Globalnego Programu Działań - AGENDA 21 - określającego harmonogram działań i kosztorys wydatków w latach 1993-2000. W dokumentach tych zaprezentowano założenia filozoficzno-społeczne i gospodarcze nowej ery ekologicznej. Ustalono 40 głównych problemów, które powinny być rozwiązane do 2000 roku. Określono także mechanizmy finansowo-gospodarcze, niezbędne do realizacji celu głównego - zrównoważonego rozwoju świata. Uznano za konieczne wydatkowanie 600 mld dol. rocznie na ten cel. Według założeń, pieniądze te powinny pochodzić z odpisu 0,7% dochodu narodowego brutto państw wysoko uprzemysłowionych. W wymienionych dokumentach ujęto ponadto zadania dla rządów państw i samorządów terytorialnych, niezbędne do wdrożenia ustaleń "Szczytu Ziemi". Podczas konferencji nie zdołano jednak uzgodnić wielu problemów, które ułatwiałyby (sprzyjały) wdrażaniu ekorozwoju. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono ocenę wdrażania zrównoważonego rozwoju w wymiarze międzynarodowym i krajowym. Zwrócono szczególną uwagę na wykorzystanie Agendy 21 jako uniwersalnego narzędzia zarządzania zrównoważonym rozwojem. Zaprezentowano zalecenia szeregu organizacji międzynarodowych dla władz lokalnych wynikające z Agendy 21. Przedstawiono aktualne zaawansowanie budowy strategii rozwoju zrównoważonego na poziomie lokalnym, regionalnym. Zaprezentowano badania ICLEI nad stopniem zaawansowaniem procesów lokalnej Agendy 21 w Europie. Przedstawiono także problemy związane z zarządzaniem zrównoważonym rozwojem, takie jak: wykorzystanie zaleceń zawartych w Agendzie 21, zastosowanie instrumentów monitorowania - audytu i wskaźników zrównoważonego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Dla praktyki gospodarczej lat dziewięćdziesiątych charakterystyczne stało się coraz powszechniejsze zespalanie tradycyjnego zarządzania z zarządzaniem środowiskowym. Świadczą o tym działania sfery biznesu kreowane przez Radę Biznesu na rzecz Ekorozwoju, instytucje certyfikujące i niektóre korporacje. Aktywizacja działań w tej dziedzinie nastąpiła zwłaszcza po Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro w 1992 roku. Przyjęty wówczas Globalny Program Działań znany jako Agenda 21 ma na celu między innymi uwrażliwienie społeczności międzynarodowej na globalne problemy ekologiczne, których rozwiązanie zależy od wysiłków indywidualnych podmiotów gospodarczych. Lektura piśmiennictwa z dziedziny zarządzania nie daje wyczerpującej odpowiedzi na pytanie, jakiego typu zmiany powinny zajść w teorii i praktyce zarządzania, aby w pożądanym stopniu ograniczyć negatywne oddziaływanie szeroko rozumianej produkcji przemysłowej na środowisko przyrodnicze i jednocześnie zapewnić przedsiębiorstwu sukces rynkowy. Celem opracowania jest prezentacja charakteru strategicznego zarządzania środowiskowego, a także pomoc w ewentualnym budowaniu takiej strategii (fragment tekstu)
W artykule ukazano idee rolnictwa zrównoważonego na tle ewolucji tej koncepcji (nurt ekologiczny i nurt społeczno-ekonomiczno-ekologiczny) oraz przedyskutowano zasady rolnictwa zrównoważonego i rozwoju wiejskiego (Sustainable Agriculture and Rural Development - SARD) przedstawione w Agendzie 21. Głównym celem rolnictwa zrównoważonego jest zapewnienie źródeł dochodów dla ludności rolniczej i racjonalne zagospodarowanie zasobów tkwiących w rolnictwie. Jego zasady odnoszą się zaś do gospodarowania zasobami rolnictwa i przestrzeni wiejskiej w ujęciu regionu, kraju i świata. Ponadto za jego wdrażanie odpowiedzialne są rządy krajów i organizacje międzynarodowe.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.