Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 23

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Agrarianism
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Dezagraryzacja jest pojęciem złożonym, odnoszącym się głównie do zagad-nień związanych z rolnictwem, produkcją rolną i obszarami wiejskimi. Procesy dezagrary-zacji polegają na zmniejszaniu się znaczenia ekonomicznego rolnictwa i produkcji rolnej w społeczeństwie ogółem, w tym zwłaszcza w odniesieniu do gospodarki i społeczeństwa wiejskiego. Procesy te rozpatrywane są w kilku wymiarach: produkcyjnym, ekonomicznym, społeczno-kulturowym oraz ekologicznym i krajobrazowym. Celem artykułu będzie próba konstrukcji syntetycznego miernika procesu dezagraryzacji wsi w oparciu o zmienne pocho-dzące z badań prowadzonych przez statystykę publiczną. Zaproponowany syntetyczny miernik dezagraryzacji będzie następnie wykorzystany do oceny stopnia intensywności pro-cesu dezagraryzacji obszarów wiejskich w latach 2002-2010 w powiatach województwa wielkopolskiego.(abstrakt oryginalny)
Ekonomiczna rola państwa była jednym z tych zagadnień, któremu profesor Styś poświęcił wiele miejsca i uwagi. Twierdził, że państwo powinno odgrywać znaczącą rolę w życiu gospodarczym. Doceniał jego udział w tworzeniu sprzyjających warunków do działalności gospodarczej. Uważał jednak, że aktywność ta powinna wynikać wyłącznie z przesłanek ekonomicznych. Zaangażowanie noszące znamiona kontroli całości procesów gospodarczych uznał za nieuzasadnione i szkodliwe. Wincenty Styś opowiadał się za planowaniem gospodarczym w skali całego kraju. Pragnął jednak, by odbywało się ono przy respektowaniu samodzielności podmiotów gospodarczych. Był zdania, że powiązanie elementu planowania z zasadami rynkowymi wyeliminuje żywiołowość procesów gospodarczych. Akcentował korzyści płynące z finansowego i instytucjonalnego zaangażowania państwa w proces uprzemysłowienia. Zaliczył do nich zmniejszenie przeludnienia wsi, a co za tym idzie stopniową koncentrację ziemi sprzyjającą akumulacji kapitału. Państwu przyznał nie tylko rolę obserwatora, ale również uczestnika życia gospodarczego. Profesor Styś do istotnych funkcji państwa zaliczył troskę o postęp w rolnictwie, poprzez tworzenie sprzyjających warunków do równoczesnego rozwoju sektora indywidualnego, spółdzielczego i państwowego. Podnosił korzyści płynące z indywidualnej gospodarki rolnej, a jej funkcjonowanie pragnął uzupełnić społecznym współdziałaniem. Stąd też szczególne znaczenie w zakresie organizacji życia społeczno-gospodarczego przyznał spółdzielczości. Przyczynił się do rozpropagowania idei spółdzielczości jako warunku rozwoju rolnictwa. (fragment tekstu)
Dokonano przestrzennej analizy czterech struktur: obszarowej, użytków rolnych, klas bonitacyjnych użytków rolnych oraz zasiewów. Obiektami przestrzennymi badania są województwa Polski. Do wyłonienia grup o podobnych strukturach wykorzystano metodę taksonomii struktur. (skróc. oryg. streszcz.)
4
75%
Niniejszy artykuł ma na celu przeanalizowanie, jak różne ścieżki rozwojowe wsi francuskich wpłynęły na wyobrażenia wiejskości i kategoryzacje wiejskiej przestrzeni heterogenicznej. Dzięki podejściu historycznemu zobaczymy, w jaki sposób różnorodność umiejscowienia, ścieżek rozwoju społeczno-gospodarczego i wyobrażeń podaje w wątpliwość zasadność stosowania terminu "wiejski" i różne definicje francuskiej wiejskości. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przywraca naszej pamięci idee agraryzmu i losy formacji politycznej, która próbowała agraryzm wprowadzić do życia publicznego i politycznego Polski po II wojnie światowej. Jednak idee agraryzmu, podobnie jak realizująca jego cele i wartości formacja polityczna, przegrały starcie z doktryną obowiązującą w PRL. Autorka przypomina sposób, w jaki wymazano z naszej tradycji i pamięci to ważne doświadczenie polskich chłopów. Zauważa intencjonalny charakter dyskontynuacji agrarystycznej tradycji oraz rolę, jaką w tym procesie odegrały represje lat stalinowskich. Pokazuje współczesne, złożone konsekwencje nobilitacji socjalistycznych rozwiązań i społeczne koszty marginalizacji demokratycznych, solidarnych rozwiązań agraryzmu, które przegrały w 1947 roku. (abstrakt oryginalny)
Dzieło J.S. Zegara pobudza wyobraźnię, rodzi emocje i dyskusję. Kwestia agrarna w jego rozumieniu jest wyrazem intelektualnej równowagi teorii i wypełniającej ją praktyki, a zarazem wizją współczesnych wyzwań stojących przed rolnictwem i obszarami wiejskimi - z podpowiedzią politykom, co i jak powinni robić, by wyzwaniom tym sprostać. Nie mam więc wątpliwości, iż Autor w pełni zasługuje na miano człowieka Ziemi. (fragment tekstu)
Przedstawiono ocenę realizacji programu rent strukturalnych dla rolników w Polsce w latach 2004-2006, a także przedstawiono założenia programu tych rent w nowym okresie programowania unijnej pomocy na lata 2007-2013. Starano się odpowiedzieć na pytanie: "Czy program rent strukturalnych realizowany w Polsce w latach 2004-2006 przyczynił się do osiągnięcia celów polityki strukturalnej na obszarach wiejskich”.
Kwestia agrarna – przedmiot zainteresowania ekonomistów od ponad 100 lat – ponownie staje się przedmiotem dyskursu zarówno w krajach rozwiniętych, jak i krajach rozwijających się. Przyczyny ponownego zainteresowania się tą kwestią są jednak odmienne w obu tych przypadkach. W tych pierwszych dlatego, że sposób rozwiązania tej kwestii na drodze industrialnej przyczynił się do degradacji środowiska naturalnego oraz deprywacji rolników i społeczności wiejskich, jak też podważył zaufanie w jakość żywności. W tych drugich, skupiających prawie 2,5 mld osób utrzymujących się z rolnictwa, dlatego że rozwiązanie problemu żywnościowego staje się wprost konieczne, podobnie jak modernizacja rolnictwa, a tymczasem wątpliwe jest powtórzenie drogi industrialnej. A to ze względu na konieczność włączenia do rachunku ekonomicznego efektów zewnętrznych, barierę środowiskową oraz proces globalizacji. Teoria ekonomiczna – w danym wypadku ekonomika rolnictwa – pomija te kwestie. Potrzebna jest zatem nowa konstrukcja teoretyczna, nawiązująca głównie do ekonomii ekologicznej, ale i wykraczająca poza ekonomię, która by określała dopuszczalne rozwiązania w ramach współdziałania rynku i państwa. Tę konstrukcję określono mianem ekonomii agrarnej. (abstrakt oryginalny)
Podobnie jak w skali całego kraju, również w Małopolsce rozwiązanie problemów wsi i rolnictwa wymaga przebudowy całej gospodarki. Jej obecna struktura, w szczególności zaś anachronicznie wysoki udział zatrudnienia w rolnictwie, a także niski stopień urbanizacji - leżą u podstaw przeludnienia agrarnego wsi i słabego zintegrowania rolnictwa z gospodarką narodową. Małopolski Program Rozwoju Wsi i Rolnictwa ma pomóc w przezwyciężeniu przynajmniej niektórych trudności w drodze do zachodnich struktur europejskich.
10
Content available remote Etyczne i ekonomiczne aspekty programu agrarnego Henryka Kamieńskiego
63%
Głównym przedmiotem zainteresowań naukowych Henryka Kamieńskiego (1813-1866), filozofa i ekonomisty, w szczytowym okresie jego życia i działalności, to znaczy w latach czterdziestych XIX w., były problemy przebudowy ustroju folwarczno-pańszczyźnianego w połączeniu z wciągnięciem chłopów, jako najliczniejszej warstwy narodu do walki zbrojnej o niepodległość. Te dwie grupy problemów stanowią trzon programu agrarnego Kamieńskiego, zaprezentowanego w pracach opublikowanych w latach 1842-1845. (fragment tekstu)
In 1920 and 1925 in Poland, two laws were passed to solve the agrarian problem. The founder of the scientific school for the study of economic history, F. Bujak, outlined his vision of the problem, which was closely linked to the economic development of the country and the raising of the educational, cultural and political level of the peasantry. The adherent of the concept of agrarianism, the ideology of solidarity, the scientist opposed the revolutionary solution of the land issue, insisting on the legal basis for reform in the interests of the people and the state, and not individual political forces. He opposed the free requisitions of land (criticized the government scheme for payment for parceled land in the law of 1920), as well as its free transfer to the peasants. F. Bujak did not see an opportunity to grant the land to all those who wished and expressed his opposition to the excessive fragmentation of land. F. Bujak considered peasant farms in the size of 10-20 ha as the basis of agriculture in Poland, which is more profitable from an economic point of view. Warning that the settlement policy in the eastern territories could cause confrontation and, in general, contradict international regulations. Positively evaluating the new law of 1925 in the direction of eliminating the defects of the previous one (reimbursements were to be made at market prices, clearly defined categories of individuals who were eligible for land, the upper limit for newly-created farms, etc.), the scientist saw another inaccuracies and suggested ways to eliminate them. In general, the reform did not solve the land problem, and the settlement policy, which was the basis of the agrarian reform, only caused an aggravation of interethnic relations on the eastern territories.(original abstract)
Treść artykułu, to rozważania z dziedziny myśli ekonomicznej, dotyczące rozwiązań w kwestii agrarnej w pierwszej połowie XIX wieku. Najwięcej uwagi poświęciła autorka poglądom agrarnym Henryka Kamieńskiego, uczestnika ruchu niepodległościowego. Obok przedstawiła stanowisko w tej sprawie Edwarda Dembowskiego, program chłopski księdza Piotra Ściegiennego oraz rozwiązania kwestii agrarnej zamieszczone w manifestach Towarzystwa Demokratycznego Polskiego i Gromady Ludu Polskiego.
Podsumowując, należy stwierdzić, że w agraryzmie polskim istnieje wiele wątków bliskich problematyce ekologicznej. Najważniejsze z nich to: • uznanie ziemi i środowiska naturalnego za największe bogactwo ludzkości i każdego narodu, • traktowanie człowieka jako cząstki przyrody i uzależnienie jego zdrowia fizycznego i psychicznego oraz światopoglądu od jakości i charakteru środowiska, w którym przebywa, • głoszenie konieczności respektowania przez człowieka praw natury i dążenie do zespolenia z przyrodą, • wskazywanie na ujemne skutki oderwania się człowieka od jego naturalnego środowiska; niszcząc przyrodę - człowiek niszczy siebie, • przestrzeganie przed niezmiernie groźnymi i społecznie niepożądanymi skutkami szybkiej industrializacji i urbanizacji na wielką skalę (degeneracja, choroby psychiczne, utrata zdrowia), • traktowanie rolnictwa jako takiego działu gospodarki narodowej, którego rozwój może dokonywać się tylko przy pełnym zrozumieniu i poszanowaniu praw przyrody oraz w silnym zespoleniu człowieka z naturą. Związki między agraryzmem a współczesną myślą ekologiczną są zatem liczne i warto ponownie wrócić do tej doktryny, ale także do innych, mających już tradycję, nurtów polskiej i światowej myśli społeczno-ekonomicznej.(fragment tekstu)
Przedstawiono strukturę obszarową gospodarstw w UE. Zwrócono uwagę na zróżnicowanie rolnictwa w UE pod względem struktury agrarnej, a także zatrudnienia w rolnictwie. W opracowaniu wykorzystano przede wszystkim dane z Powszechnego Spisu Rolnego GUS, a także dane z Komisji Europejskiej. (oryg. streszcz.)
Artykuł prezentuje zmiany jakie zaszły w strukturze wielkościowej i własnościowej gospodarstw rolnych w okresie czternastoletnim na terenie wybranej gminy. Znaczący udział gruntów przejętych do Zasobu AWRSP na początku lat dziewięćdziesiątych rokował korzystne warunki dla rozwoju lokalnych gospodarstw rodzinnych. Praktyka rolnicza potwierdza, iż dążność gospodarstw do powiększania warsztatu pracy do tzw. obszaru parytetowego jest korzystna zarówno z ekonomicznego, jak i społecznego punktu widzenia. (oryg. streszcz.)
17
Content available remote Przestrzenne skutki procesu dezagraryzacjina obszarach wiejskich w Polsce
63%
Celem opracowania jest przedstawienie przestrzennych skutków procesu dezagraryzacji na obszarach wiejskich w Polsce. Do badań wykorzystano dane Powszechnych Spisów Rolnych z lat 2002 i 2010 dotyczące gospodarstw rolnych według ich lokalizacji w układzie gmin. Wyniki badań uzyskano stosując metody przesunięć udziałów.(fragment tekstu)
Przedstawiono zagadnienie dotyczące renty z ziemi, problem rolnictwa w procesie reproduckji oraz scharakteryzowano współczesną kwestię agrarną - jej uniwersalia i osobliwości. Omówiono czynnik ziemi w procesie gospodarowania.
Agrarystyczna koncepcja rozwoju społecznego przewidywała wiele form własności w gospodarce, ale preferowała szczególnie własność prywatną (jest to widoczne zarówno w programie Stronnictwa Ludowego z 1935 r., jak i w programie SL "Roch" z 1943 r. oraz w pogramie PSL z 1946 r.). Agraryści we własności prywatnej widzieli podstawę autentycznego ustroju demokratycznego, zabezpieczenie niezależności obywatela i gwarancję jego wolności. Autor omówił społeczną i ekonomiczną rolę gospodarstw rodzinnych oraz pojęcie i istotę własności społecznej. Przedstawił stanowisko komunistów na własność państwową opozycyjne do poglądów przedstwaicieli PSL w kwestii własności prywatnej. Na koniec autor omówił aktualność agrarystycznej koncepcji własności w obecnych warunkach.
Podjęto próbę przedstawienia problemów technicznego rozwoju rolnictwa w wybranych nurtach myśli ekonomicznej. Uwzględniono: fizjokratyzm, klasycyzm, neoklasycyzm, socjalizm, agraryzm oraz keynesizm. Rozwój techniczny w rolnictwie najczęściej we wszystkich nurtach powiązany był z postępem biologicznym oraz postępem chemicznym. W różnych okresach historycznych miało miejsce oddziaływanie rozwoju przemysłu na zmiany techniki rolniczej. W niektórych nurtach myśli ekonomicznej akcentowano duże znaczenie drobnych udoskonaleń i modernizacji maszyn i urządzeń technicznych. Istnieją duże możliwości wykorzystania postępu technicznego w przemyśle w obszarze technicznego rozwoju rolnictwa. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.