Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 98

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Agricultural accountancy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Celem niniejszego artykułu jest określenie przydatności informacji z prowadzonej rachunkowości rolniczej według zunifikowanego systemu rachunkowości gospodarstw rolniczych (ZSRGR) do podejmowania decyzji w gospodarstwie rolniczym, a także uzyskanie opinii rolników o znaczeniu tego źródła informacji w zarządzaniu. (fragment tekstu)
Zainteresowanie wpływem działalności rolniczej na środowisko rodzi potrzebę poszerzenia zakresu ujawnień na temat bioróżnorodności w sprawozdaniu finansowym. Dodatkowo odmienność działalności rolniczej utrudnia odzwierciedlenie zdarzeń gospodarczych przedsięwzięć rolniczych w księgach rachunkowych, a zwłaszcza określenie wartości bioróżnorodności. W pierwszej części opracowania przedstawiono potrzebę wyodrębnienia informacji na temat bioróżnorodności wynikających z obowiązujących regulacji prawnych. W drugiej części opisano metodę badawczą zastosowaną w realizacji celu artykułu. Natomiast w ostatniej opisano wyniki badań.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono systemy rachunkowości rolnej funkcjonujące w Unii Europejskiej i w Polsce.
4
Content available remote Możliwości wprowadzenia modelu wartości godziwej w rolnictwie
75%
Celem artykułu jest prezentacja uregulowań prawnych dotyczących wyceny aktywów biologicznych. W Polsce planowane jest wprowadzenie podatku dochodowego w rolnictwie. Będzie to wymagać prowadzenia rachunkowości przez rolników. W artykule przedstawione są dylematy zastosowania modelu wartości godziwej do wyceny aktywów biologicznych w sprawozdaniu finansowym jednostki rolniczej.(abstrakt oryginalny)
Celem głównym opracowania było przedstawienie struktury kosztów rodzajowych przedsiębiorstw produkujących pasze dla zwierząt i porównanie ich z innymi grupami przedsiębiorstw przemysłu spożywczego. Przyjęto założenie, że struktura kosztów rodzajowych jest cechą charakterystyczną nie całej branży, lecz danej klasy przedsiębiorstw. Do przeprowadzenia badań wykorzystano niepublikowane dane GUS ze statystycznego sprawozdania finansowego przedsiębiorstw niefinansowych (F02) z lat 2005-2015. Z przeprowadzonych analiz wynika, że w przedsiębiorstwach przemysłu spożywczego dominującym kosztem rodzajowym były koszty zużycia materiałów. Ich udział w poszczególnych grupach przedsiębiorstw był różny i wahał się. Z kolei kosztami o najmniejszym znaczeniu były podatki i opłaty. Przedsiębiorstwa produkujące pasze dla zwierząt gospodarskich należą do klas przedsiębiorstw o największym udziale kosztów materiałowych. Ich udział w strukturze kosztów rodzajowych wynosił ponad 80%. Oznacza to, że kadra zarządzająca w tych podmiotach, chcąc poprawić wyniki finansowe i efektywność, powinna swoje działania koncentrować na gospodarce materiałowej. Przedstawione wyniki badań potwierdzają hipotezę badawczą.(abstrakt oryginalny)
Autorka rozpoczęła od przedstawienia systemy FADN, wspomagającego ocenę i planowanie wspólnej polityki rolnej w krajach członkowski UE, w skład którego włączono także obliczanie przepływów pieniężnych gospodarstw rolnych. W dalszej części omówiła przepływy pieniężne w metodyce UE oraz w ujęciu polskiej rachunkowości, porównała oba schematy i podała wnioski końcowe.
Przedstawiono wartość oraz strukturę trwałego majątku produkcyjnego (bez ziemi) w gospodarstwach prowadzących rachunkowość rolną w latach 1996-2000, z wyodrębnieniem gospodarstw, które prowadziły działalność pozarolnicza. Wskazano realne zmiany tejże wartości oraz ich zróżnicowanie w gospodarstwach z działalnością pozarolnicza oraz pozostałych, które tej działalności nie podjęły. Przedstawiono też zróżnicowanie zmian wartości majątku trwałego w wyodrębnionych grupach gospodarstw w zależności od powierzchni UR. (oryg. streszcz.)
Zainteresowanie wpływem działalności rolniczej na środowisko rodzi potrzebę poszerzenia zakresu ujawnień w sprawozdaniu finansowym. Dodatkowo odmienność działalności rolniczej utrudnia odzwierciedlenie zdarzeń gospodarczych przedsięwzięć rolniczych w księgach rachunkowych, a zwłaszcza określenia wartości aktywów biologicznych, w tym określenia korzyści biologicznych. W pierwszej części pracy przedstawiono potrzebę wyodrębnienia informacji na temat korzyści biologicznych wynikających z obowiązujących regulacji prawnych. W drugiej części opisano metodę badawczą zastosowaną w realizacji celu pracy. Natomiast w ostatniej zaprezentowano wyniki badań(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Problemy wdrażania rachunkowości rolniczej na Dolnym Śląsku
75%
Celem badań było określenie zapotrzebowania na informacje pochodzące z rachunkowości w indywidualnych gospodarstwach rolniczych oraz zbadanie wiedzy rolników na temat prowadzenia rachunkowości w rolnictwie i wpływie szkoleń prowadzonych przez ośrodki doradztwa rolniczego na decyzje podejmowane przez rolników na terenie Dolnego Śląska. (fragment tekstu)
Teoretyczne koncepcje prowadzenia ewidencji gospodarczej i przekonanie ojej olbrzymiej przydatności w zarządzaniu, często nie znajdują potwierdzenia w praktyce. Opracowany Rolniczy Kalendarz Rachunkowy, pozwala użytkownikowi dostosować zakres prowadzonej ewidencji do własnych potrzeb i prowadzonej działalności rolniczej. (abstrakt oryginalny)
Przedmioty rolniczej produkcji w toku ulegają przekształceniu (od momentu ich zaistnienia do chwili uzyskania postaci produktu finalnego), a co za tym idzie wartość ich ulega zmianie w sposób narastając z dnia na dzień. Aby umożliwić ocenę wyników działalności gospodarstwa rolnego oraz stworzyć w tym zakresie porównywalność z zasadami obowiązującymi w Sieci Danych Rachunkowości Gospodarstw Rolnych FADU Unii Europejskiej, opracowano i wdrożono w 1997 roku Zunifikowany System Rachunkowości Gospodarstw Rolniczych (ZSRGR). Jest to efekt harmonizacji światowych trendów w rachunkowości, a zarazem kolejny krok w zmianach polskiego prawa bilansowego zgodnie z regułami gospodarki rynkowej oraz jego dostosowanie do wymogów międzynarodowych, zwłaszcza do Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (MSR).
Dokonano krótkiej charakterystyki systemu rachunkowości rolnej, który w 2004 roku został dostosowany do standardów unijnych, w wyniku czego powstały dwa systemy: FADM i AGROKOSZTY. Zaprezentowano wysokość dopłat do rolnictwa ekologicznego.
Niniejszy artykuł jest poświęcony prezentacji teorii rachunkowości rolniczej opracowanej na ziemiach polskich przez XIX-wiecznego myśliciela, praktyka i działacza społecznego Juliusza Au. Stworzył on spójną i ponadczasową teorię rachunkowości, uwzględniającą trzy poziomy poznawcze: 1) poziom ogólny - obejmujący pojęcie, cele oraz metody rachunkowości, 2) poziom proceduralny - określający zasady wyceny aktywów, doboru okresu sprawozdawczego oraz kalkulacji kosztów wytworzenia, 3) poziom wspomagający - obejmujący organizację rachunkowości, wytyczne dotyczące gromadzenia danych statystycznych oraz przebiegu czynności audytowych. Przedstawiona przez Juliusza Au definicja ceny rynkowej ("targowej") nosi zasadnicze cechy pojęcia wartości godziwej, charakterystycznej dla współczesnego prawa bilansowego. Był on zwolennikiem stosowania tej wartości jako podstawy wyceny aktywów w gospodarstwie rolnym. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest przedstawienie i ocena osiągnięć rachunkowości rolniczej ze szczególnym uwzględnieniem jej specyficznych cech oraz nakreślenie perspektyw rozwoju rachunkowości rolniczej w kontekście mikro- i makroekonomicznym. W opracowaniu wykorzystano metodę analizy i syntezy jako podstawową metodę na etapie badań materiałów źródłowych, natomiast na etapie wnioskowania metodę dedukcji. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest analiza i ocena zmian wielkości produkcji rolnej według typów rolniczych w Polsce oraz wskazanie ekonomicznych korzyści wynikających ze specjalizacji gospodarstw rolnych - mierzonych wygospodarowaną przez nie wartością dodaną netto. Badaniem objęto towarowe gospodarstwa rolne w Polsce prowadzące rachunkowość rolną w latach 2004-2009. W pracy wykorzystano dane empiryczne pochodzące z Polskiego FADN (Farm Accountancy Data Network). (abstrakt oryginalny)
Autor przedstawił założenia, podstawowe pojęcia i przydatność standardu rachunkowości MSR 41 w rolnictwie.
Przedstawiono system obciążeń finansowych rolnictwa polskiego. Z przeprowadzonej analizy wynika, że każdy rodzaj obciążeń finansowych i obciążenia łączne w przeliczeniu na 1 gospodarstwo wzrastają wraz ze wzrostem obszaru gospodarstwa.
Przedmiotem niniejszego artykułu jest próba zastosowania controllingu w działalności rolników indywidualnych zintegrowanych z przemysłem rolno-spożywczym.
W ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania rachunkowością rolniczą. Głównym powodem jest planowanie przez rząd RP zmiany w opodatkowaniu rolnictwa. Innym powodem jest coraz bardziej popularne zrzeszanie się rolników w grupy producentów rolnych, które najczęściej rejestrowane są jako spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółdzielnie i jako takie podlegają przepisom ustawy o rachunkowości. Do różnych konsekwencji upowszechnienia rachunkowości w rolnictwie będzie należało ryzyko pojawienia się zjawiska tzw. rachunkowości kreatywnej także i w tej dziedzinie. Celem artykułu jest próba określenia obszarów rachunkowości w rolnictwie, w których prawdopodobnie mogą wystąpić zjawiska kreatywnej rachunkowości. Z badań przeprowadzonych w dużych gospodarstwach rolnych wynika, że dochody wykazywane przez system FADN są wyraźnie zawyżone w stosunku do wyniku finansowego wykazywanego zgodnie z MSR nr 41 oraz do dochodu obliczonego według przepisów podatkowych.(abstrakt oryginalny)
Celem przeprowadzonych przez autor badań była ocena wykorzystania rachunkowości rolnej w zarządzaniu gospodarstwami rolnymi. Badaniami objęto 142 gospodarstwa rolne z terenu byłego województwa elbląskiego. Byli to rolnicy w wieku do 40 lat, korzystający z preferencyjnego kredytu przeznaczonego na utworzenie i urządzenie swoich gospodarstw oraz prowadzący pełną rachunkowość w latach 1998-2000 na zasadach Zunifikowanego Systemu Rachunkowości Gospodarstw Rolniczych.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.