Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 113

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Agricultural credit
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Autorzy przeprowadzili badania, dotyczące zachowań rolników indywidualnych (posiadających przynajmniej 1ha ziemi pod uprawę) na rynku kredytów preferencyjnych oraz wytypowali czynniki, które różnicują te zachowania. Analiza objęła lata 2000-2002 i liczbę 300 losowo wybranych respondentów z terenu województwa podkarpackiego i małopolskiego.
W pracy przedstawiono analizę i ocenę popytu na kredyty preferencyjne z dopłatą Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Regionie Zamojskim w latach 2000-2003. Źródłem danych były informacje uzyskane w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, Oddział Sitno. Z przeprowadzonej analizy wynika, że najwięcej środków przeznaczono na realizację przedsięwzięć w oparciu o kredyty na utworzenie lub urządzenie gospodarstw rolnych przez osoby, które nie przekroczyły 40 roku życia (46,1% łącznej kwoty udzielonych kredytów) oraz kredyty inwestycyjne podstawowe (23,2%). Analizując strukturę ilościową udzielonych kredytów subsydiowanych należy stwierdzić, że największym zainteresowaniem wśród kredytobiorców charakteryzowały się kredyty na zakup gruntów rolnych (34,7%).
Jednym z najważniejszych instrumentów finansowych w gospodarce rynkowej jest kredyt. W krajach wysoko rozwiniętych podmioty gospodarcze mają do wyboru wiele rodzajów kredytów. Różnorodność ta odzwierciedla wielość funkcji, wszechstronność zastosowań i możliwości, jakie daje ten instrument finansowy. Nic więc dziwnego, że w okresie transformacji w polityce rolnej doceniono jego rolę.Celem opracowania jest ocena perspektyw i kierunku dalszego rozwoju kredytu rolniczego w warunkach funkcjonowania Polski w ramach Unii Europejskiej i prowadzonej wspólnej polityki rolnej. (fragment tekstu)
Kredyt na utworzenie lub urządzenie gospodarstwa rolnego przez osoby, które nie ukończyły 40-go roku życia, należy do najkorzystniejszych kredytów dofinansowywanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Autor przeanalizował stopień ich wykorzystania w Wielkopolsce oraz w poszczególnych jej subregionach. Wykorzystał w tym celu dane pochodzące ze sprawozdań ośrodków doradztwa rolniczego oraz ze statystyki masowej
Artykuł omawia najbardziej popularny obecnie kredyt inwestycyjny, z dopłatą do oprocentowania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przeznaczony na utworzenie lub urządzenie gospodarstw rolnych przez osoby, które nie przekroczyły 40 roku życia.
Artykuł omawia działalność ARiMR w 1995 r., głównie działalność kredytową.
Artykuł omawia kredyty obrotowe udzielone na zakup środków do produkcji rolnej w 1996 r.
Zbadano regionalne zróżnicowanie kredytów klęskowych udzielonych na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej w Polsce w wyniku szkód wyrządzonych przez susze w okresie od 1 maja 2007 roku do 31 grudnia 2012 roku. Skutki szkód po suszach w województwach z północno-zachodniej Polski minimalizowano w największym stopniu wykorzystując kredyty klęskowe. Z kolei w takich województwach, jak: lubelskie, małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie w ogóle nie korzystano z kredytów klęskowych z tego tytułu. Poziom zróżnicowania kwoty kredytów klęskowych według powiatów województwa wielkopolskiego również był duży. Najwięcej środków trafiło do rolników wschodniej części województwa wielkopolskiego, zaś w przeliczeniu na 1 gospodarstwo rolne i 1 ha UR do powiatów: krotoszyńskiego, obornickiego, pleszewskiego, średzkiego i złotowskiego. (abstrakt oryginalny)
Kredyt na utworzenie lub urządzenie gospodarstwa przez osoby, które nie przekroczyły 40. roku życia jest ważnym finansowym instrumentem wsparcia modernizacji gospodarstw indywidualnych. Przedstawione wyniki, dotyczące stopnia jego wykorzystania w Wielkopolsce w porównaniu z jego wykorzystaniem w kraju mająca na celu ukazanie specyficznych cech tego regionu w dziedzinie przemian strukturalnych rolnictwa indywidualnego. W niniejszej analizie wykorzystano dane pochodzące ze sprawozdań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. (oryg. streszcz.)
Autor przedstawił ocenę działalności banku w zakresie kredytów inwestycyjnych preferencyjnych dla rolnictwa na obszarze dwóch powiatów, udzielanych przez jeden z banków komercyjnych w południowej części województwa podlaskiego. Omówiona została rola i zadania pracownika banku komercyjnego mającego bezpośrednie kontakty z klientem oraz znaczenie kredytów preferencyjnych dla rolnictwa. Ponadto autor przedstawił własne pozytywne i negatywne spostrzeżenia dotyczące kredytów inwestycyjnych w rolnictwie.
Autor przedstawił dwie formy wspierania rolnictwa, tj. politykę interwencyjną realizowaną przez Agencję Rynku Rolnego (ARR) oraz dopłaty do kredytów inwestycyjnych i obrotowych realizowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Natomiast przedstawione badania własne dotyczyły wykorzystania ww. form wspierania rolnictwa przez rolników indywidualnych. Uzyskane wyniki nie tylko ukazują stopień wykorzystania form wspierania rolnictwa, ale również kierunki w jakich powinny podążać strategie tworzenia polityki rolnej.
Przedstawiono wiarygodność rolników jako kredytobiorców wobec banków spółdzielczych na tle innych grup klientów. Z uzyskanych danych wynika, że rolnicy byli najbardziej wiarygodnymi kredytobiorcami pod względem spłaty rat kredytów i odsetek. Kredyty zagrożone w rolniczych kredytach brutto stanowiły tylko 1-2%. Badania przeprowadzono w 2001 roku na próbie 100 banków spółdzielczych rozproszonych na terenie całej Polski.
Przedstawiono możliwość kredytowania przedsiębiorstw rolniczych na Ukrainie, głównie przez banki komercyjne. Zbadano różne aspekty kredytowania rolniczego w kraju w warunkach przekształceń rynkowych.
15
Content available remote Indebtedness Among Farmers in Haryana State, India
75%
Przedmiot i cel pracy: Badanie ma na celu ocenę charakteru, zakresu i źródeł zadłużenia oraz pomiar stanu zadłużenia rolników. Materiały i metody: Badanie oparto na danych pierwotnych zebranych (z badań terenowych) na próbie 600 rolników wybranych ze stanu Hariana w Indiach. W odniesieniu do doboru rolników/ respondentów zastosowano proporcjonalną technikę doboru próby. Do analizy zebranych danych wykorzystano różne miary statystyki opisowej (lub wartości średnie) i procenty. Dane zostały zebrane w styczniu, lutym i marcu 2021 r. Wyniki: Badanie w ykazało, że średnia kwota zadłużenia przypadająca na badanego rolnika w ynosi 563 960 rupii. Ta kwota zadłużenia jest bardzo wysoka. W wypłacie kredytów dla rolników ważną rolę odegrały źródła instytucjonalne. Z całkowitej kwoty zadłużenia jedna trzecia całego zadłużenia została zaciągnięta ze źródeł pozainstytucjonalnych przy wyższej stopie procentowej; 67,03% zaciągnięto na cele produkcyjne, a pozostałe 32,97% zadłużenia zostało zaciągnięte na cele nieprodukcyjne. Zadłużenie nieprodukcyjne niczego nie wnosi do produkcji rolnej. 67% wszystkich rolników w stanie należy do kategorii marginalnej i małej wielkości gospodarstw. Tak więc mały rozmiar gospodarstw rolnych, wyższe oprocentowanie z pozainstytucjonalnych źródeł kredytowania oraz kredyty nieproduktywne są głównymi przyczynami zadłużenia rolników. Wnioski: Rolnicy pozostają zadłużeni i nie są w stanie spłacić swoich kredytów w wyznaczonym terminie. (abstrakt oryginalny)
16
75%
Autor koncentruje się na problemach finansowania rolnictwa, zwłaszcza zaś jego kredytowania. Nowe regulacje Unii Europejskiej oraz umowy "Bazylea 2" mają: ułatwić dostęp do kapitału, ustalić ramy prawne regulujące kredyty rolne, zagwarantować stabilność i rentowność finansowania rolnictwa.
Celem autorki była identyfikacja i analiza siły i kierunku wpływu czynników związanych z ekonomiką indywidualnego gospodarstwa rolniczego na zaciąganie kredytów z różnych źródeł. Badanie wykonane zostało przez autorkę przy zastosowaniu modelu regresji wielorakiej. Uzyskane wyniki wskazały, że wpływ podstawowych wielkości charakteryzujących ekonomikę gospodarstwa na fakt zaciągania kredytów bankowych był mały, a na zaciąganie kredytów u osób fizycznych lub w innych instytucjach żaden.
Na przykładzie działalności Warmińsko-Mazurskiego Banku Regionalnego S.A., autorzy podjęli próbę rozpoznania niektórych kwestii dotyczących kredytobiorców i kredytodawców w sferze agrobiznesu. Przedstawili możliwości kredytowania podmiotów w agrobiznesie w rejonie analizowanego banku oraz ocenili efekty i korzyści, jakie daje kredytobiorcom zaciąganie preferencyjnych kredytów dla gospodarki żywnościowej. Ponad to zwrócili uwagę na zwiększający się udział kapitału zagranicznego w polskim sektorze bankowym i negatywne tego konsekwencje dla kredytowania polskiego rolnictwa.
Tworzenie warunków, ułatwiających rolnikom dostęp do tańszych kredytów bankowych, według deklaracji polityków rolnych i gospodarczych, ukierunkowane jest na stymulowanie procesów wzrostu i rozwoju społeczno-ekonomicznego w tym sektorze.
Przedmiotem opracowania jest ilościowa i jakościowa charakterystyka relacji kredytowych rolników z bankami. Analizie poddano skalę i dynamikę kredytowania rolnictwa przez banki w Polsce w latach 1996-2009. Na podstawie badań ankietowych dokonano także oceny relacji rolników z bankami, przez pryzmat warunków kredytu, poziomu obsługi kredytowej oraz utrudnień w dostępie do kredytów, z punktu widzenia rolników -kredytobiorców banków. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.