Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 167

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Agricultural economics
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Rozwój pozarolniczych źródeł zatrudnienia daje przede wszystkim możliwość uzyskania dodatkowych dochodów. Daje również zatrudnienie osobom bezrobotnym na terenach, gdzie pozyskanie pracy stwarza duże problemy. W rodzinach rolniczych wpływa korzystnie na rozwiązanie podstawowych problemów. Zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach Unii Europejskiej tylko niektórzy rolnicy bardzo aktywnie poszukują dodatkowych możliwości zwiększenia dochodów. Zaobserwowano zależność pomiędzy specjalizacją gospodarstwa a rodzajem podejmowanej działalności pozarolniczej. Właściciele większości gospodarstw podejmowali dodatkową pracę najemną związaną głównie z przetwórstwem produktów wytworzonych w gospodarstwie. Właściciele gospodarstw zajmujący się wypasem zwierząt dodatkowo świadczyli usługi turystyczne i trudnili się rzemiosłem. (fragment tekstu)
2
Content available remote Kierunki prac Komitetu Ekonomiki Rolnictwa PAN w latach 2007-20101
80%
Przedstawiono najważniejsze kierunki działania Komitetu Ekonomiki Rolnictwa PAN w najbliższych latach. Wskazano na wiele niezbędnych działań, ze szczególnym uwzględnieniem podejmowania wszystkich ważnych problemów rozwoju nauki w zakresie ekonomiki rolnictwa, agrobiznesu i terenów wiejskich, wypracowywania poglądów na ważne tematy gospodarcze, przygotowywania ekspertyz dla ciał decyzyjnych, oddziaływania na rozwój młodych kadr naukowych, a także wykorzystania osiągnięć nauk ekonomicznych w rozwiniętych krajach Unii Europejskiej i USA do aplikacji w Polsce. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Kilka słów wspomnienia o dr Januszu Arcipowskim
80%
We wspomnieniu o dr Januszu Arcipowskim przywołano jego osiągnięcia naukowe i zawodowe. Podkreślono jego zasługi dla Wydziału Zarządzania w Ciechanowie (WSM w Warszawie). (abstrakt oryginalny)
W pierwszym kwartale 2003 roku przeprowadzono badania ankietowe wśród 2205 rolników współpracujących z Wojewódzkim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego na terenie województwa podkarpackiego. Celem podjętych badań było poznanie postaw rolników wobec procesu integracji z Unią Europejską i związanych z tym planów na przyszłość w zakresie prowadzonego gospodarstwa rolnego. Z analizy wywiadów z rolnikami wynika, że za integracją opowiada się 61% respondentów, ich euroentuzjazm jest silniejszy niż przeciętnego mieszkańca wsi. Większość ankietowanych, szczególnie zaś posiadających gospodarstwa większe obszarowo (powyżej 30 ha) ma świadomość dużego znaczenia konieczności integracji z UE i w związku z tym deklaruje podjęcie zmian w prowadzonym gospodarstwie, związanych z powiększeniem skali produkcji (56%) i wprowadzeniem nowego kierunku produkcji (6%). (oryg. streszcz.)
Paradygmat wielofunkcyjności w polityce rolnej odzwierciedla silne powiązania produkcji rolnej z wieloma czynnikami zewnętrznymi. Polityka rolna Szwajcarii jest dobrym przykładem takiej filozofii. Obecne reformy opłat bezpośrednich są próbą kompensowania pozytywnych powiązań z czynnikami zewnętrznymi w sposób jak najbardziej bezpośredni. W konsekwencji, w swojej polityce, rząd Szwajcarii wspiera badania w zakresie agroekologii i jakości produkcji o wiele bardziej aniżeli badania nad konkurencyjnością sektora. (abstrakt oryginalny)
Artykuł opisuję wspomnienia o prof. Stefanie Moszczeńskim twórcy szkoły matematycznej w ekonomice rolnictwa oraz zawiera wykaz opublikowanych prac jego autorstwa.
W 2016 roku mija 25. rocznica śmierci Profesora Ryszarda Manteuffla-Szoege, wybitnego polskiego uczonego z zakresu ekonomiki rolnictwa, organizatora nauki, wychowawcy wielu pokoleń młodzieży akademickiej i kadr naukowych, społecznika i patrioty. Rocznica ta skłania do wspomnienia postaci oraz dorobku naukowego i dydaktycznego tego wielkiego Profesora i Polaka. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest życiu i pracy zawodowej prof. Tadeusza Jankowskiego - byłego wieloletniego kierownika Katedry Ekonomiki i Organizacji Gospodarki Żywnościowej Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. W działalności naukowo-badawczej profesora można wyróżnić następujące główne kierunki: ekonomikę rolnictwa, ekonomikę i organizację przemysłu spożywczego, problemy przestrzennego zagospodarowania wsi i rolnictwa, problemy wyżywienia ludności Polski i świata, zarządzanie małymi firmami w agrobiznesie.
Rodzina chłopska stanowi podstawową siłę rozwojową wsi. Jej tradycyjne cechy, takie jak: wierność ziemi, poczucie obowiązku wobec ziemi i inwentarza, i pracowitość i oszczędność, szacunek dla naturalnych sił przyrody, a także agresywność w realizowaniu własnych interesów, odwaga wobec przeciwności, siła przetrwania i zdolność do ograniczania w niesprzyjających warunkach swoich potrzeb do niezbędnego minimum, należy uznać za wartości pozwalające jej egzystować niemal w każdych warunkach. W realnym socjalizmie wieś i rodzina chłopska, utrzymywane na określonym poziomie zacofania, walczyły o przetrwanie w niesocjalistycznych formach. Ta zdolność do adaptacji pozwalała czasami nie tylko na wielki rozmach w gospodarowaniu, ale także - w zależności od okoliczności - na daleko idące ograniczenia przedsiębiorczości. Inne klasy i warstwy, nie mające tych cech, tych możliwości i tych zdolności przystosowania się, są bardziej zależne od władzy dysponującej środkami nacisku i represji. W pierwszych latach przebudowy gospodarki w Polsce na rolnictwo przerzucono zbyt dużą część kosztów zmiany ustroju, co znalazło wyraz w dalszym pogłębianiu się różnic, dysproporcji i dysparytetów. (fragment tekstu)
10
Content available remote Challenges for Research in the Field of Agricultural Economics in the UK
80%
W artykule omówiono trzy grupy wyzwań dla ekonomiki rolnictwa w Wielkiej Brytanii w zakresie obszarów badań, metod i róde³ ich finansowania. Stwierdzono, ¿e przede wszystkim ze względu na wewnętrzne interesy ekonomiści rolni w Wielkiej Brytanii analizują głównie zagadnienia związane z polityką rozwoju obszarów wiejskich, aspektami środowiskowymi i wsparciem w zakresie decyzji o charakterze politycznym, zaś w mniejszym stopniu zajmują się ekonomiką i organizacją gospodarstw i przedsiębiorstw rolniczych czy handlem międzynarodowym produktami rolnymi. W zakresie stosowanych metod badawczych stwierdzono, że są one zbliżone do tych stosowanych w innych krajach, z wyraźnym nastawieniem neoklasycznym i instytucjonalnym. Metody ilościowe w modelowaniu rynków są jednak coraz mniej wykorzystywane. Podmioty zajmujące się badaniami w obszarze ekonomiki rolnictwa poddawane są szerokiej ocenie, zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej, od której zależy wielkość finansowania. Finansowanie jest często przeznaczane na projekty o charakterze multidyscyplinarnym. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono zarys historii oraz obecne kierunki rozwoju byłego Wydziału Ekonomiczno-Rolniczego, obecnie Nauk Ekonomicznych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Omówiono kierunki studiów prowadzone na Wydziale, a także ważniejsze badania naukowe i współpracę międzynarodową. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono zarys historii oraz kierunki rozwoju Wydziału Nauk Ekonomicznych (byłego Wydziału Ekonomiczno-Rolniczego) Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Omówiono kierunki badań oraz przedmioty prowadzone na Wydziale w ujęciu historycznym, od jego powstania po czasy współczesne. (abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi próbę wyjaśnienia mechanizmu wyboru celów autonomicznych gospodarowania przez rolników z Opolskiego. Pokazano, że w tym procesie konkurują ze sobą: rynek, państwo i gospodarstwa domowe. Wskazano na rolę struktur pośredniczących pomiędzy zainteresowanymi stronami w wyborze tych celów. Potwierdzono także, że dzięki nowym zasadom polityki rolnej nawet intensywnie produkujące gospodarstwa nie muszą stanowić zagrożenia dla środowiska. (abstrakt oryginalny)
Podjęto próbę zastosowania rozmytej wielokryterialnej metody podejmowania decyzji do oceny poziomu rozwoju rolnictwa w układzie powiatów województwa wielkopolskiego. Jej istotą jest utworzenie struktury hierarchicznej badanego problemu decyzyjnego oraz wykorzystanie zmiennych lingwistycznych i trapezoidalnych liczb rozmytych do ratingu kryteriów i cech prostych w każdym ocenianym obiekcie. (oryg. streszcz.)
15
Content available remote Wielowymiarowa analiza danych w ekonomice rolnictwa
61%
Przedstawiono metody wielowymiarowej analizy danych wraz z przykładami ich stosowania w ekonomice rolnictwa. Obejmują one regresję wieloraką, wzorcową i bezwzorcową klasyfikację obiektów, liniowe porządkowanie, analizę czynnikową i metodę głównych składowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule zdefiniowano pojęcie gospodarstwa i przedsiębiorstwa rolniczego. Gospodarstwo zdefiniowano jako jednostkę techniczno-produkcyjna nastawioną na wytwarzanie produktów rolniczych, natomiast przedsiębiorstwo to jednostka gospodarcza nastawiona na produkcję w celu jej sprzedaży, ma zatem charakter towarowy. Z ogólnej liczby gospodarstw indywidualnych w 2007 roku wynoszącej 2579,1 tys. działalność rolniczą prowadziło 2387.2 tys. (92,6%), natomiast liczba gospodarstw towarowych, które należy uznać za przedsiębiorstwa wynosiła w tym roku 76.3,6 tys., to jest zaledwie około 40% ogólnej liczby gospodarstw. Ta grupa przedsiębiorstw dostarcza około 90% produktów rolniczych. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono zmiany jakie dokonały się w zbiorowości 100 rodzinnych gospodarstw towarowych w latach 1995-2005. Przeprowadzona analiza wykazała, iż w większości z objętych badaniem gospodarstw towarowych dokonano znaczących zmian w organizacji. Do najważniejszych zmian zaliczyć można wzrost przeciętnej powierzchni, skali produkcji zwierzęcej i specjalizacji gospodarstw. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wyniki badań dotyczące relacji między poprawnością praktyk rolniczych a poziomem percepcji wybranych czynników ryzyka produkcyjnego i oceną znaczenia niektórych elementów technologii produkcji w zmniejszaniu ryzyka niskich plonów. Badania przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 405 gospodarstw prowadzących rachunkowość rolną w ramach systemu FADN. W badaniach uwzględniono gospodarstwa o typie produkcyjnym: uprawy polowe, uprawy ogrodnicze, uprawy trwałe i gospodarstwa mieszane. Zaobserwowano, iż większy stopień poprawności praktyk rolniczych wiąże się zazwyczaj z niższą oceną znaczenia poszczególnych czynników ryzyka i wyższą świadomością wpływu czynników związanych z technologią produkcji na poziom ryzyka produkcyjnego. (abstrakt oryginalny)
Dwadzieścia pięć lat temu w odpowiedzi na tzw. upadek komunizmu utworzono akademickie konsorcjum z udziałem dwóch polskich uczelni rolniczych celem realizacji projektu Tempus. Z czasem konsorcjum, w zwiększonym składzie poszerzyło swoje zainteresowania, przechodząc od projektu, którego celem była zmiana programów nauczania przedmiotów z obszaru ekonomiki rolnictwa do projektów badawczych i ogólniejszych projektów edukacyjnych. Głównym osiągnięciem konsorcjum była organizacja i akredytacja programów MBA, tworzących obecnie sieć AGRIMBA, składającą się z 11 programów MBA "Zarządzanie w agrobiznesie" prowadzonych w kilku krajach. Artykuł przedstawia analizę społecznych korzyści netto wynikających z tych przykładów inwestycji w kapitał ludzki według koncepcji określonych przez laureatów Nagrody Nobla Theodore'a Schulza i Gary'ego Beckera. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Wkład Profesora Jerzego Wilkina w rozwój nauk ekonomiczno-rolniczych
61%
W każdym okresie historycznym, na różnych etapach rozwoju poszczególnych dziedzin i dyscyplin naukowych są osoby, które odgrywają czołową rolę w nadawaniu kierunku badań, wskazywaniu ważnych ich obszarów czy też inspirujących współpracowników do realizacji określonych programów. Z całą pewnością można stwierdzić, że w ostatnich kilkunastu latach taką osobą w gronie ekonomistów rolnych jest Profesor Jerzy Wilkin, profesor zwyczajny, wieloletni pracownik Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.