Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 87

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Agricultural finance
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
1
Content available remote Finansowanie hodowli roślin w Polsce
100%
Celem opracowania jest przedstawienie systemu finansowania hodowli roślin w Polsce w okresie przed i po integracji z UE. Do 2008 roku hodowla roślin była wspierana z budżetu państwa, jednak kwoty dotacji systematycznie maleją, od 200 mln zł w 1997 roku do 50 mln przewidzianych na 2008 rok. Koszty hodowli były finansowane głównie dotacjami: od 71% w 1996 roku do 40% w 2006 roku. Po 2008 roku hodowla roślin nie będzie finansowana z budżetu. Możliwe będzie tylko finansowanie prac badawczych. Podstawowymi źródłami dochodów hodowców będą wpływy z opłat licencyjnych oraz z prowadzenia innych, poza hodowlą, działalności. Zastąpienie dotacji środkami własnymi będzie wymagało zwiększenia wielkości opłat otrzymywanych od rozmnożeń własnych. Systemem tym musi być objęte przynajmniej 20% rolników nie objętych odstępstwem rolnym. Jedną z możliwości zwiększenia źródeł finansowania nakładów na hodowlę jest też tworzenie przedsiębiorstw hodowlano- nasiennych. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 4
133-143
W pracy zilustrowano teoretyczne uzasadnienie wydatków publicznych na wsparcie sektora rolnego i ludności rolniczej. Korygowanie nieprawidłowości w funkcjonowaniu rynku oraz konieczność sprawowania przez państwo funkcji opiekuńczych, przytaczane jako argumenty za jego interwencją, skontrastowano, przez analogię do zawodności rynku, z niesprawnością państwa. Oprócz analizy normatywnej przedstawiono fakty empiryczne dotyczące wydatków publicznych na rolnictwo w różnych krajach, ze szczególnym naciskiem na państwa UE. Wyniki przeprowadzonej analizy statystycznej sugerują, że koszty wspierania rolnictwa przez UE w przeliczeniu na mieszkańca są słabo powiązane z ogólnym rozwojem gospodarczym poszczególnych krajów, ale pomoc ta ma stosunkowo większe znaczenie dla mniej rozwiniętych gospodarek UE. Z przeglądu obcych badań empirycznych dotyczących związku wydatków publicznych na rolnictwo z sytuacją ekonomiczno-finansową gospodarstw rolnych oraz ogólnym rozwojem sektora i obszarów wiejskich wynika, że ten sposób interwencji może być skuteczny, wywierając pozytywny wpływ m.in. na wzrost produkcji roślinnej i zwierzęcej, prywatne inwestycje oraz łagodzenie ubóstwa na terenach wiejskich, ale jego efekty są uzależnione od rodzaju wydatków. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono wstępną ocenę zróżnicowania polskich regionów ze względu na formy wsparcia rolnictwa z tytułu m.in. funduszy UE, ze szczególnym uwzględnieniem danych dotyczących liczby i kwot zrealizowanych projektów inwestycyjnych w województwach w ostatnich latach. Punkt odniesienia stanowiła liczba podmiotów ewidencyjnych. W analizie regionalnej dokonano grupowania według podobieństwa w aplikowaniu o środki na inwestycje. Wyodrębnienia jednorodnych grup regionów dokonano z zastosowaniem hierarchicznej aglomeracyjnej analizy skupień z użyciem metody Warda.(abstrakt oryginalny)
|
|
z. 5
73-78
Przedstawiono perspektywy rozwoju obszarów wiejskich w ujęciu polityki rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007-2013 i health check 2008 r. (abstrakt oryginalny)
5
75%
Wsparcie w ramach działania "Grupy producentów rolnych", objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, daje wiele możliwości na tworzenie warunków wykorzystujących potencjał rolniczy naszego kraju. Jednoczenie się gospodarstw rolnych w grupy producentów rolnych na dzień dzisiejszy jest koniecznością wynikającą z warunków, jakie określa gospodarka rynkowa. Ukazanie pozytywnych praktyk związanych z tworzeniem i funkcjonowaniem owych grup uczy, jak mądrze wykorzystane środki unijne wspomagają konkurencyjność i efektywność funkcjonowania grup producentów rolnych. (abstrakt oryginalny)
6
75%
Autor koncentruje się na problemach finansowania rolnictwa, zwłaszcza zaś jego kredytowania. Nowe regulacje Unii Europejskiej oraz umowy "Bazylea 2" mają: ułatwić dostęp do kapitału, ustalić ramy prawne regulujące kredyty rolne, zagwarantować stabilność i rentowność finansowania rolnictwa.
|
2006
|
nr 14
201-206
Warunkiem udzielania pomocy finansowej z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej przez państwo członkowskie jest pokrycie przez nie części kosztów związanych z realizacją działań, które zgodnie z politykami wspólnotowymi mogą być wspierane w ramach środków strukturalnych. Wkład krajowy, który musi być wniesiony przez państwo członkowskie do realizacji danego projektu współfinansowanego z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, składa się zazwyczaj w części z publicznych środków krajowych - budżet państwa, oraz w części ze środków prywatnych podmiotu realizującego ten projekt - środki własne beneficjenta. Przykładem mogą być projekty realizowane w ramach działania 3.4 Przetwórstwo i rynek rybny w zakresie Sektorowego Programu Operacyjnego "Rybołówstwo i przetwórstwo ryb 2004-2006" w przypadku których udział publicznych środków wspólnotowych wynosi 35%, udział publicznych środków krajowych wynosi 5%, a udział środków prywatnych stanowi 60% całości środków udzielanej pomocy finansowej. Z powyższego wynika, że fundusze strukturalne pomagają realizować projekty, które musza być jednak współfinansowane ze środków własnych beneficjentów. Ponadto pomoc finansowa z funduszy strukturalnych przekazywana jest beneficjentom dopiero po zakończeniu realizacji projektów, w formie refundacji części poniesionych wydatków. Realizacja projektów współfinansowanych z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej wymaga wobec tego przejściowego sfinansowania całości wydatków ze środków własnych beneficjenta. (fragment tekstu)
Po uzyskaniu członkostwa Polska stanie się beneficjentem Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji w Rolnictwie EAGGF (European Agricultural Guidance Guarantee Fund) zwanego Funduszem Rolnym. Przedstawiono wykorzystanie instrumentów EAGGF na rzecz rozwoju obszarów wiejskich w UE oraz propozycje dotyczące ram finansowych na lata 2004-2005 dla nowych państw członkowskich w kontekście negocjacji w zakresie rolnictwa.
Od podpisania w dniu 15 kwietnia 1994 r. Aktu Końcowego Rundy Urugwajskiej GATT/WTO w Marakeszu i Porozumienia w sprawie rolnictwa minęło już przeszło jedenaście lat. Jest to, z dwóch powodów, odpowiedni moment, aby podjąć próbę oceny efektów Porozumienia i stopnia realizacji celów wyznaczonych przez GATT w sektorze rolnym. Po pierwsze, okres implementacji Porozumienia w krajach rozwiniętych wyniósł sześć lat (1995-2001), natomiast w krajach rozwijających się właśnie lat dziesięć (1995-2005). Po drugie, należy pamiętać, iż nawet w krajach rozwiniętych, a więc o krótszym okresie implementacji, dostosowania rynkowe (zwłaszcza podażowe) następują z pewnym opóźnieniem w stosunku do wprowadzanych instrumentów polityki rolnej. Porozumienie w sprawie rolnictwa dotyczyło w zasadzie dwóch istotnych kwestii: protekcji w handlu rolnym oraz wewnętrznego wsparcia finansowego w rolnictwie. W artykule tym uwaga zostanie skupiona głównie na drugim z tych zagadnień. (fragment tekstu)
|
|
15
133-142
Analiza zmian w polityce rolnej wysoko- i średniorozwiniętych krajów wskazuje na wzrost sumy retransferów od podatników do producentów rolnych i spadek retransferów od konsumentów. Modele polityki różnią się między krajami. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Finansowe wsparcie rolnictwa i obszarów wiejskich w UE w latach 2007-2013
75%
|
|
15
115-123
W artykule przedstawiono zmiany w zakresie finansowania wspólnej polityki rolnej i rozwoju obszarów wiejskich, w nowym okresie budżetowym 2007-2013. Zwrócono uwagę na fundusze, cele i możliwości wsparcia finansowego w ramach wytycznych, przyjętych przez Komisję Europejską. Pokazano także możliwości sfinansowania instrumentów w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego Gwarancji (EFRG) a także działań Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW). (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 80
19-33
Celem publikacji jest ilościowa i jakościowa ocena polityki rolnej poprzez określenie wielkości i struktury wsparcia rolnictwa w Polsce na tle innych krajów, w szczególności krajów członkowskich Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
|
|
z. 3
187-192
Przedmiotem opracowania jest ilościowa i jakościowa charakterystyka relacji kredytowych rolników z bankami. Analizie poddano skalę i dynamikę kredytowania rolnictwa przez banki w Polsce w latach 1996-2009. Na podstawie badań ankietowych dokonano także oceny relacji rolników z bankami, przez pryzmat warunków kredytu, poziomu obsługi kredytowej oraz utrudnień w dostępie do kredytów, z punktu widzenia rolników -kredytobiorców banków. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 2
65-71
The main targets of the common agriculture policy aiming at sustainable development should be: increasing emphasis on fostering and maintaining sustainable development, promoting environmentally-driven high quality products, managing biodiversity and implementing environmentally-driven technologies including use of renewable raw materials. On September 22, 2006 the Polish Parliament enacted a law on using funds sourced from the European Union budget and allocated to finance the common agricultural policy. The law applies to authorities engaged in making payments financed from the European funds allocated for financing agriculture and development of rural areas, such as: Ministry of Finance, Ministry of Agriculture and Rural Development, Agency for Restructuring and Modernisation of Agriculture, Agricultural Market Agency as well as Customs Service and inspectorates reporting to the Minister of Agriculture and Rural Development (including the ones reporting to National Bank of Poland which handles relevant bank accounts). (original abstract)
15
Content available remote Problemy obiektywizacji kryteriów dystrybucji dopłat bezpośrednich w UE
75%
Na podstawie dotychczasowej wiedzy i informacji statystycznych z Eurostatu oraz FADN potwierdzono w artykule tezę, że zróżnicowanie warunków funkcjonowania rolnictwa w UE jest faktem obiektywnym, a więc nierówne stawki płatności bezpośrednich są tego następstwem. Pozwala to zatem uznać taki system za sprawiedliwy i nie podważający równej konkurencji w rolnictwie Wspólnoty. Zaprezentowane także zostały propozycje udzielania dopłat bezpośrednich w oparciu o kryteria obiektywne. Jest to zadanie bardzo trudne, gdyż w pewnym momencie trzeba dokonać społeczno-politycznego ich ważenia. Ustosunkowano się również do kwestii określania stawek płatności bezpośrednich na osobę pełnozatrudnioną w rolnictwie zamiast na 1 ha. Taka zmiana nie poprawiłaby jednak położenia dochodowego krajów, w których zatrudnianie w rolnictwie jest absolutnie i relatywnie wysokie. Do grupy tej należy m.in. Polska. (abstrakt oryginalny)
Celem głównym opracowania jest przedstawienie opinii rolników na temat finansowania działalności gospodarstw kapitałem obcym. W przeprowadzonych badaniach odniesiono się do celu zaangażowania finansowania obcego, wskazanych determinant jego wykorzystania oraz oceny korzyści z jego stosowania w opinii rolników. Badanie przeprowadzono z wykorzystaniem kwestionariusza wywiadu w grupie 100 rolników prowadzących indywidualne gospodarstwa rolnicze w województwie mazowieckim. Podmioty te prowadziły rachunkowość rolną w ramach systemu FADN. Kryterium podziału badanej populacji obejmowało siłę ekonomiczną gospodarstw wyrażoną w ESU, co pozwoliło na uwzględnienie poziomu dochodowości badanych podmiotów. Głównym problemem w zarządzaniu źródłami finansowania w opinii rolników było utrzymanie płynności finansowej na bezpiecznym poziomie. Rolnicy dostrzegali korzyści z tytułu zwiększenia zaangażowania finansowania kapitałem obcym w zakresie przeprowadzania szybszej modernizacji majątku gospodarstwa. Rolnicy decydują się na wybór konserwatywnej strategii finansowania, preferując długoterminowe źródła finansowania, dążyli do minimalizacji ryzyka finansowego. Wśród głównych determinant poziomu zadłużenia rolnicy wyróżnili wartość inwestycji, wymagany wkład własny oraz dopłat do odsetek kredytów preferencyjnych. (abstrakt oryginalny)
Potrzeby finansowe rolników najczęściej zaspokajają banki spółdzielcze, które określane są mianem małych instytucji finansowych o specyficznej misji. Misja ta polega na ich roli, jaką pełniły i pełnią na rynku, czyli na efektywnym zaspokajaniu zapotrzebowania na usługi finansowe klientów w środowisku lokalnym. Efektywne zaspokajanie potrzeb finansowych środowiska lokalnego jest możliwe tylko wtedy, gdy bank jest blisko tych potrzeb, potrafi je identyfikować i jest skłonny angażować swoje środki na ich zaspokajanie. Celem niniejszego opracowania była próba określenia, w jakim stopniu banki spółdzielcze, działające na terenie wiejskim w rejonie Siedlec, zaspokajają zmieniające się potrzeby finansowe rolników. Analizy dokonano przez pryzmat marketingu mix, oceniając oferowane przez bank produkty, ich cenę, dystrybucję i personel. Wszystkie działania banku, idące w kierunku zaspokajania potrzeb swoich klientów, zostały ocenione pozytywnie. W skali od 1 do 5 najwięcej punktów otrzymała szeroko rozumiana sprawność działania banku, w tym szybkość załatwiania spraw (4,58 punktu), poufność informacji (4,57 punktu), kompetencja personelu (4,42 punktu) oraz miła obsługa (4,42 punktu). (abstrakt oryginalny)
Research background: Food production financing in Nigeria has been a source of concern for many years, causing the entire country to experience intense food insecurity as a direct consequence of entirely unnecessary insensitivity to what is needful at a time. This research took all of these misgivings into consideration and aims to figure out the degree to which direct taxes could alleviate this pressure by earmarking more direct tax receipts to farming activities. Purpose: The major and particular objective of this study is to investigate the effect of direct taxation on agricultural financing in Nigeria. For this research, direct taxes such as the hydrocarbon tax, taxable income of individuals, and corporate income tax are used. Rsearch methodology: The evaluation is carried out by collecting secondary data from the Organization for Economic Cooperation and Development (OECD) on selected direct taxes and agricultural outlay from the Central Bank of Nigeria's Statistical Bulletin. The study runs from 2012 to 2021. The research utilizes a multiple regression strategy.result: The findings demonstrate that all of the direct tax types examined have a negligible impact on agricultural funding. This leads to the suggestion that Nigerian tax rules be modified to allow for a significant use of tax revenue for agriculture. Novelty: Investigations on agricultural financing through tax receipts have been scarce. This study adds to the small amount of literature in this area and has empirically established the need for an emerging nation to have a tax system that will meet the investment requirements of agricultural productivity. (original abstract)
W pracy przedstawiono poziom i strukturę alokacji środków finansowych, przeznaczonych dla sektora rolnego w ramach Perspektywy Finansowej 2007-2013 dla krajów UE-27 ze szczególnym uwzględnieniem krajów EŚiW. Porównano także wielkość tych środków w odniesieniu do liczby pracujących w sektorze rolnym w danym kraju, ha wykorzystywanych UR i na statystyczne gospodarstwo oraz ich udział w wartości dodanej brutto wytwarzanej przez sektor rolny. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Finansowanie inwestycji w gospodarstwach indywidualnych kredytem preferencyjnym
75%
Celem realizacji postawionego problemu przeprowadzono wywiad standaryzowany wśród 212 rolników indywidualnych w dwóch województwach: poznańskim oraz sieradzkim. Do wywiadu wybrano celowo te dwa województwa, ponieważ cechują się różną strukturą rolniczą, poziomem rolnictwa, różnymi warunkami gospodarczymi oraz powiązaniami z rynkiem. By uzyskać jak najbardziej wiarygodne dane, odzwierciedlające opinie rolników na temat inwestycji w gospodarstwie rolnym, gminy w tych województwach pogrupowano z zastosowaniem analizy skupień. Grupowanie pozwoliło wyróżnić cztery skupienia gmin podobnych pod względem struktury obszarowej gospodarstw, nakładów inwestycyjnych w gospodarstwach na 1 ha UR oraz położenia geograficznego. W każdej grupie (skupieniu) gmin wybrano losowo pojedyncze gminy, w których w sposób kwotowy określono wielkość próby gospodarstw potrzebnych do wywiadu. Konkretne gospodarstwa wytypowano do badań metodą losową. Zebrane dane zostały poddane analizie, w której wykorzystano metody statystyki opisowej, a otrzymane wyniki przedstawiono za pomocą analizy opisowej i graficznych metod prezentacji danych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.