Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 34

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Agricultural lending
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem niniejszej pracy jest analiza i ocena popytu na kredyty subsydiowane w regionie zamojskim w latach 2000-2003. Źródłem danych były informacje pochodzące z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział w Sitnie, z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz z Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego w Lublinie. (fragment tekstu)
Przedmiotem opracowania jest ilościowa i jakościowa charakterystyka relacji kredytowych rolników z bankami. Analizie poddano skalę i dynamikę kredytowania rolnictwa przez banki w Polsce w latach 1996-2009. Na podstawie badań ankietowych dokonano także oceny relacji rolników z bankami, przez pryzmat warunków kredytu, poziomu obsługi kredytowej oraz utrudnień w dostępie do kredytów, z punktu widzenia rolników -kredytobiorców banków. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu była próba określenia skali zewnętrznych ograniczeń kredytowych w agrobiznesie. Określenie skali omawianego zjawiska przeprowadzono na podstawie linii kredytowych cieszących się największym zainteresowaniem ze strony potencjalnych kredytobiorców, czyli kredytów: inwestycyjnych podstawowych (IP), na zakup gruntów rolnych (KZ), dla młodych rolników (MR) oraz branżowych (BR). (fragment tekstu)
Celem opracowania jest ukazanie ważności i trafności kredytowania rolnictwa przez banki spółdzielcze, które udzielają kredytów preferencyjnych, stając się dzięki temu ważnym elementem w rozwoju rolnictwa. Badaniu metodą statystyczno-matematyczną poddano banki spółdzielcze i ich filie w latach 1996-2003 oraz w II kwartale 2004 r. Metodą analizy porównawczej w formie horyzontalnej przebadano też ich aktywa w latach 1999-2004 oraz zysk netto w 3 pierwszych kwartałach 2003 i 2004 r. Badaniami objęto całą Polskę. Wybrany bank charakteryzuje się tym, iż prowadzi bardzo szeroką akcję kredytową wobec kredytobiorców związanych z rolnictwem. (fragment tekstu)
6
75%
W artykule przedstawiono stan i tendencje rozwoju leasingu w sektorze agrarnym gospodarki Ukrainy. Do głównych przyczyn bardzo wolnego tempa kredytowania operacji leasingu przedsiębiorstw rolniczych należą: niedoskonała polityka finansowo-kredytowa oraz ustawodawstwo, zawyżone stawki płatności leasingowych, niska zdolność płatnicza przedsiębiorstw rolniczych, nierozwinięty rynek usług leasingowych, niestabilność ekonomiczna i polityczna, brak należytego zabezpieczenia informacyjnego. Nie patrząc na fakt dużego udziału w źródłach finansowania operacji leasingu, banki nie cieszą się popularnością wśród przedsiębiorstw rolniczych jako instytucje kredytujące operacji leasingu. Przedstawiono rekomendacje dotyczące stosowania innowacyjnych hybrydowych technologii leasingowych w kredytowaniu przedsiębiorstw rolniczych. (abstrakt oryginalny)
Powszechnie uważa się, że kredytowanie rolnictwa jest wysoce skorelowane z ponoszeniem ryzyka kredytowego przez banki, wyższego niż w przypadku innych branż gospodarki. Przedstawiono wpływ wzrostu wolumenu kredytów w rolnictwie na poziom ryzyka bankowego. Zmierzono tylko wpływ wzrostu kredytowania rolnictwa na skalę ryzyka kredytowego w bankach komercyjnych. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Wykorzystanie modeli scoringowych w kredytowaniu gospodarstw rolniczych
75%
Ryzyko kredytowe towarzyszy nieodłącznie działalności prowadzonej przez banki, co wiąże się ściśle z pełnioną przez nie w gospodarce narodowej funkcją pośredników finansowych. Zła jakość aktywów jest najczęściej przyczyną upadłości banków. W ostatnich kilkudziesięciu latach wzrosło zainteresowanie problemem oceny ryzyka bankowego, a w szczególności ryzyka kredytowego i sposobami jego ograniczania. Banki dążą do tego, aby coraz więcej decyzji kredytowych było podejmowanych przy zastosowaniu zautomatyzowanych systemów. Takimi właśnie systemami są modele scoringowe ułatwiające zarządzanie ryzykiem kredytowym. Modele te z powodzeniem mogą być wykorzystywane przy kredytowaniu rolnictwa.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Polityka pieniężna a kredytowanie rolnictwa
75%
Podstawowym celem artykułu jest przedstawienie współzależności między kredytowaniem rolnictwa, różnymi opcjami prowadzenia współczesnej polityki pieniężnej oraz funkcjonowaniem gospodarki narodowej. Odpowiednio do tego dostosowana została struktura artykułu. Część empiryczna pracy dotyczy natomiast tylko sytuacji w Polsce.(fragment tekstu)
Określono rolę banków lokalnych w kredytowaniu rolnictwa w Polsce, w kontekście procesów towarzyszących globalizacji rynków finansowych. Jako przykład banków lokalnych przyjęto banki spółdzielcze. Wyniki badań potwierdzają tezę, że funkcjonowanie banków lokalnych ma kluczowe znaczenie dla zagwarantowania rolnikom dostępu do kredytów i innych usług finansowych. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wypłaty kredytów dla gospodarki nieuspołecznionej w rolnictwie przez banki spółdzielcze. Omówiono kredytowanie wydatków na zakup towarów i usług na cele bieżącej produkcji rolniczej oraz na inwestycje produkcyjne w gospodarce indywidualnej przez banki spółdzielcze. Na koniec przedstawiono zadłużenie nieuspołecznionej gospodarki rolnej w bankach spółdzielczych.
W artykule dokonano analizy dynamiki oraz struktury zobowiązań kredytowych rolników wobec banków w Polsce w latach 1996-2018. Zadłużenie kredytowe rolników przedstawiono na tle przemian strukturalnych i koniunktury w rolnictwie. Założono, że korzystna koniunktura w rolnictwie stymuluje wzrost zadłużenia rolników w bankach. Podobnie założono, że proces koncentracji struktury agrarnej oraz wzrost technicznego uzbrojenia pracy i technicznego uzbrojenia ziemi będą czynnikami sprzyjającymi wzrostowi zadłużenia kredytowego rolników. Badania nie dały jednoznacznej odpowiedzi na postawione tezy badawcze. Ujawniono dodatnią współzmienność pomiędzy zadłużeniem kredytowym rolników a koniunkturą w rolnictwie, a także procesem substytucji nakładów pracy i ziemi przez nakłady kapitału. Analiza regresji wykazała, że stymulantą zadłużenia kredytowego są nakłady inwestycyjne w rolnictwie, natomiast koncentracja struktury agrarnej oraz poprawa relacji ziemia/praca prowadzi do zmniejszenia przyrostów zadłużenia. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono poziom i strukturę kredytowania inwestycyjnego gospodarstw rolniczych w regionie podkarpackim. Przedstawiono rolę kredytu w finansowaniu rolnictwa rozdrobnionego oraz czynniki determinujące popyt na kredyty inwestycyjne. Przeprowadzono analizę zależności między popytem na kredyty w rolnictwie a cechami charakteryzującymi gospodarstwa regionu podkarpackiego. W analizie wykorzystano współczynniki korelacji liniowej oraz funkcję regresji wielorakiej.
Kredyt rolny ma do spełnienia wiele istotnych funkcji. Jego podstawowym celem jest intensyfikacja i rozwój produkcji rolnej. Ponadto ma on umożliwiać wprowadzenie postępu technicznego, biologicznego i społecznego w rolnictwie, jako ważnym dziale gospodarki narodowej. Kredyt jest uznawany za najbardziej elastyczny instrument zarządzania rolnictwem. Dzięki niemu oddziałuje się na gospodarkę rolną zarówno w jej przekroju przestrzenno-strukturalnym, sektorowym, jak i przedmiotowym, dotyczącym poziomu, kierunków i struktury produkcji rolniczej. Kredyty dla rolnictwa udzielane są głównie przez banki spółdzielcze, które mają jedną z najlepiej rozbudowanych sieci placówek bankowych w Polsce. Działają one na rynkach lokalnych, obsługując głównie sektor rolnictwa i gospodarki żywnościowej. Z uwagi na to, że banki spółdzielcze są głównymi kredytodawcami obsługującymi sektor rolnictwa w Polsce, zamierzeniem autora w niniejszej pracy było zbadanie wpływu kredytów rolniczych udzielanych przez BS-y na rozwój rolnictwa. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest analiza roli, jaką odgrywają spółdzielnie kredytowe w poprawie usług finansowych rolniczych spółdzielni konsumenckich. W celu utrzymania określonego poziomu kapitału obrotowego netto spółdzielnia konsumencka powinna brać udział w tworzeniu spółdzielni kredytowych, które pozwolą na: szybkie uzyskanie pożyczki, zróżnicowanie stopy oprocentowania oraz przedłużenie terminów płatności. W czasach uzależnienia jednostek od kredytów spółdzielnie kredytowe bazują na potrzebie skalkulowania wartości odsetek zarówno własnych, właścicieli, dłużników, jak i zarządu. Spółdzielnie kredytowe mogą być postrzeganego jako finansowe jednostki pośredniczące, zapewniające finansowe i socjalne zabezpieczenie ich członkom pomimo wykorzystywania ich prywatnych oszczędności w celu zapewnienia źródeł kredytowania działalności produkcyjnej spółdzielni konsumenckich. System rolniczych spółdzielni kredytowych w zakresie kredytowania rolnictwa pozwoli na zapewnienie ludności wiejskiej niezbędnych źródeł kredytowania i usług finansowych. Ponadto, może mieć wpływ na bezrobocie na obszarach wiejskich, rozszerzenie zakresu usług finansowych, wzrost stabilizacji finansowej, jak również na poziom zapotrzebowania na gospodarstwa rolnicze oraz na rozwój małej przedsiębiorczości. W ten sposób ułatwi to wzrost aktywności obszarów wiejskich. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest określenie zależności między poziomem zadłużenia i siły ekonomicznej gospodarstw rolniczych w odniesieniu do wartości zaangażowanych kredytów i pożyczek. Podjęte badania ukazują zależność między wartością zabezpieczenia majątku gospodarstw rolniczych a finansowaniem cyklu obrotowego przy utrzymywanym poziomie zadłużenia oraz ESU. (fragment tekstu)
Celem opracowania była ocena wiarygodności kredytowej rolników jako grupy klientów banków na tle przedsiębiorców indywidualnych. Wiarygodność kredytową oceniano wysokością odsetka kredytów z utratą wartości w zadłużeniu badanych podmiotów gospodarczych. Z przeprowadzonej analizy wynika, że wiarygodność rolników indywidualnych jako grupy klientów banków była zdecydowanie wyższa od wiarygodności przedsiębiorców indywidualnych. Jest kilka przyczyn tego zjawiska. Po pierwsze ważny jest fakt, że podstawą egzystencji gospodarstwa domowego rolnika jest gospodarstwo rolne i w związku z tym rolnik stara się nie dopuścić do jego bankructwa nawet kosztem znacznego ograniczenia konsumpcji. Po drugie, pozytywny wpływ ma wsparcie dochodowe gospodarstw rolnych w ramach WPR, po trzecie dyscyplinującą rolę w spłacie kredytów preferencyjnych odgrywają dodatkowe restrykcje przewidziane dla niesolidnych dłużników. (abstrakt oryginalny)
W oparciu o badania ankietowe gospodarstw rolnych, przeprowadzone w regionie Polski południowo-wschodniej, dokonano charakterystyki instytucjonalnych uwarunkowań w dostąpie rolników do kapitału zewnętrznego, w formie kredytów bankowych oraz funduszy unijnych. Wskazano na te czynniki instytucjonalne, które ograniczają rolnikom dostęp do kapitału, ale także wykazano, że rolnicy sięgający po kredyty i fundusze unijne korzystają w tym zakresie z pomocy instytucji w zakresie doradztwa, informacji czy szkoleń. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono strukturą planowanych kosztów inwestycji oraz popytu na kapitał inwestycyjny w ujęciu ilościowym i wartościowym w województwie małopolskim w latach 1999-2000. Składowymi struktur są linie kredytowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Asymetria informacyjna i jej przezwyciężanie na rynku kredytów rolniczych
63%
Celem opracowania jest określenie, w jaki sposób banki spółdzielcze oraz rolnicy starają się przezwyciężyć problemy wywołane asymetrią informacyjną na rynku kredytów rolniczych. Materiały empiryczne do badań pochodzą z przeprowadzonych w śród prezesów banków spółdzielczych badań ankietowych. Wyniki badań wskazują, że rolnicy stanowili najwyżej ocenianą pod względem solidności grupę klientów banków spółdzielczych. Zaś banki w ocenie wiarygodności kredytowej rolników wykorzystywały między innymi historię kredytową rolnika aczkolwiek nie znalazła się ona w śród trzech najważniejszych czynników decydujących o przyznaniu kredytu. Ze strony rolników jako narzędzie sygnalizowania swojej postawy wobec różnego rodzaju zobowiązań, w tym kredytowych może być stosowana reputacja. W zdecydowanej większości badanych banków brano ją pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosków kredytowych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.