Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 653

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 33 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Air transport
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 33 next fast forward last
Rozwój gospodarczy i technologiczny wiąŜe się coraz częściej z wykorzystaniem transportu ponadnormatywnego, nie tylko w obrocie krajowym, ale i międzynarodowym. Ten szczególny rodzaj transportu ze względu na niestandardowe wymiary, wymaga indywidualnego podejścia, ale równieŜ standardowych rozwiązań prawnych, organizacyjnych i technicznych. Artykuł napisano w oparciu o wstępną analizę realizacji przewozów ponadnormatywnych transportem lotniczym w Regionie Morza Bałtyckiego (RMB. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest przedstawienie możliwości rozwoju małych lotnisk zlokalizowanych wokół dużych aglomeracji miejskich. W oparciu o tak sformułowany główny cel badawczy dokonano analizy celów szczegółowych: określono czynniki wpływające na rozwój rynku lotniczego w województwie śląskim, określono catchment area oraz dokonano prognozy ruchu lotniczego dla lotniska w Gliwicach.(fragment tekstu)
3
Content available remote Zrównoważony rozwój portu lotniczego
100%
Dynamiczny rozwój przewozów lotniczych w Polsce, który był następstwem akcesji kraju do Unii Europejskiej, spowodował wzrost liczby operacji lotniczych, liczby przewiezionych pasażerów oraz towarów. Porty lotnicze podjęły liczne inwestycje infrastrukturalne, aby sprostać rosnącym potrzebom przewozowym i wymogom stawianym przez nowe warunki gospodarcze. Rozwój ruchu lotniczego i portów lotniczych generuje szereg efektów, które są odczuwane zarówno przez bezpośrednich użytkowników jak i lokalną społeczność. Część tych efektów zachodzi poza rynkiem, na którym powstają i występuje trudność przy określaniu ich wartości. Przy czym koszty i korzyści zewnętrzne należy rozpatrywać w kategoriach ekonomicznych, a więc szerszych niż tylko finansowe wyrażone w postaci pieniężnej. Do zewnętrznych efektów funkcjonowania portu lotniczego zalicza się wpływ na sferę społeczno-ekonomiczną i oddziaływanie na środowisko naturalne. Port lotniczy rozpatrywany jako skupisko przedsiębiorstw, których działalność częściowo lub w całości związana jest z jego funkcjonowaniemm, to stymulator wzrostu gospodarki miasta i regionu poprzez tworzenie miejsc pracy i dochodów. Dodatkowo przepływ pasażerów i towarów stymuluje aktywność gospodarczą przedsiębiorstw znajdujących się pod wpływem bezpośredniego i pośredniego oddziaływania portu lotniczego. Lepsza dostępność transportowa regionu ma wpływ na decyzje lokalizacyjne przedsiębiorstw, wzrost ich innowacyjności oraz konkurencyjności. Efekty środowiskowe funkcjonowania portu lotniczego ujawniają się przede wszystkim we wpływie na poziom zanieczyszczenia powietrza, gleby i wody oraz hałasu. Dalszy rozwój ruchu lotniczego, a tym samym rozwój portów lotniczych stawia przed właścicielami i zarządami portów lotniczych problem tworzenia strategii rozwoju portu lotniczego, która pozwalałaby na maksymalizację efektywności pod względem społecznym, ekonomicznym i środowiskowym. Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do portu lotniczego oraz ukazanie związków zachodzących pomiędzy funkcjonowaniem portu lotniczego a otoczeniem społeczno-ekonomicznym i środowiskiem.(abstrakt autora)
Rynek lotniczy w Polsce przeżywa obecnie okres prawdziwego rozkwitu. Największa dynamika wzrostu zauważalna jest w segmencie przewozów pasażerskich, co jest przede wszystkim efektem wdrażania zasad polityki "Open Sky" realizowanej przez Wspólnoty Europejskie (WE). Otwarcie rynku dla zagranicznej konkurencji zaowocowało między innymi intensywną ekspansją tak zwanych tanich linii lotniczych, a ich działalność przyczyniła się do wyraźnej aktywizacji regionalnych portów lotniczych. (fragment tekstu)
W Polsce w ciągu trzech lat od momentu wejścia do Unii Europejskiej nastąpił bardzo dynamiczny rozwój mchu lotniczego. Skutkiem tego wzmożonego rozwoju jest pojawienie się w polskich portach bariery przepustowości dróg startowych i terminali. Podmioty zarządzające infrastrukturą lotniczą zmuszone są więc do poszukiwania środków niezbędnych do sfinansowania budowy nowych obiektów infrastruktury. Jednym z instrumentów finansowych, które mogą służyć temu celowi, są środki unijne, przyznane Polsce w wyniku akcesji do Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
W artykule dokonano analizy funkcjonowania polskiego rynku usług transportu lotniczego po akcesji do Unii Europejskiej. Podczas badań wskazano na dwie najważniejsze płaszczyzny, na podstawie których można badać i analizować rynek: działalność przewozową i działalność operatorów odpowiedzialnych za infrastrukturę lotniczą - porty lotnicze. Wskazano na najważniejsze korzyści wynikające z integracji, a jednocześnie z wprowadzenia polityki open sky. W ostatniej części artykułu przedstawiono perspektywy rozwoju ruchu lotniczego w Polsce.(fragment tekstu)
W artykule omówiono podstawowe uwarunkowania kształtujące procesy przemian na rynku lotniczych przewozów pasażerskich, towarów i poczty. Poruszona tematyka jest związana z dostosowaniem form rynkowej działalności lotniczych podmiotów do warunków zaistniałych po wprowadzeniu deregulacji, liberalizacji oraz globalizacji w komunikacji powietrznej. Przedstawiono w nim możliwości wyjścia z regresu związanego ze światowymi kryzysami gospodarczymi, identyfikując sposoby rozszerzenia aktywnego uczestnictwa w procesie globalizacji, radykalnej redukcji kosztów i poszukiwaniu bardziej opłacalnych rynków oraz destynacji. Wykazano, że przedsiębiorstwa lotnicze w warunkach niestabilnej sytuacji ekonomicznej zmuszone są do uczestnictwa w strategicznych sojuszach partnerskich i porozumieniach bilateralnych, zyskując warunki pozwalające wyjść z długookresowych kryzysów. Przedstawiono także prognozy rozwoju sektora komunikacji cywilnej, które wskazują, że ta branża znajduje się w trendzie wzrostowym.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie przesłanek budowy sieci prywatnego transportu lotniczego w Polsce opartej na istniejącej bazie aeroklubów, które są tu traktowane jako podstawowe węzły docelowej sieci komunikacji lotniczej. W dobie "duszenia" się miast i wielkich aglomeracji przemysłowych transport lotniczy na krótkich dystansach jawi się jako istotne panaceum na permanentnie wydłużający się czas dojazdu do pracy, szkoły, krewnych, znajomych i przyjaciół. Warto podkreślić, że tematyka indywidualnego transportu lotniczego nie jest przedmiotem większego zainteresowania decydentów sieci transportowych w Polsce. (fragment tekstu)
9
Content available remote Polityka lotnicza Unii Europejskiej wobec krajów trzecich
80%
W latach 1987-1992 miał miejsce proces liberalizacji rynku transportu lotniczego w Europie. Przebiegał on etapowo i polegał na wydawaniu aktów prawnych w trzech pakietach liberalizacyjnych. Mimo zmian, jakie pakiety liberalizacyjne wprowadziły w funkcjonowaniu lotnictwa cywilnego we Wspólnocie Europejskiej, przewoźnicy wciąż mieli ograniczoną wolność w wykonywaniu lotów poza Unię Europejską, a pasażerowie ograniczony wybór przewoźnika. Niniejszy artykuł poświęcony jest relacjom Unii Europejskiej z krajami trzecimi w dziedzinie transportu lotniczego. Najpierw została przedstawiona geneza wspólnej polityki lotniczej UE wobec krajów trzecich. Następnie autor omawia problematykę dostosowań istniejących umów dwustronnych do prawa wspólnotowego. Kolejne części artykułu poświęcone są projektom wspólnego obszaru lotniczego z krajami sąsiadującymi oraz otwartych obszarów lotniczych z kluczowymi partnerami. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia analizę zmiany równowagi popytowo-podażowej w globalnym transporcie lotniczym zapoczątkowanej przez procesy liberalizacji i reregulacji rynku lotniczego. Omawia się obydwa procesy w aspekcie ewolucji umów międzynarodowych o komunikacji lotniczej, dla których ramy prawne stanowi Konwencja Chicagowska, oraz w świetle zapisów zawartych w Ogólnym Porozumieniu Handlu Usługami pod auspicjami Światowej Organizacji Handlu. Prezentuje się wpływ powyższych procesów na wysokość realnych cen biletów, liczbę odprawianych podróżnych, oferowaną pracę przewozową oraz zyskowność linii lotniczych.(fragment tekstu)
11
80%
W ciągu ostatnich kilkunastu lat zauważa się dynamiczny rozwój i wzrost znaczenia transportu lotniczego w obsłudze ruchu pasażerskiego na całym świecie. Do niedawna pasażerska żegluga powietrzna była realizowana w ramach połączeń na duże odległości, przede wszystkim w podróżach międzykontynentalnych. W ujęciu regionalnym (kontynentalnym) w przypadku średnich i małych odległości dominowały alternatywne dla transportu lotniczego gałęzie transportu, jak transport kolejowy, drogowy czy morski (w zależności od specyfiki geograficznej regionu). Przewaga konkurencyjna tych form transportu w obsłudze ruchu pasażerskiego wynikała przede wszystkim z ich większej dostępności wyrażającej się zarówno w istnieniu odpowiedniej infrastruktury transportu, rozbudowanej siatce połączeń, jak i w przystępnej, akceptowanej przez klientów cenie za usługę. Relatywnie drogi transport lotniczy był więc wykorzystywany głównie przez bardziej zamożne grupy społeczeństwa, a przede wszystkim przez pasażerów biznesowych oraz bogatych turystów. (abstrakt autora)
Celem artykułu jest zdefiniowanie elementów strategii marketingowych rynku usług lotnictwa komunikacyjnego oraz omówienie różnic w działaniach przewoźników regularnych oraz lowcost. Po wykonaniu analizy dostępnych informacji oraz wyników badań społecznościowych zidentyfikowano sposoby funkcjonowania dwóch obszarów lotnictwa komunikacyjnego: przewozy regularne oraz niskokosztowe. Pozwoliło to na ocenę aktualnej sytuacji na rynku oraz umożliwiło rozważania w obszarze rozwoju poszczególnych jego odłamów. Silna ekspansja przewoźników lowcost związana jest z pojawieniem się zapotrzebowania na minimalizację kosztów podróży. Zabiegi marketingowe w tym obszarze stanowią jasny przekaz dla konsumenta. Standardowe linie lotnicze kierujące swoje usługi do innego segmentu rynku oferują w zakresie marketingowym znacznie więcej. Rozbudowane kampanie reklamowe oraz udział w akcjach charytatywnych i społecznościowych pozwalają na budowanie silnego wizerunku stabilnego przedsiębiorstwa. Wyniki analizy pozwalają na stwierdzenie, iż zabiegi marketingowe stosowane przez przewoźników obu obszarów są nakierowane na odpowiednią grupę docelową i w zależności od tego przybierają określoną formę oraz intensywność. Działania sensoryczne są właściwie domeną tylko linii standardowych, gdzie koszty poświęcone na dany obszar funkcjonowanie nie są tak ograniczane.(abstrakt oryginalny)
Przekładnie zębate wielodrożne znajdują coraz większe zastosowanie w napędach stacjonarnych ogólnego stosowania oraz w napędach transportu lotniczego. Ich główną zaletą jest możliwość przenoszenia mocy kilkoma drogami, dzięki czemu stają się one konkurencyjne w stosunku do bardziej popularnych przekładni klasycznych, czyli jednodrożnych. W artykule wykazano, że stosowanie przekładni wielodrożnych w przekładniach helikopterowych jest alternatywą nawet dla tradycyjnych przekładni planetarnych. Dzięki podziałowi mocy na kilka dróg uzyskuje się bowiem m.in. znaczniejsze zmniejszenie całkowitej masy przekładni, zmniejszenie poziomu hałasu skrzynki przekładniowej oraz zwiększenie całkowitej niezawodności przekładni dzięki możliwości przekazywania napędu oddzielnymi drogami.(abstrakt oryginalny)
W ramach pracy dokonano empirycznej oceny obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego pilota samolotu Cessna 150. Prace badawcze przeprowadzono, bazując na metodzie RULA, w której dokonuje się pomiaru obciążenia posturalnego i czynnościowego kończyn górnych towarzyszących czynnościom wykonywanym w pozycji siedzącej. Ponadto przedstawiono skutki narażenia człowieka na obciążenia biomechaniczne w środowisku pracy oraz omówiono metody zapobiegania powstawaniu i minimalizację wartości powyższych obciążeń oraz ochronę pilota przed skutkami ich oddziaływania na organizm ludzki. Uzyskane przez Autorów pracy wyniki studiów teoretycznych i badań doświadczalnych oraz sformułowane na ich podstawie wnioski ogólne i szczegółowe mają istotne znaczenie dla problematyki oceny obciążeń, jakim jest poddawany organizm pilota wykonującego czynności zmysłowo-ruchowe w obszarze kabiny samolotu. Zakres tematyczny i poruszane zagadnienia naukowe stanowią wstęp do dalszych badań na stanowisku pilota samolotu cywilnego w obszarze oceny obciążeń biomechanicznych. Treści zamieszczone w pracy mieszczą się w obszarze zainteresowań naukowo-badawczych jej autorów [12].(abstrakt oryginalny)
W pracy dokonano oceny narażenia pilota samolotu Zlin 142 na dolegliwości ze strony układu mięśniowoszkieletowego. Interpretując wyniki przeprowadzonych badań posłużono się metodą RULA (pomiar obciążenia posturalnego i czynnościowego kończyn górnych towarzyszących czynnościom wykonywanym w pozycji siedzącej). Ponadto omówiono problem wpływu rozmieszczenia urządzeń sterowniczych na występowanie obciążeń układu mięśniowo-szkieletowego. Zagadnienia omawiane w pracy mieszczą się w obszarze zainteresowań naukowych autorów.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiona powyżej analiza odpowiedzi uzyskanych w badaniu ankietowym wskazuje, że zachodzą istotne zmiany w otoczeniu sektora transportu lotniczego i w samym sektorze. Zwiększenie obciążeń fiskalnych wobec przewoźników wspólnotowych prowadzi do spadku ich konkurencyjności na rynku globalnym. Większe opłaty i podatki nakładane na podmioty sektora transportu lotniczego powodują, że lotnictwo w Unii Europejskiej rozwija się wolniej. Ponadto liczne narzędzia fiskalne powodują zniekształcenia nie tylko rynku lotniczego, ale także na rynku transportowym traktowanym całościowo. Fiskalizm dyskryminujący sektor lotniczy i faworyzujący inne gałęzie transportu powoduje nierównomierny rozwój sektora transportu pod względem struktury gałęziowej. Z drugiej strony, brak systematyczności i spójności w polityce subsydiowania przewoźników lotniczych, którą prowadzą przede wszystkim władze lokalne, prowadzi do dalszych zniekształceń rynku lotniczego.(fragment tekstu)
W referacie omówiono problemy sprawdzeń lotniczych systemów orientacji przestrzennej na przykładzie układu kursu i pionu IKW-8, zabudowanego na samolotach Su-22. Przeanalizowano trudności związane z wykorzystaniem aparatury typu SOUD (ZSRR) stosowanej do określania i usuwania dewiacji magnetycznej. Przedstawiono opracowaną w ITWL metodę zastosowania komputera do analizy widmowej dewiacji magnetycznej systemu kursowego. Przedstawiono możliwości budowy komputerowego systemu diagnostycznego służącego do określania i usuwania dewiacji magnetycznej. Na przykładzie układu kursowego GMK-3AE (zabudowanego na śmigłowcach Mi-17) omówiono problemy z kompensacją dewiacji magnetycznej w przypadku zastosowania tych układów w systemach zobrazowania nahełmowego. Wskazano na możliwości kalibracji elektronicznej oraz modyfikacji dotychczas stosowanego procesu określania dewiacji magnetycznej układu kursowego. Realizacja tego tematu została przyjęta do finansowania przez MNiSzW w ramach projektu badawczego rozwojowego.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono charakterystykę materiałów niebezpiecznych przewożonych transportem lotniczym. Jest to bardzo istotny dział, który podlega wielu restrykcjom, przepisom i spełnieniu szczególnych standardów. Ten typ ładunku musi być odpowiednio przygotowany i oznakowany. Do celów przewozowych zastosowania mają specjalne opakowania. Istnieje też szereg materiałów, które nie mogą być przewożone transportem lotniczym. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote International Cargo Air Transport
80%
Air transport is one of the most developing field of the global transport market. Every year there is an increase in the number of transported people and loads. The share of passenger and cargo transport by air in relation to other competitive transport branches is still growing. The biggest advantage of this branch is the possibility of transporting passengers as well as long-distance loads in a relatively short time. One of the service segments of the air transport market is cargo sub-market. Its development is primarily due to the needs of the economy and environmental conditions. The effects of spatial differentiation causing that goods are produced in places where they are not always consumed, contributes to the increase in demand for transport services, including air transport. As a result of the development of globalization processes on transport markets, changes in the structure of transported goods are observed. In the 21st century, the e-commerce segment plays a significant role. It should be presumed that there will still be changes in the structure of the cargo transport. The main goal of the article will be to analyze the market for air freight transport. Reaching the goal will be carried out secondary research based on available literature on the subject. As a result of the data analysis, it was found that the largest forwarding companies are: DHL Global Forwarding, CEVA Logistic and DB Schenker. The remaining 55% are other forwarding companies. (original abstract)
This paper examines the liberalisation and the regional air network configuration from Nigeria to other West African regions. It aims to study the impacts of liberalisation on the regional spatial structure of air networks from Nigeria to West Africa in the pre and post-liberalisation. The pre-liberalisation covers between 1988-2000, and the post-liberalisation ranges from 2001 to 2018. The methodology involves using the graph theory to calculate the route and the network topology in the pre and post-liberalisation and compare the resulting index. This hypothesis was tested using the alpha index. The alpha index analysis compares the level of connection in a pre-and post-liberalisation network via graphical depictions of each period's route and network structure and the resulting alpha index. The pre-liberalisation alpha index for the route and network was 0.297, while the post-liberalisation alpha index was 0.334. The alpha index ranged from 0 to 1 and was the perfect network for the post-liberalisation period. In post-liberalisation, the alpha index of the route and network are higher than in pre-liberalisation. Hence, the connection is better in post-liberalisation.(original abstract)
first rewind previous Strona / 33 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.