Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Akcelerator finansowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Objective: The objective of the article is to verify the direct and indirect impact of entrepreneurship on income inequality within countries. Inequality has long been a problem for people, which appears as a consequence of unequal access to and distribution of wealth. The article implements the perspective of entrepreneurship into the discussion on inequality. Research Design & Methods: The research method is quantitative. Based on panel data of 26 European countries in years 2008-2018, regression functions are estimated to verify research hypotheses. Findings: The direct influence of entrepreneurship measured by birth rate, death rate, and survival rate on inequality seems to be quite limited. However, the most important relationship is indirect impact through employment creation, which seems to reduce income inequality, especially regarding the employment of surviving companies. Implications & Recommendations: The employment share of surviving companies is an important variable that reduces income inequality; the entrepreneurship policy should concentrate on supporting the survival of newly created companies, not just on the start-up process. Contribution & Value Added: The novelty of the article is to implement the distinction between direct and indirect impact of entrepreneurship. The process of new company creation affects not only incomes of entrepreneurs but most importantly the indirect reduction of income inequality through employment. Moreover, the article sheds new light on the matter of inequality by the incorporation of time lag into analyses. (original abstract)
Celem artykułu jest przedstawienie stanu rozwoju obligacji społecznych w Polsce jako innowacyjnego instrumentu finansowania usług społecznych. W ramach realizacji tak przyjętego celu w pierwszej części artykułu przybliżono charakterystykę obligacji społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem przedmiotu ich działania, czyli problemów społecznych, do rozwiązania których zostały powołane. W drugiej części artykułu przedstawiono stan prac nad uruchomieniem pierwszych krajowych obligacji społecznych oraz akceleratorów tych obligacji, w tym charakterystykę implementowanych projektów.(abstrakt oryginalny)
Platformy Startowe jako nowy program na rzecz rozwoju innowacyjnych start-upów poprzez inkubację i wsparcie finansowe w formie dotacji dla młodych innowacyjnych start-upów jest jednym z kluczowych instrumentów wsparcia dla Polski Wschodniej w perspektywie finansowania UE na lata 2014-2020. Jego efektywna realizacja ma szansę znacząco przyczynić się do przyspieszenia rozwoju zapóźnionych województw tzw. ściany wschodniej kraju. Zakończony etap pilotażu skłania do podsumowania oraz sformułowania wniosków i rekomendacji przed realizacją właściwego etapu Programu Operacyjnego Polska Wschodnia Działanie 1.1. Platformy Startowe dla nowych pomysłów. W artykule przedstawiono perspektywę zarówno uczestników programu, w tym analizę wywiadu z zarządem Spółki REVAS Sp. z o.o. jako przykładowego beneficjenta programu, jak i perspektywę partnera Platformy Startowej: TechnoparkBiznesHub - Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono coraz to szybciej zmieniającą się i rosnącą rolę tzw. akceleratorów. Na wstępie zaprezentowano definicje tego pojęcia oraz koncepcje funkcjonowania akceleratorów, ich plusy i minusy. Niewątpliwym wnioskiem wypływającym z rozważań autorki jest konieczność dalszych badań nad tym zjawiskiem.(abstrakt oryginalny)
Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii coraz częściej wpływa na sposób działania wielu przedsiębiorstw. Szczególnie wyraźnie widoczne jest to na przykładzie podmiotów sektora FinTech, którego działalność opiera się na implementacji innowacyjnych rozwiązań technologicznych w finansach. Każdą aktywność gospodarczą bazującą na nowoczesnych technologiach można określić mianem ryzykownej. Ryzyko jest jeszcze większe w przypadku działalności sektora FinTech, którego reprezentanci - współpracując z instytucjami finansowymi (w tym z bankami) - uzyskują dostęp do niezwykle istotnych, niekiedy wrażliwych informacji o klientach. Instytucje bankowe odpowiadają za ochronę posiadanych danych oraz bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji i operacji, aczkolwiek podejmuj ąc kooperacj ę z podmiotami implementuj ącymi innowacje technologiczne, w swojej działalności przenoszą na nie odpowiedzialność (lub jej część) za prawidłową realizację działań, które dotychczas były realizowane wyłącznie przez podmioty sektora bankowego. W ten sposób udostępniane są wybrane komponenty infrastruktury informacyjnej banków i przenoszone jest ryzyko na partnerów biznesowych, a więc jednostki, które nie zawsze (zwłaszcza na początkowych etapach działalności, jako start-upy) są dobrze przygotowane do bezwzględnego zapewnienia ochrony i bezpieczeństwa danych finansowych. W takich warunkach kluczową rolę odgrywają wykorzystywane formy wsparcia jednostek gospodarczych, zwłaszcza tych ukierunkowanych na udzielanie pomocy mikro-, małym i średnim przedsiębiorstwom. Problemy nowo tworzonych podmiotów należących do sektora FinTech dostrzegły również banki, które widzą swoistą niszę - udzielając im wsparcia, mogą kreować nowe produkty i usługi, optymalizować koszty, a także budować swój wizerunek, co może stanowić istotny atut konkurencyjny. Celem niniejszej publikacji jest przedstawienie akceleratorów przedsiębiorczości tworzonych przez banki jako alternatywnej instytucjonalnej formy wsparcia sektora FinTech. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono wpływ deflacji długu, akceleratora finansowego i nowego akceleratora finansowego na przebieg wahań koniunkturalnych. Wskazano, że czynniki te pogłębiają fluktuacje koniunkturalne generowane przez szoki egzogeniczne o różnym podłożu. W analizie akceleratora finansowego wersja kanoniczna została uzupełniona o późniejsze ustalenia, uwzględniające między innymi niejednorodność podmiotów gospodarujących. Jeżeli akcelerator finansowy odnosił się do relacji między bankami i kredytobiorcami to nowy akcelerator finansowy bada przyczyny cykliczności polityki kredytowej banków, związanej przede wszystkim ze zmienną koniunkturalnie skłonnością banków do ponoszenia ryzyka. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ma na celu przybliżenie idei akceleratora finansowego - mechanizmu, który jest krokiem w kierunku rozwiązania zagadki, jak relatywnie małe szoki mogą skutkować znaczącymi efektami w realnej sferze gospodarki. W pracy omówiono teoretyczne przesłanki koncepcji i powiązane z nią kanały transmisji impulsów zewnętrznych. Przegląd literatury empirycznej wskazuje na zróżnicowane podejście do problemu od strony metodologicznej i podmiotowej. (abstrakt oryginalny)
W artykule potraktowano sektor finansowy jako istotny czynnik napędowy fluktuacji koniunkturalnych. Powszechnie przyjęte wyjaśnienie procykliczności systemu finansowego wyrasta z asymetrii informacji między pożyczkobiorcami i pożyczkodawcami. Minsky zaproponował teorię wiążącą kruchość rynku finansowego w toku normalnego funkcjonowania gospodarki z narastaniem baniek spekulacyjnych endogenicznych w stosunku do rynków finansowych. Jednym z wyjaśnień cykli ekonomicznych i finansowych jest także akcelerator finansowy. Stwarza on teoretyczne ramy, w których bilans pożyczkobiorców i wartość oferowanego przez nich zastawu są źródłami fluktuacji w sferze realnej. Dodatkowym materialnym źródłem procykliczności sektora finansowego jest nieadekwatna reakcja uczestników rynku finansowego na zmiany ryzyka w czasie. Zachowanie instytucji finansowych w cyklu koniunkturalnym zależy od postrzegania przez nie ryzyka. W ożywieniu nadmierny optymizm banków odnośnie do perspektyw dłużników, w połączeniu z poprawą bilansów banków w warunkach zaostrzającej się konkurencji, prowadzą do liberalnej polityki kredytowej, powodującej obniżenie standardów kredytowych. (abstrakt oryginalny)
9
67%
Celem artykułu jest zweryfikowanie wpływu kondycji finansowej przedsiębiorstwa na obserwowaną stopę inwestycji. Do oszacowania istotności poszczególnych wskaźników finansowych wykorzystano dane panelowe z zakresu bilansu oraz rachunku zysków i strat dla ponad 58 tys. polskich przedsiębiorstw niefinansowych z lat 1995-2010. Do estymacji wykorzystano systemowy estymator GMM (Uogólnionej Metody Momentów). Zaprezentowany w pracy model zawiera oszacowania efektów indywidualnych, sektorowych oraz czasowych, co można interpretować jako pośrednie uwzględnienie w równaniu inwestycji kosztu kapitału - zmiennej, która na poziomie pojedynczych przedsiębiorstw jest niezwykle trudna do zaobserwowania. Analizę przeprowadzono dla różnych klas przedsiębiorstw wyznaczonych przez wielkość firmy. Na postawie oszacowanych modeli ekonometrycznych potwierdzono hipotezę o istotnym wpływie wskaźników finansowych na stopę inwestycji firm. W największym stopniu do zwiększenia stopy inwestycji przyczynia się poprawa wskaźnika cash flow, a efekt ten jest najsilniejszy w przypadku firm małych. Analizując wpływ cash flow na stopę inwestycji, potwierdzono silną nieliniowość zjawiska dla wszystkich grup przedsiębiorstw. Ponadto presja finansowa odczuwana przez firmę w postaci zadłużenia i kosztów odsetkowych ogranicza poziom inwestycji, co w kontekście transmisji polityki monetarnej może świadczyć o istnieniu kanałów stopy procentowej i bilansowego. Wnioskiem z prowadzonych badań jest również wysokie prawdopodobieństwo występowania akceleratora finansowego. W oszacowanym modelu, inwestycje małych przedsiębiorstw charakteryzowały się znacznie większą wrażliwością na dekoniunkturę niż w przypadku całego sektora. Kondycja finansowa przedsiębiorstw przybliżana za pomocą wskaźników finansowych wyraźnie przekłada się na ich decyzje inwestycyjne, a wrażliwość inwestycji na te wskaźniki jest dodatkowo uzależniona od klasy firmy wyznaczonej przez jej wielkość. Ma to istotne znaczenie dla oceny mechanizmu transmisji polityki monetarnej do sektora MŚP. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.