Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 54

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Akcjonariat pracowniczy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W artykule przedstawione zostały rodzaje i walory motywacyjne pracowniczych planów akcyjnych. Omówiono zasady uczestnictwa w tych planach, warunki sprzedaży akcji, a także które z tych programów są najczęściej stosowane w naszym kraju oraz jakie korzyści dają pracodawcy, a jakie pracownikom.
Wprowadzenie w firmie pracowniczego planu akcyjnego oznacza konieczność spełnienia pewnych wymogów prawnopodatkowych. W artykule rozważa się czy pracodawca ma obowiązki płatnika podatku od dochodów uzyskanych przez pracowników z uczestnictwa w takim przedsięwzięciu, jakie obowiązki podatkowe ciążą na pracowniku oraz czy dochody z takich planów są opodatkowane korzystniej niż zwykłe wynagrodzenie.
Wprowadzenie w firmie pracowniczego planu akcyjnego oznacza konieczność spełnienia pewnych wymogów prawnych. W artykule rozważa się jakie przepisy należy uwzględnić przed wdrożeniem programu, a jakie w trakcie jego funkcjonowania. A także kto ma ich przestrzegać i w jakiej wersji językowej powinny być przygotowane dokumenty związane z uczestnictwem w takim planie.
Próba odpowiedzi na pytanie, czy i komu potrzebna jest partycypacja pracownicza.
Prywatyzacja dokonuje się u nas przede wszystkim dwiema drogami, tj. kapitałową i likwidacyjną. Aby zorientować się w dynamice zmian własnościowych dokonujących się w Polsce, w artykule tym zestawiono dane o stanie prywatyzacji na koniec każdego roku kalendarzowego, począwszy od 1991 r. Niestety, z powodu braku wiarygodnych danych na temat przebiegu tego procesu w 1990 r. zasygnalizowano jedynie początek przemian własnościowych. Zważywszy, iż proces prywatyzacji w 1991 r. obejmował przede wszystkim drugą jego połowę, możemy przyjąć, że dynamika owego procesu rozpoczęła się wraz z rokiem 1991. Obok ogólnej analizy stanu prywatyzacji w podziale na dwie główne drogi przekształceń, przede wszystkim jednak, biorąc pod uwagę charakter drogi likwidacyjnej i jej znaczenie dla powstawania tzw. spółek pracowniczych, szczególne miejsce w opracowaniu zajęła charakterystyka danych obejmujących strukturę likwidowanych przedsiębiorstw według województw, branży, zatrudnienia, realizacji i celu. Na podstawie tej analizy można zorientować się w podstawowych prawidłowościach charakteryzujących ten typ przekształceń w Polsce.
Problem rozwoju własności pracowniczej w Polsce zarówno w formie udziału w akcjach kapitałowych różnych przedsiębiorstw, jak i spółek pracowniczych rysuje się dość oryginalnie. Z jednej strony bowiem strony występuję poparcie, wręcz wiązanie dużych nadziei z akcjonariatem ze strony różnych środowisk pracowniczych, a z drugiej, jak na razie, wyraźna rezerwa ze strony ośrodków władzy.
8
75%
Zasadniczym celem artykułu jest wykazanie rozmiarów i charakteru akcjonariatu pracowniczego mającego miejsce w największych europejskich przedsiębiorstwach i bankach. Realizacja postawionego celu uzasadniona jest potrzebą tworzenia warunków wspomagających nie tylko rozwój prywatyzacji pracowniczej, ale również powstanie akcjonariatu pracowniczego w przedsiębiorstwach prywatnych. Z tego rodzaju rozwiązaniami mamy bowiem do czynienia w krajach Europy Zachodniej. Główna hipoteza badawcza, sformułowana dla osiągnięcia celu opracowania przybrała postać następującego stwierdzenia: w większości badanych przedsiębiorstw i banków występuje ustabilizowany i nie dość wysoki udział własności pracowniczej w wartości tych jednostek. Empiryczna weryfikacja postawionej hipotezy badawczej została dokonana w oparciu o dane publikowane przez Europejską Federację Akcjonariatu Pracowniczego w latach 2006-2009. (fragment tekstu)
Niniejszy artykuł jest próbą wyjaśnienia problemów definicyjnych pojęcia akcjonariatu pracowniczego powstających w związku z procesem prywatyzacji polskich przedsiębiorstw państwowych w rozumieniu przepisów Ustawy z dnia 30 sierpnia. Ustawa ta w art. 74 uchyliła Ustawę z dnia 13 lipca. Zasadniczym celem opracowania jest określenie zakresu znaczeniowego pojęcia akcjonariatu pracowniczego z uwzględnieniem definicji i metod prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych w Polsce. (abstrakt oryginalny)
W porozumieniach socjalnych związanych z prywatyzacją przedsiębiorstw państwowych wśród innych postanowień zamieszcza się postanowienia dotyczące udziału przedstawicieli pracowników w organach spółki oraz akcjonariatu pracowniczego. Uprawnienia pracowników w tym zakresie wykraczają niekiedy poza standardy określone w kolejnych ustawach prywatyzacyjnych z 1990 i 1996 r. (fragment tekstu)
In this research note a few observations on the timing aspects of (Employee Share Option) ESO grants are presented. First, several recent papers on the subject are briefly reviewed, and then a small ESO dataset is explored. In conclusion some topics for further investigation are proposed.
12
75%
Druga część studium o partycypacji finansowej pracowników (EFP) poświęcona jest głównie omówieniu doświadczeń i osiągnięć EFP w najbardziej zaawansowanych krajach Europy Zachodniej i USA. Przedstawiona jest historyczna ewolucja powstawania EFP oraz ich dzisiejsze formy instytucjonalne, wraz z otoczeniem regulacyjnym i finansowym. Podczas gdy tysiące przedsiębiorstw europejskich uznaje i z powodzeniem stosuje EFP jako narzędzie dobrego zarządzania, wyniki badań naukowych dotyczące bezpośredniej zależności między wprowadzeniem EFP a poprawą wyników ekonomicznych firm są niejednoznaczne. Wielu naukowców sądzi, że systemy EFP mogą zdać egzamin tam, gdzie systemy komunikacji umożliwiają pracownikom zrozumienie ich roli oraz potencjalnych korzyści z EFP.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Payout Policy and Employee Share Options
75%
Here are the major hypotheses on the repurchase-options relationship put forward and tested in empirical research, together with their brief description and paper references: - the substitution/managerial wealth hypothesis (option-influenced preference for repurchases over dividends; Kahle, 2002; Liljeblom and Pasternack, 2003); - agency hypothesis (option-induced earnings retention and payout adjustments; Weisbenner, 2000); - undo-dilution hypothesis (repurchases are related to dilutive characteristics of option plans (Weisbenner, 2000; Kahle, 2002; Bens et al., 2003; Lee and Alam, 2004); - option-funding hypothesis (repurchasing shares for reissue in option exercise; Kahle, 2002; Lee and Alam, 2004); - EPS management hypothesis (options influence managers to manage EPS to meet certain targets; Bens et al., 2003). (fragment of text)
Zaprezentowano nadzór korporacyjny, jako coraz częściej poruszany przedmiot zagadnienia z obszaru zarządzania organizacją. Ukazano w jaki sposób pracownicy mogą brać udział w procedurach nadzoru korporacyjnego. Przedyskutowano kwestię kodeksu dobrej praktyki na tym polu. Rozważania teoretyczne zilustrowano za pomocą przykładu transparentnej spółki kapitałowej KGHM Polska Miedź.
W dzisiejszych czasach sukces każdej firmy działającej w środowisku konkurencyjnym zależy, między innymi, od motywacji pracowników. Motywację tę można wzmocnić na wiele sposobów. Jedna z nich, zwana własnością pracowniczą, została przedstawiona w artykule. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.