Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Alokacja dochodu narodowego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Role zakupowe a cele alokacji dochodów w rodzinie
100%
Artykuł poświęcono analizie zależności między celami alokacji dochodów w rodzinie a pełnionymi przez poszczególnych jej członków rolami zakupowymi (decydenta, nabywcy, informatora,inicjatora i konsultanta) z wykorzystaniem skali o sumie stałej. W obszarze celów alokacji wyodrębniono cele w obszarze konsumpcji, oszczędzania i inwestowania środków. Analiza zależności dokonana za pomocą regresji Dirichleta wskazuje na dominację preferencji celów związanych z wartościami bezpieczeństwa i zachowania status quo w rodzinie oraz relatywnie wysoki poziom ostrożności w realizacji celów na rynku finansowym.(abstrakt autora)
With the increase in the health-related issues among the population, the number of hospitals, and the R&D into the medical science, the budget allocation for health has increased in the ASEAN region. However, increased activity related to healthcare also contributed to ecological degradation. The purpose of this research is to find the impact of these medical activities on the ecological footprint in the ASEAN region. For this purpose, the author collected data spanning 27 years from authentic databases for ASEAN region and applied different tests and techniques to analyze it effectively. The results obtained from these tests suggested that the impact of all the independent variables was positive on ecological footprint, that is,they contributed to degradation of the environment. In the last section of the study, these results are discussed vividly and several implications and benefits associated with this study are discussed. Moreover, the limitations, which can be improved by implementing some recommendations, are also discussed in the study. (original abstract)
John Atkinson Hobson był niezwykłym teoretykiem społecznym. Jego teoria imperializmu przyniosła mu szerokie uznanie, w największym stopniu wpłynęła ona na marksistów, pod wpływem Hobsona pozostawali Róża Luksemburg i Lenin. Jednocześnie teoria makroekonomiczna Hobsona i Mummery'ego słusznie może uchodzić za prekursorską wobec makroekonomii Keynesa. Jakkolwiek mogło by wydać się dziwne, że Hobson był jednocześnie prekursorem Keynesa i Lenina, nie ma w tym przypadku. Podział dochodu społecznego jest bo-wiem kwestią łączącą hobsonowską teorię ekonomiczną z jego teorią imperializmu. Wedle Hobsona koncentracja produkcji i wzrost zysków wielkiego kapitału rodzi problem nierównowagi w gospodarkach krajów rozwiniętych. Wzrostowi zysków nie towarzyszy odpowiednio szybki wzrost płac, a nie-dostatek popytu na dobra masowej konsumpcji sprawia, że kapitaliści nie mają okazji do zyskownych inwestycji w kraju, inaczej mówiąc krajowy popyt nie wystarcza dla realizacji możliwości produkcyjnych gospodarki. Atrakcyjną alternatywą dla użycia kapitału w kraju okazuje się wówczas jego lokowanie za granicą, to zaś prowadzi do rywalizacji o terytoria za-morskie i przyczynia się do wojen imperialistycznych. Zdaniem Hobsona zmiana podziału dochodu społecznego na rzecz klas pracujących mogłaby jednocześnie rozwiązać problem niedostatecznego popytu w gospodarce, zapewnić bardziej sprawiedliwy ład społeczny, a jednocześnie powstrzymać wojny imperialistyczne. Była to propozycja przebudowy światowej gospodarki w duchu liberalnego egalitaryzmu, stanowiąca wyzwanie zarówno dla kapitalistycznego imperializmu, jak i socjalistycznej rewolucji.
W artykule podjęto próbę analizy dochodów i wydatków budżetu państwa w Polsce. Przeanalizowano proces alokacji środków publicznych, jak również wielkość i strukturę wydatków publicznych. Zwrócono uwagę na zmieniającą się wysokość dotacji z budżetu państwa w zakresie wspierania nauki i edukacji. Badanie opiera się na założeniach teoretycznych wynikających z literatury przedmiotu. Analiza statystyczna została wykonana w latach 2000-2008.
Omówiono pojęcia i rolę akumulacji i alokacji w gospodarce rynkowej, oraz rolę inwestycji jako nośnika zmian strukturalnych, a także realokację inwestycji w krajach o rozwiniętej infrastrukturze rynkowej.
Omówiono teoretyczne zasady efektywności rynków w aspekcie podstawowych problemów transformacji, rolę państwa w gospodarce rynkowej, niesprawności rynku i ich konsekwencje dla działalności publicznej. Przeanalizowano dystrybucyjne zadania państwa w szczególności w aspekcie sprzeczności między sprawiedliwością a efektywnością. Dla ilustracji tego teoretycznego wykładu autor zamieścił w załączniku opis ewolucji wielkości i struktury sektora publicznego w Austrii i Niemczech po drugiej wojnie światowej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na system ubezpieczeń społecznych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.