Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Analityczna ocena środków trwałych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Podmioty gospodarcze, aby prowadzić działalność gospodarczą i osiągać z niej korzyści ekonomiczne muszą wykorzystywać majątek, który kontrolują i ponoszą ryzyko jego posiadania Prowadzenie działalności gospodarczej bez środków trwałych jest praktycznie niemożliwe. Z kolei utrzymanie dużych ich rozmiarów nie zawsze jest dla podmiotu gospodarczego korzystne. Dlatego istotnym jest bieżące analizowanie efektywności wykorzystania środków trwałych przez przedsiębiorstwo by można było śledzić zmiany ich wartości i stanu technicznego. Jednym z elementów, który ma wpływ na tę ocenę jest prawidłowa wycena wartości środków trwałych. Niniejszy artykuł prezentuje zasady wyceny wartości środków trwałych zależnie od celu jej wykorzystania.(abstrakt oryginalny)
Autor dokonuje analizy przyczyn dekapitalizacji w sferze polityki gospodarczej państwa oraz w sferze działalności gospodarczej przedsiębiorstwa. Formułuje postulaty sprzyjające działalności antydekapitalizacyjnej. Dotyczą one ekonomiczno-finansowych zasad funkcjonowania przedsiębiorstw, działalności inwestycyjnej i gospodarowania środkami trwałymi.
Autorzy scharakteryzowali majątek kolejowych obiektów inżynieryjnych ekspoloatowanych na sieci PKP, oceniając ich stan techniczny i aktualny poziom utrzymania. Przedstawili także propozycję ustalenia niezbędnego poziomu utrzymania i napraw głównych obiektów inżynieryjnych dróg kolejowych.
Autor omawia rolę analizy ekonomicznej w gospodarowaniu środkami trwałymi w przedsiębiorstwie, oceniając krytycznie różne stosowane obecnie rozwiązania metodyczne w tej dziedzinie, także model stworzony przez Centrum Naukowe Eksploatacji Majątku Trwałego w Radomiu.
Gospodarowanie środkami trwałymi w przedsiębiorstwie ma bezpośredni wpływ na osiągane wyniki ekonomiczno-finansowe. Zarządzający przedsiębiorstwami wykorzystują różne instrumenty usprawniające ten proces. W artykule zaprezentowano wybrane instrumenty rachunkowości finansowej udoskonalające zarządzanie środkami trwałymi w jednostce gospodarczej. Do takich instrumentów należą m.in. polityka rachunkowości oraz Klasyfikacja Środków Trwałych (KŚT). W niniejszym opracowaniu scharakteryzowano te instrumenty i wskazano ich znaczenie w tworzeniu systemu rachunkowości, którego finalnym produktem jest rzetelne sprawozdanie finansowe.(abstrakt oryginalny)
Autorka skoncentrowała uwagę na zagadnieniu możliwości odtwarzania w warunkach samofinansowania się rzeczowych czynników produkcji i elementów środowiska zużytych w procesie wydobycia węgla kamiennego w Polsce. Zamieszczono dane empiryczne dotyczące 11 kopalń zgrupowanych w Katowickim Holdingu Węglowym S.A. oraz wnioski z analiz przeprowadzonych dla polskiego górnictwa węgla kamiennego.
Tradycyjna analiza środków trwałych zmierza do stworzenia takiego modelu struktury środków trwałych, który służyłby zwiększaniu ich produktywności, a przez to wpływałby na wzorst efektywności całej gospodarki. W ramach tak rozumianej analizy najczęściej bada się: strukturę gałęziowo-branżową środków trwałych, tj. wyposażenie w środki trwałe gałęzi i branż przemysłowych; strukturę środków trwałych w układzie rodzajowym, gdzie np. poszukuje się odpowiednich proporcji między budynkami a maszynami i urządzeniami; strukturę środków trwałych według sposobu wykorzystania (czynne, nieczynne, czasowo nieczynne); rozmiar i stopień zużycia (głównie fizycznego) środków trwałych; stopień wykorzystania środków trwałych itp. W ekonomice przemysłu najczęściej preferuje się gałęziowo-branżową analizę środków trwałych, gdyż charakteryzuje ona globalne proporcje wyposażenia danej dziedziny przemysłu, bądź całej gospodarki w środki trwałe. Nie kwestionując celowości tego typu analizy warto podkreślić, że jest ona mało przydatna dla śledzenia dynamiki zmian strukturalnych w środkach trwałych. Jest to poważny brak, który jest szczególnie dotkliwy przy analizach realizowanych na potrzeby zakładanej restrukturalizacji gospodarki. Nie dysponujemy bowiem określonym wzorcem, który można by traktować jako punkt odniesienia dla oceny analizowanej struktury. Uniemożliwia to pełne wykorzystanie struktury środków trwałych jako syntetycznego miernika postępów w procesie zakładanej restrukturalizacji gospodarki. Środki trwałe nie stanowią wartości samej w sobie, lecz są integralnym elementem całokształtu procesów gospodarczych. Dlatego też ich struktura jest funkcją wielu zmiennych, wśród których za najważniejsze wypada uznać: cele i kierunki rozwoju gospodarczego. Wobec braku określonego wzorca jako płaszczyzny odniesienia, przy ocenie struktury środków trwałych w ujęciu dynamicznym, podstaw do takiej oceny należy szukać w rozpoznaniu prawidłowości rozwojowych gospodarki, a w szczególności prawidłowości jej zmian strukturalnych. (fragment tekstu)
Ekonomiczna ocena wyposażenia gospodarstw indywidualnych w środki trwałe, jest jednym z najtrudniejszych problemów decyzyjnych, bowiem uwzlędnione być powinne zarówno interesy bieżące, przyszłe jak i strategiczne. Celem opracowania była analiza produktywności środków trawłych w gospodarstwach indywidualnych, a w szczególności efektywność zasobów produkcyjnych środków trawłych gospodarstw zróżnicowanych obszarowo. Do czynników wyznaczających ekonomiczną efektywność wykorzystania środków trwałych zaliczono: strukturę obszrową gospodarstwa, poziom i struktura środków trwałych, intensywność produkcji i wzajemne relacje między środkami trwałymi i obrotowymi oraz produkcyjność roślin i zwierząt. Podstawę analizy stanowiły dane liczbowe z gospodarstw indywidualnych makroregionu środkowo-wschodniego, w których prowadzono książki rachunkowe w 1988r. i 1992r. dla potrzeb Instytutu i Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ) w Warszawie. Podstawową metodą badawczą była funkcja produkcji rolniczej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.