Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Analiza ekonomiczna produkcji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W artykule przedstawiono analizę rytmiczności produkcji surówki hutniczej produkowanej przez wybrany wydział wielkopiecowy jednej z polskich hut. W analizie wyznaczono wartość wskaźnika nierytmiczności produkcji dla całego okresu badawczego, poszczególnych lat i poszczególnych miesięcy. Dokonano identyfikacji przyczyn występowania problemów z rytmicznością produkcji. W dalszej części zaproponowano działania usprawniające proces produkcyjny, które będą miały znaczący wpływ na zwiększenie rytmiczności. Dane wykorzystane w pracy obejmują okres trzech lat kalendarzowych: 2014 - 2016 i zawierają informacje dotyczące wielkości produkcji planowanej i wykonanej surówki wielkopiecowej produkowanej w tej hucie. (abstrakt oryginalny)
2
100%
Niniejsza analiza ma w zamierzeniu autora stanowić głos w dyskusji dotyczącej poziomu wydatków na zdrowie w Polsce. Prezentowana analiza opiera się na danych dotyczących wydatków na cele zdrowotne publikowanych w ramach bazy danych OECD Health Data [OECD 2012]. Zakres czasowy obejmuje okres 2000-2010. Z uwagi na fakt, że metodologia pomiaru wydatków na ochronę zdrowia została zaprezentowana szeroko w licznych, również polskich opracowaniach [por. np. Ministerstwo Zdrowia 2008; Kawiorska 2004; Krakowińska 2006], zrezygnowano z omówienia sposobów pomiaru finansowania. Analiza empiryczna składa się z dwóch części. Pierwsza opiera się na porównaniu poziomu wydatków między krajami. W części drugiej zbadano dynamikę wydatków w badanej grupie państw. Zastosowane metody obejmują regresję prostą oraz analizę dynamiki wskaźników zjawiska w czasie. (fragment tekstu)
Wydział Ekonomiki Produkcji jest kolejnym wydziałem SGPiS, wprowadzającym tzw. modułowy system kształcenia. W tej chwili (1987 r.) system modułowy na tym wydziale jest wdrożony do połowy, tzn. studenci kształcący się według nowego programu są na szóstym semestrze. Dlatego za wcześnie jest jeszcze na ocenę jego funkcjonowania. Obecnie można jedynie porównać plan studiów obowiązujący dotychczas z nowym - modułowym. Porównanie takie jest bardzo utrudnione ze względu na brak jednolitych danych z lat poprzednich (niemal każdy rocznik studentów studiował według innego programu), zmianę organizacji studi6w (niektóre przedmioty specjalistyczne są obecnie w bloku podstawowym), pozostawienie studentom pewnej swobody wyboru przedmiotów, ,grupowanie mniejszych przedmiotów w moduły oraz zmienne obciążenie językami obcymi. Z powyższych powodów dane liczbowe podawane. poniżej ,należy traktować jedynie jako wartości szacunkowe. (fragment tekstu)
4
Content available remote Ekonomiczne aspekty produkcji biomasy wierzby w systemie Eko-Salix
100%
W pracy określono efektywność ekonomiczną produkcji biomasy wierzby w systemie Eko-Salix w 3-letniej rotacji na gruntach rolniczych nieprzydatnych pod kultury konsumpcyjne. Podstawą prowadzonych badań było ścisłe doświadczenie polowe dwuczynnikowe, prowadzone w trzech powtórzeniach, w latach 2006-2008 na madzie próchnicznej ciężkiej, całkowitej (okresowo nadmiernie wilgotnej) - w pradolinie Wisły na Nizinie Kwidzyńskiej. Bezpośrednie koszty całkowite założenia plantacji wierzby w systemie Eko-Salix wynosiły 11 613,6 zł/ha i 15 480,9 z³/ha, odpowiednio przy zagęszczeniu: 5,2 i 7,4 tys. szt. żywokołów/ha. Największy udział w strukturze bezpośrednich kosztów produkcji zrębków stanowiła praca ludzka (42,1-43,3%). Na drugim miejscu znajdowały się koszty związane z założeniem plantacji (około 23%). Wartości nadwyżki bezpośredniej produkcji zrębków wierzby w systemie Eko-Salix w rotacji 3-letniej wynosiły - 697,1 i 10 44,4 zł/ha/rok (przy cenie 20 zł/GJ), odpowiednio przy zagęszczeniu: 5,2 i 7,4 tys. szt. żywokołów/ha. (abstrakt oryginalny)
Odnosząc się do modelu nakładów i wyników produkcji Leontiefa autor przedstawia model oparty na współczynnikach nakładów jako propozycji podnoszącej dokładność analizy przepływów międzygałęziowych.
Przedstawiono liczbą, wielkość oraz rozmieszczenie przetwórni owoców i warzyw w poszczególnych województwach w Polsce oraz wielkość produkcji owoców i warzyw w każdym województwie. Zestawiając te wielkości można stwierdzić, że obfita baza surowcowa sprzyja rozwojowi przetwórstwa, czego potwierdzeniem jest duża liczba firm zajmujących się przerobem owoców i warzyw w województwach o dużym nasileniu uprawy tych produktów ogrodniczych. (abstrakt oryginalny)
W badaniach uwzględniono wyniki 12 cykli produkcyjnych kurcząt brojlerów, tuczonych w prywatnej fermie, w latach 2001-2003. W badaniach oszacowano parametry wielomianowej funkcji wzrostu i funkcji produkcji. Dokonano również dopasowania modelu i oszacowania parametrów funkcji: kosztów paszy, produktu przeciętnego i marginalnego. Wyznaczone punkty przecięcia funkcji produktu przeciętnego i marginalnego pozwoliły wyznaczyć w przybliżeniu moment, w którym dalszy tucz brojlerów staje się nieopłacalny ze względu na ponoszone koszty paszy.
W pracy przedstawiono wyniki ekonomiczne gospodarstw produkujących mleko w regionie Podkarpacia. Analizą objęto 60 gospodarstw różniących się skalą produkcji. Na podstawie uzyskanych wyników dokonano oceny wskaźników produkcyjnych oraz ekonomicznych w zależności od skali produkcji mleka w badanym regionie. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania była ocena sytuacji produkcyjno-ekonomicznej gospodarstw indywidualnych regionu 800 (Małopolski i Pogórza). Źródło danych o gospodarstwach stanowiła polska baza rachunkowa FADN za 2005 r. Ocena została przeprowadzona wg tradycyjnego podziału gospodarstw w grupach według powierzchni użytków rolnych, z wykorzystaniem wskaźników produkcyjnych, stosowanych do wyłonienia makroregionów rolniczych i wybranych pozycji bilansu gospodarstw (opis doboru wskaźników w części "Kryteria i wskaźniki oceny gospodarstw rolnych"). (fragment tekstu)
Autor prezentuje procedurę obliczania produktywności strukturalnej kładąc nacisk na budowę kluczy rozliczeniowych przeznaczonych do rozdziału efektu końcowego na kolejne typy działalności. Podstawowym kluczem rozliczeniowym powinien być wskaźnik kosztów produktywności wskazujący precyzyjnie na ekonomiczne wydatkowanie zasobów.
11
Content available remote Model symulacyjny wpływu zmian kursu walutowego na ceny krajowe
84%
W celu oszacowania cenowych konsekwencji zmian kursu walutowego sformułowany został model symulacyjny, za pomocą którego dokonane zostały wyliczenia praktyczne. Wyliczenia te, przeprowadzone na podstawie danych z różnych okresów rocznych, z lat osiemdziesiątych (do 1986 r.), wykazały stosunkowo dużą zbieżność, mimo przekształceń zachodzących w tym okresie w gospodarce. Stąd też mogą mieć także znaczenie' dla drugiej połowy lat osiemdziesiątych (po 1986 r.). (fragment tekstu)
W opracowaniu dokonano analizy sytuacji ekonomicznej wybranych gospodarstw specjalizujących się w produkcji mleka, należących do Międzynarodowej Sieci Gospodarstw Porównawczych IFCN-Dairy. Do obliczeń wykorzystano model TIPI-CAL, służący między innymi do porównań wyników ekonomicznych i produkcyjnych gospodarstw mlecznych należących do IFCN-Dairy. Badaniami objęto 30 gospodarstw z 15 krajów europejskich: Do przeprowadzenia analizy wybrano po 2 gospodarstwa z każdego kraju. Pierwsze, reprezentujące średnią wielkość gospodarstw mlecznych w danym kraju, drugie, to gospodarstwo charakteryzujące się dużą skalą produkcji w kraju oraz wyróżniające wysokim stopniem specjalizacji w produkcji mleka. Wyniki przedstawiono za pomocą porównań kosztów, przychodów oraz dochodów z produkcji mleka. Najwyższe koszty produkcji mleka charakteryzowały gospodarstwa norweskie oraz szwajcarskie. Najniższe koszty produkcji mleka ponosiły gospodarstwa z Białorusi oraz Irlandii, a także gospodarstwo o średniej skali produkcji z Ukrainy. Najwyższe przychody ze sprzedaży mleka w przeliczeniu na gospodarstwo, osiągały gospodarstwa z Rosji, Niemiec, Czech, Ukrainy, Białorusi, Włoch, Wielkiej Brytanii, Danii oraz Holandii. Przeprowadzone badania wykazały, że najwyższy poziom dochodu z produkcji mleka osiągnęły gospodarstwa norweskie oraz irlandzkie. Gospodarstwa z Białorusi, Czech, Dani oraz gospodarstwo bułgarskie BG-2, gospodarstwo brytyjskie UK-97, a także niemieckie DE-650 odnotowały najniższy poziom dochodu spośród analizowanych gospodarstw. (abstrakt oryginalny)
Wielkość ekonomiczna gospodarstwa rolnego stanowi jedno z podstawowych kryteriów używanych dla charakteryzowania gospodarstwa rolnego w UE. Jest ona określana na podstawie sumy wartości standardowych nadwyżek bezpośrednich (SGM - Standard Gross Margin) wszystkich działalności występujących w gospodarstwie. Celem niniejszego opracowania była próba ukazania wpływu wielkości ekonomicznej na kształtowanie się pozycji konkurencyjnej gospodarstw. Materiałem badawczym są dane dotyczące wyników produkcyjno-ekonomicznych osiąganych w 45 gospodarstwach zlokalizowanych w trzech powiatach województwa mazowieckiego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia strukturę produkcji i jej ocenę ekonomiczną w wybranych pięciu gospodarstwach ekologicznych położonych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Gospodarstwa ekologiczne cechują się wielokierunkowym charakterem produkcji.
W opracowaniu przedstawiono wyniki analizy przeprowadzonej z wykorzystaniem metody łączenia wskaźników jakościowych ze wskaźnikami o charakterze ilościowym. Analizie poddano szeregi czasowe podstawowych kategorii ekonomicznych charakteryzujących działalność produkcyjną w polskim przemyśle przetwórczym w okresie od lipca 1992 r. do lipca 1996 r. Na tej podstawie wyróżniono trzy fazy dokonującej się w naszym kraju zmiany systemowej: pierwotną fazę transformacji, okres dojrzałej transformacji oraz fazę rozstrzygającą.
Badano optymalną skalę produkcji pieczarek przy zastosowaniu analizy punktu krytycznego (progu rentowności). Analiza danych empirycznych wykazała, że próg rentowności w badanej zbiorowości w porównaniu do rzeczywistej skali produkcji kształtował się na dość niskim poziomie. Powyższy fakt miał wpływ na wysoką wartość współczynnika bezpieczeństwa, przekraczający w badanych pieczarkarniach poziom 90%. Świadczy o tym, że produkcja grzybów w badanych pieczarkarniach jest działalnością opłacalną i gwarantuje osiągnięcie dochodu parytetowego już przy niewielkiej, wynoszącej zaledwie 7240 kg rocznej wielkości produkcji grzybów. (abstrakt oryginalny)
W badaniach uwzględniono 14 cykli produkcyjnych kurcząt brojlerów, odchowywanych w prywatnej fermie w okolicach Siedlec w latach 2003-2005. Na podstawie uzyskanych wyników oszacowano parametry wielomianowej krzywej wzrostu kurcząt oraz, uwzględniając cenę żywca drobiowego i paszy, oszacowano parametry funkcji produkcji, wyznaczono funkcję kosztów paszy, funkcję produktu przeciętnego i marginalnego. Wykorzystując założenia teorii funkcji produkcji, dokonano podziału produkcji na etapy i określono optymalną długość odchowu kurcząt brojlerów, uwzględniając założone zmiany cen żywca i paszy.
Głównym celem artykułu jest zastosowanie metody symulacji dyskretnej do analizy wybranej produkcji. Omówiono technikę modelowania i symulacji dyskretnej zdarzeń, dotyczącą ich porządkowania według narzuconych przez badacza kryteriów.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie roli stanowiska produkcyjnego w generowaniu informacji wykorzystywanej w analizie techniczno-ekonomicznej w przedsiębiorstwie przemysłowym. W celu rozpoznania roli stanowiska produkcyjnego jako źródła informacji ekonomicznej w systemie produkcyjnym w przedsiębiorstwie przemysłowym wpowadza się pojecie złożoności strukturalnej komórek produkcyjnych. Wskazuje się na obiektywny charakter danych empirycznych, informujących o przebiegu procesu produkcji na stanowisku produkcyjnym, i ich użyteczność w ujawnianiu rezerw produkcyjnych.
W ostatnim okresie obserwuje się wzrastające znaczenie postępu biologicznego dla wzrostu produkcyjności roślin. Celem autora była ocena zakresu i zróżnicowania stosowania kwalifikowanego materiału siewnego w Polsce oraz jego wpływu na wyniki produkcyjne i ekonomiczne w gospodarstwach rolniczych.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.