Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 44

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Analiza mnożnikowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Do wyznaczenia mnożników bezpośrednich,dynamicznych oraz całkowitych niezbędna jest znajomość macierzy parametrów postaci zredukowanej modelu przy opóxnionych zmienych endogenicznych oraz zmiennych egzogenicznych.(fragment tekstu)
2
Content available remote Symulacyjne wyznaczenie optymalnej wielkości zaburzenia w analizie mnożnikowej
61%
W artykule podjęto próbę oceny różnych sposobów wyznaczania wielkości zaburzeń oraz jakości oszacowanego modelu w analizie mnożnikowej. Sprawdzono wpływ wielkości wprowadzanych zaburzeń na niezmienniczość ocen parametrów strukturalnych. Analizę przeprowadzono z wykorzystaniem symulacji Monte Carlo. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem tego opracowania jest operacjonalizacja metody szacowania wielkości efektów mnożnikowych, które generowane są przez przedsiębiorstwa przemysłowe zlokalizowane na określonym terenie, oraz ocena ich "domknięcia" w skali lokalnej i regionalnej. W pierwszej kolejności analizowane są efekty mnożnikowe powstające za pośrednictwem zaopatrzenia firm w strefie w materiały, półprodukty i części do produkcji, a następnie efekty związane ze zlecaniem przez nie różnorodnych usług. Szeroko potraktowano oddziaływanie strefy na rozwój miejscowych firm poprzez dochody zatrudnionych tam pracowników.(fragment tekstu)
Cel - Celem badania zaprezentowanego w ramach niniejszego artykułu jest weryfikacja hipotezy badawczej, zgodnie z którą istnieją mnożniki wykorzystywane w wycenie porównawczej, które w sposób bardziej precyzyjny niż inne mnożniki pozwalają wyceniać przedsiębiorstwa. Metodologia badania - Autor badania, stosując modele regresji liniowej, sprawdzał, które z miar finansowych (przychody za sprzedaży (S), zysk operacyjny (EBIT), zysk operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA), zysk netto (E), kapitał własny (BV)) są najlepiej skorelowane z wartością przedsiębiorstwa. Analizę przeprowadzono na podstawie danych finansowych z lat 2006-2015, 23 spółek z branży spożywczej notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Wynik - Uzyskane wyniki pozwalają sądzić, że zysk operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA) oraz kapitał własny (BV) lepiej odzwierciedlają wartość przedsiębiorstwa niż inne analizowane w badaniu kategorie finansowe. W związku z tym można przyjąć, że wyceny porównawcze oparte na mnożnikach V/EBITDA oraz P/BV pozwalają na uzyskanie bardziej wiarygodnych wyników wycen niż te bazujące na innych wskaźnikach stosowanych w wycenach porównawczych. Oryginalność/wartość - Literatura przedmiotu dotycząca metod porównawczych wyceny przedsiębiorstwa jest stosunkowo uboga w porównaniu z licznymi publikacjami z zakresu metod dochodowych wyceny. Ponadto, analiza publikacji dotyczących skuteczności i dokładności wycen przy użyciu różnego rodzaju mnożników nie daje spójnych wyników. Z tego względu wydaje się, że wyniki prezentowanego badania są ważne zarówno z teoretycznego, jak i praktycznego punktu widzenia. (abstrakt oryginalny)
Historia międzynarodowych stosunków gospodarczych pokazuje, że żaden kraj nie może się rozwijać bez prowadzenia handlu zagranicznego. Połączenia i współzależności pomiędzy handlem zagranicznym, a stopą wzrostu gospodarczego należą do podstawowych pytań analizowanych w teorii międzynarodowych stosunków gospodarczych. Te połączenia i zależności przedstawione są za pomocą teorii mnożnika, zastosowanego w warunkach gospodarki otwartej.
Analiza mnożnikowa ma na celu określenie reakcji zmiennych endogenicznych nieopóźnionych (zwanych też zmiennymi łącznie współzależnymi) w okresie czasu wywołanych jednostkową zmianą zmiennej egzogenicznej w czasie. Wyróżnia się dwa rodzaje mnożników: mnożniki odroczone (mnożniki opóźnione) oraz mnożniki skumulowane. W programie zakłada się, że model wielorównaniowy jest liniowy i zupełny. Zakłada się też, że wśród zmiennych z góry ustalonych występują zmienne egzogeniczne, które mogą być zmieniane, oraz występują zmienne endogeniczne opóźnione i są to wyłącznie zmienne endogeniczne brane z opóźnieniem jednookresowvm. (fragment tekstu)
7
Content available remote Modyfikacje mnożników w ocenie efektywności fuzji i przejęć
61%
Mnożniki PE oraz EBITDA należą do najpopularniejszych mnożników wykorzystywanych w wycenie przedsiębiorstw. Pomocne są również w procesach fuzji i przejęć. Służą do szybkiej oceny atrakcyjności kandydatów do przejęć. W podstawowym podejściu mnożnikowym zakłada się prostą ekstrapolację dotychczasowych wyników finansowych. W przypadku przejęć mamy do czynienia ze znaczącymi zmianami wielkości bazowych. Dotyczy to wielkości osiągalnych przepływów pieniężnych, poziomu zadłużenia oraz ryzyka. Dlatego też konieczna jest modyfikacja przepływów pieniężnych ze względu na efekt synergii (wzrost przepływów pieniężnych), zmiany kosztu kapitału własnego oraz średniego ważonego kosztu kapitału. W przypadku mnożnika EBITDA modyfikacja wymaga uwzględnienia innych przepływów osiągalnych dla wszystkich dostawców kapitału. Mnożnik PE powinien być zmodyfikowany ze względu na zmiany przepływów pieniężnych osiągalnych dla akcjonariuszy, zmiany kosztu kapitału własnego oraz poziomu zadłużenia. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest propozycja metody oszacowania mnożnika inwestycyjnego Keynesa i zastosowanie wyników estymacji do oceny wpływu inwestycji pogłębienia toru wodnego Szczecin-Świnoujście do 12,5 m na gospodarkę kraju. W artykule wykorzystano metody statystyczne estymacji punktowej i przedziałowej Neymana dla parametrów krzywej regresji liniowej konsumpcji na tle produktu krajowego brutto. Na podstawie danych statystyki publicznej (Rachunki Narodowe) oszacowano krańcową skłonność do konsumpcji, a następnie mnożnik inwestycyjny Keynesa. Określono przedziały ufności dla krańcowej skłonności do oszczędzania (MPC) i mnożnika inwestycyjnego, a następnie wykorzystano aktualne szacunki nakładów inwestycyjnych na pogłębienie toru wodnego Szczecin-Świnoujście zawarte w analizie korzyści-kosztów dla przedmiotowej inwestycji. Ostatecznie wykazano z określonym a priori prawdopodobieństwem przedziały wzrostu wartości dodanej brutto w skali całej gospodarki wywołane inwestycją w pogłębienie toru wodnego Szczecin-Świnoujście do 12,5 m.(abstrakt oryginalny)
Autor przedstawił teoretyczne aspekty zastosowania metody wyceny przedsiębiorstwa za pomocą mnożników, zwanej również metodą porównawczą, poparte przykładem praktycznym.
Scharakteryzowano wybrane wskaźniki metod mnożnikowych, których wartość uznawana jest za porównywalną, m.in. P/E, EV/EBIT i EV/EBITA. Przedstawiono także wyniki badania, którego celem była ocena przydatności najbardziej popularnych wskaźników do wyceny przedsiębiorstw.
Heterogeniczność gospodarki turystycznej powoduje, że trudno ocenić jej granice. Rozwój turystyki powoduje liczne skutki ekonomiczne i społeczne - tak pozytywne jak i negatywne. Autorka przeanalizowała niedostatki analizy mnożnikowej turystyki i zaproponowała zastosowanie do oceny znaczenia ekonomicznego turystyki także cost-benefit-analysis jako metodę uzupełniającą.
12
Content available remote Estimating Multiplier Effects on the Local Scale
61%
Badania nad efektami mnożnikowymi powstającymi w otoczeniu lokalnym dużych przedsiębiorstw i specjalnych stref ekonomicznych nie są częste. Brak tego typu analiz wynika z konieczności zastosowania odmiennej od wykorzystywanej dla regionu czy kraju metody analizy. Brak danych niezbędnych do przeprowadzenia analizy przepływów międzygałęziowych na poziomie lokalnym i ponadlokalnym prowadzi do prób wykorzystania metody kwestionariuszowej. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie wybranych problemów metodycznych związanych z szacowaniem wielkości efektów mnożnikowych w skali lokalnej. Szczególny nacisk położono tu na te trudności i dylematy, które mają swój wymiar przestrzenny. Analizę przeprowadzono na podstawie wyników badań przeprowadzonych w krakowskich centrach usług biznesowych i firmach transportu pasażerskiego, Mieleckiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej i firmach przemysłu samochodowego w województwie śląskim. Badania wskazują na niewielkie zróżnicowanie wielkości sumarycznych efektów mnożnikowych wyrażonych liczbą miejsc pracy. Wynika ona z niewielkiego zróżnicowania efektów dochodowych w zależności od branży. Większe jest zróżnicowanie efektów zaopatrzeniowych, w ramach których występują różnice wśród branż dominujących w zależności od badanych działalności gospodarczych: w centrach usług biznesowych są to usługi szkoleniowe, a w przypadku firm samochodowych -usługi transportowe. W artykule omówiono cztery główne przestrzenne problemy szacowania efektów mnożnikowych, tj. kwestię wyznaczenia granicy lokalnego otoczenia, szacowania skali lokalnego wyciekania efektów mnożnikowych poza miasto lub region, zróżnicowania oceny efektów mnożnikowych w zależności od skali geograficznej i różnic pomiędzy miejscem płacenia podatków a faktycznym miejscem zamieszkania. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie efektów reakcji mnożnikowej z tytułu handlu wzajemnego Polski i Unii Europejskiej w postaci przyrostów PKB każdej ze stron w ujęciu długookresowym. Oprócz aspektów poznawczych badania obejmują także zadania metodologiczne, polegające na empirycznym zweryfikowaniu - zastosowanego po raz pierwszy - operacyjnego modelu mnożnika w gospodarce otwartej. Ma on konstrukcję różniącą się od modelu P. Samuelsona, chociaż opartą także na idei mnożnika Keynesa. Rezultaty badań prowadzą do wniosku, że twierdzenie G. Haberlera oraz opinia zwolenników szkoły austriackiej o nieprzydatności mnożnika Keynesa do badań empirycznych są niesłuszne. W wyniku badań dokonano estymacji statystycznej mnożników Polski i UE-15 dla poszczególnych lat od 1992 do 2007 oraz obliczono za cały trzynastoletni okres mnożniki przeciętne: dla Polski z tytułu jej handlu z UE-15 w wysokości 2.6, a dla UE-15 z tytułu jej handlu z Polską - w wysokości 3.1. Przyrosty PKB generowane w wyniku reakcji mnożnikowej, a obliczone jako iloczyny przyrostów eksportu i odpowiednich mnożników, wyniosły w całym badanym okresie w Polsce 137 mld euro, natomiast w UE-15 osiągnęły poziom 172 mld euro, czyli o 26% wyższy. Dysproporcja efektów dochodowych ulega jednak wyraźnej tendencji malejącej. W ciągu pierwszych 11 lat przyrost PKB Polski wyniósł 51 mld euro, podczas gdy unijny (99 mld euro) był wyższy prawie dwukrotnie. Zarówno źródła dużej asymetrii rezultatów reakcji mnożnikowych, jak i przyspieszone tempo jej zanikania, dają się objaśnić - zależnymi od poziomów rozwoju gospodarczego - zdolnościami wykorzystania rynków poszerzonych w wyniku integracji. Badano też dochodotwórcze oddziaływanie całkowitego eksportu w Polsce oraz UE-15 i stwierdzono malejące trendy tego oddziaływania. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza zależności polityki pieniężnej Narodowego Banku Polskiego (NBP) od decyzji Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w zakresie kształtowania głównej stopy procentowej. W modelowaniu tej relacji wykorzystano model autoregresyjny z rozłożonymi opóźnieniami, który umożliwia przeprowadzenie analizy mnożnikowej, opisującej krótko- i długookresowy wpływ zmiennej egzogenicznej na daną zmienną endogeniczną. Do badania przyjęto stopę referencyjną NBP jako zmienną objaśnianą oraz podstawową stopę procentową EBC jako zmienną objaśniającą. Stopy te stanowią podstawowy instrument polityki pieniężnej NBP i EBC, którego zmiany wskazują na charakter realizowanej polityki. W postępowaniu badawczym wykorzystano kwartalne szeregi czasowe dla okresu II kw. 2000-IV kw. 2014. Otrzymana postać modelu ujawniła krótko- i średniookresowy wpływ polityki stopy procentowej EBC na decyzje NBP w tym zakresie(abstrakt oryginalny)
Badania zespołowe, których wyniki przedstawiono w skróconym raporcie, stanowią drugą próbę empirycznej weryfikacji operacyjnego modelu mnożnika w gospodarce otwartej. Dotyczą one efektów mnożnikowych Turcji (poprzednio Polski) oraz Unii Europejskiej, generowanych przez ich handel wzajemny. W celu zapewnienia porównywalności wyników zastosowano nie tylko taką samą konstrukcję modelu, ale także taki sam przedział zmienności mnożnika. W obu bowiem badaniach dane liczbowe, potrzebne do ustalenia górnej granicy mnożnika, mogły być oparte na takich samych wielkościach statystycznych, dotyczących Unii Europejskiej, opublikowanych przez Eurostat. Wyniki badań umożliwiają stwierdzenie, że proces mnożnikowy, którego realność była kwestionowana przez austriacką szkołę ekonomii, a w ślad za nią przez neoliberalizm, występuje w praktyce, a jego efekty są możliwe do skwantyfikowania. W przypadku Turcji średni ważony mnożnik w okresie trzynastu lat wyniósł 2,69, podczas gdy w UE 3,35. Przyrosty PKB generowane przez handel wzajemny w całym badanym okresie osiągnęły w Turcji poziom 78 mld euro, a w UE 112 mld euro. Kształtowanie się zarówno mnożników, jak i przyrostów PKB wykazuje prawidłowości podobne jak w badaniach dotyczących handlu wzajemnego Polski z UE. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono metody pomiaru wpływu dźwigni finansowej na retowność kapitału własnego (metoda różnicowa, ilorazowa, mnożnikowa). Podano przykłady liczbowe: 1. wariant bez podatku dochodowego, 2. wariant z podatkiem dochodowym.
W artykule przedstawiono dwie koncepcje dotyczące mnożnika wydatków państwowych. Pierwsza z nich, tzw. klasyczna została odrzucona z powodu nieścisłości związanej z samą definicją mnożnika. Na tej podstawie przedstawiono teorię efektywnego popytu jako modelu odpowiadającego najdokładniej wyprowadzonej formule mnożnika wydatków państwowych. Celem prezentowanej publikacji jest próba oszacowania mnożnika w oparciu o efektywną teorię popytu. W oparciu o przyjęte założenia oraz wartości parametrów oszacowano dla Polski jego wartość w latach 2008-2013, które uwzględniały okres stagnacji/kryzysu finansowego. Uzyskane wyniki nie odbiegają od wartości mnożnika dla innych krajów prowadzących od czasu kryzysu strategię ekspansji fiskalnej.(abstrakt oryginalny)
Każdego roku największe agencje konsultingowe i badawcze publikują wyniki tworzonych przez siebie rankingów najbardziej wartościowych marek świata. Wyceny te w istotny sposób różnią się od siebie. Przyczyna różnic tkwi m.in. w narzędziach stosowanych do oceny różnie pojmowanej wartości analizowanej kategorii. Celem autorki artykułu jest prezentacja mnożnikowej metody wyceny marki, będącej próbą powiązania ze sobą dwóch wymiarów jej wartości - stworzenia metodyki pomiaru pozwalającej uchwycić jednocześnie wymiar marketingowy oraz finansowy, a także relacje występujące pomiędzy nimi. W artykule posłużono się metodyką Interbrand oraz Millward Brown Optimor. (abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorstwo w trakcie swojego funkcjonowania dokonuje nieprzerwanie zmian w strukturze majątku i kapitałów finansujących ten majątek. W ocenie wpływu realizowanych przedsięwzięć na efektywność działania firmy często są wykorzystywane tzw. mnożniki zysku. Określają one, ogólnie rzecz biorąc, wrażliwość zysku netto na zmiany czynników determinujących kształtowanie się wyniku finansowego firm. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.