Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 45

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Analiza przepływów międzygałęziowych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Finansowe modele input-output w analizie powiązań międzysektorowych
100%
Głównym celem artykułu jest konstrukcja tablic przepływów poszczególnych instrumentów finansowych między sektorami instytucjonalnymi. Tablice te zostały oszacowane przy zastosowaniu metod input-output i przedstawione graficznie w postaci map powiązań międzysektorowych. Umożliwiły one ocenę znaczenia sektorów w przepływach instrumentów finansowych w Polsce w latach 2003-2015 i ocenę zmian skali i struktur tych powiązań. Analiza powiązań międzysektorowych potwierdza hipotezę o rosnącej roli instytucji finansowych jako głównego pośrednika finansowego w polskiej gospodarce (wzrost przepływów w zakresie gotówki i depozytów oraz kredytów i pożyczek). Jednocześnie potwierdza się hipoteza o rosnącej roli sektora zagranicy w finansowaniu popytu polskiej gospodarki na środki finansowe (nabywanie instrumentów rynku kapitałowego - akcje oraz dłużne papiery wartościowe). Dodatkowym celem, w naturalny sposób wynikającym z dysponowania oszacowanymi tablicami finansowych przepływów międzysektorowych według instrumentów, jest konstrukcja finansowego modelu input-output, który może być użyty w różnych analizach empirycznych, a w szczególności analizach prognostyczno-symulacyjnych popytu na instrumenty finansowe (i ich podaży).(abstrakt oryginalny)
Autorka przedstawiła wielkości i strukturę wewnętrzną potencjału produkcyjnego oraz wyniki produkcyjne i dochodowe agrobiznesu w Polsce w latach 1995-2006. Zdaniem autorki, przemiany struktury agrobiznesu przebiegają w pożądanym kierunku, maleje znaczenie rolnictwa, natomiast wzrasta - przemysłu spożywczego i przemysłów wytwarzających środki produkcji i usługi. Zmiany te jednak są dość powolne. Systematycznie maleje udział agrobiznesu w gospodarce narodowej, jednak nie maleją na ogół bezwzględne rozmiary produkcji i dochodów agrobiznesu. Sektor ten pozostaje w dalszym ciągu jednym z największych subsystemów gospodarki narodowej.
W artykule zaprezentowano możliwości wykorzystania bilansu przepływów międzygałęziowych do oceny zmian zachodzących w strukturach gospodarczych w długich okresach. W części pierwszej omówiono teoretyczne przesłanki analizy zmian strukturalnych. W części drugiej zaprezentowano zmiany zachodzące w strukturze gospodarki Polski. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono metodę identyfikowania zmian struktury nakładów i wyników w gospodarce. Opisano metodykę badania, scharakteryzowano metodę RAS oraz przedstawiono jej rolę w analizie zmian strukturalnych i odmienną interpretację niedoskonałości metody w ścisłym prognozowaniu macierzy w okresie docelowym. Zamieszczono informacje na temat podstawowych danych wykorzystanych w badaniu, niezbędnych korekt wykonanych na surowych danych oraz opis obliczania przepływów w bilansie w cenach stałych. Zaprezentowano wyniki badania zmian w strukturze wartości dodanej, popytu finalnego, importu i eksportu.
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie związków między importem materiałowym a produkcją globalną wytworzoną i podzieloną, produkcją końcową oraz dochodami brutto poszczególnych gałęzi. W tym celu najpierw przypomniane są pokrótce możliwe sposoby przedstawiania importu materiałowego w tablicy tworzenia i podziału produkcji i na tym tle omówione są znane proste współczynniki importochłonności i mniej znane proste współczynniki intensywności importu: produkcyjne i popytowe. Proste współczynniki importochłonności i intensywności importu są następnie wykorzystane do wyznaczenia nakładów importu materiałowego na jednostkę produkcji końcowej oraz dochodów brutto poszczególnych gałęzi. Podajemy formuły matematyczne pozwalające wyznaczyć zarówno pełne współczynniki importochłonności jak i proponowane przez nas pełne współczynniki intensywności importu. Ponadto obok nakładowych (pełnych) współczynników intensywności importu, przedstawiamy podziałowe (pełne) współczynniki importochłonności. (fragment tekstu)
6
Content available remote Sektory kluczowe w polskiej gospodarce - analiza input-output
75%
Proces transformacji polskiej gospodarki, trwający już ponad dwie dekady, związany jest nieuchronnie z dużymi zmianami strukturalnymi w obrębie konsumpcji, inwestycji, handlu zagranicznego, ale przede wszystkim w zakresie produkcji dóbr i usług. Każdy sektor produkcyjny/usługowy rozwijał się w tym okresie w różnym tempie, mając odmienny wkład we wzrost polskiej gospodarki. Dziś ważna jest próba odpowiedzi na pytanie, które z sektorów miały największe znaczenie dla wzrostu polskiej gospodarki w ciągu minionych dwudziestu lat transformacji? W kontekście powyższego celem tego artykułu jest identyfikacja i analiza sektorów kluczowych, która w późniejszym etapie pozwoliłaby na stworzenie "mapy sektorowej". Wnioski z niej płynące mogłyby w przyszłości wesprzeć polską politykę sektorową.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono możliwość zastosowania analizy przepływów międzydziałowych do przygotowania planów produkcyjnych w przedsiębiorstwach o charakterze kombinatów, gdzie występuje kilka wzajemnie powiązanych wydziałów produkcyjnych. Rozważana metoda pozwala znaleźć rozwiązanie następujących problemów z dziedziny planowania: 1. Jaki wpływ wywołują zmiany w rozmiarach produkcji globalnej na wielkość produkcji końcowej? 2. Jak powinna się kształtować produkcja globalna, by zaspokoić określone potrzeby końcowych odbiorców, jeśli przyjmiemy jako zmienną niezależną wielkość produkcji towarowej? Przykłady rozwiązań dla kombinatu hutniczego przeprowadzono z wykorzystaniem rachunku krakowianowego, który zdaniem autora jest szybszy i łatwiejszy od klasycznego rachunku macierzowego, a także najbardziej umożliwia wprowadzenie mechanizacji do prac obliczeniowych.
Praca ma na celu zidentyfikowanie podstawowych trendów zachodzących w obszarze wskaźników energochłonności i emisyjności sektorów gospodarki w latach 1996-2015. W badaniu wykorzystano metody znane z analizy input- output oraz metody statystyczne. Głównym źródłem danych statystycznych są Gospodarka paliwowo-energetyczna, Tablica input-output w cenach stałych z roku 2010 oraz Roczniki statystyczne przemysłu publikowane przez GUS. Dane zostały zgromadzone w zunifikowanej bazie danych, w układzie 15 nośników energii na 32 sektory gospodarki (+ gospodarstwa domowe), łączącej dane sporządzone w układzie klasyfikacji PKD 2004 oraz PKD 2007. Przeprowadzone badanie wykazało na ogół malejący poziom wskaźników energochłonności i emisyjności sektorów polskiej gospodarki.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest przestawienie wybranych możliwości analitycznych - w szczególności w zakresie polityki ekonomicznej - jakie stwarzają macierze rachunkowości społecznej (SAM). Macierze te są syntetycznym opisem cyrkulacji dochodów w gospodarce prezentowanym przez system międzynarodowej sprawozdawczości statystycznej - System Rachunków Narodowych. Przedstawiona w artykule analiza porównawcza opiera się na strukturach transakcji obserwowanych w SRN w trzech latach (2002, 2007, 2012) w wybranych krajach (w Niemczech, Hiszpanii, Polsce i Bułgarii). Analiza zawiera badanie porównawcze struktury wydatków i dochodów poszczególnych sektorów instytucjonalnych oraz mnożników SAM jako ważnego narzędzia analitycznego, a także ocenę ważności transakcji w SRN poprzez badanie wpływu ich zmian na zmiany mnożników.
This paper proposes a methodology in identifying key production processes in an interdependent production system. Previous approaches on this domain have drawbacks that may potentially affect the reliability of decision-making. The proposed approach adopts the Leontief input-output model (L-IOM) which was proven successful in analyzing interdependent economic systems. The motivation behind such adoption lies in the strength of L-IOM in providing a rigorous quantitative framework in identifying key components of interdependent systems. In this proposed approach, the consumption and production flows of each process are represented respectively by the material inventory produced by the prior process and the material inventory produced by the current process, both in monetary values. A case study in a furniture production system located in central Philippines was carried out to elucidate the proposed approach. Results of the case were reported in this work. (original abstract)
Wspieranie się analizami ekonomicznymi w badaniach stanu systemu opieki zdrowotnej, dziś już nie dziwi nikogo. Trendy, jakie rysują się na przestrzeni lat fluktuują przez techniki oceny programów zdrowotnych - pod kątem ich efektywności, kosztów lub użyteczności świadczeń dla pacjentów, poprzez metody oceny skłonności do współpłacenia za świadczenia zdrowotne oraz zapotrzebowania na świadczenia medyczne. Wiele miejsca poświęca się analizom kształtu systemu opieki zdrowotnej: wysokości składki na Narodowy Fundusz Zdrowia, zmianie sposobów zarządzania systemem, zarówno na szczeblu mikro, jak i makro, czy procesom restrukturyzacyjnym. Każda metoda, która pozwala wykazać zależności, wskazać słabe/mocne punkty systemu opieki zdrowotnej jest mile widziana przez twórców polityki zdrowotnej. Celem artykułu jest próba zastosowanie modeli typu input-output w analizach stanu sektora opieki zdrowotnej w Polsce. Budowa takich modeli input-output bazuje na danych obserwowanych dla wyszczególnionego, różnie definiowanego obszaru - może dotyczyć, kraju, regionu, gminy, itp., stąd przy odpowiedniej konstrukcji bazy danych możliwe jest zbadanie przepływów świadczeń zdrowotnych w kategoriach finansowych - na przykład wyrażonych w złotych. Część artykułu zostanie poświęcona rozważaniom teoretycznym nad modelami wykorzystania modeli input-output oraz problemów, które ich wykorzystanie może przysporzyć. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie możliwości wykorzystania modelu przepływów międzygałęziowych do ocen makroekonomicznych gospodarki, z uwzględnieniem dotychczasowych doświadczeń i propozycji na przyszłość. W trakcie badań stwierdzono, że model przepływów międzygałęziowych stanowi użyteczny instrument oceny i interpretacji zjawisk gospodarczych. Przede wszystkim chodzi tu o ocenę związków, a także zdiagnozowanie źródeł zróżnicowanego rozwoju pomiędzy działami w obrębie gospodarki danego kraju. Istnieje potrzeba rozbudowy interpretacji modelu przepływów międzygałęziowych o czwartą część tablicy przepływów, co oznacza konieczność publikacji danych dotyczących podziału wytworzonych dochodów. W dalszej kolejności interesująca byłaby próba wykorzystania tego modelu do prezentacji skali nierównowagi podażowej w gospodarce oraz uwzględnienie kontekstu środowiskowego analiz makroekonomicznych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje wyniki badań w zakresie klasyfikacji sektorów polskiej gospodarki z wyróżnieniem sektorów kluczowych. Badania przeprowadzono z zastosowaniem metody input-output oraz metody identyfikacji sektorów opracowanej przez Rasmussena. Do analizy empirycznej wykorzystano dane GUS opublikowane w postaci bilansu przepływów międzygałęziowych sporządzonego dla gospodarki polskiej za rok 2010. Wyniki badań potwierdziły obecność zmian w strukturze polskiej gospodarki stopniowo przybliżających ją do gospodarek wysoko rozwiniętych, z dominującą rolą usług w generowaniu PKB. (abstrakt oryginalny)
We propose a novel method of constructing multisector-multiregion input-output tables, based on the standard multisector tables and the tools of spatial econometrics. Voivodship-level (NUTS-2) and subregion-level data (NUTS-3) on sectoral value added is used to fit a spatial model, based on a modification of the Durbin model. The structural coecients are calibrated, based on I-O multipliers, while the spatial weight matrices are estimated as parsimoniously parametrised functions of physical distance and limited supply in certain regions. We incorporate additional restrictions to derive proportions in which every cross-sectoral ow should be interpolated into cross-regional ow matrix. All calculations are based on publicly available data. The method is illustrated with an example of regional economic impact assessment for a generic construction company located in Eastern Poland. (original abstract)
Odnosząc się do modelu nakładów i wyników produkcji Leontiefa autor przedstawia model oparty na współczynnikach nakładów jako propozycji podnoszącej dokładność analizy przepływów międzygałęziowych.
Przedstawiono wyniki prac nad wielosektorowym modelem gospodarki Polski IMPEC-CUP. Model łączy w sobie równania opisujące makrowielkości odnoszące się do popytu finalnego z gałęziową strukturą gospodarki poprzez relacje input-output oparte na tablicy input-output w układzie 43 gałęzi.
W pracy przedstawiona została procedura określania ważnych powiązań międzygałęziowych z wykorzystaniem podejścia wielokruteriowego oraz przykład kompletnej prognozy macierzy input-output z wykorzystaniem zadań optymalizacji kwadratowej i celowej.
Autor skoncentrował się na analizie wybranej części struktury w ramach gospodarki narodowej - agrobiznesie (gospodarka żywnościowa). Rozpoczął od przedstawienia gospodarki żywnościowej jako subsystemu gospodarczego, a następnie dokonał oceny struktury działowo-gałęziowej agrobiznesu, wykorzystując tabelę przepływów międzygałęziowych.
19
Content available remote Innowacyjność Input-Output regionów grupy wyszehradzkiej
75%
Spostrzeżenie, że czynniki regionalne mogą wpływać na zdolność innowacyjną firm, spowodowało wzrost zainteresowania analizą innowacji na poziomie regionalnym. Celem artykułu było dokonanie pomiaru i oceny poziomu innowacyjności INPUT i OUTPUT regionów Grupy Wyszehradzkiej w latach 2004-2009. Analizą objęto 35 regionów na poziomie NUTS-2. Indeksy innowacyjności oparto na mierze syntetycznej. W badaniu wykorzystano zmienne zbliżone do listy zmiennych proponowanych w Regional Innovation Scoreboard. Pierwsza część artykułu zawiera przegląd mierników innowacyjności. W kolejnej części przeprowadzono analizę INPUT-OUTPUT. Procedura badawcza objęła trzy etapy. Pierwszym z nich było opracowanie macierzy danych innowacyjności regionalnej. W kolejnym obliczono indeksy innowacyjności. Podsumowanie stanowi porównanie regionów dokonane na podstawie miar innowacyjności INPUT i OUTPUT. Rezultaty po twierdziły istotne różnice w zakresie innowacyjności w analizowanej grupie regionów. Szczególnie widoczne są one w przypadku regionów stołecznych, które, poza województwem mazowieckim, charakteryzują się najwyższymi wartościami indeksów INPUT i OUTPUT. W 2009 roku, wysokie indeksy zaobserwowano również w przypadku dwóch czeskich regionów: Strední Cechy i Jihovýchod. W analizowanej grupie, wysoka wartość indeksu INPUT nie zawsze korespondowała z wysoką wartością indeksu OUTPUT. Najbardziej liczną grupę stanowiły regiony o przeciętnej wartości obu miar. Najniższe efekty w zakresie innowacyjności odnotowano w regionach Polski Wschodniej. Grupę regionów o niskich lub przeciętnych nakładach i wysokich efektach tworzyły przede wszystkim czeskie i węgierskie regiony. Regiony słowackie charakteryzowały się niskimi nakładami i przeciętnymi efektami. Analizując wyniki przeprowadzonej analizy należy pamiętać o tym, że są one oparte na siedmiu wyselekcjonowanych zmiennych, które są wypadkowymi w pewnej mierze subiektywnego wyboru oraz dostępności danych. Nie powinno to jednak ujmować wartości tego badania jako oceny innowacyjności regionów Grupy Wyszehradzkiej.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Potrzeba badań makroekonomicznych w gospodarce żywnościowej
63%
Celem głównym rozważań jest pokazanie współzależności makroekonomicznych decydujących o rozwoju sektora rolno-żywnościowego. Mają one charakter teoretyczno-metodyczny. Cele szczegółowe polegają na określeniu znaczenia związków i współzależności makroekonomicznych w gospodarce żywnościowej. Są one realizowane przez omówienie ogólnej problematyki wpływów i skutków ubocznych w badaniach ekonomicznych, jak też określenie uniwersalnych przesłanek tych badań. Dotyczą zarówno otoczenia makroekonomicznego, istotnego dla rozwoju sektora rolno-żywnościowego, jak też identyfikacji podstawowych relacji wskaźnikowych. Ponadto, opracowanie przedstawia obszary uwarunkowań makroekonomicznych badanego sektora, wiążąc je z oddziaływaniem opcji monetarnej i fiskalnej na sytuację bieżącą gospodarki żywnościowej i perspektywy jej rozwoju. Przedstawia także model przepływów międzygałęziowych jako użyteczny do prowadzenia badań w tym zakresie. Rozważania kończy indeks problemów, które wymagają badań makroekonomicznych w odniesieniu do gospodarki żywnościowej. Mogą być one zrealizowane z zastosowaniem wskazanych przesłanek, wskaźników i metod realizacji. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.