Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 372

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Analiza przestrzenna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
Prezentowany artykuł poświęcony jest analizie dopasowania rozmieszczenia i wielkości poszczególnych szpitalnych oddziałów ratunkowych zlokalizowanych w województwie łódzkim do zróżnicowania rozmieszczenia ludności regionu w ujęciu gminnym. Źródłem danych do powyższej analizy był Plan działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa łódzkiego z 23 czerwca 2015 r. oraz Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego. Opracowanie przyjmuje kilka wariantów. Po pierwsze, zakłada możliwość dotarcia do szpitalnego oddziału ratunkowego własnym transportem poszkodowanego lub za pośrednictwem zespołu ratownictwa medycznego (ZRM). Ponadto przyjęto różne zakresy czasowe. Dla własnego transportu poszkodowanego założono zakres 15 i 30 minut dojazdu, zaś dla ZRM średni i maksymalny czas interwencji zgodny z planem wojewódzkim. Dla osiągnięcia założonego celu badania zastosowano dwuetapową metodę określania obszarów rynkowych w wariacie klasycznym (2SFCA) oraz wzmocnionym (E2SFCA). W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że w dokumentach strategicznych poświęconych organizacji systemu ratownictwa medycznego na terenie województwa łódzkiego należy zwrócić szczególną uwagę na gminy Bielawy, Zduny, Kiernozia, Chąśno i Kocierzew Południowy w powiecie łowickim oraz gminy Biała Rawska, Regnów, Sadkowice i Cielądz w powiecie rawskim oraz gminy Przedbórz i Wieruszów. W każdym przyjętym wariancie badawczym mieszkańcy wyżej wspomnianych gmin mają najniższy poziom dostępności do szpitalnych oddziałów ratunkowych. Zakładając, że analiza dotyczy wyłącznie oddziałów ratunkowych w granicach województwa łódzkiego, konieczne wydaje się zwiększenie efektywności systemu w tych obszarach np. poprzez ich zagęszczenie lub zwiększenie ich dostępności. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Przestrzenne zróżnicowanie cen ziemi rolniczej na poziomie województw w Polsce
100%
W pracy przedstawiono zmiany cen gruntów rolnych na poziomie województw w okresie od 2004 do 2009 roku. Przedstawiono również zmiany w koncentracji ziemi rolniczej na przykładzie gospodarstw powyżej 50 ha. Celem pracy było zbadanie wpływu cen w województwach sąsiadujących na cenę gruntów rolnych w danym województwie i prezentacja zmian cen gruntów w Polsce. W pracy wykorzystano współczynniki przestrzenne Morana. (abstrakt oryginalny)
Zastosowanie metody aglomeracyjnej umożliwiło wyodrębnienie województw podobnych do siebie pod względem średniego poziomu stopy bezrobocia rejestrowanego oraz pogrupowanie ich. Dzięki temu zredukowano wymiar danych statystycznych oraz otrzymano panele niezbilansowane, na których przeprowadzono dalsze analizy. W celu zbadania zróżnicowania stóp bezrobocia rejestrowanego w Polsce oszacowano parametry modelu panelowego niezbilansowanego na próbie przestrzenno-czasowej. Zastosowanie danych panelowych do estymacji dało możliwość jednoczesnego wykorzystania informacji o dynamice zarówno w czasie, jak i o indywidualnej specyfice obserwowanych obiektów, dzięki czemu otrzymano informacje o wpływie poszczególnych grup województw na badane zmienne. (fragment tekstu)
Wiele zachodzących zjawisk, ich rozwój czy kierunki zmian, uzależnionych jest od przestrzennych interakcji pomiędzy sąsiadującymi regionami. Model przestrzennej analizy shift-share (SSSA) został wprowadzony do badań przez S. Nazarę i G.J.D. Hewingsa. Przedstawia on przestrzennie zmodyfikowane stopy wzrostu (tempa zmian) poszczególnych wariantów zjawiska przez uwzględnienie temp wzrostu zjawiska w obszarach sąsiadujących. Celem artykułu jest analiza zmian struktury infrastruktury transportowej w województwach Polski w latach 2004 oraz 2014, według rodzajów infrastruktury transportowej z zastosowaniem przestrzennej dynamicznej metody przesunięć udziałów. W opracowaniu dokonano oceny tempa wzrostu potencjału infrastrukturalnego, zidentyfikowano i oszacowano udział czynników strukturalnych, sektorowych oraz regionalnych (lokalnych, przestrzennych) w wielkości efektu globalnego (infrastruktury transportowej w Polsce ogółem) w przekroju województw. Dodatkowo w badaniu wzięto pod uwagę aspekty przestrzenne (zależności międzyregionalne) w postaci macierzy wag przestrzennych, która umożliwiła także zbadanie aspektów związanych z zachodzącymi zależnościami ponadregionalnymi. (abstrakt oryginalny)
W artykule zastosowano metody analizy przestrzennej w odniesieniu do danych z Badania Przepływów Ludności Związanych z Zatrudnieniem. Analogicznie do modelu Thünena uwzględniono oddziaływanie wielkich ośrodków miejskich na kształtowanie się intensywności dojazdów, podjęto próbę delimitacji stref wpływu wielkich miast, konstrukcji modeli interakcji przestrzennych ze szczególnym uwzględnieniem przemian ekonomicznych, demograficznych i społecznych. Podstawą analizy były statystyki globalne Morana i Geary'ego oraz lokalna Morana. W opracowaniu scharakteryzowano też dojazdy do pracy oraz wskazano możliwości ich użycia w analizie rynku pracy w przekroju regionalnym i lokalnym.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest prezentacja modelu miękkiego zrównoważonego rozwoju pokazującego zależności między gospodarką, społeczeństwem a środowiskiem oraz ich wpływ na zrównoważony rozwój. W Polsce i na świecie istnieje wiele badań nad zrównoważonym rozwojem, które zwracają szczególną uwagę na rolę środowiska przyrodniczego w tej koncepcji. Model miękki zbudowany w ramach artykułu pokazuje znaczenie wszystkich trzech analizowanych wymiarów. Ogólna ocena poziomu zrównoważonego rozwoju, jak również w rozbiciu na sferę gospodarczą, społeczną i środowiskową, została dokonana na podstawie odpowiednio dobranych agregatów wskaźników szczegółowych.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Tessellation as an Alternative Aggregation Method
100%
The sensitivity of statistical results to the choice of a particular zoning system is known as the Modifiable Areal Unit Problem. Level of aggregation is a significant factor determining results. Moving from point data to areal data, one should take into account aggregation and existence of spatial autocorrelation in the data. Though usually Voronoi tessellation is used in different study fields, this paper suggests it can be an alternative aggregation method to connect point and areal data in economics. Paper shows the possibility to calculate spatial average from point data and vice versa.(original abstract)
Celem tego opracowania jest charakterystyka i ocena możliwych ujęć opracowania skal pomiaru użytecznych w międzynarodowych analizach przestrzennych. Praca stanowi próbę syntezy ujęć skalowania oraz trudności związanych z ich konstrukcją w wielokulturowym środowisku. (fragment tekstu)
9
Content available remote Typologia przestrzenna aktywności ekonomicznej ludności w Łodzi
100%
Artykuł prezentuje kompleksową typologię przestrzenną aktywności ekonomicznej ludności Łodzi. Uwzględniono w nim charakterystykę doboru cech diagnostycznych, zastosowanej metody taksonomicznej oraz wydzielonych typów jednostek terytorialnych. (abstrakt oryginalny)
10
100%
W artykule przedstawiono analizę przestrzennego zróżnicowania uspołecznionego przemysłu. w jednostkach terytorialnych w kraju. Artykuł koncentruje się na dwóch podstawowych zagadnieniach ekonomicznych czynników, tj. produkcji i zatrudnienia, które mają wpływ na to zróżnicowanie. W badaniu lokalizacji oddziałów uspołecznionych przemysłu, zastosowano współczynnik specjalizacji. (fragment tekstu)
11
100%
Przedmiotem artykułu jest zastosowanie narzędzi statystyki przestrzennej do eksploracji rynków nieruchomości. Pośród wielu dostępnych metod autorzy ograniczyli się do przedstawienia pokrótce: regresji ważonej geograficznie oraz krigingu. Wymienione wyżej metody pozwalają na uwzględnianie właściwości zbioru informacji rynkowych, przestrzennej heterogeniczności oraz autokorelacji przestrzennej, jakich nie pozwalają uwzględnić klasyczne metody. Przykłady obliczeniowe zawarte w treści artykułu uwidaczniają przewagę metod statystyki przestrzennej nad metodami klasycznymi zarówno pod względem jakości dopasowania modeli do informacji rynkowych jak i możliwości ich zastosowania a szczególnie wizualizacji wyników. Takie podejście w opinii autorów daje nowe możliwości na gruncie wyceny nieruchomości zarówno przy "wykrywaniu" lokalnych rynków nieruchomości, ich analizie, jak i podczas samej wyceny. Metody te mogą stanowić dobre narzędzie przy powszechnej taksacji nieruchomości, prognozowaniu skutków różnego rodzaju działań związanych ze zmianą zagospodarowania przestrzennego między innymi zmian planu miejscowego, lokalizacji zakładów przemysłowych itp., mogą również służyć jako narzędzia wspomagające podejmowanie decyzji o lokalizacji inwestycji. (abstrakt oryginalny)
Długość wspólnej granicy między dwiema jednostkami geograficznymi jest często używana jako podstawowa waga w analizie zależności przestrzennych. Najnowsze propozycje dotyczą m.in. testowania wpływu podziału geograficznego wyższego rzędu na podział niższego rzędu (Markowska i in. 2014; Sokołowski i in. 2013), regionalnej przestrzennej średniej ruchomej oraz nowego współczynnika korelacji przestrzennej (Markowska i in. 2015). W cytowanych pracach nowe metody zilustrowano na przykładach analiz regionów Unii Europejskiej szczebla NUTS 2. Jest oczywiste, że w sensie oddziaływania społeczno-ekonomicznego granice pomiędzy regionami należącymi do różnych państw mają inną ważność niż granice międzyregionalne w ramach tego samego państwa. W niniejszej pracy podano prostą propozycję oceny ważności granic. Należy wziąć jakąś zmienną makroekonomiczną nie wykorzystywaną w aktualnych analizach (np. PKB, śmiertelność niemowląt, wartość HDI) a dostępną na poziomie NUTS 2 i określić lokalną ważność granic dzieląc większą wartość tej zmiennej przez mniejszą dla regionów leżących po obu stronach danej granicy. Następnie rozsądne wydaje się uśrednienie tych ocen ważności dla wewnętrznych granic w każdym z krajów osobno, oraz dla granic międzypaństwowych. Można też wykorzystać oceny ważności bez uśredniania do zbudowania dodatkowego systemu wag. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Zastosowanie GIS w badaniach przestępczości
76%
Potrzeba zastosowania geograficznego podejścia do badań przestępczości została zauważona jeszcze w XIX w., kiedy stwierdzono, że przestępczość jest zjawiskiem, którego dystrybucja w przestrzeni nie jest równomierna. Obecnie w badaniach przestępczości geografia ma do odegrania zdecydowanie większą rolę niż tylko przedstawianie na mapach zróżnicowania przestrzennego liczby dokonywanych przestępstw. Poczynając od lat 70. ubiegłego wieku, w ramach geografii przestępczości rozwinęły się różne metody badawcze. Jedną z głównych podstaw tego rozwoju było niewątpliwie pojawienie się na szerszą skalę sprzętu komputerowego oraz ewolucja oprogramowania GIS. W artykule przedstawiono takie metody i techniki badań, jak: mapy tematyczne, analiza hot spotów, autokorelacja przestrzenna, regresja przestrzenna, ProMap - mapy przestępczości potencjalnej i profilowanie geograficzne. (abstrakt oryginalny)
Starzenie się ludności jest procesem będącym wyznacznikiem cywilizacyjnego rozwoju społeczeństw. Wymiar demograficzny tego procesu przejawia się zmianami w strukturze wieku ludności prowadzącymi do zwiększenia liczebności i udziału ludności starszej (najczęściej w wieku 65 lat i więcej) w całej zbiorowości, oraz spadkiem udziału ludzi młodych. Przeobrażenia w strukturach wieku ludności są wynikiem ilościowych i jakościowych zmian w kształtowaniu się takich procesów demograficznych jak: płodność, umieralność, migracje oraz naturalnych przesunięć w strukturze wieku, które podlegają ogólnym prawom sformułowanym przez teorię przejścia demograficznego. Obserwowane w Polsce przekształcenia systemowe zmierzające ku budowie społeczeństwa obywatelskiego, stwarzają nowe wyzwania i wymagają intensywnego rozwoju samorządów terytorialnych na wszystkich poziomach podziału administracyjnego. Zagadnienia, których nie można pominąć w trosce o powodzenie podejmowanych działań, są związane również z sytuacją demograficzną wyróżnionych zbiorowości, a zwłaszcza nasilającym się w całym kraju procesem starzenia się ludności. W artykule przeprowadzono analizę kształtowania się wybranych mierników procesu starzenia się ludności według województw w zbiorowości miejskiej i wiejskiej w latach 1995-2035. (abstrakt oryginalny)
Dokonano ocen w zakresie: zmian w układzie przestrzennym wybudowanych społecznych mieszkań czynszowych, korelacji pomiędzy liczbą oddanych do użytku mieszkań wybudowanych przez TBS-y a sytuacją mieszkaniową w miastach różnej wielkości, planowanego kierunku przestrzennego rozmieszczenia budownictwa TBS oraz perspektyw budownictwa mieszkań czynszowych w ocenie władz dużych miast.
The regional Lounaispaikka-SDI (Spatial Data Infrastructure) in south-west Finland is being developed by a dynamic assembly of the region's geospatial expertise and its networking, spatial data and geoportal services. Emerging as a data-centric constellation that supported the region's geographical information professionals, this assembly has developed into a geospatial service with more broadly-focused public information on the region. This development has had five adaptive phases, each as a response to changing local needs and fast-evolving trends in information and communication technologies. Alongside these processes, the Lounaispaikka-SDI has also reinforced the region's geospatial competencies with benefits offered to academia, public sector institutions, and companies. (original abstract)
W Polsce aż 30% finansowania ochrony zdrowia pochodzi bezpośrednio od gospodarstw domowych, co wpływa negatywnie na ekonomiczno-społeczne aspekty ich funkcjonowania. Niezbędne jest badanie zarówno bieżących jak i przyszłych wydatków indywidualnych na świadczenia medyczne. Narzędziem wspomagającym prognozowanie wartości zmiennych z zakresu ekonomiki zdrowia mogą okazać się mikrosymulacje. Celem badania jest zastosowanie eksperymentu mikrosymulacyjnego do analizy przyszłych udziałów prywatnych bezpośrednich wydatków farmaceutycznych w dochodzie gospodarstw domowych w Polsce. Uzyskane wyniki posłużą do przeprowadzenia przestrzennych analiz według województwach w latach 2010-2018. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote On Space Sampling Designs
76%
W pracy przedstawiono plany i schematy losowania prób nieprostych z populacji skończonej i ustalonej zależne od obserwacji wielowymiarowej zmiennej dodatkowej. Zakłada się, że obserwacje tej zmiennej są ustalone (nielosowe) i znane w całej populacji. W szczególności geometrycznym obrazem obserwacji zmiennych dodatkowych mogą być współrzędne punktów na płaszczyźnie (w przestrzeni) euklidesowej. Zaprezentowano następujące plany losowania: Plan proporcjonalny do średniej odległości obserwowanych w próbie punktów przestrzeni od jej punktu traktowanego jako centralnym. Plany proporcjonalne do: śladu macierzy wariancji i kowariancji z próby wektorowej zmiennej dodatkowej albo jej uogólnionej wariancji. Następny plan jest proporcjonalny do wartości statystyki pozycyjnej zmiennej dystansowej. W końcu przedstawiono plany zależne od pewnej macierzy sąsiedztwa elementów obserwowanych w próbie. W pracy również zasygnalizowano, że prezentowane plany losowania są użyteczne przy estymacji wartości średniej zmiennej badanej w populacji za pomocą znanego estymatora Horvitza-Thompsona. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Some Challenges for Spatial Econometricians
76%
W publikacji Pealincka oraz Klassena określono pięć zasad modelowania danych przestrzennych. Niniejsze opracowanie stanowi charakterystykę pewnych wyznań wynikających z aktualnych badań dotyczących estymacji oraz specyfikacji przestrzennych modeli ekonometrycznych. (abstrakt oryginalny)
Recent years have seen an intensive development in the field of spatial sampling methods,which generally focus on a balanced distribution of the sample in space. Adaptive samplingmethods constitute another dynamic direction in the sampling theory. The issue raised in thisarticle involves the combination of these directions. Five of the commonly known spatialsampling methods have been analysed. The experiment was designed to include statisticalmodel in the sampling procedure. As in the case of adaptive methods, it serves to modifydrawing probabilities during sampling. The necessary theory of this sampling modificationhas been developed and presented. An experiment using artificial data was conducted inorder to analyse the efficiency of the model modification in comparison with the primarymethods.(original abstract)
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.