Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Analiza rynku ubezpieczeń
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Zanalizowano polski rynek ubezpieczeń po wstąpieniu do Unii Europejskiej (UE). Charakterystyki rynku dokonano poprzez pryzmat Grupy PZU. Uzyskane dane stanowią punkt odniesienia do uwarunkowań i kierunków zmian w UE.
2
Content available remote Analiza rynku ubezpieczeń turystycznych. Wybrane aspekty
75%
Celem artykułu jest bieżąca analiza rynku ubezpieczeń turystycznych w Polsce. Omówione zostaną obowiązki organizatorów turystyki związane z ochroną ubezpieczeniową, a także przybliżony zakres Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ocenie poddana zostanie dostępność ubezpieczeń w biurach podróży, natomiast w końcowej części rozważania skupić się na świadomości ubezpieczeniowej turysty.(fragment tekstu)
|
|
nr 48
47-49
Druga część artykułu omawiającego wyniki sektora ubezpieczeń w pierwszym półroczu 2009 r. Autorka pisze o stanie aktywów firm, strukturze lokat, wysokości kapitałów własnych, efektywności i rentowności, stanie rezerw oraz wysokości kapitału gwarancyjnego. Przytacza również przepisy regulujące wypłacalność sektora ubezpieczeniowego w Polsce.
Analiza rentowności może być wykorzystywana w dwóch sytuacjach – dla dotychczasowych produktów i dla nowych, które ubezpieczyciel chce wprowadzić. W obu rozpatrywanych przypadkach nie uwzględniono reasekuracji.
Dynamiczny rozwój rynku ubezpieczeniowego w Polsce w ostatnich latach, systematyczne rozszerzanie portfela usług, przy równoczesnym dość znacznym zaspokojeniu potrzeb klientów, sprawiają, że wzrosła istotnie konkurencja na tym rynku. Firmy ubezpieczeniowe zaczęły poszukiwać nowych rozwiązań sprzyjających uzyskaniu przewagi nad konkurentami. Powstała potrzeba planowania, koordynacji i realizacji działań marketingowych w taki sposób, aby działalność marketingową firmy można było nazwać celowym procesem prowadzonym z wykorzystywaniem spójnych narzędzi. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest wskazanie na podstawowe tendencje w zakresie struktury ilościowej i jakościowej rynku ubezpieczeń w Polsce w analizowanym okresie. Artykuł powstał w oparciu o opracowania nadzoru ubezpieczeń z lat 1995-2003, a także biuletyny Polskiej Izby Ubezpieczeń. (fragment tekstu)
Jednolity rynek ubezpieczeń funkcjonuje we Wspólnocie Europejskiej od 1993 r. (od wprowadzenia dyrektywy trzeciej generacji w ubezpieczeniach na życie). Jego działanie oparte jest na trzech podstawowych zasadach tworzących Unię Europejską, swobody tworzenia podmiotów gospodarczych, swobody świadczenia usług oraz przepływu kapitału między krajami. Celem rynku wewnętrznego w dziedzinie ubezpieczeń jest zagwarantowanie wszystkim mieszkańcom Wspólnoty dostępu do możliwie najszerszej gamy wysokiej jakości produktów ubezpieczeniowych oferowanych przez zakłady ubezpieczeń z obszaru całej Wspólnoty. Ubezpieczyciele upoważnieni do działania w jakimkolwiek państwie członkowskim mogą prowadzić swoją działalność na terenie całej Wspólnoty i podlegają takim samym zasadom nadzoru. Gwarantowane dyrektywami jednakowe warunki rozwoju sektora ubezpieczeń nie znajdują pełnego odzwierciedlenia w regulacjach wewnętrznych państw członkowskich. Część z nich, poprzez sprzyjające regulacje podatkowe i administracyjne, jest zdecydowanie częściej wybierana (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 11
24-39
Celem artykułu jest przedstawienie czytelnikowi problematyki osób z niepełnosprawnościami i znaczenia rehabilitacji leczniczej, społecznej oraz zawodowej w przywracaniu w modelu medycznym chorych społeczeństwu. Oczywiście mając na uwadze także inne modele dotyczące funkcjonalnych ograniczeń czy to społecznych, funkcjonalnych, jak również definicji prawnych. Niemniej jednak poruszone zagadnienia dotyczyć mogą każdego po urazie. Zobrazowanie zmian, jakie zaszły w ubiegłych latach w Polsce, pozwala zauważyć, że doszło na poziomie ustawodawstwa do rozdzielenia instytucji odpowiadających za sektor ochrony zdrowia i sektor polityki społecznej. Efektem tych uregulowań jest sytuacja, że jedna instytucja płaci za leczenie, a druga za zwolnienia lekarskie, a kolejne finansują różne świadczenia na rzecz potrzebujących. Natomiast procesy te odbywają się w zasadzie bez koordynacji pomiędzy tymi podmiotami.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 2
33-50
The aim of the paper is to analyze the state of the cyber-insurance market in Poland, and additionally the identification of key determinants of its development, including such issues as cyber-risk perception and the insurability of cyber-risk. Due to the lack of comprehensive, cross-industry insurance data on cyber-insurance, I decided to collect raw data through my own, computer-aided survey amongst insurance brokers operating in Poland. By conducting the survey amongst insurance brokers it was possible not only to collect data describing the state of Polish cyber-insurance market but also to use their expert opinion on various issues relating to cyber-risk. The research presented here is a pioneer in terms of analysis of a cyber-insurance market in a post-communist country such as Poland which is the most important emerging market in the CEE region as well. My paper makes the research perspective broader as most cyber-insurance industry reports have focused ing on the US, the UK or the developed countries of Western Europe. (original abstract)
Branża ubezpieczeniowa jawi się jako bardzo przewidywalna, w której przestrzeń na wprowadzenie "rewolucyjnych" zmian jest ograniczona. Wydaje się, że wszystko, co można było zmodyfikować czy ulepszyć, zostało już wprowadzone. Jak choćby rebrandingi kluczowych graczy na rynku lub rozwój usług i komunikacji direct. Nic bardziej mylnego. Po kilkuetapowych przetargach zapadła decyzja o nawiązaniu kompleksowej współpracy na linii WALK Events - ERGO Hestia i wspólnym przygotowaniu premiery innowacyjnego rozwiązania o nazwie iHestia. (abstrakt autora)
Równy status kobiet i mężczyzn w ubezpieczeniach oraz ich pozycje i role zawodowe związane z ubezpieczeniami stały się przedmiotem monografii zatytułowanej: Status kobiet w ubezpieczeniach. Jej celem jest poznanie najnowszych tendencji w ubezpieczeniach w zakresie statusu kobiet oraz identyfikacja rozbieżności w pozycji kobiet i mężczyzn wynikających z tego statusu. Monografia składa się z pięciu rozdziałów. W pierwszym rozdziale omówiono stereotypy kobiecości i męskości oraz ich znaczenie w określaniu statusu społecznego, przedstawiono zróżnicowane role zawodowe kobiet w ubezpieczeniach, wyniki obserwacji kobiet ubezpieczonych i poszkodowanych w wypadkach oraz różnice w kalkulacji taryf składek w zależności od płci. Kobiety jako podmiot ochrony ubezpieczeniowej przedstawiono także w świetle skarg napływających do Rzecznika Ubezpieczonych. Drugi rozdział poświęcono ocenie sytuacji społeczno-ekonomicznej kobiet w Polsce i konsekwencjom wynikającym z niej dla ochrony ubezpieczeniowej. Zaprezentowano wnioski z doświadczeń szwajcarskich w zakresie potrzeb ochrony ubezpieczeniowej związanej z funkcją macierzyństwa jako najważniejszym czynnikiem rozwoju społecznego. W trzecim rozdziale przedstawiono doświadczenia polskie i zagraniczne w kształtowaniu statusu kobiet w systemie emerytalnym. Szczególną uwagę zwrócono na zasadę równości kobiet i mężczyzn i problemy związane z jej praktycznym zastosowaniem w ubezpieczeniach. Omówiono miejsce kobiet w ubezpieczeniowym systemie emerytalnym na przykładzie zabezpieczenia na starość w Niemczech. W czwartym rozdziale zaprezentowano różne aspekty programów i świadczeń, w tym świadczeń pracowniczych i świadczeń zdrowotnych. Piąty rozdział poświęcono zagadnieniom rynku ubezpieczeniowego, a w szczególności kobiecie jako nabywcy produktów ubezpieczeniowych. Zaprezentowano też wpływ płci na cenę tych produktów, a ściślej na wysokość składki w ubezpieczeniach na życie. Przedstawiono produkty rynku ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzystają głównie kobiety. Przedmiotem rozważań w tym rozdziale są też zagadnienia dotyczące przeciwdziałania zagrożeniom ekologicznym związanym ze środowiskiem pracy i życia kobiet zamieszkałych na terenach zdegradowanych i zdewastowanych, a także ochrona przed skutkami przyrodniczego ryzyka katastroficznego. Po omówieniu zagadnień związanych z tradycyjnymi i informatycznymi kanałami dystrybucji, zagadnień pośrednictwa oraz strategii marketingowych rozważania zakończono prezentacją wizerunku ubezpieczycieli w opinii kobiet i mężczyzn. (skrócony abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.