Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 84

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Analiza strategiczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Celem artykułu jest przedstawienie problematyki: identyfikacji i analizy strategii obsługi klienta, dostosowanej do specyfiki funkcjonowania badanego przedsiębiorstwa produkcyjnego z branży spożywczej. W części teoretycznej artykułu omówiono w sposób ogólny: znaczenie budowania i utrzymania relacji z klientem, pojęcie wartości klienta, a także wartości, jaką dostrzega klient podczas jego obsługi. W części empirycznej przedstawiono przyjętą metodykę badań, opierającą się o analizę strategiczną SWOT/ TOWS. Przeprowadzone studium przypadku pozwoliło na wskazanie strategii, którą powinno stosować badane przedsiębiorstwo w zakresie procesu obsługi klienta. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 3
4-9
Ewolucji współczesnego zarządzania strategicznego nie towarzyszą równoległe głębokie zmiany w analizie strategicznej. Wciąż oczekuje się, że dostarczy ona wiedzy kompleksowej, dogłębnej, a co więcej wybiegającej w przyszłość. Dziś powyższe założenia stają się niemożliwe do spełnienia. Konieczne są głębokie zmiany w podejściu do analizy strategicznej gwarantującej aktualność pozyskiwanych informacji, akceptującej selektywność wiedzy i intuicję jako metodę wnioskowania. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia cele analizy strategicznej oraz idee procedury analizy strategicznej przedsiębiorstwa.
Analizy sektorowe stanowią powszechnie stosowaną metodę analizy strategicznej. W krajach o rozwiniętej gospodarce rynkowej istnieje wiele instytucji oraz firm, które prowadzą na bieżąco analizy różnych sektorów na użytek różnych odbiorców. W niniejszym artykule podjęto próbę klasyfikacji analiz sektorowych, a następnie określenia ich własności i miejsca w analizie strategicznej. Ponadto przedstawiono i oceniono niektóre metody analiz sektorowych.
5
Content available remote Analiza źródeł i rodzajów zagrożeń dla bezpieczeństwa
100%
The article concerns the assessment of the epistemology and methodology of analysis of threats for security and their source. The analysis used the study of documents, the qualitative and quantitative content analysis in relation to two forecasting documents, namely at the international level - Global Trends. Paradox of Progress, and at the national level Polish Strategic Defensive Review. These are two different concepts of looking at the future and, therefore, building appropriate strategies. The choice of the approach results from the fact that it is a part of the assumptions of the basic security theory and its features that best match the nature of the strategic culture of each country - the USA and Poland. The first approach anticipates the future, the second only predicts. In the first approach everyone adjusts the analysis structure, in the second one - it must be completely adhered to. The research carried out showed the directions of changes in Polish strategic thinking and in studying at universities in the fields related to security, politics and international relations. Key words: threats, security, strategic analysis, strategy (original abstract)
|
|
9
|
z. 1
98-103
Przedstawiono szczegółową analizę uwarunkowań ekonomicznych sektora bezpośredniej sprzęta produktów rolniczych. W tym celu posłużono się powszechnie stosowaną w analizie strategicznej metodą PESI Analizę PEST wykonano posługując się metodą ekspercką. (oryg. streszcz.)
Omówienie prawidłowo przeprowadzonej analizy strategicznej obejmującej wszystkie sfery przedsiębiorstwa ze szczególnym uwzględnieniem analizy otoczenia konkurencyjnego.
|
|
nr 7
58-61
Artykuł omawia analizę SWOT, znaną na świecie i chętnie stosowaną przez specjalistów od zarządzania, metodę oceny sytuacji strategicznej firmy.
|
|
nr 5
58-60
Omówienie metody kluczowych czynników sukcesu wykorzystywanej w analizie strategicznej do określenia wewnętrznego potencjału przedsiębiorstwa, jego zdolności do przetrwania i rozwoju.
Cel: Celem artykułu jest prezentacja narzędzia do profilowania myślicieli strategicznych, opracowanego i zwalidowanego w czteroetapowym procesie badawczym oraz uwzględniającego wielowymiarowy charakter konstruktu myślenia strategicznego, a także pokazanie możliwości profilowania strategów z wykorzystaniem proponowanej skali. Metodyka badań: Zastosowano podejście wielometodyczne (multi-method approach), łącząc w kolejnych etapach procesu badawczego systematyczny przegląd literatury z badaniami empirycznymi realizowanymi w podejściu jakościowym (studia biograficzne, wywiady IDI) i ilościowym (badanie ankietowe). Wyniki badań: Systematyczny przegląd literatury umożliwił konceptualizację i operacjonalizację wielowymiarowego konstruktu myślenia strategicznego, a przeprowadzone wywiady pozwoliły na empiryczne potwierdzenie pięciu wymiarów opracowanego konstruktu. W ramach badań ilościowych zwalidowano natomiast skalę myślenia strategicznego. Wnioski: Zaprezentowane badania nad różnicami w myśleniu strategicznym i identyfikacją typów myślicieli strategicznych doprowadziły do opracowania oraz potwierdzenia wielowymiarowego konstruktu myślenia strategicznego, a następnie do przygotowania i walidacji skali pomiarowej. Zastosowanie przedstawionej skali pozwala na budowanie profili myślicieli strategicznych, co umożliwi wypracowanie typologii myślicieli strategicznych. Wkład w rozwój dyscypliny: Wkładem prezentowanych badań do teorii zarządzania strategicznego jest opracowanie i empiryczne potwierdzenie pięciowymiarowego konstruktu myślenia strategicznego, ukazującego różnice w sposobach myślenia strategicznego. Proponowane podejście integruje dorobek dotyczący konceptualizacji i pomiaru poszczególnych aspektów czy wymiarów myślenia strategicznego, który wcześniej prezentowany był w literaturze w sposób selektywny. (abstrakt oryginalny)
Grona to geograficzne skupiska wzajemnie powiązanych, zajmujących się określoną dziedziną przedsiębiorstw, dostawców i instytucji finansowych oraz różnych firm działających w pokrewnych sektorach i związanych z nimi instytucji. Firma należąca do grona czerpie z tego szereg korzyści, wpływających na jej pozycję konkurencyjną. Artykuł prezentuje koncepcję gron oraz zawiera praktyczny przykład sporządzania schematu grona.
|
2005
|
4
351-364
Głównym celem artykułu jest przedstawienie zastosowania nowej metody analizy strategicznej w organizacjach niekomercyjnych (ASON). W pierwszej części scharakteryzowano założenia metody ASON jako narzędzia pomocnego w tworzeniu celów strategicznych. Główną część artykułu stanowi opis procesu wyboru priorytetów w organizacji zajmującej się pracą z dziećmi i młodzieżą. Pokazano w niej tworzenie układu parametrów oceny, proces weryfikacji zgłaszanych pomysłów aż do określenia strategicznych celów zapewniających odniesienie sukcesu przez organizację nie nastawioną na zysk. (fragment tekstu)
14
Content available remote Paradygmat oceny agregatowej w analizie strategicznej
75%
W opracowaniu przedstawiono zarys koncepcji oceny agregatowej ukierunkowanej na analizę strategiczną. Koncepcja ta wyraża postawę badawczą, która eksponuje ustalanie syntetycznej sprawności organizacji i funkcjonowania przedsiębiorstwa (instytucji) na podstawie scalenia w jedną całość pojedynczych kryteriów oceny. W kolejnych punktach artykułu zawarto następujące zagadnienia: interpretację paradygmatu oceny agregatowej, ramowy zakres prac badawczych w analizie strategicznej typu ASTRA, analityczną formułę oceny agregatowej(abstrakt oryginalny)
Problemem, który interesował autorów w tych badaniach, było zidentyfikowanie podejść do strategii dominujących w sektorze gamingowym w USA, w Korei Południowej i w Polsce. Rozwiązanie tego problemu jest głównym celem badań, których wyniki zawarto w tym artykule. Celem poznawczym jest poszerzenie wiedzy dotyczącej podejść do strategii w nowych sektorach gamingowych w różnych fazach ich rozwoju. Celem metodologicznym jest sprawdzenie użyteczności podejścia opartego na zasadzie m.in. "grey intelligence". Celem utylitarnym jest wskazanie kierunków rozwoju firm tego sektora w oparciu o teoretyczne projekcje strategii. Badania przeprowadzono w I kwartale 2022 roku. Wynikiem badań jest opis dominujących strategii w sektorze gamingowym. Oryginalnym wkładem jest wykorzystanie teoretycznych podejść do strategii w badaniach sektora gamingowego oraz zweryfikowanie użyteczności tych podejść do strategii.(abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorstwa, chcąc utrzymać swoją pozycję na rynku i zapewnić trwałość, muszą na bieżąco diagnozować sytuację, w jakiej się znajdują. Funkcjonowanie na zmieniającym się rynku wymaga stworzenia pewnych warunków i ustalenia zasad, zgodnie z którymi przedsiębiorstwa będą planowały swoje działania. Narzędziem pozwalającym na ocenę warunków funkcjonowania i stworzenie strategii działania jest analiza strategiczna. W zależności od specyfiki rynku przedsiębiorstwa mogą stosować różne metody analizy strategicznej zgodnie z potrzebami i uwarunkowaniami rynkowymi. Przedsiębiorstwa użyteczności publicznej charakteryzują się swoistymi zasadami organizacji rynku, specyfika ta jednak nie staje na drodze do wykorzystania analizy strategicznej jako narzędzia stanowiącego stały element zarządzania przedsiębiorstwem.(abstrakt oryginalny)
|
2010
|
z. 101
88-96
W opracowaniu podjęto próbę weryfikacji hipotezy: strategiczna harmonizacja monitorowania otoczenia i technologii informacyjnej pozytywnie wpływa na wyniki rynkowe osiągane przez przedsiębiorstwo. (fragment tekstu)
|
|
nr 24 (2)
61-73
Górnictwo węgla kamiennego w ostatnich kilku latach jest w kryzysowej sytuacji, która bez podjęcia działań ratunkowych, mogła doprowadzić wiele jego podmiotów do bankructwa. Podjęte kroki, choć wciąż niewystraczające, ustabilizowały nieco sytuację. Jest jednak jeszcze bardzo wiele do zrobienia. Potrzebne są dalsze działania, których celem ma być budowa rentownego, efektywnego i nowoczesnego sektora górnictwa węgla kamiennego. Aby zbudować strategię górnictwa węgla kamiennego na przeszłość potrzebna jest diagnoza stanu obecnego oraz identyfikacja uwarunkowań jego funkcjonowania. Służy temu przeprowadzona analiza mocnych i słabych stron przedsiębiorstw górniczych - uwzgledniająca wewnętrzne warunki działalności oraz szans i zagrożeń, identyfikowanych jako obiektywnie występujące warunki w otoczeniu górnictwa. Pomiędzy słabymi i mocnymi stronami górnictwa istnieje względna równowaga, jednak największym problemem, który wymaga interwencji jest wysoki koszt produkcji. Podstawową przyczyną kryzysu oraz zagrożeniem dla przyszłego rozwoju jest sytuacja na rynku węgla, przede wszystkim światowym, ale również krajowym. Nadpodaż węgla i niskie jego ceny są powodem ponoszonych strat na bieżącej produkcji, co zagraża długoterminowej efektywności funkcjonowania. Szansę na pozytywne rozwiązanie stanowi fakt, że większościowym właścicielem podmiotów górnictwa jest Państwo, które reprezentuje postawę sprzyjającą, prowadząc działania interwencyjne i wprowadzając sektorowe rozwiązania prawne. Przesłanką dla takiej postawy jest przeświadczenie, że bezpieczeństwo energetyczne kraju może być wzmocnione poprzez wykorzystanie rodzimych zasobów. W długoterminowym rachunku zysków i strat, należy rozważać dalsze wsparcie dla sektora, w tym również ulgi podatkowe, bo ewentualna likwidacja sektora wiązałaby się z wysokimi stratami nie tylko w obszarze bezpieczeństwa energetycznego, ale również przyniosłaby negatywne skutki społeczne, cywilizacyjne i ubytek dochodów dla budżetu państwa i budżetów lokalnych. (abstrakt oryginalny)
Jednym z najważniejszych problemów zarządzania strategicznego jest wybór właściwej strategii działania przedsiębiorstwa. Wybór ten powinien być poprzedzony: ustaleniem głównych celów firmy, wynikających z jej misji; analizą otoczenia; analizą potencjału przedsiębiorstwa; sformułowaniem kilku alternatyw strategicznych.
|
|
nr 171
184-195
Podstawowym wyzwaniem, jakie staje przed kadrą kierowniczą każdego przedsiębiorstwa, jest radykalna poprawa zarządzania, po to, aby stanowiło ono kreatywną siłę przemian i wzrostu efektywności. Według badań World Competitiveness Standards Institute, w Polsce wciąż istnieje "luka zarządzania", a kierunkiem poszukiwań podniesienia konkurencyjności jest doskonalenie zarządzania. Doskonalenie to musi objąć wszystkie dziedziny i poziomy zarządzania, a szczególnie zarządzanie strategiczne, będące procesem nastawionym na przyszłość. Obranie optymalnej strategii przedsiębiorstwa powinno być poprzedzone gruntowną analizą strategiczną. Omawiany przypadek dotyczy analizy funkcjonowania grupy medialnej TVN (TVN S.A. Grupa ITI) w obszarze strategicznym, z oceną implementacji narzędzi analizy strategicznej w badanym podmiocie z punktu widzenia tworzenia strategii jego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.