Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Analiza wartości dodanej
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Omówiono znaczenie sektora usług - rynkowych i nierynkowych - w krajach Unii Europejskiej, analizując wartość dodaną w w/w sektorze. Podkreślono różnice dotyczące udziału sektora usług w wartości dodanej wytworzonej w gospodarce w krajach UE.
Omówiono możliwości obliczania wartości dodanej dla poszczególnych rodzajów działalności morskiej Polski. Szacowaniem objęto lata 2002-2004.
W artykule rozpatrzono sposoby spełniania wybranych wymagań normy ISO 9001 pod kątem wartości dodanych. Omówiono warunki jakie trzeba spełnić, aby audit wewnętrzny (ale także zewnętrzny) dostarczał wartości dodanej. Zauważono, że utrzymanie systemu i osiąganie trwałych wartości dodanych wiąże się z rozsądnym zastosowaniem ośmiu zasad zarządzania.
Omówiono wskaźnik tempa pomnażania majątku własnego oraz wielkości impetu i sił ekonomicznych w przedsiębiorstwie. Przedstawiono wpływ sił i impetu ekonomicznego na przyrost majątku własnego oraz analogie wielkości ekonomicznych i fizycznych.
Referat poświęcono ekonomicznej wartości dodanej (EVA - Economic Value Added), koncepcji, której celem jest wyeliminowanie istotnych wad dotychczasowej praktyki przy ocenie podmiotów gospodarczych. Metoda ta, jest miernikiem wyników działalności przedsiębiorstwa, różni się od pozostałych metod oceny tym, że uwzględnia i koryguje osiągnięty w danym okresie potencjał finansowy, daje podstawy do kompleksowego zarządzania finansami i stymuluje system wynagrodzeń, umożliwiając ukierunkowanie każdej decyzji podejmowanej w firmie, począwszy od decyzji finansowych, a kończąc na decyzjach produkcyjnych. Może przekształcić kulturę przedsiębiorstwa, polepszyć stopę zawodową i życiową załogi firmy. Ta koncepcja finansowa prowadzi z jednej strony do tworzenia bogactwa właścicieli przedsiębiorstw, a z drugiej strony umożliwia obiektywny pomiar rzeczywistej efektywności (rentowności) firmy.
Przedmiotem opracowania jest przedstawienie ekonomicznej wartości dodanej (EVA) jako miernika opartego na koncepcji zysku ekonomicznego. Zaprezentowano relacje powyższego miernika do rynkowej wartości dodanej (MVA) i księgowego zysku netto. Wskazano również bariery implementacji ekonomicznej i rynkowej wartości dodanej w polskich przedsiębiorstwach. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono istotę i znaczenie dochodowych metod wyceny. Na tym tle omówiono genezę i pojęcie ekonomicznej wartości dodatniej EVA. Na końcu autor przedstawia konfrontację najważniejszych opinii na temat ekonomicznej wartości dodanej. Zwraca również uwagę, że próba zbyt szybkiego wprowadzenia metody EVA do przedsiębiorstwa może być narażona na niepowodzenia.
Artykuł poświęcono zagadnieniu ekonomicznej wartości dodanej (EVA), która jest wewnętrzną miarą wartości kreowanej przez przedsiębiorstwo, definiowaną jako różnica między zyskiem operacyjnym netto po opodatkowaniu i kosztem kapitału zaangażowanego w jego wytworzenie. Podjęto próbę odpowiedzi na pytanie: jakie są silne i słabe strony wykorzystywania wskaźnika ekonomicznej wartości dodanej w zarządzaniu finansowym przedsiębiorstwem?
W opracowaniu przedstawiono zagadnienie transmisji cen w łańcuchu produktów mleczarskich w Czechach. Analizę przeprowadzono w kilku etapach za lata 1998-2004. Te etapy to: producent mleka -przetwórca -handlowiec - konsument. (abstrakt oryginalny)
11
63%
Artykuł prezentuje analizę wartości dodanej procesów i działań w przedsiębiorstwie zarządzanym procesowo, jako ważne narzędzie redukcji kosztów. W pierwszej części artykułu przedstawiono istotę oraz cele analizy wartości dodanej w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Następnie omówiono system wartościowania działań i procesów na kreujące i niekreujące wartość dodaną dla przedsiębiorstwa. Ostatnia część artykułu obejmuje studium przypadku, które wyjaśnia metodykę implementacji analizy wartości dodanej na poziomie działań w celu eliminowania z nich zużycia zbędnych zasobów, co w konsekwencji prowadzi do znacznej redukcji kosztów. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia analizę porównawczą metod prognozowania deflatorów wartości dodanej brutto (WDB) w poszczególnych sektorach gospodarczych stosowanych w regionalnym modelu HERMIN dla woj. dolnośląskiego i sugerowanych ich ulepszeń. Proponowana modyfikacja metody prognozowania deflatorów wartości dodanej brutto w usługach rynkowych oprócz jednostkowych kosztów pracy uwzględnia także efekt wpływu zmian cen światowych w przemyśle na niezwiązane z wynagrodzeniami koszty ponoszone w sektorze usług rynkowych w regionie. Tym samym pozwala ona w sposób bardziej precyzyjny uchwycić determinanty ruchu cen we wspomnianym sektorze. W zmodyfikowanej wersji regionalnego modelu HERMIN przyszłe wartości deflatora w sektorze przemysłowym nie są implementowane z poziomu krajowego, lecz są determinowane przez ceny światowe w przemyśle oraz czynniki o charakterze regionalnym. Pozwala to uwzględnić specyfikę poszczególnych regionów, a przez to podnieść jakość dokonywanych prognoz. W zmodyfikowanej wersji regionalnego modelu HERMIN wyodrębnione zostało budownictwo jako piąty sektor modelu. Deflator WDB w tym sektorze determinowany jest przez czynniki o charakterze regionalnym (jednostkowe koszty pracy). W przypadku usług nierynkowych oraz rolnictwa metody wyliczania przyszłych wartości deflatorów WDB zostały pozostawione bez zmian. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba zaprezentowania w aspekcie teoretycznym i empirycznym inżynierii wartości jako narzędzia redukcji kosztów projektów. Metodologia badawcza przyjęta w niniejszym artykule to analiza literatury w zakresie zarządzania projektem, inżynierii wartości, analizy wartości dodanej projektu oraz analiza danych empirycznych. Hipoteza artykułu: redukcja prognozowanych kosztów projektu budowlanego (eliminacja zasobów, które nie tworzą wartości dodanej dla klienta) jest możliwa w warunkach stosowania inżynierii wartości projektów. Wynikiem przeprowadzonych analiz jest redukcja kosztów projektu zgodnie z zaproponowanym modelem inżynierii wartości. Innowacyjnością artykułu jest próba budowy modelu inżynierii wartości projektu, wykorzystywanego do optymalizacji zużycia zasobów produkcyjnych, nietworzących wartości dodanej dla klienta.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedyskutowanie koncepcji miary zaproponowanej przez Rappaporta do pomiaru wartości dla akcjonariuszy, jaka powstaje w poszczególnych okresach. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule przedstawiono metodę VAIC wraz z empiryczną egzemplifikacją prezentującą przykład jej zastosowania w polskiej praktyce gospodarczej. Zaprezentowano pojęcie oraz sposoby klasyfikowania składników i pomiaru kapitału intelektualnego. Ukazano metodę współczynnika intelektualnej wartości dodanej (VAIC) oraz efektywność tworzenia wartości dodanej w opraciu o wykorzystanie materialnych i niematerialnych aktywów (wyniki badań).
Artykuł poświęcono prezentacji sprawozdania z wartości dodanej, będącego jednym z narzędzi "rachunkowości społecznej", tj. koncentrującej się na prezentacji informacji umożliwiających ocenę dokonań przedsiębiorstwa w kontekście finansowych oczekiwań interesariuszy. Przedstawiono genezę i istotę tego sprawozdania oraz zasady jego sporządzania i analizy. Zagadnienia teoretyczne zilustrowano przykładem praktycznym. Całość wieńczy prezentacja zalet i wad omawianego narzędzia. (abstrakt oryginalny)
EVA to sposób wyznaczania wartości na podstawie dochodu ekonomicznego. Metodę tą stosowały dotychczas dziesiątki dużych przedsiębiorstw przede wszystkich amerykańskich (Coca-Cola, Applied Power, Marriot Corp.) korzystały z niej również firmy doradcze (PriceWaterhouseCoopers, Lazard Freres & Co., Hewitt Associates) oraz niektóre szkoły biznesu. Autor przedstawił przykład liczbowy szacowania wartości kapitału własnego metodą ekonomicznej wartości dodanej.
W artykule skoncentrowano się na jednym z ważniejszych parametrów finansowych - EVA (Economic Value Added), znajdującym zastosowanie m.in. w korekcie danych księgowych. Zwrócono uwagę na trudności związane z posługiwaniem się ekonomiczną wartością dodaną.
Autor w swojej pracy zaprezentował koncepcję ekonomicznej wartości dodanej jako metody pomiaru rentowności przedsiębiorstwa oraz metody wyznaczania jego wartości.
20
63%
Przedmiotem opracowania jest analiza wpływu globalnych łańcuchów wartości dodanej i międzynarodowej fragmentaryzacji procesów produkcji na rozwój eksportu krajów strefy euro. Fragmentaryzacja została oszacowana za pomocą nowej metody opartej na koncepcji wartości dodanej w handlu poprzez dekompozycję całkowitej wartości dodanej na krajową i zagraniczną wartość dodaną wyrażoną w eksporcie całkowitym. W analizie wykorzystano dwa podstawowe źródła danych: OECD-WTO Trade in Value Added Database (TIVA) oraz World Input-Output Database.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.