Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Analiza zdolności strategicznych przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Conceptualizing Innovation Capabilities : a Contingency Perspective
100%
Badania empiryczne potwierdziły istnienie pozytywnych relacji między realizacją działań innowacyjnych a przyszłymi wynikami organizacji. Firmy wykorzystują zasoby i możliwości do opracowywania innowacji w postaci nowych produktów, usług lub procesów. Niektóre firmy okazują się lepsze w odtworzeniu sukcesu innowacyjnego niż inne, a zdolność do tego określana jest jako zdolność do innowacji. Jednak termin ten nie jest jednoznacznie traktowany w literaturze. Istnieje kilka różnych definicji pojęcia, a rozróżnienie między zdolnościami innowacyjnymi a innymi rodzajami zdolności, takimi jak zdolności dynamiczne, nie zostało jednoznacznie określone, ani też zależności między tym pojęciem a innymi koncepcjami opartymi na zasobach i zdolnościach w teorii strategii. Chociaż zdolność do innowacji jest coraz bardziej identyfikowana jako kluczowa dla trwałej konkurencyjności przedsiębiorstwa we współczesnych, niestabilnych i złożonych rynkach, związek strategia - innowacje jest słabo rozwinięty w prowadzonych badaniach. Aby przezwyciężyć to wyzwanie, niniejszy artykuł podnosi następujące pytanie badawcze: Jaki rodzaj zdolności innowacyjnych jest potrzebny do pomyślnego wprowadzenia innowacji? Biorąc pod uwagę istniejące badania wybraliśmy konceptualny projekt badawczy po to, aby odpowiedzieć na nasze pytanie badawcze. W artykule uwzględniono ramy pojęciowe, aby omówić, jakie zdolności innowacyjne firmy muszą posiadać, aby odtworzyć sukces innowacyjny. Biorąc pod uwagę dokładne zbadanie obecnej literatury dotyczącej zdolności innowacyjnych oraz powiązania strategia-innowacje, sugerujemy, aby zdolności innowacyjne rozpatrywać w dwóch wymiarach - innowacyjności i cech rynkowych. Te ramy umożliwiają identyfikację czterech różnych kontekstów zdolności innowacyjnych w matrycy dwa na dwa. Omawiamy rodzaje innowacji, które są niezbędne w czterech różnych kontekstach. Te nowe ramy przyczyniają się do zrozumienia powiązania strategiczno-innowacyjnego, a także wyjaśniają pojęcie zdolności w literaturze strategicznej i ustanawia związek między tymi strukturami a teorią zarządzania innowacjami. (abstrakt oryginalny)
Problematyka artykułu dotyczy znaczenia zdolności organizacyjnych w kształtowaniu potencjału strategicznego przedsiębiorstwa i możliwości jego wykorzystania. Strategiczne zdolności organizacyjne to takie, które warunkują przystosowywanie się przedsiębiorstwa do zmiennych warunków w otoczeniu. Z poznawczego i utylitarnego punktu widzenia istotne jest ich współwystępowanie. Ustalenie konfiguracji strategicznych zdolności organizacyjnych przedsiębiorstwa to cel opracowania, będącego kontynuacją ich analiz w kontekście sprawności strategicznej. Wyniki analiz wskazują na hybrydową konfigurację zdolności organizacyjnych.(abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje istotę, charakter i wagę analizy strategicznej jako jednego z kluczowych elementów udanego rozwoju przedsiębiorczości. Wykorzystując terminologię biznesową, autorzy przytaczają podstawowe definicje i metody analizy strategicznej oraz prezentują różne inne poglądy. Autorzy dokonali analizy wpływu środowiska zewnętrznego i wewnętrznego na działalność firmy i biorąc pod uwagę powyższe czynniki, sklasyfikowali metody analizy strategicznej. Doszli do wniosku, że metody analizy strategicznej wewnętrznego środowiska przedsiębiorstwa obejmują: metodę "drzewko celów", metodę LOTS oraz model MOST. Natomiast metody analizy strategicznej zewnętrznego środowiska przedsiębiorstwa obejmują: matrycę produktu i wzrostu rynkowego Ansoffa, portfolio Coopera, model "pięciu sił konkurencyjnych Portera", model BCG, matrycę nowego modelu BCG, matrycę GE / McKinseya, metodę Thompsona i Striklenda, matrycę "7S" McKinseya, matrycę ADL/LC, model Hofera / Schendela oraz analizę PEST. Metody analizy stosowane w badaniu strategicznego środowiska zewnętrznego i wewnętrznego zawierają: model Abella, analizę SWOT, model Shell/DPM, analizę modelu PIMS, analizę SPASE oraz matrycę Seinersa. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Kluczowe indykatory osiągnięć w realizacji strategii przedsiębiorstwa
84%
Przedstawiono koncepcję kluczowych indykatorów osiągnięć (KPIs - Key Performace Indicators). Podano definicję KPIs oraz scharakteryzowano proces obrazujący osiągnięcia organizacji w dążeniu do realizacji wyznaczonych celów i zadań poprzez zastosowanie koncepcji KPIs. KPIs jest miernikiem obrazującym strategiczne nośniki wartości przedsiębiorstwa. Wśród zalet koncepcji KPIs należy wymienić: prezentuje osiągnięcia przedsiębiorstwa w czasie rzeczywistym, menedżerowie uzyskują informację zwrotną o tym jak radzą sobie podwładni oraz polepszenie funkcji planowania.
5
84%
W artykule przedmiotem rozważań jest rola zdolności dynamicznych i zdolności zwykłych w budowaniu przewagi konkurencyjnej. Rozważania zawarte w artykule wzmocniły argumenty za tym, że gdy dynamizm otoczenia zwiększa się jednocześnie rośnie ranga zdolności dynamicznych w utrzymywaniu przewagi konkurencyjnej. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono za literaturą przedmiotu różne metody określania mocnych i słabych stron firmy. W ostatnim fragmencie zaproponowano własną skałę wartościującą mocne i słabe strony przedsiębiorstwa. Można ją wykorzystać w analizie strategicznej SWOT. (abstrakt oryginalny)
Artykuł opisuje podstawowe założenia identyfikacji środowiska firmy. W zależności od wybranej orientacji marketingowej oraz od typu zarządzania różnie ocenia się otoczenie przedsiębiorstwa. Opracowanie zawiera również najważniejsze i zarazem najbardziej kompleksowe modele oceny otoczenia firmy LCAG/SWOT oraz model M. Portera.
Przedmiotem zainteresowania autora są strategie działania małych i średnich przedsiębiorstw na rynku globalnym. Artykuł przedstawia wnioski wynikające z badania ankietowego przeprowadzonego wśród znanych firm, wyróżnianych za swoje wyniki. Na potrzeby badania zdefiniowano pojęcie firmy sukcesu oraz sformułowano 10 cech wyróżniających taką firmę. Na podstawie przeprowadzonych badań autor prezentuje typowe zachowania strategiczne, które pozwoliły badanym firmom uzyskać powodzenie na konkurencyjnym rynku.
W artykule autor zaprezentował koncepcję analizy strategicznej w instytucjach nie nastawionych na zysk (np analizę sektora wg M. Portera). Podkreślił potrzebę stworzenia metody dostosowanej do specjalnych uwarunkowań występujących w tego typu działalności. Jako przykład zaprezentował instytucję zapewniającą pomoc społeczną rodzinom dzieci specjalnej troski w USA.
Metoda łańcucha wartości M. Portera jest koncepcją tworzenia wartości poprzez ujęcie przedsiębiorstwa jako splotu różnorodnych, połączonych ze sobą działań. Łańcuch wartości obrazuje dodawanie wartości produktu począwszy od zmian na wejściach systemu, poprzez wykonywanie niezbędnych operacji przetwórczych - aż do sprzedaży i usług posprzedażnych z nim związanych. W artykule przedstawiono istotę, miejsce i rolę łańcucha wartości w analizie zdolości strategicznych organizacji.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.