Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 44

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Annual report of the company
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Zamknięcie roczne spółki przygotowują i prezentują użytkownikom w celu dostarczenia zasobu informacji, niezbędnej przy podejmowaniu przez nich decyzji ekonomicznych wobec podmiotu. Najczęściej jest ono prezentowane jako element raportu rocznego. Podstawę prawną sporządzania i publikacji raportu rocznego stanowią kodeks handlowy oraz ustawa o rachunkowości, a także prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych. (fragment tekstu)
2
Content available remote Kierunki zmian raportowania w przedsiębiorstwach
80%
Raporty finansowe w czystej postaci nie zaspokajają potrzeb informacyjnych wewnętrznych i zewnętrznych odbiorców. Zmiana podejścia do raportu oraz rozszerzenie zakresu informacyjnego to zasadnicze kierunki, jakie wiążą się z rozwojem tego obszaru. Liczne inicjatywny podejmowane przez instytucje rachunkowe, sprawozdawcze i inne wypracowały dwa zasadnicze nurty w rozwoju tego typu raportów, tj. tworzenie obok raportów finansowych tzw. raportów zrównoważonego rozwoju oraz tworzenie jednolitych raportów zawierających wszelkie informacje o jednostce. Niniejszy artykuł jest przeglądem literaturowym głównych nurtów współczesnych podejść do problemów związanych z raportowaniem. (abstrakt oryginalny)
Rzeczywistość społeczno-gospodarcza, w tym wdrażanie innowacji dotyczących zarządzania finansami przedsiębiorstwa, kreowana i rekreowana jest przez instytucje (w znaczeniu norm, zasad). Współcześnie występuje konkurencja pomiędzy instytucjami w domenie funkcji, jaką pełnią przedsiębiorstwa w makrosystemie społeczeństwo - gospodarka - środowisko. Paradygmat współczesnej teorii finansów i paradygmat zrównoważonego rozwoju częstokroć zakładają aplikację odmiennych modeli decyzyjnych. Celem artykułu jest rozpoznanie skali oddziaływania wymienionych paradygmatów na rozumienie i prezentację roli, jaką odgrywają przedsiębiorstwa w makrosystemie, która rzutuje na model zarządzania przedsiębiorstwem. Analizę przeprowadzono na przykładzie wybranych spółek sektora paliwowego w Polsce.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 299
241-250
Problematyka artykułu dotyczy zakresu ujawnień informacji na temat działalności innowacyjnej (w tym działalności badawczo-rozwojowej) w sprawozdaniach spółek. Tłem rozważań jest określenie potrzeb informacyjnych użytkowników sprawozdań w obszarze innowacyjności przedsiębiorstwa. Analizę zakresu informacji o działalności innowacyjnej i jej efektach prezentowanych w raportach rocznych przeprowadzono na przykładzie spółek giełdowych objętych indeksem WIG-chemia. Najważniejszy wniosek wynikający z badań to coraz istotniejsze znaczenie dla użytkowników sprawozdań informacji niefinansowych ujawnianych na temat innowacyjności. Potencjał do realizowania przez podmiot celów polityki informacyjnej na temat innowacyjności tkwi zatem w tych elementach raportów, w których takie informacje są ujawniane. (abstrakt oryginalny)
Fundamentalną decyzją przy tworzeniu strategii dla raportu branżowego jest określenie celów, które chce się za jego pomocą zrealizować. Raporty mogą wspierać zarówno działania marketingowe, jak i wizerunkowe. (fragment tekstu)
6
Content available remote Wpływ KSR nr 9 ,,Sprawozdanie z działalności" na rachunkowość
61%
Celem opracowania jest wskazanie zasadniczych obszarów wpływu sprawozdania z działalności na ukierunkowanie określonych rozwiązań w systemach rachunkowości finansowej i zarządczej, umożliwiających i wspomagających sporządzenie tego sprawozdania zgodnie z oczekiwaniami interesariuszy. Zaprezentowano miejsce i rolę tego sprawozdania w raporcie rocznym, uwzględniając zalecenia wynikające z KSR nr 9. Wskazano możliwości i uwarunkowania wykorzystania informacji z systemu rachunkowości przy jego tworzeniu. Jako podstawową metodę badawczą zastosowano analizę regulacji prawnych, a wnioski sformułowano na podstawie metod dedukcji oraz rozumowania przez analogię. Przedstawione rozważania wykazały, że rachunkowość dostosowana do potrzeb controllingowych, w tym szczególnie zarządzania dokonaniami, jest kluczową bazą informacyjną do sporządzania sprawozdania z działalności(abstrakt oryginalny)
7
61%
Cel - celem artykułu jest przedstawienie stanu oraz zaproponowanie zmian zakresu i sposobu prezentowania informacji środowiskowych ujawnianych w raportach rocznych przez przedsiębiorstwa działające w branży motoryzacyjnej. Metodologia badania - zastosowano następujące metody badawcze: studia literaturowe, analizę, syntezę, indukcję i wnioskowanie. Przeanalizowano raporty roczne 13 koncernów motoryzacyjnych odznaczających się największa liczbą wyprodukowanych pojazdów samochodowych w 2012 roku. Wynik - zaprezentowano regulacje prawne dotyczące ujawniania informacji środowiskowych oraz systemy proponujące prezentację informacji środowiskowych. Zdiagnozowano i przedstawiono charakter informacji środowiskowych zawieranych w obligatoryjnej sprawozdawczości w przedsiębiorstwach branży motoryzacyjnej. Oryginalność/Wartość - zaproponowano zmiany, które można wprowadzić w zakresie i sposobie prezentowania informacji środowiskowych w raportach rocznych przedsiębiorstw branży motoryzacyjnej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza problematykę ilości, jakości oraz zakresu danych na temat elementów kapitału intelektualnego ujawnianych w raportach rocznych. Przeprowadzono weryfikację raportów rocznych spółek "nowej ekonomii" czyli bazujących w swej działalności głównie na aktywach niematerialnych, które są notowane na GPW w Warszawie. Funkcjonują w branżach: konsultingowej (DGA SA), medialnej (TVN SA) i informatycznej (One-2-One SA). Raporty rozpatrywane są w okresie kolejnych trzech lat (2006-2008). Opisany jest stan ujawnień, zmiany, jakie nastąpiły w tej kwestii w ciągu 3 lat oraz subiektywna ich ocena. Każdemu z raportów zostały nadane syntetyczne oceny w skali od 1 do 5. Na koniec przedstawiono podsumowanie wyników analizy oraz wnioski, zwracając uwagę na przyczyny i skutki istniejących braków w raportach oraz możliwe rozwiązania problemu.(abstrakt oryginalny)
9
61%
Cel - celem artykułu jest przedstawienie wyników badań empirycznych na temat możliwości wykorzystania raportów rocznych do identyfikacji kosztów przedsiębiorstw handlowych na przykładzie wybranych przedsiębiorstw branży informatycznej. Metodologia badania - metody badawcze zastosowane w opracowaniu to metoda jakościowych badań empirycznych oraz metoda studiów przypadków. Wynik - przedsiębiorstwa wykorzystują w sprawozdawczości finansowej prezentację zagregowanych pozycji kosztów, co nie sprzyja poznaniu kosztów w powiązaniu ze specyfiką prowadzonej działalności. Z punktu widzenia użytkownika informacji, opisowe elementy rocznego raportu umożliwiają, po bardzo wnikliwej analizie prezentowanych treści: 1) określenie istotnych czynników kosztototwórczych wskazanych przez najwyższy szczebel zarządzania o charakterze strategicznym, głównie strukturalnych, a także o charakterze operacyjnym w przypadku raportowania na temat ryzyka gospodarczego, 2) identyfikację szczególnie znaczących procesów, które mają podstawowe znaczenie dla redukcji kosztów. Oryginalność/Wartość - prezentowane wyniki badań podejmują aktualny temat i stanowią wkład w dyskusję na temat kosztów przedsiębiorstw handlowych. Jednocześnie opisane w artykule wyniki badań umożliwiają wskazanie luki informacyjnej sprawozdawczości przedsiębiorstw w obszarze prezentacji kosztów. (abstrakt oryginalny)
10
61%
|
|
90
|
nr 146
157-172
Celem artykułu jest przedstawienie zagadnienia ujawniania informacji na temat emisji gazów cieplarnianych przez wybrane spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Londynie. Dla jego realizacji poddano analizie obowiązujące w tym kraju regulacje i wytyczne w zakresie ujawnień dotyczących emisji gazów cieplarnianych w raportach spółek notowanych w obrocie publicznym. Zbadano także zakres ujawnień o emisji gazów cieplarnianych spółek wchodzących w skład indeksu FTSE4GOOD 50 UK oraz czynników kształtujących liczbę ujawnianych informacji. W artykule zastosowano analizę treści i analizę regresji wielorakiej. Zgodnie z wynikami badań zakres ujawnień jest zróżnicowany. Zdecydowana większość przedsiębiorstw ujawnia informacje o emisjach bezpośrednich i pośrednich wynikających z zakupu energii (zakres pierwszy i drugi) oraz zróżnicowane wskaźniki intensywności. Czynnikami wpływającymi w sposób istotny na liczbę ujawnień o emisji gazów cieplarnianych są intensywność emisji i wielkość przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Cel: Celem artykułu jest przedstawienie wyników badań wśród polskich użytkowników raportów rocznych na temat potrzeb informacyjnych użytkowników informacji biznesowych w zakresie doskonalenia informacji finansowych i niefinansowych w raportach rocznych. Metodyka/podejście: Badanie zostało przeprowadzone przy użyciu dwóch technik badawczych: pierwsza to kwestionariusz online skierowany do respondentów zewnętrznej bazy danych; druga to wywiady indywidualne. 694 otrzymane odpowiedzi zostały przeanalizowane w celu znalezienia związku między odpowiedziami a cechami respondentów, takimi jak płeć, wiek, wykształcenie. Badanie zostało przeprowadzone wśród wybranych losowo respondentów z doświadczeniem w zawodach takich jak: doradca podatkowy, księgowy, dyplomowany księgowy, analityk finansowy, doradca finansowy, inwestor, kontroler, specjalista ds. rachunkowości zarządczej, audytor wewnętrzny, menedżer. Wyniki: Analiza materiału badawczego wykazała zasadność działania polegającego na doskonaleniu podejścia zarówno do zakresu, jak i struktury rocznych raportów w kontekście potrzeb informacyjnych ich użytkowników. Jednak, jak każde badanie empiryczne, wyniki tego badania należy interpretować ostrożnie. Oryginalność/wartość: Badania prowadzone przez autorów są próbą wypełnienia luki badawczej w badanym obszarze, są one również istotne w praktyce. Ich wyniki mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia potrzeb użytkowników informacji biznesowych, a co za tym idzie, możliwości wychodzenia im naprzeciw. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 3
29-39
The paper presents the results of a research study, whose focal issue was the extent of disclosure in annual reports of costs of trade enterprises on the example of IT companies listed on the Warsaw Stock Exchange. Due to its limited scope, this study should be treated as a pilot, constituting the introduction to further and more detailed research and analyses, which ultimately will include all companies listed on the WSE within the Polish Classification of Activities (PKD) wholesale and retail trade, and car repair. The aim of the study is to evaluate the usefulness of the annual report as a source of information about the costs of a trading company. Information on costs in annual reports results from informational obligations defined by current regulations of law, environmental needs, as well as each economic entity's individual approach to the presentation of financial information in financial reports and to disclosure of additional information (qualitative and financial) in explanatory notes and in an activity report. It should also be noted that the presentation in the same costs group of different specific items proves that factors influencing the amount and structure of costs in a given period in particular entities conducting trading activity in the same sector have various significance for the results. Presenting information on risk within holdings indicates cost- determining factors both of operational and strategic natures, external and internal, dependent on the enterprise and independent of it. The sector in which the researched economic entities operate is an important factor which has an influence on the identification of cost drivers and costs whose source is risk related to the economic activity conducted. (original abstract)
Ujawnianie informacji strategicznych w raportach rocznych podnosi ich użyteczność z punktu widzenia nie tylko inwestorów, ale również innych interesariuszy. Jednak spojrzenie na ten problem w kontekście całego rynku uwidacznia, że bilans korzyści z tytułu tego rodzaju ujawnień może się zmieniać w dłuższym czasie. Celem tego artykułu jest ocena jakościowa ujawnianych informacji o charakterze strategicznym przez spółki notowane na rynkach alternatywnych. Badanie ma charakter porównawczego studium przypadków na podstawie danych retrospektywnych pochodzących z raportów rocznych badanych jednostek. Jego celem jest rozpoznanie i zdiagnozowanie sytuacji. Ocenie zostało poddanych 15 spółek z sektora informatycznego, w tym 10 notowanych na AIM London i 5 notowanych na New- Connect. Sektor informatyczny jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się rynków w Wielkiej Brytanii i w Polsce. Z uwagi na szybkie zmiany technologiczne sektor ten musi perspektywicznie patrzeć w przyszłość i monitorować pojawianie się wszelkich nowości tak, aby w adekwatny zaspokajać potrzeby klientów. Dlatego ważną kwestią jest posiadanie dobrej strategii rozwojowej oraz wizji przyszłości. Jak wykazały wyniki badania jakość ujawnień informacji strategicznych spółek notowanych na AIM London jest średnio wyższa niż jakość ujawnień spółek notowanych na NewConnect(abstrakt oryginalny)
Financial statements reflect important information about the entity's financial position, operating performance, and cash flows and must be made available in a timely fashion to all interested factions to stimulate opportune business judgments. Ergo, this paper examines the association of the audited annual report delay with eight entity and audit firm attributes. The sample includes 396 observations of 99 nonfinancial firms listed on the Macedonian Stock Exchange (MSE) for the period 2014-2017. The regression results designate a statistically significant relationship between the audit opinion, company liquidity, size, and industry with the audit opinion lag. Moreover, the publication period ranges from 43 days to 374 days suggesting that timeliness may be a significant concern for Macedonian entities regarding financial reporting policy.This is the first study to thoroughly assess the relationship between entity, auditor characteristics, and audit report timeliness on the developing Macedonian market.(original abstract)
|
|
nr 95
65-75
Raportowanie okresowe ma dostarczyć danych dla potrzeb decyzyjnych zarządu. Budżetowanie zakładów opieki zdrowotnej stawia sobie cel w postaci racjonalnej struktury kosztów działalności medycznej. Przy małym zaangażowaniu personelu medycznego nie możemy liczyć na szybkie sukcesy w dziedzinie racjonalizacji struktury kosztów. Przygotowywane okresowe raporty wskazują ośrodki powstawania kosztów mało zaangażowane w proces budżetowania, i oraz te, które swoim przykładem popierają racjonalizację kosztów zakładu opieki zdrowotne. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono ocenę raportu zintegrowanego jako narzędzia do komunikowania podejścia do zarządzania ryzykiem spółki i podjęto się odpowiedzi na pytanie, czy i w jaki sposób ta forma sprawozdawczości przełożyła się na zakres informacji o zarządzaniu ryzykiem. Artykuł stanowi próbę kompleksowego podejścia do oceny ujawnień na temat zarządzania ryzykiem. Ocena została dokonana poprzez porównanie zawartości informacyjnej raportów rocznych, ze szczególnym uwzględnieniem sprawozdania z działalności oraz raportów zintegrowanych. Wykorzystano metodę analizy tekstu oraz metodę delficką. Próba badawcza obejmowała raporty roczne i dwa raporty zintegrowane sporządzone za 2016 rok spółek działających w branży energetycznej w Polsce. Z przeprowadzonego badania wynika, że bardziej precyzyjne informacje o ryzyku prezentowane są w raportach zintegrowanych niż "tradycyjnych". Jednocześnie pomiędzy badanymi raportami zintegrowanymi również występują różnice w poziomie ujawnień. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 58
365-374
Na podstawie analizy porównawczej regulacji obrotu papierami wartościowymi dopuszczony-mi do obrotu na rynkach zorganizowanych w Polsce, czyli na rynkach GPW, NewConnect lub BondSpot, w artykule przedstawiono zróżnicowany zakres informacji ujawnianych w raportach okresowych emitentów. Im bardziej zorganizowany rynek i im dłuższy okres objęty raportem, tym zakres informacji jest szerszy. Emitenci dłużnych papierów wartościowych ujawniają informacje rzadziej, ale zakres ich raportów śródrocznych jest szerszy niż emitentów instrumentów udziałowych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zapoznanie czytelników oraz użytkowników danych statystycznych z teoretycznymi i praktycznymi aspektami prowadzenia badań statystycznych w obszarze przedsiębiorstw nie-finansowych. Artykuł jest skierowany do osób zainteresowanych metodologią badań statystycznych, sprawozdawczością statystyczną (podmiotów) czy też osób zajmujących się analizą danych sektora małych (w tym mikro-) i średnich przedsiębiorstw. (skrócony abstrakt oryginalny)
Znaczna liczba wartości niematerialnych i prawnych wynikających z "Łączenia jednostek gospodarczych" jest często znajdowana w bilansie pod pozycją samodzielnego Goodwill, aniżeli pod określonymi pozycjami aktywów niematerialnych. Wpływa to negatywnie na wiarygodność przyszłych oświadczeń finansowych i kompromituje prawdziwe oraz uczciwe spojrzenie na wyniki finansowe. W tym kontekście, w celu wyszczególnienia oddziaływania poprawionej wersji standardów łączenia jednostek gospodarczych wprowadzonych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (MSSF 3), artykuł ten stara się zbadać poziom ujawnienia aktywów niematerialnych i prawnych, wynikający z "Łączenia jednostek gospodarczych", w znaczącej próbie włoskich spółek wyszczególnionych w indeksie FTSE MIB poprzez analizę zawartości oświadczeń finansowych w okresie 2008-2011. (abstrakt oryginalny)
Aby oszacować rzeczywiste wyniki małych i średnich prywatnych przedsiębiorstw, celowo utajniane w ich sprawozdawczości, Wojewódzki Urząd Statystyczny w Kielcach przeanalizował dane z raportów rocznych firm obserwując relacje pomiędzy ich wynikami, płacami i nakładami. Artykuł prezentuje główne założenia tzw. metody kieleckiej, uzyskane nią szacunki oraz ich analizę.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.