Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Anti-crisis shield
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Artykuł poświęcony jest problemowi wprowadzonej, ustawą z 14.05.2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, regulacji egzekucji z nieruchomości stanowiącej własność dłużnika. Analizie poddany został wpływ znowelizowanej regulacji na dotychczasowy przebieg egzekucji z nieruchomości dłużnika z uwzględnieniem konsekwencji, jakie ona niesie dla wierzyciela. W ramach artykułu przedstawiono zalety oraz wady wprowadzonego do polskiego porządku prawnego art. 952¹ KPC.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem analizy w niniejszym opracowaniu jest wpływ znowelizowanego art. 37a k.k. na system wymiaru kar. Główną jego część stanowią rozważania nad charakterem normatywnym tych zmian, ze szczególnym uwzględnieniem przebiegu procesu legislacyjnego. Konstrukcja artykułu została oparta na układzie chronologicznym wynikającym z metody badawczej opracowanej przez Stowarzyszenie Badań nad Źródłami i Funkcjami Prawa "Fontes". Artykuł wieńczy punkt zawierający wnioski dotyczące oceny przyczyn tworzenia prawa i społeczno-gospodarczych skutków jego oddziaływania, ze szczególnym uwzględnieniem rzeczywistych powodów uchwalenia tej regulacji, zaistniałych i potencjalnych efektów jej działania oraz prognoz co do dalszej ewolucji regulacji karnoprawnych w obszarze stosowania sankcji karnych.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest krytyczna analiza i próba oceny rozwiązań wprowadzonych do polskiego prawa pracy w celu ochrony interesu pracodawcy w czasie epidemii koronawirusa i wywołanego nią kryzysu ekonomicznego. Analizie poddano rozwiązania wprowadzone przez polskiego ustawodawcę w związku z epidemią koronawirusa w ramach tzw. Tarczy antykryzysowej. Ze względu na krajową specyfikę tych rozwiązań artykuł nie zawiera odwołania do uregulowań obowiązujących w innych krajach. Przeprowadzona analiza wpisuje się jednak w szerszy nurt badań nad rozwiązaniami wprowadzanymi w prawie pracy w związku z epidemią podejmowanych na gruncie ustawodawstw poszczególnych państw europejskich. Autorka prezentuje tezę, że wprowadzone rozwiązania oceniane łącznie spełniły swój cel - pozwoliły pracodawcom przetrwać pierwsze półrocze stanu epidemii i przyczyniły się do ograniczenia wzrostu bezrobocia. Analiza poszczególnych przyjętych rozwiązań ukazuje jednak ich liczne mankamenty, w tym również dotyczące zgodności z prawem europejskim i Konstytucją RP. Wyniki badań mają charakter oryginalny, mogą być przyczynkiem do dalszych, bardziej pogłębionych badań naukowych oraz stanowić punkt odniesienia dla badań o charakterze prawnoporówawczym. Przyjęte wnioski wskazują również kierunki zmiany regulacji.(abstrakt oryginalny)
Około 1 mln migrantów przebywa obecnie w Polsce, głównie są to pracownicy z Ukrainy. Restrykcje w przekroczeniu granic Rzeczypospolitej Polskiej w dobie pandemii COVID- 19 oraz perspektywa recesji gospodarczej stały się czynnikami motywującymi do opuszczenia polskiego rynku pracy przez pracowników z Ukrainy. Ograniczenie handlu i usług w wielu polskich przedsiębiorstwach wymusiło redukcję personelu w obawie przed bankructwem. Przedsiębiorcy, którzy zwolnili swoich pracowników nie czekając na wsparcie rządu w postaci "tarczy antykryzysowej", postawili najczęściej na osoby o najniższym stażu pracy, niemające umów o pracę i pochodzące z mniejszości narodowych. Skutki gospodarcze i polityczne takich decyzji odczuje w dłuższej perspektywie cały rynek pracy. Analiza migracji ukraińskich pracowników w Polsce po wybuchu epidemii COVID-19 pozwoli ocenić skalę tej migracji i podjąć próbę odpowiedzi na pytanie: Czy polscy przedsiębiorcy działają w duchu interesu publicznego, czy jednak uprzedzeń wobec obcej siły roboczej? Badanie ma na celu analizę reakcji służb i instytucji publicznych na migracje spowodowane rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Dane wskazują, że nie radziły sobie one z wydaniem nowych kart pobytu, zezwoleń na pracę. Wystąpiły komplikacje związane z przekraczaniem granicy. Wszystko to świadczy o słabym przygotowaniu służb granicznych do migracji o tak dużej skali. Ponadto doszło do wzrostu liczby zwolnień obywateli Ukrainy w czasie trwania pandemii. Zauważono również wystąpienie przejawów rasizmu w społeczeństwie. W efekcie nasiliła się migracja.(abstrakt oryginalny)
Spośród wielu branż turystyczna została w największym stopniu dotknięta skutkami pandemii COVID-19. Podmioty podaży rynku turystycznego blisko rok pozostały zamknięte, nie prowadząc swojej działalności. Pomocne w takiej sytuacji są mechanizmy interwencjonizmu państwowego, a w zbiorze ich narzędzi tarcze antykryzysowe oraz bon turystyczny. Celem artykułu jest zaprezentowanie skali wpływu pandemii COVID-19 na działalność turystyczną w Polsce oraz skali interwencjonizmu państwowego w tej branży. Praca ma charakter teoretyczno-analityczny. Wykorzystano typowe w takich opracowaniach metody badawcze: krytycznej analizy literatury przedmiotu, analizy dokumentów, analizy publikowanych danych wtórnych. (abstrakt oryginalny)
RESEARCH OBJECTIVE: The objective of the article is to analyse legislative acts introduced in Poland in response to COVID-19 pandemic (the so-called anti-crisis shields), which led to a clash between fundamental rights and constitutional principles and triggered a debate on systemic transgression and the principles that limit the government's activities directed at citizens. RESEARCH PROBLEM AND METHODS: COVID-19 led to attempts undertaken by the Polish government to redefine the constitutional strategies established by the Solidarity generation by choosing a strategy to deal with the crisis based on limiting citizens' rights. This led to doubts triggered by the collision of this strategy with constitutional norms. The method used in the study was a legal-doctrinal comparative analysis and a synthesis of the literature. THE PROCESS OF ARGUMENTATION: The article presents the determinants underlying the creation of constitutional principles in Poland embedded in the context of the common good as the principium which guides the relationships between the state and its citizens. The doctrinal transgression resulting from the government's attempts to fight against COVID-19 was analysed and conclusions concerning the threats to the political system in the context of the governmental attempts to reinterpret the concepts fundamental to the democratic state of law were drawn. RESEARCH RESULTS: COVID-19 proved that the existing regulations are not sufficient to secure the principle of the common good as an underlying principle of the government's activities. Crises become a pretext for decisionmakers to introduce such laws which prioritise the interests of the authorities over the interests of citizens. CONCLUSIONS, INNOVATIONS, AND RECOMMENDATIONS: It is recommended to consider the introduction of extra legislative mechanisms that would prevent the primacy of the interests of the state to take precedence over the interests of citizens in the future. (original abstract)
Celem artykułu jest ukazanie, jaki wpływ na polską gospodarkę miała pandemia COVID-19 w porównaniu do sytuacji w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Chodzi o najważniejsze skutki gospodarcze, które wystąpiły w warunkach aktywnego wspierania gospodarki przez rządowy program antykryzysowy łagodzący negatywne skutki wywołane pandemią w latach 2020-21 (tarcza antykryzysowa). Analizie poddano program rządowy oraz wskaźniki rynku pracy - stopę bezrobocia i zmiany liczby pracujących w ujęciu branżowym. Sytuacja w Unii Europejskiej została omówiona z wykorzystaniem podstawowych wskaźników makroekonomicznych, jak dynamika wzrostu PKB oraz dług i wynik sektora finansów publicznych - każdy z tych wskaźników odnotował efekty zamknięcia gospodarki. Sekcje PKD "Zakwaterowanie i gastronomia" oraz "Handel; naprawy pojazdów samochodowych" najbardziej odczuły skutki kryzysu. Są też branże, które odnotowały pozytywne efekty działalności mimo lockdownu, na przykład "Informacja i komunikacja". Wskaźniki sytuacji w Polsce w ujęciu makroekonomicznym sytuują ją w grupie krajów, które skutecznie przeciwdziałają skutkom pandemii, co dobrze wróży na okres odbudowy gospodarki po pandemii.(abstrakt oryginalny)
Artykuł opisuje rolę Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości (MCP) w wykorzystywaniu funduszy unijnych w województwie małopolskim, na podstawie dwóch programów operacyjnych: Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (MRPO) na lata 2007-2013 i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego (RPO WM) na lata 2014-2020. W pierwszych latach swojej działalności MCP wdrażało część MRPO, wspierając inwestycje i innowacje mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). W latach 2008-2015 ogłoszono łącznie 27 konkursów, w których wsparcie finansowe przekazane beneficjentom wyniosło 697 mln zł, dzięki czemu zostało utworzonych 3,5 tys. miejsc pracy i wprowadzono 2,6 tys. innowacji. Kolejny program - RPO WM - dotyczył dalszego rozwoju małopolskiej gospodarki przez wspieranie inwestycji oraz innowacji w kluczowych dla rozwoju regionalnego obszarach. Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości przeprowadziło łącznie 108 naborów i przyznało w imieniu Zarządu Województwa 6 mld zł wsparcia, co pozwoliło na stworzenie nowych miejsc pracy, rozwijanie firm, dywersyfikację działalności gospodarczej, wsparcie innowacyjności i promowanie eksportu. Odpowiedzią województwa małopolskiego na skutki pandemii COVID-19 było uruchomienie programu Małopolska Tarcza Antykryzysowa, którego głównym celem było wspieranie MŚP w zachowaniu płynności finansowej i utrzymaniu miejsc pracy. Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości wsparło w tym czasie ponad 8 tys. firm kwotą ponad 280 mln zł, co pozwoliło na utrzymanie ponad 30 tys. miejsc pracy. Artykuł podkreśla synergiczną rolę funduszy UE i instytucji publicznych w kształtowaniu lepszych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości. W artykule zastosowano zintegrowaną metodologię, która łączy w sobie podejście studium przypadku dotyczącego Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości z analizą danych statystycznych.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest przedstawienie działalności instytucji kultury w czasie pandemii. Część teoretyczna opisuje tarczę antykryzysową wobec instytucji kultury w czasie ich zamknięcia. Stworzony opis oparto na informacjach pochodzących ze strony internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Część praktyczna prezentuje analizę konkretnych narzędzi wsparcia oferowanych przez instytucje środowiskowe i branżowe, samorządy, UE, banki, fundacje, uczelnie artystyczne.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest analiza prawnoporównawcza rozwiązań normatywnych z zakresu legalności pobytu i zatrudnienia cudzoziemców z państw trzecich, przyjętych przez Polskę oraz niektóre państwa sąsiednie, w związku z wybuchem pandemii wirusa SARS- -CoV-2. Przedmiot rozważań autorek stanowić będą przede wszystkim rozwiązania przyjęte przez polskiego ustawodawcę w tzw. tarczy antykryzysowej oraz jej nowelizacjach, w ramach których przewidziano automatyczne, z mocy ustawy, przedłużenie ważności dokumentów legalizujących pobyt i pracę obcokrajowców, wydłużenie terminów o wystąpienie z wnioskiem o wydanie nowych dokumentów oraz terminów na opuszczenie przez cudzoziemców kraju. Z uwagi na krótki okres obowiązywania tarczy antykryzysowej, szczegółowa analiza zawartych w niej przepisów pod kątem praktycznym jest utrudniona. Dlatego też celem wnikliwej oceny powołanych regulacji autorki artykułu, oprócz wskazania problemów interpretacyjnych pojawiających się na gruncie ich wykładni, podjęły się porównania ich z rozwiązaniami normatywnymi przyjętymi przez niektóre państwa sąsiednie (Rosję i Niemcy). Chociaż polskie przepisy w analizowanej materii są pod wieloma względami bardziej korzystne niż przyjęte przez państwa sąsiednie, pozostawiają wciąż pewne wątpliwości interpretacyjne i pole do polemiki. Z uwagi na wyłącznie tymczasowy charakter przepisów de lege ferenda autorki postulują, aby wprowadzone przez rząd zmiany były impulsem do trwałego polepszenia sytuacji cudzoziemców na terytorium Polski. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie wpływu pandemii COVID-19 na rynek pożyczek pozabankowych w Polsce. Wykorzystano udostępnione autorowi dane Biura Informacji Kredytowej artykułu za lata 2019-2020 dotyczące ilości i wartości udzielonych pożyczek przez instytucje pożyczkowe w podziale na przedziały kwotowe (do 1 tys. zł, pow. 1 tys. do 5 tys. zł, pow. 5 tys. zł). Pandemia COVID-19 wywarła negatywny wpływ na rynek pożyczkowy ze względu na spadek popytu na tego typu produkty oraz ograniczenie akcji pożyczkowej spowodowanej zaostrzeniem przepisów antylichwiarskich w zakresie maksymalnego pozaodsetkowego kosztu kredytu wprowadzonych w ramach tarczy antykryzysowej. Dodatkowo obniżanie stóp procentowych przez NBP wpłynęło na maksymalne odsetki pobierane przez te podmioty. W konsekwencji część podmiotów zaprzestała działalności, część zmieniła profil działalności na lombardy. W artykule wykorzystano następujące dane badawcze: analizę dostępnej literatury i aktów prawnych oraz danych statystycznych z BIK.(abstrakt oryginalny)
Theoretical background: Family businesses are a specific group of enterprises in which family bonds play a vital role in determining the economic and noneconomic goals of the business. The subject literature emphasises the long-term focus of family businesses which is on continuity, futurity and perseverance. During the COVID-19 crisis, unique family business traits can allow these entities to access useful resources and take positive actions such as forging strong networking relationships, tapping into local idiosyncratic knowledge, exercising rapid response, having flexibility and exercising trust with caution. This suggests that family businesses might also react to the COVID-19 crisis in their own distinctive ways using their unique attributes. Purpose of the article: In this paper we will show how family businesses deal with coronavirus restrictions and what measures they undertook during this challenging period. The paper is organised around four research questions. Research methods: This research was conducted using a sample of 167 family businesses. Primary data related to reactions of family businesses facing the COVID-19 crisis were collected in April and at the beginning of May 2020. To achieve the goals of this study, we carried out such research methods and procedures as fractal analyses, descriptive statistics, statistical comparison of means and subjective classification of the factors. Main findings: For family businesses, a sudden fall in revenue was a common result of COVID-19 restrictions in the Polish economy. In the case of the majority of surveyed family fims, revenues fell by 44%, and in the next 2 to 3 months businesses expected additional decreases of 39.8%. More than 65% declared a stable level of employment, but more than a quarter of surveyed family firms showed an average dip in firm employment of 15.7% and expected further job losses at around 13.1%. To protect businesses against the negative effects of the pandemic, surveyed family firms undertook several ad hoc measures. We divided the analysed reactions to COVID into three groups: proactive, neutral and progressive. We noticed that the most common measures were those marked as "neutral", or those which neither expanded nor retrenched the business in the short term. This observation suggests that family businesses might choose "persevering" as their first strategic response to the sudden crisis. We also found that "proactive" measures were undertaken in family businesses which evaluated their probability of survival as higher than businesses that indicated "neutral" or "defensive" reactions. In addition, we isolated statistically significant differences in family fims' average probability of survival among the firms which introduced particular neutral and defensive measures and those which did not. On this basis we can conclude that the lower the perceived probability of survival is, the more retrenchment-oriented types of measures begin to be taken. Additionally, it should be mentioned that so-called anti-crisis shields implemented by the Polish government were assessed as inadequately supportive of business entities' survival.(original abstract)
Artykuł przedstawia działania, jakie zostały podjęte przez rząd polski i instytucje publiczne, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom pandemii koronawirusa na rynku pracy i w sferze zabezpieczenia społecznego. Omówiono rozwiązania, jakie zostały przyjęte w ramach pakietu pomocowego (tzw. tarcze antykryzysowe), podając skalę i koszty tego wsparcia. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było przedstawienie roli i wpływu otoczenia na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. W pierwszej kolejności omówiono istotę otoczenia wewnętrznego oraz zewnętrznego, a także czynniki je kształtujące. Kolejna część została poświęcona na zaprezentowanie możliwych zakłóceń w otoczeniu jednostki. Dokonano również klasyfikacji kryzysów w przedsiębiorstwie, wykazano ich przyczyny i symptomy oraz wyjaśniono różnicę pomiędzy sytuacją kryzysową a kryzysem. Na koniec przeanalizowano sytuację gospodarczą Polski w dobie pandemii COVID-19 wraz z przybliżeniem instrumentów mających na celu wsparcie utrzymania działalności gospodarczej w kraju, zwanych tarczami antykryzysowymi. Oddziaływanie pandemii na biznes objawiło się m.in. spadkiem przychodów wielu przedsiębiorstw oraz wzrostem upadłości i postępowań restrukturyzacyjnych w 2020 roku. (abstrakt oryginalny)
15
41%
Niniejsze opracowanie koncentruje się na województwie warmińsko-mazurskim, jako województwie o najwyższych wskaźnikach bezrobocia. Autorka przeprowadzając analizę danych zastanych próbuje odpowiedzieć na pytanie - czy wprowadzone przez rząd tarcze antykryzysowe bezpośrednio wpłynęły na rynek pracy, stanowiąc rzeczywistą ochronę miejsc pracy? Czy w okresie lockdownu wsparcie pracodawców pożyczkami lub dofinansowaniem w celu utrzymania zatrudnienia, zapobiegło nagłemu wzrostowi liczby osób bez pracy i osłabieniu gospodarki regionu? W tym celu została przeprowadzona analiza porównawcza lat 2019-2021. Czyli okresu sprzed pandemii, największego kryzysu w 2020 roku oraz stanu popandemicznego do połowy roku 2021. Materiał i metody: Analiza danych zastanych Wyniki: Analiza danych pozwoliła zweryfikować postawione założenie. Wnioski: Bezrobocie w czerwcu 2020 r. w odniesieniu do analogicznego okresu w 2019 r. wzrosło, ale już w 2021 r. odnotowano znaczny jego spadek. Analizowane dane pozwalają na postawienie jednoznacznej diagnozy - tarcze antykryzysowe zahamowały kryzys społeczno-gospodarczy w Regionie Warmii i Mazur. (abstrakt oryginalny)
Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych z 31.03.2020 r., przyjęta w ramach tzw. tarczy antykryzysowej, w związku z pandemią koronawirusa, wprowadza trwałe rozwiązania prawne dotyczące wykorzystania środków komunikacji elektronicznej w funkcjonowaniu organów spółek kapitałowych. Niniejsze opracowanie koncentruje się na zmianach dotyczących przeprowadzania on-line zgromadzenia wspólników spółki z o.o. oraz walnego zgromadzenia spółki akcyjnej. Zmiany te polegają zasadniczo na możliwości wykorzystania wspomnianych środków z mocy prawa (ex lege), a nie jak dotychczas z mocy umowy (statutu) spółki (ex contractu). Nie wykluczają one jednak możliwości tradycyjnego odbycia tego zgromadzenia. Ponadto precyzują, na czym polega udział wspólników (akcjonariuszy) w tym zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, zachowując tzw. neutralność technologiczną. Przejawia się to w odesłaniu w kwestiach techniczno-prawnych do regulaminu przyjmowanego zasadniczo przez radę nadzorczą. Wprowadzony jest także prawny obowiązek transmisji obrad zgromadzenia w czasie rzeczywistym, ograniczony jednak tylko do spółki publicznej. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono oddziaływanie pandemii COVID-19 na skalę bankructw przedsiębiorstw w Polsce. Celem opracowania było określenie zmian liczby bankructw przedsiębiorstw w okresie pandemii COVID-19 według następujących kryteriów podziału: rodzaj postępowania, rodzaj działalności, województwa. Wykorzystano następujące metody badawcze: analizę opisową i porównawczą, syntezę i wnioskowanie dedukcyjne. Ustalono, że łączna liczba bankructw przedsiębiorstw oraz postępowań restrukturyzacyjnych znacznie wzrosła w okresie pandemii COVID-19. W 2021 roku, w porównaniu do roku poprzedniego, miało miejsce o 65,8% więcej postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych, a większość z nich (82%) przeprowadzono w formie uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego o zatwierdzenie układu, wprowadzonego w ramach tarczy antykryzysowej. Stwierdzono, że pomoc publiczna została przeznaczona na wsparcie przedsiębiorstw w zakresie przeciwdziałania negatywnym ekonomicznym i społecznym konsekwencjom pandemii COVID-19. (abstrakt oryginalny)
Turystyka stanowi przykład sektora, który w największym stopniu ucierpiał z powodu obostrzeń wdrażanych w warunkach kryzysu wywołanego koronawirusem. Celem artykułu jest analiza funkcjonowania podmiotów turystycznych Dolnego Śląska i Małopolski w trakcie pandemii COVID-19 i ocena roli państwa w przeciwdziałaniu skutkom epidemii w turystyce w świetle opinii przedstawicieli sektora turystycznego. Artykuł opiera się na danych zebranych w trakcie badania jakościowego przeprowadzonego wśród ekspertów specjalizujących się w problematyce turystycznej. Zastosowano technikę zogniskowanych wywiadów grupowych i indywidualny wywiad pogłębiony. Otrzymane wyniki wskazują, że respondenci ocenili dość krytycznie podjęte działania państwa w zakresie przeciwdziałaniu skutkom kryzysu gospodarczego. Uczestnicy wywiadów zaznaczali, że oferowana przez państwo pomoc była niewystarczająca w stosunku do zgłaszanych potrzeb. Występowały także trudności z otrzymaniem wsparcia, a część podmiotów turystycznych ze względu na status prawny lub rodzaj prowadzonej działalności była nawet go pozbawiana. Negatywne wypowiedzi ekspertów dotyczyły także sposobów i szybkości przekazywania istotnych z punktu widzenia działalności gospodarczej informacji dotyczących wprowadzania restrykcji i obostrzeń. Wszystkie biorące udział w badaniach podmioty turystyczne uprawnione do otrzymania pomocy publicznej skorzystały z takiego wsparcia. Pomoc do nich kierowana pochodziła z rządowych tarcz antykryzysowych, realizowanych przez wojewódzkie urzędy pracy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy Polski Fundusz Rozwoju oraz z funduszy regionalnych (urzędów marszałkowskich, urzędów miejskich). Głównym sposobem wydatkowania otrzymanego wsparcia było dofinansowanie wynagrodzeń zatrudnionych pracowników. W toku prowadzonych wywiadów odnotowywano, że analizowana tematyka wzbudziła silne emocje wśród uczestników, co znalazło odzwierciedlenie w zaprezentowanych wypowiedziach. (abstrakt oryginalny)
The analysis focuses on the economic situation and the negative impact of the COVID-19 pandemic on the situation of companies and labour market in Poland in the first phase of the COVID-19 pandemic (March-April 2020). The article refers to the institutional analysis of instruments developed and implemented in Poland to support companies in the field of liquidity protection, protection of jobs and deferral of taxes and administrative levies. Poland's response to the threat of the epidemic quickly took on a radical form compared to other EU countries, the form of an extensive strategy called the Anti-Crisis Shield. Two possible scenarios were considered: 1. an optimistic scenario - the scale of the disease will decrease in May 2020, 2. a pessimistic scenario - the consequences of the pandemic will be felt in the Polish economy even until July 2020 (an increase in unemployment by 1 million people). Social dialogue seems to be important for short-term and long-term coordination of economic interests and legislative agenda during the implementation of the anti-crisis strategy in Poland.(original abstract)
Rozwijająca się pandemia koronawirusa COVID-19 przyniosła nieoczekiwane problemy związane z utratą płynności przedsiębiorstw. Natychmiast pojawiły się pytania o środki prawne, które mogą zostać wykorzystane przez przedsiębiorców w tak nadzwyczajnej sytuacji. Ustawa o tzw. tarczy antykryzysowej 2.0. wprowadziła wzorem rozwiązań niemieckich zawieszenie obowiązku wystąpienia z wnioskiem o ogłoszenie upadłości. Nie zmienia to jednak faktu, że w wielu przedsiębiorstwach pojawiła się lub niebawem pojawi konieczność reorganizacji działalności przedsiębiorstwa. Do instrumentów propagowanych w dobie pandemii należą regulacje prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego, które z natury rzeczy przeznaczone są dla przekształcania stosunków prawnych - restrukturyzacji zobowiązań w razie zagrożenia niewypłacalnością lub stanu już zaistniałej niewypłacalności. W artykule rozważa się, na ile efektywne w tym zakresie może się okazać postępowanie o zatwierdzenie układu. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.