Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Anti-dumping measures
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Omówiono skutki wejścia do Unii Europejskiej dla handlu Polski z Rosją. Zmaiany dotyczą stawek celnych i środków pozataryfowych w handlu (środki antydumpingowe, klauzule ochronne) oraz standardów technicznych.
Chociaż przedstawiciele Komisji Europejskiej zapowiadają pewne zmiany w praktyce stosowania procedur antydumpingowych wobec importu z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, obserwując rzeczywistość trudno znaleźć potwierdzenie tych zmian. Od czasu wejścia Umowy Przejściowej w życie Wspólnota wszczyna średnio jedno dochodzenie antydumpingowe rocznie, jednakże postępowania te dotyczą istotnych pozycji w polskim eksporcie. Wartość samego cementu i nawozów azotowych UAN eksportowanych na rynek Dwunastki stanowi prawie 140 min USD. Jest to co prawda zaledwie ok. 1,5% całego polskiego eksportu na ten rynek, jednakże należy pamiętać, że znaczna część naszego wywozu do Wspólnoty nie podlega w zasadzie procedurom antydumpingowym, ponieważ jest uregulowana w inny sposób (np. artykuły rolno-spożywcze). (fragment tekstu)
3
Content available remote Protekcjonizm w handlu rolnym w czasach globalnego kryzysu i jego implikacje
84%
We współczesnych warunkach gospodarki światowej rządy wielu państw wykorzystują w szerokim zakresie środki polityki handlowej do ochrony i wspierania swoich sektorów rolnych. Głównym celem niniejszego artykułu jest analiza skali i form restrykcji handlowych stosowanych w handlu artykułami rolno-spożywczymi w okresie globalnego kryzysu, jak również przyczyn i konsekwencji stosowania polityki protekcjonizmu w sektorze rolnictwa. Zastosowaną metodą są studia literaturowe oraz analiza danych statystycznych dotyczących handlu i barier handlowych pochodzących z bazy danych Światowej Organizacji Handlu (WTO). W czasie globalnego kryzysu obserwujemy nasilenie się tendencji protekcjonistycznych w światowym handlu rolnym. Państwa, dążąc do ograniczenia krótkoterminowych negatywnych skutków kryzysu, zmniejszają dostęp do swoich rynków rolnych oraz wpływają na eksport artykułów rolnych za pomocą takich instrumentów, jak wyższe cła, środki antydumpingowe i antysubsydyjne, środki ochrony nadzwyczajnej, przepisy sanitarne i fitosanitarne, restrykcje eksportowe i subsydia. Protekcjonizm handlowy powoduje jednak poważne zakłócenia handlowe, redukuje wymianę międzynarodową, wywołuje duże wahania cen i problemy z zaopatrzeniem w żywność, a w rezultacie stanowi zagrożenie dla procesów światowego wzrostu gospodarczego.(abstrakt oryginalny)
Autorka omawia zastosowanie środków antydumpingowych przez Unię Europejską wobec importu z Polski niektórych typów palet drewnianych.
Przeprowadzono analizę zmian w polskich przepisach antydumpingowych oraz omówiono rezultaty dotychczas przeprowadzonych postępowań. Zwrócono uwagę na fakt, że polscy producenci nie wykorzystali należycie możliwości ochrony przed napływem towarów po cenach dumpingowych.
Omówiono regulacje antydumpingowe Wspólnoty Europejskiej i modyfikacje kodeksu antydumpingowego w Rundzie Urugwajskiej GATT. Ponadto przedstawiono statystykę działań antydumpingowych i antysubwencyjnych prowadzonych we Wspólnocie Europejskiej w latach 1985-1994 oraz środki antydumpingowe WE stosowane wobec importu z Polski w latach 1990-1995.
Tematem niniejszego artykułu jest aktualna sytuacja w zakresie postępowań i środków antydumpingowch stosowanych przez Wspólnotę wobec importu niektórych towarów z Polski.
Unia Europejska, podobnie jak większość pozostałych importujących gospodarek, stosuje system instrumentów ochrony rynku. Instrumenty te - środki antydumpingowe, antysubsydyjne oraz ochronne przed nadmiernym importem - dają Unii Europejskiej możliwość zabezpieczania jej producentów przed nieuczciwym handlem lub subsydiowanym przywozem, a także przed gwałtownymi zmianami przepływów handlowych w zakresie, w jakim wyrządzają one szkodę gospodarce UE. Powyższe instrumenty mają charakter "defensywny" i służą ochronie rynku przed niepożądanymi skutkami importu. Instrumenty te oddziałują na przywóz w sposób ograniczający, a w skrajnych przypadkach może nawet dojść do wyeliminowania importu z określonego kierunku. (fragment tekstu)
Artykuł jest poświęcony charakterystyce prawnej regulacji zagranicznej działalności gospodarczej na obszarze Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG). Omówiono w nim klasyfikację oraz stosowanie pozataryfowych środków regulacyjnych przewidzianych w prawodawstwie EUG. Autorzy zauważają, że spośród wszystkich środków ochrony gospodarczej dostępnych w EUG, wobec 21 kategorii towarów są stosowane wyłącznie środki antydumpingowe. Szczególną uwagę poświęcono także tworzeniu jednolitych ram regulacyjnych EUG w zakresie przepisów technicznych. Dokumentacja stanowiąca ustawodawstwo krajowe Republiki Białorusi i Federacji Rosyjskiej oraz określająca procedury stosowania szczególnych środków gospodarczych została przeanalizowana oddzielnie. Środki te obejmują tymczasowe lub stałe zakazy oraz ograniczenia importu niektórych rodzajów produktów. Autorzy dochodzą do wniosku, iż zachodzi potrzeba wprowadzenia mechanizmu wstecznego dla ceł szczególnych, antydumpingowych i wyrównawczych w celu stworzenia jednolitego rynku w EUG dla najważniejszych produktów, który byłby oparty na ujednoliconych wymogach technicznych, a także potrzeba wypracowania metod stałego weryfikowania istniejących kontyngentów oraz zakazów z uwzględnieniem interesów głównych konsumentów tych towarów.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.