Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 51

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Antique real estates
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Specyfika inwestowania w nieruchomości zabytkowe
100%
Celem opracowania jest ukazanie specyfiki inwestowania w nieruchomości zabytkowe, przedstawienie mocnych i słabych stron nieruchomości zabytkowych oraz wskazanie kierunków adaptacji obiektów historycznych. (fragment tekstu)
W artykule przeanalizowane zostały inwestycje w nieruchomości zabytkowe znajdujące się na terenie Polski. Badanie dotyczyło prawno-instytucjonalnego otoczenia inwestycji w zabytki i ich wpływu na zachowanie świadectwa historii i kultury. Analizy wybranych przypadków zostały poprzedzone analizą dokumentacji technicznej i historycznej, badaniami udostępnionej dokumentacji projektu oraz dofinansowania z programów krajowych i dotacji Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono techniki konserwacji elementów drewnianych w zabytkowych budynkach mieszkalnych.
W artykule przedstawiono wyniki badań ankietowych, których celem była identyfikacja uwarunkowań inwestycyjnych w obszarze zagospodarowania poprzemysłowych nieruchomości zabytkowych. Uzyskane wyniki zaprezentowano w postaci analizy SWOT, uwzględniającej najważniejsze czynniki wpływające na inwestycje w zabytki techniki. Rezultaty badań umożliwiły diagnozę polskich uwarunkowań inwestycji w badanym obszarze oraz na wskazanie kierunków zmian, które powinny nastąpić w przestrzeni legislacyjnej i społecznej, by skuteczniej chronić dziedzictwo przemysłowe. (abstrakt oryginalny)
Opracowania dotyczące zabytkowych, żuławskich domów podcieniowych opisują głównie ich architekturę. Brak jednak prac poświęconych technicznym problemom tego typu budownictwa z obszaru Delty Wisły. Artykuł poświęcony jest problematyce remontu konserwatorskiego żuławskiego domu o konstrukcji ryglowej na przykładzie domu podcieniowego w Gdańsku Lipcach. We wstępie przedstawiona została historia oraz opis budynku wraz z charakterystyką jego konstrukcji. Część dalsza zawiera wariantową analizę statyczną ścian szkieletowych przy zastosowaniu różnych rodzajów wypełnienia (glina na szkielecie z wikliny, cegła ceramiczna pełna, cegła kratówka, bloczek z betonu komórkowego). Celem badania było uzyskanie odpowiedzi na pytanie, który rodzaj wypełnienia jest dla zabytku najkorzystniejszy ze względu na sposób pracy drewnianej konstrukcji. Przedstawiona analiza ma oprócz znaczenia poznawczego również aspekt praktyczny. Jak wiadomo, czynnikiem decydującym o wyborze danej technologii lub materiału jest bardzo często cena, toteż uzupełnieniem obliczeń są przybliżone kalkulacje kosztów materiałów wykorzystanych do wypełnienia konstrukcji szkieletowej, wykonane na podstawie danych zebranych przez autora. Artykuł przedstawia także informacje o obecnych możliwościach rynkowych wykonywania takich robót. Ponieważ remonty ścian szkieletowych stanowią jeden z podstawowych rodzajów prac w zabytkowych budynkach ,,fachwerkowych", artykuł może stanowić materiał pomocniczym dla inwestorów, projektantów i wykonawców. (abstrakt oryginalny)
The paper provides an overview based on results of qualitative research into transformations of the structure of the global economy. The main purpose of the paper is to show the importance of non-renewable natural resources as the key factor, beside entrepreneurship and innovativeness, of civilizational development. The paper characterises raw materials and consumables acquired from environmental resources, i.e. nanomaterials as well as critical elements and raw materials as the basis for the new technologies and new products. It also defines the concept of reindustrialization in conditions of creating and implementing the principles of permanent and sustainable development. In particular, it indicates and analyses the factors that enable transition to a low-emission economy, and in the future to a circular economy. The paper characterises contemporary changes in the economic map of the world by identifying new growth and competitiveness poles. Against this background, the civilizational challenges facing the Polish economy have been presented. (original abstract)
Zagospodarowanie obiektów zabytkowych na potrzeby biznesu gastronomicznego stanowi istotny obszar rozważań teoretycznych, jak również egzemplifikuje tendencje zachodzące w praktyce gospodarczej. Artykuł prezentuje wybrane aspekty warunkujące proces zagospodarowania zabytkowej kamienicy na cele gastronomiczne. W tym celu wskazano na charakterystyki w oparciu o które można zdefiniować termin kamienica. W dalszej części dyskusji zarysowano uwarunkowania, które należy uwzględnić przy otwieraniu lokalu gastronomicznego. Kluczowa część prezentowanych rozważań dotyczy przesłanek zagospodarowania zabytkowej nieruchomości na cele gastronomiczne. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia ideę certyfikacji obiektów zabytkowych, wytyczne i ocenę rozwiązań organizacyjnych i technicznych w zakresie bezpieczeństwa pożarowego obiektów zabytkowych, w tym muzeów i gromadzonych w nich zbiorów, które zostały opracowane na podstawie wyników badań Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Tuliszkowskiego - Państwowego Instytutu Badawczego w ramach projektu pt. "Opracowanie innowacyjnego systemu zarządzania bezpieczeństwa obiektów zabytkowych w zurbanizowanych centrach miast". Uzyskane wyniki potwierdzają zasadność wprowadzenia specjalnego systemu certyfikowania, który koncentrowałby się na poziomie bezpieczeństwa przeciwpożarowego obiektów muzealnych i zabytkowych i ich zbiorów. (abstrakt oryginalny)
Nieruchomości zabytkowe są obiektami szczególnymi, gdyż dysponowanie nimi jest uwarunkowane oprócz ogólnie obowiązujących - szczególnymi przepisami prawnymi, związanymi z zasadami ochrony dziedzictwa kulturowego. Ponieważ nieruchomości zabytkowe są obiektami podlegającymi ochronie prawnej ze względu na historyczne, naukowe lub artystyczne wartości jakie reprezentują, obrót nieruchomości zabytkowych (a zwłaszcza tych obiektów i zespołów, które są wpisane do rejestru zabytków) polega odmiennym uwarunkowaniom niż pozostałe nieruchomości.
W artykule opisano położenie i historię gminy Stryszów. Omówiono zabytki znajdujące się na terenie gminy, szczególną uwagę poświęcając "Muzeum bez murów."
Ignacy Jan Paderewski mimo ciągłych podróży był mocno związny z trzema ze swoich posiadłości - Riond Bosson koło Morges w Szwajcarii, Paso Robles w Kalifornii oraz w polskiej Kąśnej Dolnej, w pobliżu Tarnowa. W artykule opisano każdą z tych posiadłości, jednak szczególną uwagę poświęcono dworowi w Kąśnej Dolnej, gdzie znajduje się muzeum artysty.
Twierdza Poznań wybudowana w XIX wieku była jedną z największych twierdz w Europie. Do dzisiaj zachowało się w dobrym stanie wiele elementów z jej zabudowy. Od wielu już lat architekci, historycy, mieszkańcy Poznania zastanawiają się co zrobić z tymi zabytkowymi obiektami, jaką powinny pełnić funkcję, czy należy ich się wstydzić czy powinno się je wyeksponować. Studenci Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej na przełomie czerwca i lipca 2015 roku zinwentaryzowali Fort Vila. Powstała w ten sposób dokumentacja pozwoliła na opracowanie koncepcji rewaloryzacji fortu zgodnie ze współczesnymi założeniami modernizacji obiektów zabytkowych. (abstrakt oryginalny)
Fortyfikacje są cennymi elementami dziedzictwa kulturowego obecnymi w wielu polskich miastach. Niestety nie zawsze są właściwie chronione i wykorzystywane, mimo że nierzadko mają status obiektów zabytkowych. Narzędzi potencjalnie umożliwiających wzmocnienie ochrony fortyfikacji dostarcza planowanie przestrzenne. Badania obejmowały szczegółową analizę zapisów zawartych w studiach uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, dotyczących twierdz pierścieniowych w Poznaniu i Wrocławiu. W studiach uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego obu miast można znaleźć odniesienia do położenia i wykorzystania twierdz pierścieniowych. Tereny fortyfikacji w Poznaniu objęte są 9 miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, 5 kolejnych planów obejmujących swoim zasięgiem fortyfikacje znajduje się w przygotowaniu. Fortyfikacje twierdzy pierścieniowej we Wrocławiu objęte były 9 miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Wyniki analiz dokumentów planistycznych wskazują na niewykorzystywanie w pełni narzędzi umożliwiających ochronę fortyfikacji, oferowanych przez system planowania przestrzennego. W opracowaniach pomijany jest kontekst i walory krajobrazowe fortyfikacji, brak prób wiązania terenów zieleni fortecznej w system oraz - w przypadku Wrocławia - brak ujmowania zieleni na fortyfikacjach jako istotnego waloru. W większości przypadków w opracowaniach występuje niska szczegółowość zapisów związanych z ochroną obiektów historycznych.(abstrakt oryginalny)
Celem badawczym jest zidentyfikowanie kategorii genius loci pomników w odniesieniu do wymienionych wyżej trzech poziomów doświadczania obiektów na wybranych przykładach. Przyjęto tezę badawczą opierającą się na założeniu, że przestrzenie komemoratywne bazujące na upamiętnianiu w postaci pomników można rozpoznać i określić ich genius loci - co pozwala lepiej zrozumieć ich strukturę, znaczenie, potencjał i fenomen.(fragment tekstu)
15
Content available remote Przyczynek do analizy stanu poprzemysłowych nieruchomości zabytkowych
75%
Adaptacja zabytków poprzemysłowych jest zadaniem trudnym i skomplikowanym, wymagającym interdyscyplinarnej wiedzy. Problemy pojawiające się w trakcie inwestowania mają różnorodny charakter, np. trudności związane z zanieczyszczeniami środowiska, zły stan techniczny zabudowań czy nieuregulowany stan prawny nieruchomości. Ponadto jednym z głównych problemów inwestycji w poprzemysłowe nieruchomości zabytkowe jest brak dostatecznych informacji na temat stanu samej nieruchomości, co nie tylko ogranicza skłonność inwestorów do zaangażowania swojego kapitału, ale znacznie zwiększa ryzyko inwestycji.(fragment tekstu)
Magdalena Morska built the palace in Zarzecze in accordance with Christian Piotr Aigner's design. She entrusted Fryderyk Bauman with the decorations of the interiors, and she was the author of the drawings of the peasant buildings, barns, and palace interiors. The construction of the palace was conducted in two stages: 1807-1810 and 1817-1819, and the plan included a rectangle connected by the pergola with the orangery, with the round tower in the south west corner surrounded by the ambulatory. The interiors were richly painted, and some rooms included decorations based on motives from La Fontaine's tales. Each room had a unique name such as "the room where the sun shines", "the room where it rains", "the yellow room", and "the Venetian room". The origins and analogy of the palace included the Roman Temple of Vesta (Hercules), the Temple of Vesta in Tivoli, and the tradition of the Dzieduszycki Family derives the structure from the Temple of Sibyl in Puławy, and the palace in Góra Puławska. The palace in Zarzecze belongs to a group of palaces with a rotunda, like Ponikwa, Rudniki, Morysinek and Hrehorów, but similar structures are also known in England, including the Cronkhill house. (original abstract)
Zasadniczym celem pracy jest przeanalizowanie możliwości wykorzystania danych o rezydencjach w Czechach i Polsce dla charakterystyki zróżnicowań regionalnych między tymi krajami. Artykuł ma także zdać sprawę z technicznego stanu i cech zachowanych rezydencji w Czechach i Polsce. Uwzględnienie istotnych odmienności historycznych obu krajów ułatwia identyfikację przyczyn stojących za różnicami w stanie rezydencji oraz pozwala na prześledzenie skutków tych różnic. Autor dokonuje analizy struktury i stanu rezydencji oraz czynników mających na to wpływ w przeszłości oraz w okresie tużpowojennym. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Uczestnicy procesu remontowego obiektów zabytkowych i relacje między nimi
63%
Artykuł porusza problematykę robót remontowych budynków zabytkowych, rozpatrywaną w odniesieniu do uczestników procesu realizacji tych robót oraz ich planowania i efektu końcowego. Podjęto w nim próbę analizy wpływu poszczególnych uczestników, z uwzględnieniem możliwych do wystąpienia relacji między nimi, na wartość końcową robót oraz wskazania przyczyn rozbieżności techniczno-ekonomicznych w głównych fazach procesu. Prezentowane zagadnienia zostały przedstawione z uwagi na znikomą ilość publikacji, które opisywałyby podjętą tematykę. (abstrakt oryginalny)
W pierwszej części artykułu omówiono najistotniejsze zagadnienia związane z procesem odbudowy zabytków. Sklasyfikowano zabytki w zależności od rodzaju i formy własności oraz przedstawiono liczbę zabytków w Polsce. Starano się również omówić prawne i społeczne aspekty odnowy zabytków. Główną część artykułu poświęcono określeniu charakteru i podstawowych pojęć związanych z renowacją zabytków, jak również strukturą procesu ich rewaloryzacji. Przedstawiono także rodzaje nakładów inwestycyjnych poniesionych na prace renowacyjne i ich źródła finansowania na przykładzie Krakowa.
Decyzja o wpisie nieruchomości do rejestru zabytków aktualizuje po stronie jej adresata i organów administracji publicznej określone prawa i obowiązki, które niewątpliwie oddziałują na ich sytuację prawną. W pracy wskazuje się kompetencje oraz powinności, jakie przypisuje się danym podmiotom ex nunc w związku z wydanym aktem oraz charakteryzuje się je pod kątem ingerencji, a nawet ograniczenia uprawnień właściciela zabytku nieruchomego. Analiza konsekwencji, jakie implikuje wydanie pozytywnej decyzji w omawianym przedmiocie, pozwala równocześnie na wyprowadzenie wniosków, uzasadniających, przynajmniej częściowo, stosunkowo niewielki odsetek transakcji dokonywanych na rynku nieruchomości, których przedmiotem są nieruchomości zabytkowe w relacji do pozostałych obiektów. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.