Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2922

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 147 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Arable farm
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 147 next fast forward last
1
100%
W opracowaniu podjęto próbę wskazania zależności pomiędzy wybranymi czynnikami wynikającymi z wewnętrznej sytuacji gospodarstw a częstotliwości podejmowania przez kierujących tymi gospodarstwami decyzji o pozbyciu się składników majątku. Czynnikami tymi były wielkość obszarowa gospodarstw, poziom produkcji towarowej, wiek i wykształcenie kierujących gospodarstwami. (abstrakt oryginalny)
W prezentowanych badaniach podstawowym narzędziem badawczym był jednakowy dla wszystkich gospodarstw kwestionariusz wywiadu składający się z kilku części. Pierwsza jego część dotyczyła charakterystyki gospodarstwa, tzn.: areału użytków rolnych, jakości gleb, struktury zasiewów, plonów podstawowych upraw, obsady zwierząt gospodarskich, wielkości i wartości produkcji roślinnej i zwierzęcej, sprzedaży produktów rolnych oraz wyposażenia gospodarstw w maszyny rolnicze. Następne części kwestionariusza zawierały pytania dotyczące: oceny polityki rolnej państwa i jej wpływu na decyzje produkcyjne kierowników gospodarstw, wpływu zmian w otoczeniu bliższym i dalszym na organizację produkcji oraz uczestnictwa rolników w wiejskich organizacjach samorządowych i społeczno-zawodowych. W edycji z 2004 r. kwestionariusz wywiadu został poszerzony o blok związany z procesem integracji Polski z Unią Europejską. W roku 1990 badania przeprowadzono w 200 gospodarstwach, w latach 1992 i 2000 w 100 gospodarstwach, a w 2004 r. badaniami objęto 150 towarowych gospodarstw z reprezentatywnych gmin województwa opolskiego. (fragment tekstu)
Na obecnym etapie tworzenia nowej dydaktyki ekonomii zrównoważonego rozwoju duże znaczenie w procesie kształtowania postawy homo sustiens wśród studentów ma ujmowanie zagadnień dotyczących trwałego i zrównoważonego rozwoju w ramach już prowadzonych zajęć, zwłaszcza takich przedmiotów jak mikroekonomia lub ekonomika i organizacja rolnictwa. Przedstawiono metodę rozszerzenia zakresu projektowania organizacji rodzinnego gospodarstwa rolniczego z uwagi na ocenę stopnia jego zrównoważenia pod względem produkcyjno-ekologicznym oraz ekonomiczno-społecznym. (abstrakt oryginalny)
Na terenie działania OR KRUS w Płocku z roku na rok zmniejsza się liczba śmiertelnych zdarzeń wypadkowych w rolnictwie. W latach 1999-2001 w wypadkach ginęli najczęściej mężczyźni w przedziale wiekowym 40-49 lat, a najbardziej niebezpiecznym miejscami pracy w gospodarstwie było podwórze. Poprawiła się terminowość zgłaszania wypadków. W latach 1999-2000 ponad 60% ogółu zdarzeń zgłoszono w terminie do 14 dni. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Trends of Farms Restructuring in Bulgaria
81%
Kwestia restrukturyzacji jest niezwykle złożona, ponieważ jej znaczną część stanowi restrukturyzacja organizacyjno-ekonomiczna rolnictwa. Wyjściowe zmiany w gospodarstwach rolnych są bardzo istotne. Realizacja polityki europejskiej, przeznaczonej dla rolnictwa na wyższym poziomie gospodarczym, technologicznym i rynkowym niż rolnictwo w Bułgarii, powoduje pewne zmiany pozytywne, ale również i liczne problemy. Bez odpowiedzi pozostaje pytanie o wpływ zmian strukturalnych w gospodarstwach rolnych na ich sytuację ekonomiczną.(abstrakt oryginalny)
Przeprowadzone badania na grupie 101 gospodarstw (1522 pól produkcyjnych) wykazały zależność wielkości uwalnianych nadwyżek azotu do środowiska od typu produkcyjnego gospodarstwa. Największe salda N generowały gospodarstwa typu trzodowego i następnie połączonej produkcji trzody chlewnej i bydła mlecznego, a najmniejsze - typu roślinnego. Wielkość salda zależała od obsady zwierząt. Średnia nadwyżka N z gospodarstw inwentarzowych w zlewni wynosiła 91,9 kg N/ha, a z gospodarstw bezinwentarzowych - 26,7 kg N/ha. Emisja form gazowych N stanowiła 45,3% salda w gospodarstwach inwentarzowych i ok. 2% w gospodarstwach bezinwentarzowych. Wartość ekonomiczna strat gazowych azotu obliczona metodą utraconych korzyści wynosiła 141 zł/ha. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem opracowania jest prezentacja gospodarstwa wiejskiego w ujęciu procesowym wraz z określeniem relacji pomiędzy wyodrębnionymi procesami. W pierwszej jego części omówiono koncepcję podejścia procesowego do zarządzania przedsiębiorstwem. Następnie podjęto próbę strukturyzacji procesów składających się na działalność gospodarstwa wiejskiego. Dokonano tego na drodze analizy procesów tworzących wartość dodaną w gospodarstwie wiejskim z uwzględnieniem jego specyfiki. W podsumowaniu sformułowano problemy badawcze, których próbę rozwiązania Autorzy podejmą w kolejnych publikacjach. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest określenie różnic w zasobach czynników produkcji w gospodarstwach różniących się poziomem akumulacji. Szczegółowymi badaniami objęto gospodarstwa prowadzące rachunkowość rolną na potrzeby IERiGŻ. Z ogólnej liczby gospodarstw zostały wybrane te, które nieprzerwanie prowadziły rachunkowość w latach 1990-2001. Do analizy przyjęto więc w każdym roku 263 gospodarstwa. (fragment tekstu)
9
81%
The problem of succession has been more and more frequent in investigations concerning the future of agricultural farms in Poland. The reducing number of inhabitants, ageing society and a declining number of new births are only some of the factors which highlight this problem. The focus of the study was on the agricultural farms in the case of accidental events such as death or serious illness that makes it impossible for the owner to make representations and sign on behalf of the business solely. These problems are critical from the standpoint of ensuring the continuous operation of the farm. The study was carried out with using a questionnaire and analysis of the independence of the Chi-square test (ϰ2). Most of the farmers studied think about what would happen in the case of their permanent loss of ability to manage the farm, and especially in the case of their sudden death. The opportunities for presence of other negative events such as serious illnesses seem to be neglected by those who manage agricultural farms. This is likely to be due to the psychological reluctance to think and prepare for such difficult scenarios. The study also demonstrated the lack of correlation between the size of agricultural farm and securing farmers against the accidental events. A moderate relationship was observed only at the level of general planning of the future of the agricultural farm. One of the popular forms among the owners of agricultural farms was establishment of a kind of mortis causa plenipotentiary. (original abstract)
W opracowaniu przedstawione zostały wyniki badań ankietowych, przeprowadzonych na przełomie 2001/2002 roku w województwie podlaski, na temat rozwoju gospodarstw agroturystycznych po okresie transformacji systemowej w Polsce. Badania te miały na celu poznanie warunków i zakresu w jakich funkcjonują gospodarstwa agroturystyczne.
Podstawowym celem artykułu jest określenie znaczenia ziemi dla wartości produkcji rolniczej wytwarzanej przez gospodarstwa rolne o dominującym udziale produkcji roślinnej w wartości produkcji ogółem, w regionie Pomorza środkowego. Weryfikację empiryczną czynników determinujących wartość produkcji gospodarstw rolnych w regionie Pomorza środkowego przeprowadzono przy wykorzystaniu modelu regresji logistycznej. W badaniu wykorzystano dane dotyczące 933 gospodarstw rolnych, ze szczególnym uwzględnieniem danych 406 gospodarstw ukierunkowanych na produkcję roślinną. Ustalono, że statystycznie istotny dodatni wpływ na badane zjawisko miały trzy zmienne niezależne: powierzchnia użytków rolnych, część wytworzonej produkcji, która została przeznaczona na oficjalną sprzedaż, udział kapitałów obcych w finansowaniu działalności rolniczej. Wykazano ponadto, że model zawierający wyłącznie zmienną dotyczącą powierzchni użytków rolnych wykorzystywanych w procesie produkcji charakteryzuje się wartościami statystyk (LR, AIC, AUC, R2 McFaddena) wskazującymi na lepsze dopasowanie do obserwowanych danych niż model zawierający wyłącznie pozostałe zmienne uwzględnione w analizie. Dowodzi to istotnego znaczenia ziemi w procesie tworzenia wartości produkcji rolniczej przez gospodarstwa rolne. Najlepszy model uzyskano uwzględniając wszystkie (statystycznie istotne) zmienne, które zostały przyjęte do badania.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Zmiany struktury obszarowej gospodarstw rolnych w krajach UE-15 i w Polsce
81%
Opracowanie przedstawia zmiany w strukturze obszarowej gospodarstw rolnych w krajach UE-15 i w Polsce w długim okresie. Na podstawie danych Eurostat przedstawiono tendencje zmian liczby gospodarstw w grupach obszarowych w latach 1980-2013. W przekształceniach struktury obszarowej stwierdzono tendencję spadkową w liczbie gospodarstw ogółem oraz mniejszych i średnich obszarowo. W krajach o rozdrobnionej strukturze obszarowej okresową tendencją wzrostową charakteryzowała się liczba gospodarstw średnich, która w późniejszych okresach zmieniła się na spadkową. Wzrosła liczba gospodarstw większych obszarowo (100 i więcej ha). W Polsce zmiany struktury obszarowej gospodarstw przebiegają analogicznie jak w krajach UE-15, ale w wolniejszym tempie i są charakterystyczne dla początkowych etapów zmian. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Functioning of Small Agriculture Farms in Farmers Opinion
81%
W opracowaniu poruszone zostały zagadnienia funkcjonowania drobnych gospodarstw rolnych. Jego celem było wskazanie w jaki sposób funkcjonowanie drobnych gospodarstw w powiecie kozienickim postrzegają ich właściciele. W pracy przedstawiono problemy związane z wyznaczaniem takich podmiotów oraz tradycyjne i nowe funkcje pełnione przez te gospodarstwa. Ponadto zaprezentowane zostały opinie na temat działania drobnych gospodarstw zebrane wśród celowo dobranej próby badawczej składającej się ze 100 rolników z obszaru powiatu kozienickiego. Badani producenci zwracali uwagę, że małe gospodarstwa pełnią głównie funkcje socjalne. Co ciekawe, dominowała wśród nich opinia, że drobnym gospodarstwem rolnym są podmioty posiadające do 10 ha użytków rolnych. Większość badanych nie była zadowolona z wysokości generowanego przez gospodarstwo dochodu, a głównym powodem, dla którego prowadzili gospodarstwo było to, iż przejęli je jako następcy od rodziców. (abstrakt oryginalny)
Economic literature pays a great deal of attention to economic and financial efficiency, expressed in terms of competition, concentration, productivity and profitability. This paper provides an all-embracing framework for the various existing theories in this area and illustrates these theories with practical applications. Currently, changing the size of the production potential in agricultural units in the Republic of Moldova depends to a great extent on the influence of different trends in the modification of production resources: the reduction of labor resources and agricultural land, quantitative and qualitative changes in fixed assets, and in current assets, etc. The notion of resource potential means the totality of the volume of all resources (natural, labor, material, intellectual, information, etc.) on specific enterprises, territories, branches, regions. Evaluating a broad field of research, the paper describes profit maximizing food products and demonstrates how several widely-used products can be fit into this framework. The authors also present an overview of the current major trends in the food sector and relate them to the assumptions for food products, thereby displaying their relevance and timeliness. The results include a set of recommendations for future research on this topic. The design, methodology and approach of this research is to explain why efficiency can help obtain a profit surplus, and to measure this efficiency. For quality of methodology we apply a range of statistical methods, as well as the strategic capability of organisations - made up of resources and competences. One way to approach the stategic capability of an organisation is to consider its strengths and weaknesses (for example, where it has a competitive advantage, profit, efficiency or disadvantage). Based on our research and results, we sought to understand the concepts of financial effciency and to apply these concepts to practical situations. At the start of each analysis entrepreneurship plays an important role. Most organisations have to innovate constantly to obtain profit and efficiency for food products. They need to be first into a market, or simply a follower of customers in developing new products and services. Original studies in Moldova and Poland regarding farm concentration in terms of Gini Coefficient, Gini Index and Concentration Index of the utilized agricultural area. Original calculus formula to determine the Concentration Index of the UAA for the top 10% largest farms in Moldova and UK. (original abstract)
)Postępujące zmiany klimatyczne stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa dochodów gospodarstw rolnych. Jednym z instrumentów mogących zapewnić stabilizację dochodów w rolnictwie jest ubezpieczenie. Celem badania było określenie czynników determinujących prawdopodobieństwo posiadania dobrowolnych ubezpieczeń rolnych. Badania przeprowadzono na grupie 256 rolników z regionu Pomorza Środkowego. Dane zostały zebrane przy wykorzystaniu kwestionariusza ankiety. Do zbadania wpływu wybranych czynników na prawdopodobieństwo posiadania dobrowolnych ubezpieczeń wykorzystano regresję logistyczną. Zestaw potencjalnych cech diagnostycznych stanowiło 18 zmiennych o charakterze jakościowym i ilościowym. Po dokonaniu formalnej selekcji cech, za pomocą regresji krokowej w tył, otrzymano cztery cechy, które mają statystycznie istotny oraz pozytywny wpływ na prawdopodobieństwo zawarcia umowy dobrowolnego ubezpieczenia rolnego. Są to: dominująca klasa gleb w gospodarstwie rolnym, zasoby środków trwałych gospodarstwa rolnego, wystąpienie szkody w przeszłości i wysokość składki dobrowolnego ubezpieczenia. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie dotyczyło gospodarstw rodzinnych prowadzących działalność na terenie Kotliny Kłodzkiej, a celem pracy było poznanie sytuacji problemowych w rolnictwie na terenach górskich. Na podstawie przeprowadzonych badań w 2001 roku, określono podstawowe problemy, wśród których dominowały zagadnienia związane z technologią produkcji rolniczej
Autorzy prezentują w artykule metody oceny inwestycji w gospodarstwach rolnych. Obecnie inwestycje mają szczególne znaczenie dla rozwoju gospodarstw rolnych. Charakteryzują się różnymi formami realizacji oraz finansowania. Wysokość tych inwestycji zależy z jednej strony od kondycji finansowej gospodarstw rolnych, a z drugiej strony - od instrumentów polityki państwa ukierunkowanych na wspieranie rozwoju gospodarstw rolnych. W warunkach niepewności metody oceny inwestycji w gospodarstwach rolnych wpływają na osiągnięcie przewagi konkurencyjnej.(abstrakt oryginalny)
Celem badań była próba zdiagnozowania i oceny warunków rozwoju działalności pozarolniczej w wybranych powiatach województwa warmińsko-mazurskiego. Badanie zostało przeprowadzone w latach 2018-2019 w wybranych 4 powiatach województwa warmińsko-mazurskiego, posiadających potencjał rozwoju działalności pozarolniczej i charakteryzujących się problemami rozwojowymi, tj.: wysoką stopą bezrobocia, stosunkowo niskim udziałem dochodów z działalności pozarolniczej i wysokim udziałem gruntów pozostających do zagospodarowania z Zasobu Skarbu Państwa. Liczba gospodarstw objętych badaniem z 4 powiatów wyniosła 86. Na podstawie analizy można stwierdzić, że zarówno w gospodarstwach, jak i w ich otoczeniu istnieje pewien potencjał do rozwoju pozarolniczej działalności gospodarczej, ale obecnie wykorzystywany w niskim stopniu. Rolnicy prowadzą różnorodną działalność pozarolniczą. Wiele osób rozważa dalszy rozwój prowadzonej przez siebie działalności pozarolniczej. Dotyczy to w szczególności sprzedaży surowych produktów rolnych do przetworzenia, rozwijania własnego przetwórstwa żywności lub świadczenia usług agroturystycznych. Dominującym czynnikiem stymulującym była większa kwota funduszy UE przeznaczonych na ten cel, ponadto uproszczone procedury administracyjne przy zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej.(abstrakt autora)
Przeanalizowano wpływ wielkości obszarowej gospodarstw rolnych na techniczną modernizację, dofinansowaną ze środków UE. Występuje problem z dofinansowaniem zakupu maszyn rolniczych o większych parametrach technicznych (głównie mocy), gdyż stosunkowo niewielka powierzchnia UR ogranicza ich racjonalne wykorzystanie. Przy ocenie stopnia wykorzystania maszyn rolniczych powinno się stosować wskaźniki pozwalające uwzględnić specyfikę danego obszaru. Aktualnie empiryczna ocena wniosków inwestycyjnych określa jedynie wydajność teoretyczną maszyny, bez porównania do warunków polowych. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Problematyka wielkoobszarowych gospodarstw rolnych w ustawodawstwie polskim
81%
W artykule omówiono podstawowe kwestie związane z powstaniem i funkcjonowaniem wielkoobszarowych gospodarstw rolnych. W 2003 r. ukazała się ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, która ograniczyła w sposób zasadniczy funkcjonowanie wielkoobszarowych gospodarstw rolnych, wyznaczając górny pułap na poziomie 300 ha. Ustawa przywróciła konieczność legitymowania się kwalifikacjami rolniczymi dla osób prowadzących gospodarstwa rolne. Kolejna ustawa z 2011 r. w sposób obligatoryjny wprowadziła zasadę, że każdy dzierżawca jest zobowiązany odstąpić 30% swojego areału w celu poprawy struktury agrarnej gospodarstw rodzinnych. Ustawa jest niekorzystna dla wielkoobszarowych gospodarstw rolnych, ponieważ zakłóca funkcjonowanie podstawowych czynników w rolnictwie w postaci ziemi, kapitału i pracy. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 147 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.