Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 129

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Asset management
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
This paper aims to improve understanding of the drivers and barriers to digital transformation in asset management. Accordingly, this paper contributes to the literature by conducting a qualitative Delphi study with 15 experts (including academia, consultancy and industry) to identify, validate, and classify the drivers and barriers affecting digital transformation in asset management. As a result of the experts' interactions, 20 barriers were identified. The main barriers to digital transformation in asset management are the following: Misunderstanding of the strategic importance of asset management, no clear vision/strategy, existing mindset and culture, inadequate asset management system, lack of understanding of digital trends, and lack of employee knowledge and skills. The study also highlights 12 drivers that are critical to the digital transformation of asset management. These include cost reductions, opportunities in condition monitoring of assets, expected benefits in asset management processes, expected benefits in risk management and others. (original abstract)
Do oceny umiejętności selektywności i wyczucia rynku przez zarządzających otwartymi funduszami inwestycyjnymi na polskim rynku akcji, w artykule zastosowano wersje parametryczne modeli Treynora-Mazuya (T-M) oraz Henrikssona-Mertona (H-M). W badaniu wykorzystano notowania wartości netto jednostek dziesięciu akcyjnych funduszy inwestycyjnych funkcjonujących na polskim rynku w okresie od stycznia 1999 r. do kwietnia 2009 r. Zarządzający tymi funduszami byli w stanie wypracować ponadprzeciętne stopy zwrotu tylko w wyniku umiejętnego doboru akcji do portfela. Natomiast nie byli w stanie uzyskać ponadprzeciętnych zysków z prognozowania ogólnej koniunktury giełdowej. Uzyskane rezultaty nie mogą satysfakcjonować posiadaczy jednostek uczestnictwa analizowanych funduszy inwestycyjnych, co może wpłynąć na zmianę ich decyzji inwestycyjnych. (abstrakt oryginalny)
Każda (zjednoczona) wspólnota terytorialna na Ukrainie posiada własną bazę zasobów, ale jej pomyślny rozwój zależy nie tylko od dostępności zasobów, ale także od umiejętności przekształcenia ich w aktywa rozwojowe. Dlatego też mówiąc o zarządzaniu zasobami wspólnot terytorialnych, należy skupić się na dwóch aspektach: własnych zasobach wspólnoty oraz na efektywnym zarządzaniu zasobami w celu przekształcenia ich w aktywa wspólnoty. Celem artykułu jest porównanie różnych podejść do zarządzania, ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania zorientowanego na aktywa w odniesieniu do wspólnot terytorialnych. Badanie obejmuje analizę historyczną, abstrakcyjną i logiczną, systematyczną i porównawczą. Autorzy analizują różne podejścia do zarządzania, dokonując porównań oraz podkreślając możliwości i celowość ich stosowania w zarządzaniu wspólnotami terytorialnymi. Celem zarządzania zorientowanego na aktywa jest zwiększenie możliwości wspólnoty poprzez mobilizację jej własnych zasobów i przekształcenie ich w aktywa rozwojowe. Autorzy identyfikują różne typy aktywów i dokonują ich podziału na materialne i niematerialne. Proponują także koncepcję zarządzania aktywami wspólnoty terytorialnej, obejmującą etapy zarządzania, jego cel, podmioty i przedmioty zarządzania oraz wzajemne powiązania.(abstrakt oryginalny)
Ukazano wyniki związane z budowaniem portfela inwestycyjnego, które mogą równocześnie zapewnić odpowiedni poziom oczekiwanych wartości.
5
75%
Celem opracowania jest ocena skali i dynamiki rozwoju sektora inwestycji odpowiedzialnych społecznie (SRI) w Europie. W badaniu skoncentrowano się na analizie aktywności funduszy inwestycyjnych dostępnych dla inwestorów detalicznych ze względu na dostępność obiektywnych danych źródłowych uwzględniających rygorystyczne definicje inwestycji SRI. Badanie potwierdza dynamiczny rozwój skali inwestycji SRI, zwłaszcza w okresie po kryzysie finansowym, przy znacznym zróżnicowaniu geograficznym tej aktywności. Za istotnym czynnik sprzyjający rozwojowi inwestycji SRI należy uznać regulacje prawne wspierające tego rodzaju działalność w liderujących państwach. (abstrakt oryginalny)
6
75%
W artykule przedstawiono rozwój sekurytyzacji własności intelektualnej na przykładzie przeprowadzonych na świecie transakcji oraz omówiono aktywa będące zabezpieczeniem tych transakcji. (fragment tekstu)
Omówiono zagadnienie sekurytyzacji aktywów w aspekcie podatkowym. Zwrócono uwagę na model transakcji sekurytyzacyjnej pozabilansowej oraz transfer aktywów.
W artykule opisano europejski rynek funduszy inwestycyjnych w 2003 roku. Przedstawiono również rozwój polskiego rynku funduszy w latach 1992-2004 oraz jego perspektywy w obliczu wejścia na polski rynek europejskich firm zarządzających aktywami.
Praca stanowi przegląd wybranych podstawowych mierników efektywności zarządzania portfelem aktywów. Zawarto opis wskaźników, które pierwotnie ukazały się na łamach czasopism naukowych. Przedstawiono mierniki używane do codziennej analizy przez jedną z największych amerykańskich agencji ratingowych. Celem pracy jest dostarczenie zestawu narzędzi, które można wykorzystać podejmując decyzję o konstrukcji własnego portfela inwestycyjnego.
Na początku artykułu przedstawiono ewolucję formy finansowania na rynku papierów dłużnych. Następnie zaprezentowano przyczyny pozyskiwania tylko znikomej części funduszy w formie bezpośredniego finansowania przez sprzedaż papierów dłużnych bez udziału pośredników finansowych. Omówiono również proces sekurytyzacji i finansowania zintegrowanego.
Celem artykułu jest prześledzenie zjawiska wewnętrznej integracji europejskiego sektora asset management, które stanowi element szerszego procesu ujednolicania rynków finansowych zarówno w Europie, jak i na świecie. (fragment tekstu)
ALM, czyli zarządzanie aktywami i pasywami (ang. Asset Liability Management) jest szerokim pojęciem obejmującym różne aspekty zarządzania bilansem banku (także firm ubezpieczeniowych i innych podmiotów). Celem ALM jest takie zarządzanie strukturą bilansu, aby zapewnić osiąganie odpowiednich wyników finansowych banku przy równoczesnym ograniczeniu ryzyka z tym związanego. W szczególności ALM obejmuje zarządzanie ryzykiem stopy procentowej księgi bankowej oraz zarządzanie ryzykiem płynności. Wraz z wdrażaniem Nowej Umowy Kapitałowej (NUK) – w Polsce w postaci uchwał KNB – ALM i związane z nim typy ryzyka stały się przedmiotem zainteresowania nadzorców. Są to bowiem jedne z głównych typów ryzyka filara II NUK. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje działalność jednego z podmiotów Deutsche Bank: Deutsche Bank Private Clients and Asset Management, który poza tym, że skupia się na standardowych klientach indiwidualnych i biznesowych, oferuje także usługi zarządzania majątkiem (Private Wealth Management) w ramach szeroko rozumianych usług private bankingu. Autor omawia cztery zasadnicze grupy usług świadczonych przez Bank w ramach private bankingu oraz progi i model obsługi klienta. W konkluzji artykułu sformułowane są szanse i zagrożenia dla rozwoju usług private bankingu.
Przetłumaczone w ostatnich latach na język polski dzieła „Zarządzanie portfelem inwestycji przynoszącym stały dochód” F.J. Fabozziego i G. Fonga oraz „Rynki obligacji, analiza i strategie” obejmują zagadnienie uodpornienia portfela finansującego strumień zobowiązań. Metoda rozwiązania i analiza problemu omawiana w wymienionych pracach oparta jest na dwóch twierdzeniach Fonga i Vasicka, opublikowanych w latach 80. Wcześniejsze twierdzenie Fonga-Vasicka ma stanowić warunek konieczny i dostateczny uodpornienia portfela inwestycji finansującego dany strumień zobowiązań. W pracy „Portfel inwestycji o stałych dochodach finansujący strumień zobowiązań” (J. Utkin) przedstawiono przykład portfela i strumienia, świadczący o nie-prawdziwości tego twierdzenia, podważający konieczność spełnienia nierówności przez sumę zdyskontowanych absolutnych różnic terminów płatności. Usunięcie wymienionej nierówności z układu warunków immunizacji wpływa na rozwiązanie zadania minimalizacji rozproszenia portfela dochodów. Zadanie to opiera się na późniejszym twierdzeniu Fonga-Vasicka. Druga część pracy poświęcona jest sprowadzeniu zagadnienia finansowania strumienia zobowiązań do uodpornienia portfela w pojedynczym terminie. (abstrakt oryginalny)
Państwowe fundusze majątkowe (ang. Sovereign Wealth Funds, SWF) są obecnie (po globalnym kryzysie ekonomicznym lat 2007-2009) największą klasą inwestorów instytucjonalnych zaangażowanych w tzw. aktywa alternatywne w skali ogólnoświatowej. Charakter działalności alokacyjnej SWF, ich strategia i całościowe motywacje pozostają wciąż słabo rozpoznane - głównie za sprawą ograniczonych praktyk informacyjnych tych funduszy. SWF (z definicji) łączącą w sobie priorytety efektywności zarządzania portfelowego z realizacją celów o charakterze społeczno-politycznym. Ze względu na państwowe uwarunkowania towarzyszące tworzeniu oraz zarządzaniu SWF nie da się abstrahować od kombinacji obu tych celów. Oceniając użyteczność SWF z perspektywy współczesnej teorii i praktyki ekonomicznej, należy podkreślić zaangażowanie tych funduszy w wiele produktywnych społecznie przedmiotów inwestycji (aktywów portfelowych). Ryzykiem są wszak motywy polityczne, szczególnie w okresach systemowej destabilizacji (vide - miniony kryzys ekonomiczny). Nadmierny protekcjonizm w stosunku do SWF niwelowałby ogromne pożytki, jakie gospodarka światowa (na czele z odbiorcami ich inwestycji) odnosi w wyniku zaangażowania tych funduszy. Występuje natomiast potrzeba poprawy standardów przejrzystości instytucjonalnej SWF (przede wszystkim zaś regularnego i wszechstronnego raportowania operacyjno-finansowego). Dobrym punktem wyjścia dla tego procesu byłoby upowszechnienie rankingu Linaburga-Maduella i powiązanie jego wyników z ewentualnymi, ograniczonymi sankcjami regulacyjnymi (protekcjonistycznymi) wobec funduszy, które nie są skłonne sprostać minimalnym wymogom transparencji. Z perspektywy polskiej, przy wciąż dużych potrzebach kapitałowych rodzimych przedsiębiorstw - korzyści wynikające z ewentualnego zainteresowania SWF, szczególnie w odniesieniu do inwestycji infrastrukturalnych - znacznie przewyższają elementy ewentualnego ryzyka związane z aktywnością tych funduszy. Należy więc dynamicznie zabiegać o zaangażowanie SWF, włącznie z powołaniem wyspecjalizowanej komórki organizacyjnej (w ramach istniejących agend rządowych), która promowałaby Polskę wśród światowych SWF. Znaczna część z nich nie ma bowiem bezpośrednich interesów dotyczących naszego kraju i może z powodzeniem służyć dywersyfikacji ryzyka politycznego, przy spełnianiu szeregu użytecznych funkcji ekonomicznych. (fragment tekstu)
Klienci ubezpieczycieli, banków i innych instytucji finansowych poszukują nowych ofert inwestycyjnych, częstokroć z udziałem egzotycznych klas aktywów. Ofert innowacyjnych, lecz jednocześnie możliwie bezpiecznych. Odpowiedzią na te oczekiwania mogą być produkty strukturyzowane. Struktury to nowy trend na rynku produktów inwestycyjnych. Po tracących popularność, lecz wciąż nieźle sprzedających się polisach typu endowment, a także unit-linked klienci oczekują nowych instrumentów zapewniających wysokie zyski. Zainteresowanie coraz większej liczby inwestorów z dojrzałych rynków, ale i z Polski, budzą rynki pozaeuropejskie, głównie azjatyckie (np. Indie, Chiny), a także dynamicznie rozwijająca się Brazylia, Bałkany, a nawet Rosja. Indywidualne inwestowanie w akcje spółek z tych rejonów świata byłoby ryzykowne. Dlaczego jednak nie czerpać korzyści z ich rozwoju, zachowując bezpieczeństwo kapitału? To niemal jak rozwiązanie dylematu „mieć czy być” – tyle że na płaszczyźnie inwestycji. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Asset Management of the Public Sector in Poland
75%
Public sector bodies own diverse, valuable but capital-intensive assets, which require the following of all the changes taking place in their environment and their trends (conducting market analyses), as well as the anticipation of future effects of present-day actions (decisions). It seems, however, that many public bodies/entities make decisions according to current needs, hardly ever conducting market analyses or market valuation of their assets. Today, both theory and practice offer a variety of methods - instruments supporting the process of decision-making concerning the creation of a rational structure of real property, sources of its financing, evaluation of the effectiveness of using individual fixed assets and their impact on the economic situation of each body/entity. The purpose of this paper is to present the nature and scale of the problem of asset management, as well as the main elements of the process of the management of real property owned by public entities, based on a case study of the biggest Polish cities. At first, we will outline the scale of the problem, including the gross value of buildings and structures and capital expenditures of the public sector. Then, we will present the definition of asset management and classification of real property as tools and conditions for effective asset management, as well as the results of empirical research conducted with officials responsible for property management in Poland's six largest cities. (original abstract)
The importance of the digitization is in the area of financial services is growing. One of the manifestations of the development of financial technology in finance is the use of the so-called robo-advisors in financial services, which offer asset and wealth management services using fintech technology. The aim of the article is to present the essence of financial services offered by robo-advisors and indicate the development trends of these services in the field of asset management on the German market. Moreover, the article presents the benefits and limitations associated with the use of robo-advisors in asset management. The results of the research show that it is very fast developing services' market, which is characterised by relative low cost; but - because of its nascent level - there is lack of long-term benchmark and investment returns history that would enable further studies on that issue(author's abstract)
W publikacji podjęto próbę charakterystyki globalnych standardów prezentacji wyników inwestycyjnych jako narzędzia ujednolicenia sposobów oceny i prezentacji wyników zarządzania portfelem inwestycji przez instytucje finansowe. Wdrożenie międzynarodowych standardów oceny i prezentacji wyników zarządzania portfelem przez instytucje finansowe działające w Polsce staje się koniecznością w aspekcie konkurencyjności na jednolitym europejskim rynku finansowym. (fr. tekstu)
Celem artykułu jest prezentacja jednej z nowszych na polskim rynku metod finansowania, jaką jest sekurytyzacja. Sekurytyzacja to nowa technika finansowa, która jest alternatywnym sposobem umożliwiającym przedsiębiorstwom i instytucjom finansowym pozyskiwanie kapitału na lepszych warunkach niż poprzez tradycyjne pożyczki czy emisje papierów dłużnych. W praktyce istnieją dwa podstawowe modele sekurytyzacji. Pierwszy model opiera się na sprzedaży wierzytelności, drugi natomiast na umowie kaucji.
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.