Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Augsburg Evangelical Church
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W opracowaniu omówiono politykę wyznaniową władz państwowych wobec Kościołów i związków religijnych prowadzących działalność wśród miejscowej ludności ziemi mazurskiej w latach 1952-1953.
W opracowaniu przedstawiono węzłowe problemy związane z działalnością niemieckich ośrodków duszpasterskich Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. W artykule poruszono tylko sprawy zborów niemieckich na Dolnym Śląsku i Pomorzu Zachodnim (z ówczesnym woj. gdańskim). W pracy wykorzystano archiwalia byłego Urzędu do Spraw Wyznań zgromadzone w Archiwum Akt Nowych w Warszawie.
Celem artykułu jest przybliżenie procesów zachodzących w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w powojennym pięcioleciu.
Celem artykułu jest przybliżenie mało znanego fragmentu powojennej polityki wyznaniowej, realizowanej wobec Kościołów i związków religijnych w Polsce, w szczególności w odniesieniu do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
Na podstawie analizy niektórych elementów stanu posiadania Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Autor przybliża niektóre koncepcje i posunięcia władz administracyjnych w Polsce wobec tego Kościoła na przełomie lat 60-tych i 70-tych.
W artykule omówiono problematykę dotyczącą rewindykacji mienia Kościoła Ewangelicko-Unijnego. Jako przykłady posłużyły postępowania regulacyjne wszczęte w stosunku do nieruchomości znajdujących się na terenach województwa wielkopolskiego. W tym celu autor przeanalizował zagadnienie związane z sukcesją uprawnień Kościoła Ewangelicko-Unijnego na rzecz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz możliwością występowania z roszczeniami w stosunku do Skarbu Państwa i samorządów. Ponadto zaprezentowano analizę dotychczasowej praktyki i orzecznictwa wyznaczonej do prowadzenia postępowania regulacyjnego Komisji Regulacyjnej, a także sądów powszechnych i administracyjnych. Autor zwrócił również uwagę na konsekwencje nieprecyzyjnie uregulowanych przez ustawodawcę przepisów, które regulują przedmiotową materię i stwarzają istotny problem w ich interpretacji oraz stosowaniu. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem opracowania jest turystyczny potencjał materialnych i niematerialnych świadectw dziedzictwa luterańskiego na terytorium Polski. Kontekst dla genezy, zmiennych losów i dzisiejszego znaczenia poszczególnych zasobów i walorów tworzy obszerny zarys historyczny, obejmujący niemal pięćsetletnią historię tego odłamu protestantyzmu i jego wyznawców w różnych organizmach państwowych. Poszczególne miejsca, obiekty i artefakty zostają zestawione, usystematyzowane oraz poddane analizie pod kątek dostępności, elementów interpretacji i niezbędnych usług turystycznych w otoczeniu. Na tej podstawie zostaje zaproponowany program wyprawy tematyzowanej na dzieje i dziedzictwo luteran, obejmujący wybrane epizody, środowiska, obiekty i kolekcje. W ramach przygotowywania tego programu podjęto szereg ustaleń z gospodarzami, umożliwiających konstrukcję jego lokalnych modułów. Dalej idącym postulatem Autorów jest wyznaczenie i powołanie do życia szlaku kulturowego tematyzowanego na dziedzictwo luterańskie jako trwałej propozycji turystyki religijnej oraz niezależnych od niego samodzielnych regionalnych "stacji" umożliwiających konfrontację turystów z jego wybranymi miejscami i aspektami, dla których zidentyfikowano potencjalne atrakcje i określono poziom ich dostępności. (abstrakt oryginalny)
Każdy z Kościołów ewangelickich, będący przedmiotem niniejszego artykułu posiada własną ustawę wyznaniową. Niestety nie reguluje ona prawa do posiadania i posługiwania się własnymi środkami przekazu. Ustawy wyznaniowe zawierają katalogi kościelnych osób prawnych i ich organów, ale nie precyzują one ich kompetencji, także w zakresie środków przekazu. Ta kwestia prawna została unormowana w regulacjach wewnętrznych, do których odsyła każda z ustaw. Jak wynika z ich analizy, zagadnienie środków przekazu stanowi kompetencję organów wykonawczych kościelnych osób prawnych. Stopień ich prawnego rozbudowania jest zróżnicowany. Interesującą regulację prezentuje Kościół Ewangelicko-Augsburski. W jego prawie wewnętrznym zostały wyodrębnione trzy podmioty, w których kompetencji leżą środki przekazu: Komisja ds. środków masowego przekazu działająca przy Radzie Synodu, Konsystorz Kościoła oraz System Internetowy Kościoła. Kościół Ewangelicko-Metodystyczny nie stworzył żadnej ze struktur w przedmiotowym zakresie, mimo możliwości jej ukonstytuowania w postaci jednej w wielu Komisji i Rad. Kościoły Ewangelickie są także reprezentowane w komisjach doradczych mediów publicznych, które zajmują się m.in. ustalaniem treści programów wyznaniowych. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Śladami poznańskich ewangelików
84%
Zorganizowane życie religijne ewangelickiej mniejszości wyznaniowej sięga połowy XVI wieku. Od tego czasu krajobraz kulturowy Poznania wzbogacano obiektami sakralnymi oraz użyteczności publicznej, związanymi z działalnością ewangelików. Po II wojnie światowej wiele kościołów przejęli katolicy, dawne cmentarze przekształcono w parki, a budynki użyteczności publicznej zaadaptowano do pełnienia różnych funkcji. Celem niniejszego artykuły było przedstawienie wyników inwentaryzacji terenowej wzbogaconej przeglądem literatury, co umożliwiło wyznaczenie na obszarze miasta kilkunastu miejsc związanych ze wspólnotą ewangelicką. Jako walory turystyczne mogłyby one stanowić podstawę szlaku kulturowego o charakterze religijno-poznawczym. W ramach podjętej tematyki przeprowadzono również badanie ankietowe wśród poznaniaków. Pozwoliło ono określić w jakim stopniu mieszkańcy miasta są w stanie zlokalizować obiekty poewangelickie w przestrzeni miejskiej, a także zidentyfikować poziom ich świadomości genezy wskazanych miejsc. Większość ankietowanych identyfikuje poewangelickie obiekty, jednak zaledwie zna ich pierwotne przeznaczenie. Zainteresowanie mieszkańców dziedzictwem ewangelików staje się szansą na poznanie spuścizny tej mniejszości wyznaniowej w roku jubileuszu 500 lecia Reformacji. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest analiza społeczno-religijnej roli, jaką odegrały parafie ewangelicko-augsburskie w dziejach miast aglomeracji łódzkiej. Dla lepszego zilustrowania wspomnianej aktywności zasadne pozostaje także wskazanie reliktów dziedzictwa materialnego tej denominacji, jakie można zaobserwować w przestrzeni tych miast.W niniejszym artykule rozważania podjęto nad dwoma wybranymi ośrodkami miejskimi: Pabianicami oraz Zgierzem, w których kościół luterański w postaci parafii od wielu lat kształtuje oblicze społeczno-religijne tych ośrodków miejskich. Rozważania zawarte w treści artykułu oparte zostały w pewnej części na materiale źródłowym zawartym w literaturze, jak również innych ogólnodostępnych opracowaniach: broszurach parafialnych czy zasobach internetowych. (abstrakt oryginalny)
Zadaniem opracowania jest zaprezentowanie niektórych koncepcji polityki władz - głównie Urzędu do Spraw Wyznań - precyzowanych w odniesieniu do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce w początkach lata 60.
W artykule, odwołującym się do zagadnień z zakresu geografii historycznej, politycznej i religii, podjęto próbę nakreślenia genezy i pierwotnego rozwoju przestrzennego protestantyzmu na ziemiach polskich. Analiza tych aspektów rozwoju religii protestanckiej, przy uwzględnieniu licznych dekompozycji, którym podlegała ona w ciągu wieków, posłużyła również do ustalenia stopnia wpływu pierwotnego rozprzestrzeniania się omawianego wyznania na jego współczesny zasięg przestrzenny w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Społeczność ewangelicka na Śląsku Cieszyńskim jest bardzo ciekawym przedmiotem badań pamięciologicznych, ponieważ można na jej przykładzie prześledzić działanie pewnych mechanizmów związanych z pamięcią mniejszościowej grupy religijnej, na którą ma wielki wpływ dyskurs nacjonalistyczny. W Polsce jedynie katolicy są Polakami w sposób niebudzący wątpliwości, a przedstawiciele innych wyznań muszą swoją polskość ciągle udowadniać. Jednym z rezultatów tej sytuacji było przemilczanie i wymazywanie niemieckiego dziedzictwa śląskiego protestantyzmu, a dowartościowywanie (czy wręcz nad-wartościowanie) - polskiego. Sytuacja zaczyna się zmieniać dopiero od niedawna. Analizuję te procesy, przedstawiając zmienne losy upamiętniania postaci księdza Theodora Haasego w Cieszynie i w Bielsku oraz rozważając ten problem z liderami pamięci śląsko-cieszyńskiej społeczności ewangelickiej. Staram się odpowiedzieć na pytanie, czy powrót pastora Haasego jest symptomem głębszej zmiany w kulturowej pamięci śląskich ewangelików i czym została ona spowodowana. (fragment tekstu)
Rozprawę otwiera, poprzedzony niniejszym Wstępem, rozdział I: Główne Kościoły chrześcijańskie na obszarze XJE - zarys problematyki. Zgodnie z tytułem jest on poświęcony zarysowaniu problematyki wyznaniowej w przestrzeni - także instytucjonalno-prawnej - Unii Europejskiej. Obejmuje zatem kolejno: w części pierwszej - prezentację struktury wyznaniowej państw-członków UE, w części drugiej zaś - rozważania na temat statusu Kościołów i związków wyznaniowych w systemie prawnym Unii Europejskiej ze szczególnym uwzględnieniem zapisów: Deklaracji nr 11 o statusie Kościołów i wspólnot światopoglądowych dołączonej do traktatu z Amsterdamu, a także Traktatu ustanawiającego Konstytucję dla Europy i Traktatu z Lizbony, oraz Karty praw podstawowych Unii Europejskiej i wybranych aktów wtórnego prawa wspólnotowego i orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Trzecia część rozdziału poświęcona została omówieniu postawy wybranych Kościołów chrześcijańskich w Europie, tj. Kościoła rzymskokatolickiego, Kościołów ewangelickich i Kościołów prawosławnych - z uwzględnieniem stosunków między UE a Kościołem Prawosławnym Patriarchatu Moskiewskiego - wobec procesu integracji europejskiej oraz instytucjonalizacji stosunków i dialogu między tymi Kościołami a instytucjami Unii Europejskiej. Rozdział II nosi tytuł Główne Kościoły chrześcijańskie w Polsce - miejsce w strukturze wyznaniowej Rzeczypospolitej Polskiej oraz prawne podstawy działalności i aktywności w przestrzeni publicznej. Obejmuje on, w części pierwszej, omówienie struktury wyznaniowej RP oraz, w części drugiej, przybliżenie podstaw prawnych regulacji stosunków wyznaniowych w Polsce w oparciu o zapisy Konstytucji RP z 1997 r. oraz przepisy Ustawy z 17 maja 1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania. Część trzecia rozdziału poświęcona została Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Radzie Ekumenicznej jako instytucjonalnym formom, poprzez które główne Kościoły chrześcijańskie realizują m.in. swą aktywność w polskim życiu publicznym. Rozdział III rozprawy, zatytułowany Kościół rzymskokatolicki w Polsce wobec integracji Rzeczypospolitej Polskiej z Unią Europejską, otwiera część pracy poświęconą bezpośrednio omówieniu formalnej postawy wybranych Kościołów wobec integracji Polski z UE. Rozdział ten w części pierwszej zawiera informacje dotyczące struktury i prawnych podstaw jego działalności na obszarze RP w oparciu o zapisy Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską z 28 lipca 1993 r. oraz przepisy Ustawy z 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej. Część druga rozdziału poświęcona jest zaś bezpośrednio omówieniu formalnego stosunku Kościoła do tematyki integracyjnej w kontekście nauczania Jana Pawła II, oficjalnych dokumentów i wystąpień episkopatu Polski oraz dokumentów II Polskiego Synodu Plenarnego obradującego w latach 1991-1999. Rozdział IV, zatytułowany Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny wobec integracji Polski z Unią Europejską, przybliża struktury i prawne podstawy działalności tego Kościoła na terytorium RP w oparciu o zapisy Ustawy z dnia 13 maja 1991 r. o stosunku Państwa do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Zawarte w części drugiej rozdziału stanowisko Kościoła wobec integracji RP z Unią Europejską przedstawione zostało zarówno przez pryzmat oficjalnych dokumentów Świętego Soboru Biskupów PAKP oraz tych wystąpień, poświęconych tematyce europejskiej i integracyjnej, które sygnowane zostały przez PAKP w ramach jej członkostwa w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Rozdział V - Kościół Ewangelicko-Augsburski w Rzeczypospolitej Polskiej wobec integracji Polski z Unią Europejską - otwiera część pierwsza poświęcona strukturze terytorialnej i instytucjonalnej KEA na obszarze Polski oraz jego statusowi prawnemu w oparciu o zapisy Ustawy z dnia 13 maja 1994 r. o stosunku Państwa do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. W części drugiej rozdział poświęcony został europejskiej i integracyjnej refleksji KEA wobec akcesji Polski do UE oraz inicjatywom ekumenicznym z udziałem KEA odnoszącym się do tematyki integracji europejskiej. (fragment tekstu)
Rozwój stosunków RFN z krajami rozwijającymi się wzbudza coraz większe zainteresowanie. Kryzys energetyczny i surowcowy uzmysłowił bowiem wielu przedstawicielom kół politycznych i gospodarczych RFN, zależność zachodnioniemieckiej ekonomiki od dostaw surowcowych. Pojawiła się zatem obiektywna konieczność kompleksowego, bardziej aktywnego działania RFN w państwach Trzeciego Świata, obejmującego przepływy towarowe i kapitałowe oraz pomoc gospodarczą. W polskiej literaturze politologicznej i ekonomicznej niewiele miejsca poświęcono dotychczas problematyce zachodnioniemieckiej pomocy gospodarczej dla krajów rozwijających się. W dobie zaostrzania się procesów rywalizacji i konfrontacji w krajach rozwijających się między Wschodem a Zachodem zajęcie się tymi problemami staje się niezwykle pilnym zadaniem. W niniejszym artykule przedstawiono cele, jakie stawiane są przy urzeczywistnianiu pomocy gospodarczej RFN w krajach rozwijających się oraz najważniejsze instytucje prywatne , które tę pomoc realizują. W szczególności omówiono działalność organizacji Kościoła Katolickiego i Kościoła Ewangelickiego, służb ochotniczych nie związanych bezpośrednio z Kościołem, fundacji politycznych i innych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.