Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Aval
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Weksel oraz tzw. deklaracja wekslowa (porozumienie wekslowe) są instytucjami kluczowymi we współczesnym obrocie wekslowym, w którym większość wystawianych weksli jest wekslami niezupełnymi (in blanco). Wykładni obu tych rodzajów oświadczeń woli poświęcone było wiele orzeczeń sądów wyższego rzędu, jednak często zawierają one uproszczenia i nie rozwiewają wszystkich istniejących wątpliwości. Konieczne jest więc usystematyzowanie tej wiedzy, które musi prowadzić do dwojakiego wniosku. W odniesieniu do deklaracji wekslowej znajduje w pełni zastosowanie kombinowana metoda wykładni oświadczeń woli oparta na brzmieniu art. 65 § 2 Kodeksu cywilnego. W odniesieniu natomiast do treści weksla wykładni należy dokonywać - zasadniczo - w oparciu o obiektywną metodę wykładni. Zasada ta jednak dopuszcza pewne wyjątki.(abstrakt oryginalny)
Obecne przepisy prawa pracy w sposób niewystarczający regulują obszar ochrony pracodawcy. Zabezpieczenie wekslowe w ramach stosunku pracy gwarantuje najbardziej efektywne zabezpieczenie interesu zatrudniającego. W przypadku naruszenia mienia pracodawca powinien mieć takie narzędzia ochrony, które pozwolą mu na jak najbardziej efektywną realizację swoich roszczeń. Obecnie w przypadkach, w których zabezpieczenie wekslowe jest stosowane pomimo braku regulacji, nie zapewnia to jednoznacznej ochrony żadnej ze stron stosunku pracy. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Prawne sposoby zabezpieczenia zapłaty wierzytelności - wybrane zagadnienia
67%
Osoba fizyczna, bądź prawna, szczególnie w przypadku dokonywana czynności, które wiążą się lub mogą wiązać z zaangażowaniem własnych środków finansowych, często zadaje sobie pytanie: w jaki sposób może najlepiej zabezpieczyć swoje interesy. Co prawda, jeżeli dłużnik nie wykonuje dobrowolnie swego zobowiązania, np. nie dokonuje w umówionym terminie zapłaty, wierzyciel może domagać się przymusowego zaspokojenia wierzytelności z majątku dłużnika, na podstawie wyroku sądowego, który stanowi podstawę dla przeprowadzenia przez komornika egzekucji sądowej. Jednak procedura w tym zakresie jest czasochłonna, a nadto pociąga za sobą niejednokrotnie wysokie koszty. Zabezpieczenia wierzytelności służą ograniczeniu tego rodzaju ryzyka przy jednoczesnej minimalizacji kosztów. Niniejszy artykuł omawia te najbardziej popularne zabezpieczenia. (fragment tekstu)
Autorka przedstawiła podstawowe metody zabezpieczenia wierzytelności dopuszczalnych przez polskie prawo zabezpieczeń. Zwróciła również uwagę na inne niebezpieczeństwa, o których niewiedza może skutkować negatywnymi konsekwencjami.
Zabezpieczenie kredytu jako asekuracyjne źródło zwrotu pożyczonych pieniędzy stanowi dla banku "drugą furtkę", otwieraną w momencie pojawienia się zagrożeń spłaty kredytu. Przedmiotem artykułu jest forma zabezpieczenia kredytu przez poręczenie wekslowe wykorzystywana w praktyce Banku Zachodnie S.A. w Jeleniej Górze.
Autor scharakteryzował poręczenie, jako instrument stosowany do zabezpieczenia wierzytelności pieniężnych i do minimalizacji ryzyka w działalności gospodarczej i bankowej. Sprecyzował pojęcie i istotę ryzyka, poręczenia cywilnego, wekslowego i czekowego oraz aspekt ekonomiczny poręczenia. Wskazał także na trudności przy ściąganiu od wierzycieli należności przez organ egzekucyjny.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.