Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 83

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Bank bankruptcy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Kwestia oceny ryzyka wystąpienia niewypłacalności banków powinna mieć pierwszorzędne znaczenie dla ich klientów, powierzających im często bardzo wysokie kwoty. Bankructwo banku oznacza bowiem dla wielu deponentów utratę znacznej części lub nawet całości ulokowanych środków. Tymczasem zagadnienia związane z oceną bezpieczeństwa banków są często lekceważone, a klienci przy wyborze banku, w którym ulokują pieniądze, kierują się często jedynie atrakcyjnością oferty produktowej. (fragment tekstu)
Omówiono rolę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w zakresie udzielania pomocy finansowej bankom spółdzielczym. W latach 1995-2000 BFG na sanację banków spółdzielczych przeznaczył kwotę 288,3 mln zł, chroniąc w ten sposób przed upadłością 61 banków spółdzielczych.
Omówiono rolę nadzoru bankowego w systemie bankowym. Skupiono się na tych fragmentach ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym oraz praktyce działalności BFG, które dotyczą udzielania pomocy bankom zagrożonych niebepieczeństwem niewypłacalności.
W sprawozdaniu omówiono takie zagadnienia jak: działalność gwarancyjna BFG; działalność pomocowa BFG; monitorowanie i kontrola wykorzystania pomocy finansowej BFG; system gromadzenia i analizy informacji o bankach; współdziałanie BFG z Ministerstwem Finansów, Narodowym Bankiem Polskim, Komisją Nadzoru Bankowego, Generalnym Inspektoratem Nadzoru Bankowego, Związkiem Banków Polskich i bankami; współpraca międzynarodowa BFG; fundusze; władze i organizacja BFG.
W artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy potrzebna jest ustawa o interwencji w bankach. W oparciu o przepisy ustawy Prawo bankowe wyróżniono dwa rodzaje interwencji tj. interwencję w obrębie organizacji i zasad działania całego banku oraz interwencję o charakterze personalnym. Omówiono uprawnienia Komisji Nadzoru Bankowego oraz zadania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
Upadek Lehman Brothers, znany jako początek światowego kryzysu finansowego, pokazał, jak ważne jest zarządzanie ryzykiem w banku. Celem artykułu jest analiza determinant ryzyka upadłości banków komercyjnych z krajów EŚW. Postawiona hipoteza zakłada, że cechy banku: rentowność, jakość aktywów, wielkość, ryzyko kredytowe, struktura aktywów, kierunek działalności podstawowej i źródło finansowania, mają statystycznie istotny wpływ na ryzyko bankructwa. Aby zbadać hipotezę, zbudowano model ekonometryczny, który pozwolił na analizę determinant w trzech ujęciach: kompleksowo dla próby badawczej, w podziale na banki duże i małe oraz z wykorzystaniem kryterium przynależności do UE. Badanie wykazało, że na ryzyko upadłości istotnie wpływają: rentowność, jakość aktywów, wielkość banku, struktura aktywów oraz kierunek działalności podstawowej; determinanty upadłości różnią się w zależności od wielkości banku; przynależność kraju do UE nie wpływa na rodzaj determinant, lecz na siłę ich oddziaływania.(abstrakt oryginalny)
Zasadniczym celem artykułu była analiza zjawiska upadłości oraz fali bankructw banków i instytucji finansowych w kontekście wydarzeń na rynku kapitałowym od lipca 2007 roku do listopada 2008 roku. (fragment tekstu)
W artykule podjęto próbę przedstawienia typowych modeli wykorzystywanych w instytucjach nadzorczych do określania zagrożenia banku upadłością. Scharakteryzowano modele najczęściej cytowane w publikacjach z zakresu problematyki badania zagrożenia banków upadłością. W rozważaniach ograniczono się do rozwiązań amerykańskich.
9
Content available remote Kilka uwag w kwestii upadłości sanacyjnej banku
75%
Z ekonomicznego punktu widzenia sanacja banku służy restrukturyzacji obejmującej jego zadłużenie oraz majątek. Celem takiego postępowania jest utrzymanie przedsiębiorstwa upadłego na rynku, by mogło w dalszym ciągu prowadzić normalną działalność, w szczególności w obszarze wiążących go stosunków obligacyjnych. (fragment tekstu)
Artykuł koncentruje się na problemach związanych z kwestiami regulacyjnymi i nadzorczymi dotyczącymi stabilizowania dużych globalnych banków, które ujawnione zostały podczas niedawnych kryzysów: globalnego kryzysu finansowego z lat 2007-2009, kryzysu ekonomicznego związanego z pandemią COVID-19 w 2020 r. i niedawnych problemów banków Zachodniego Wybrzeża USA (marzec - maj 2023). Inspiracją do powstania tekstu były też dyskusje, jakie miały miejsce podczas konferencji: "This time is different: post-pandemic banking and financial markets", która odbyła się w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie w kwietniu 2023 r. Celem artykułu jest analiza problemów ujawnionych przez kryzysy lub szoki zewnętrzne, oraz przedstawienie syntezy doświadczeń w aspekcie prowadzenia polityki publicznej wobec dużych banków. (abstrakt oryginalny)
Wobec podmiotów gospodarczych zobowiązanych do prowadzenia ksiąg rachunkowych lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów istnieje obowiązek zapłaty zobowiązań podatkowych w formie bankowych rozliczeń bezgotówkowych. Wyjątek dotyczy odrębnych przepisów, według których zapłata podatku dokonywana jest papierami wartościowymi, znakami opłaty skarbowej lub pobierana jest przez płatnika lub inkasenta (art.26 ust.2a i 2b ustawy z 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych).
12
Content available remote Ryzyko bankructwa banków giełdowych w Polsce
75%
Celem opracowania jest ocena, czy giełdowe banki w Polsce są zagrożone ryzykiem bankructwa. Analiza została przeprowadzona na podstawie wybranych memoriałowych polskich modeli analizy dyskryminacyjnej. Badaniu poddano 14 banków notowanych na dzień 31.12.2010 roku na GPW w Warszawie, a jego zakres czasowy obejmuje lata 2007-2009. Wyniki generowane przez różne modele dostarczają niejednorodne, czasami sprzeczne informacje, a stopień zbieżności wyników między modelami jest mały. Generalnie jednak poza jednym przypadkiem, Fortis Banku w roku 2009, wyniki finansowe banków nie wskazują na podwyższone zagrożenie finansowe. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem rozważań w artykule jest prezentacja problemu przymusowej restrukturyzacji w kontekście jej realizacji w Polsce przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny jako organ resolution. Wprowadzenie mechanizmu resolution stanowi istotną innowację w zakresie podejścia do problemu banków zagrożonych upadłością i wpisuje się w szeroką dyskusję na temat metod rozwiązywania sytuacji kryzysowych w bankach.(abstrakt oryginalny)
W sprawozdaniu omówiono takie zagadnienia jak: działalność gwarancyjna BFG; działalność pomocowa BFG; monitorowanie i kontrola wykorzystania pomocy finansowej BFG; system gromadzenia i analizy informacji o bankach; współpraca BFG z Ministerstwem Finansów, Narodowym Bankiem Polskim, Komisją Nadzoru Bankowego, Generalnym Inspektoratem Nadzoru Bankowego, Związkiem Banków Polskich i bankami; współpraca międzynarodowa BFG; fundusze i gospodarka finansowa; władze i organizacja BFG.
Omówiono nowelizacje ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. W latach 1995-2003 ustawa ta była nowelizowana 14 razy, z tego trzy nowelizacje miały charakter kompleksowy.
Kryzys na rynkach finansowych doprowadził do upadku jednego z największych banków inwestycyjnych w Stanach Zjednoczonych. W artykule zarysowano przyczyny upadku oraz wpływ tego bankructwa na świat finansów.
W opracowaniu przedstawiono działania podejmowane przez zarządy komisaryczne dla sanacji lub przynajmniej przetrwania banku do momentu wejścia inwestora strategicznego lub przejęcia banku. Zaprezentowano je w oparciu o doświadczenia ośmiu banków sanowanych przez zarządy komisaryczne (trzy z nich upadły). (fragment tekstu)
Tematem artykułu jest prawny i społeczny problem dochodzenia przez syndyków masy upadłości spółdzielczych kas oszczędnościowo- kredytowych wobec ich członków takich roszczeń, które - jeśli w ogóle istnieją - są przedawnione. Do tej kategorii należą roszczenia związane z dopłatą do nowej wysokości udziału, podwyższonej uchwałą zebrania przedstawicieli członków w okresie, gdy spółdzielcza kasa prowadziła jeszcze działalność pod kierunkiem swoich władz statutowych. Druga kategoria to roszczenia o pokrycie udziału, kierowane do członków, którzy nigdy nie skorzystali z usług finansowych kasy, a jedynie ubiegali się o kredyt, którego nie uzyskali. Przedmiotem artykułu są rozważania na temat relacji sankcji określonej w statucie kasy na wypadek niedokonania wpłaty w terminie, czyli wykreślenia ze spółdzielni i sankcji w postaci zaskarżalnego roszczenia o zapłatę. W tym aspekcie szczególne znaczenie ma społeczno- gospodarczy cel stosunku członkostwa w kasie, polegający na uczestnictwie we wzajemnościowej działalności kredytowej i depozytowej oraz kwestia wpływu niemożności osiągnięcia takiego celu na istnienie zaskarżalnego roszczenia o pokrycie udziału w spółdzielni. Znaczenie dla prawnej oceny stanu faktycznego i wykładni zapisów jej statutu ma także utrwalone postępowanie statutowych organów spółdzielczej kasy. Z punktu widzenia dochodzenia przez syndyka zapłaty przed sądem największe znaczenie ma jednak okoliczność, że ogłoszenie upadłości spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej nie powoduje, że przedawnione roszczenia na nowo staną się wymagalne i zaskarżalne.(abstrakt oryginalny)
W ciągu kilku dni w marcu 2023 r. upadły trzy banki w USA, jako pierwszy upadł Silicon Valley Bank (SVB] 16. największy bank w USA, a następnie Signature Bank (SB] i First Republic Bank (FRB]. Zdarzenia te przypomniały o upadku Washington Mutual Bank w 2008 r. Bezpośrednią przyczyną upadłości SVB, SB i FRB był gwałtowny odpływ depozytów, a to zwiększyło ryzyko podobnego runu na inne banki w amerykańskim sektorze bankowym. Dotyczyło to zwłaszcza tych banków, które miały stosunkowo duże udziały depozytów klientów nieobjętych gwarancjami FDIC, miały nierozliczone straty na aktywach albo portfele kredytowe miały znaczne ekspozycje na nieruchomości komercyjne. Procesy te jeszcze raz uświadomiły zagrożenia dla stabilności banków spowodowane zagregowanym oddziaływaniem zaostrzonej polityki pieniężnej i finansowej oraz niewłaściwego zarządzania odsetkami, płynnością i ryzykiem kredytowym. W opracowaniu poddano analizie sytuację finansową upadłych banków oraz średniookresową projekcję zagrożeń stabilności jaka może wystąpić w bankach o podobnym profilu działalności i strukturze bilansu1. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu poddano analizie przypadki upadłości prywatnych banków w Rosji w 2004 r. Proces upadłości został przedstawiony w kontekście aktualnej struktury i sytuacji ekonomiczno-finansowej sektora bankowego w Rosji. Analizą objęto jedenaście banków. Stwierdzono, że przyczyną ich upadłości było naruszenie regulacji bankowych, utrata ich płynności wywołana paniką klientów oraz próba przejęcia własności atrakcyjnych banków. Po raz pierwszy w walce konkurencyjnej między bankami użyto na taką skalę mediów w celu wyeliminowania określonych banków oraz przejęcia ich atrakcyjnych klientów. Wskazano także, iż w przypadku wcześniejszej reakcji Centralnego Banku Rosji można było prawdo-podobnie uniknąć w pewnym stopniu skutków zaistniałej sytuacji. Stwierdzono, że czynnikami determinującymi wizerunek systemu bankowego w Rosji w najbliższej przyszłości będą: wyciągnięcie wniosków z upadków banków, wyegzekwowanie od sektora bankowego przestrzegania istniejących regulacji oraz dokończenie rozpoczętych reform legislacyjnych(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.