Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 116

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Bank consolidation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Bank
|
1997
|
nr 8
54-55
Bank Polska Kasa Opieki SA działający od 1929r., wypracował silną pozycję wiodącego uniwersalnego banku w kraju. Z tego powodu został wybrany na lidera grupy bankowej, konsolidującego trzy banki: Bank Depozytowo-Kredytowy SA w Lublinie, Pomorski Bank Kredytowy SA w Szczecinie i Powszechny Bank Gospodarczy SA w Łodzi. Pierwsza w Polsce umowa konsolidacyjna została podpisana 16 września 1996 r. Tym samym rozpoczął się nowy etap w polskim systemie bankowym. Bank Pekao SA stał się 100-procentowym właścicielem trzech pozostałych banków.
Niniejsze opracowanie poświęcone jest prawnym aspektom łączenia i zrzeszania się banków w Polsce.
|
2005
|
Bankowość
139-143
Konsolidacja jest procesem mogącym zapewnić wzrost efektywności. W artykule omówiono proces konsolidacji kapitału i koncentracji usług w sektorze bankowym w Polsce. Scharakteryzowano liczbę fuzji i przejęć w Polsce w latach 1997-2003, przedstawiono wskaźniki koncentracji oraz liczbę zatrudnionych i placówek w bankach komercyjnych i spółdzielczych.
Pierwszym tworem procesu konsolidacji jest grupa czterech banków, wśród których liderem jest Pekao SA i stąd nazwa Grupa Pekao SA.
|
1995
|
nr 19
16-17
Duża liczba różnego rodzaju banków, przy braku wystarczającej ilości kapitału, utrudnia funkcjonowanie tych instytucji, wymagających zaufania publicznego. Próby konsolidowania sektora bankowego podejmują zarówno same banki, korzystając z posiadanej samodzielności, jak i czynniki rządowe - w ramach polityki finansowej i gospodarczej państwa. W artykule przedstawiono projekty konsolidacji banków.
W opracowaniu przedstawiono proces łączenia się dwóch lub kilku banków w jedną całość, poprzez fuzje, przejęcie lub współpracę strategiczną. Omówiono przyczyny konsolidacji w polskim sektorze bankowym: niski poziom funduszy własnych, wspomaganie gospodarki rynkowej, brak instytucji bankowych o dostatecznie rozwiniętej sieci i niedostateczna wielkość banków zdolnych konkurować z dużymi jednostkami finansowymi.
Artykuł przedstawia cele i sposoby realizacji pierwszej w Polsce grupy bankowej - Grupy Pekao SA.
W artykule omówiono teoretyczne podstawy pobudzania konkurencji i sprzyjania konsolidacji, poziom analizy związków między presją konkurencyjną a konsolidacją systemu bankowego, warunki bezkolizyjnego konsolidowania systemu bankowego i zwiększania konkurencji na rynku finansowym.
|
|
nr 4
595-612
W artykule omówiono: 1. systemy bankowe Polski, Czech i Węgier przed 1989r. i ich komercjalizację; 2. przemiany własnościowe sektora bankowego w tych krajach w okresie transformacji; 3. konsolidację sektora bankowego.
|
|
nr 9
87-97
Opisano znaczenie sektora bankowego w Polsce oraz proces jego dostosowywania się do wymogów konkurencyjnych systemów bankowych w krajach rozwiniętych gospodarczo, szczególnie w aspekcie procesów konsolidacji. Przedstawiono strukturę rynku finansowego oraz sektora bankowego w Polsce.
Celem niniejszego wystąpienia było przedstawienie podstawowych korzyści skali w sektorze banków spółdzielczych i powodów ich występowania. Badanie korzyści skali w sektorze bankowym jest niezmiernie ważne dla kształtowania jego struktury. Istnienie tych korzyści powinno prowadzić do zmniejszenia liczby banków spółdzielczych i zwiększenia rozmiarów instytucji bankowych. Pozytywne wyniki badań w zakresie oceny konsolidacji sektora spółdzielczego za lata 1995-2000 skłaniają do stwierdzenia, że proces ten powinien być nadal kontynuowany. (fragment tekstu)
Omówienie programu restrukturyzacji i prywatyzacji dziewięciu banków komercyjnych w latach 1993-96.
Proces konsolidacji sektora bankowego należy do najważniejszych problemów w przemianach strukturalnych sektora bankowego w Polsce. Powołanie Grupy Pekao S.A. było w tamtym okresie przedsięwzięciem ogromnym i jeszcze nieczęsto spotykanym w polskim systemie bankowym. Przykład tego banku pokazuje, iż przygotowany plan zarządzania tym procesem, wpływa na uzyskanie pozytywnych efektów. Zaprezentowane badania efektywności po przeprowadzeniu konsolidacji wskazują iż bankowi udało się wykorzystać efekt skali i osiągnąć korzyści ekonomiczne. Zaprezentowany szczegółowy przypadek konsolidacji dowodzi, iż konsolidacja kapitałowa jest metodą poprawy efektywności funkcjonowania banków, wzrostu ich wartości, a także zwiększenia ekspansji gospodarczej produktów. Bank ponadto rozszerzył znacznie skalę działalności poprzez dywersyfikację palety produktów, co pozwoliło na zwiększenie przychodów. Dodatkowym atutem jest zwiększenie udziału w polskim sektorze bankowym. Doświadczenia zdobyte w tej konsolidacji zostały wykorzystane przez bank w połączeniu z BPH w 2007 roku. (abstrakt oryginalny)
Omówiono przyczyny procesów konsolidacyjnych w sektorze bankowym oraz przedstawiono formy konsolidacji według kryterium tradycyjnego i kryterium rynkowego. Szczególną uwagę zwrócono na proces konsolidacji w polskim sektorze bankowym.
Duże i dobrze rozwinięte rynki kapitałowe USA zapewniają amerykańskim bankom inwestycyjnym pewną przewagę konkurencyjną. Z tego powodu nie może dziwić fakt, że mogą one najsilniej czerpać korzyści z integracji rynków kapitałowych w UE. Powrót do wyższych ogólnogospodarczych stóp wzrostu jest bez wątpienia koniecznym warunkiem wzrostu oprocentowania banków UE. Integracja amerykańskiego rynku bankowego przynosi korzyści, ale nie był to najważniejszy czynnik, który prowadził do wzrostu rentowności. Z tego powodu różne stopnie integracji obydwu rynków nie mogą służyć jako wystarczające wyjaśnienie znacznych, odbiegających od siebie, poziomów dochodów. Jeżeli zalety są relatywnie ograniczone, czy należałoby integrację rynków finansowych nadal przyspieszać poprzez konsolidację? Opierając się na przeprowadzonej analizie odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono definicję konsolidacji oraz omówiono przesłanki konsolidacji sektora bankowego w Polsce. Zaprezentowano również wpływ wzrostu konkurencji na konsolidację tego sektora, liczbę banków w latach 1993-2003 oraz udział różnych grup banków w sumie bilansowej sektora bankowego.
Konsolidacja instytucji bankowych, zaliczana do szczególnie skomplikowanych przedsięwzięć strategicznych, jest jedną z cech charakterystycznych tego sektora na całym świecie. istotą konsolidacji banków jest połączenie kapitałowe i organizacyjne. operacje konsolidacyjne polegają na łączeniu się kilku samodzielnych dotąd jednostek w jedną strukturę organizacyjną, w której ramach łączące się jednostki całkowicie tracą swą odrębność i tworzą nowy organizm, bąź też zachowują swą osobowość i pewien zakres samodzielności. Procesy konsolidacyjne zachodzą z dużą intensywnością poprzez fuzje i przejęcia. W każdym przypadku powstaje struktura większa i silniejsza finansowo, o zwiększonych zasobach kapitałowych. (fragment tekstu)
Cel - Przedstawienie sytuacji w chorwackim i macedońskim sektorze bankowym odnośnie zmian będących skutkiem procesów konsolidacyjnych oraz analiza porównawcza zmian zachodzących w trzech grupach banków: dużych, średnich i małych w omawianych krajach. Metoda badania - Wykorzystane metody badawcze obejmują studia literatury, głównie zagranicznej, analizę danych finansowych oraz raportów Banku Centralnego w Chorwacji i Macedonii. Wyniki - Dwie małe gospodarki transformują swoje sektory bankowe. Zmiany zachodzące w ich strukturze są odmienne - wskaźniki koncentracji w Macedonii spadają, co wpływa na zwiększenie roli banków średnich i małych w gospodarce (rosnące udziały w rynku kredytów i depozytów), ale nie skutkuje lepszymi wynikami finansowymi. Grupa banków średnich i małych w Chorwacji może pochwalić się lepszymi wynikami (mierzonymi ROA) mimo zmniejszającej się ich roli w gospodarce. Oryginalności/wartość - Chorwacja jako najmłodszy członek Unii Europejskiej, podobnie jak inne kraje regionu Bałkanów Zachodnich, w tym Macedonia, nie jest częstym podmiotem badań w Polsce. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Determinants of Success in Managing Consolidation in the Banking Sector in Poland
61%
|
2013
|
nr 59
711-720
Proces konsolidacji sektora bankowego pozytywnie zmienia strukturę kapitałową, wpływając na zwiększenie możliwości kredytowych banków, zdolności do finansowania przedsięwzięć rozwojowych i modernizacyjnych. Celem badania przeprowadzonego w grupie banków komercyjnych była identyfikacja i weryfikacja determinant wpływających na procesu konsolidacji. Istotnym elementem analizy stało się także wyodrębnienie głównych motywów, skłaniających polskie banki do podjęcia decyzji o konsolidacji. W opracowaniu wyników badań zwrócono również uwagę na determinanty warunkujące powodzenie procesów konsolidacyjnych. (abstrakt oryginalny)
W latach poprzedzających ostatni kryzys finansowy upowszechniła się opinia, że postępująca konsolidacja sektora bankowego jest rozwiązaniem korzystnym w przypadku spowolnienia wzrostu gospodarczego. Tworzenie dużych struktur bankowych miało uzasadniać znaczne korzyści skali występujące przy transakcjach fuzji i przejęć. Innym argumentem było przekonanie, że większe banki dywersyfikują swoją działalność, co pozwala dostosować się do warunków panujących na rynku i zwiększa ich odporność na potencjalny kryzys bankowy. W konsekwencji kwestia koncentracji w sektorze bankowym stała się istotnym tematem dyskusji i publikacji, nie dały one jednak jednoznacznej odpowiedzi dotyczącej optymalnej struktury sektora bankowego. W artykule przedstawiono zjawisko koncentracji z uwzględnieniem zmian krajowego rynku bankowego, a także wskazano możliwe kierunki przyszłych zmian i ich ewentualne konsekwencje. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.